Uživatelský avatar
premek
Site Admin
Site Admin
 
Příspěvky: 931
Registrován: 20.01.2004 22:24
Bydliště: Praha 6

22.11.2004 22:30

SW_FOX píše:
PiDiBi píše:je 22lr dobra raze na ostrelovacku? (HP)

Malá ostřelovačka,
...
velkou ostřelovačku


Panove panove :) Ostrelovat muzete tankem :) pusky jsou odstrelovacky :)

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

22.11.2004 22:43

Kam se podělo BR střílení?

Jinak nevím v čem je to dobrý tréning na velkoráž, střílet malorážku v kryté střelnici? Ne že bych tuto střelbu chtěl nějakým způsobem podceňovat, ale protože je ráže .22 jedna z nejpřesnějsích, stříli se to bez povětrnostních vlivů, chová se to jinak, tak mi to nepřipadá jako velký přínos na HP střílení.
Ztráta z 50ti metrů na 100m je kolem 20ti cm a na 150m je to asi tak jako střílet .308w na 1.200m (sázka do loterie).
Věřím, že to není jednoduché, a že to je zábavné. Ale pokud jsi se už naučil mířit, správně dýchat a odmačkávat spoušť, tak v tom nic dobrého z tréningového hlediska pro velkoráž, nevidím.
sorry, nic ve zlém. Střílím malorážku BR a odstřelku HP (v .308 a .338LM).

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

23.11.2004 1:08

Shiva píše:Kam se podělo BR střílení?

Jinak nevím v čem je to dobrý tréning na velkoráž, střílet malorážku v kryté střelnici? Ne že bych tuto střelbu chtěl nějakým způsobem podceňovat, ale protože je ráže .22 jedna z nejpřesnějsích, stříli se to bez povětrnostních vlivů, chová se to jinak, tak mi to nepřipadá jako velký přínos na HP střílení.
Ztráta z 50ti metrů na 100m je kolem 20ti cm a na 150m je to asi tak jako střílet .308w na 1.200m (sázka do loterie).
Věřím, že to není jednoduché, a že to je zábavné. Ale pokud jsi se už naučil mířit, správně dýchat a odmačkávat spoušť, tak v tom nic dobrého z tréningového hlediska pro velkoráž, nevidím.
sorry, nic ve zlém. Střílím malorážku BR a odstřelku HP (v .308 a .338LM).


No trošku se pleteš, jde o to že to má hodně společného, znát trajektorii střely, odhad vzdálenosti piditerče, umět to správně naklikat, umět si za to lehnout, a odpálit to a to z různých poloh, z poza různých krytů, různýma okýnkama, s oporou o kamaráda, nebo když ti kolega hlásí postupně cíle a taky střílíš sem tam na fotku na kterou se přikládá šablona kde je třeba vystřižené oko nebo trojůhleník spojující nos a oči, případně střílíš přez vlasy rukojmí, odhad správného umístění zásahu tangovi tam kam máš je taky potřeba... Takovéhle závody na velkou sniperku se sem tam objevují, proč si totéž nenatrénovat v malém? Když je ta možnost....
A to že se bude střílet "v hale" není na to aby to bylo jednodušší, ale proto že nikde okolo není větší střelnice.
A tahle bude otevřena nejdřív za cca měsíc až dva, protože mi odvolali část dělníků a správce budovy ještě nedotáhl tendr na omítky... budu to muset popohnat...

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

23.11.2004 2:16

V podstatě s tebou musím ve všech bodech souhlasit. Nedovolím si říci, že se pleteš, možná některé věci vidíš jinak. Ale tím, že s tebou souhlasím, nechci říci, že máš pravdu.

znát trajektorii střely

Samozřejmě, to je jedna ze základních věcí. Problém je ten, že to nenatrénuješ na malorážce na 100m. K tomu se vztahuje další tvoje správná poznámka.

umět to správně naklikat

je další základ a další problém to trénovat malorážkou. Jestliže vím, že malorážka padá řádově o 18-20cm na 100m (záleží na střelivu a délce hlavně) tak opravdu nevím co mi to je platný trénovat korekci a pamatovat si to, že mám kliknout 28x (1/4moa puškohled) když .308 mi padá 20cm na 220m. což je 12kliků. A to nemluvím o tom, že třeba budu mít na .308 klikání 1/3moa. Další základní dovednost je, jak jsi správně napsal

odhad vzdálenosti

Většina z nás používá jako záměrnou osnovu mildot. S jeho pomocí se na 150m s redukovanýma mírama nic nenaučím. Určitě né odhad vzdálenosti. Pravda je, že tyto základni znalosti musí umět každý se svým střelivem, optikou a puškou. Musí vědět standardní rozměry oken, dveří, aut, sloupů atd. v reálu. Pak je mu to něco platné. Musí znát metnou vzdálenost své munice, aby mohl střílet rychle na neznámou vzdálenost s jistotou zásahu lidského torza. Myslím, že mi dáš zapravdu, že toto se s malorážkou učit nemůžeš, teda pokud se nebudeš specializovat na tento druh soutěží.
Samozřejmě, že komunikace sniper <-> spoter se tady dá natrénovat, zrovna tak střelba po fyzické zátěži či ve stresové situaci. To jsem opravdu opomněl.
Samozřejmě, že na malorážce se projeví podstatně více chyby střelce, ale to jsem již psal, že předpokládám tyto dovednosti jako zvládnuté.

Největší problémy je zvládnutí větru, tetelení a střelba na pohybující se cíl. Na venkovní střelnici s malorážkou člověk získá tak trochu představu o tom jak ten vítr funguje. Ale ikdyž se na 100m střelnici vítr několikrát otočí, tak to pro HP střelbu není vypovídajícího. Pohyb porostu, praporků a jiných ukazatelů bude mít jiný vliv na .22 a jiný na .308. Když vím jak to vypadá, když fouká plný vítr 5m/s tak na 100m mi to u .308 bude dělat asi 20mm, .22 - nemám tuchy. Takže ani toto není žádná výhra.

Škoda, že to bude tak zruky. Mít krytou 150m střelnici je paráda na testování nábojů.
Nechci se tímto nikoho dotknout, jen se snažím poukázat na to, že když si někdo zvykne nebo naučí to co ty jsi vyjmenoval a já tak trochu zpochybnil, na malorážce, tak bude mít docela guláš až bude střílet HP.

Nějak mi nefungují značky.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

23.11.2004 6:36

Shiva píše:V podstatě s tebou musím ve všech bodech souhlasit. Nedovolím si říci, že se pleteš, možná některé věci vidíš jinak. Ale tím, že s tebou souhlasím, nechci říci, že máš pravdu.

znát trajektorii střely

Samozřejmě, to je jedna ze základních věcí. Problém je ten, že to nenatrénuješ na malorážce na 100m. K tomu se vztahuje další tvoje správná poznámka.

umět to správně naklikat

je další základ a další problém to trénovat malorážkou. Jestliže vím, že malorážka padá řádově o 18-20cm na 100m (záleží na střelivu a délce hlavně) tak opravdu nevím co mi to je platný trénovat korekci a pamatovat si to, že mám kliknout 28x (1/4moa puškohled) když .308 mi padá 20cm na 220m. což je 12kliků. A to nemluvím o tom, že třeba budu mít na .308 klikání 1/3moa. Další základní dovednost je, jak jsi správně napsal

odhad vzdálenosti

Většina z nás používá jako záměrnou osnovu mildot. S jeho pomocí se na 150m s redukovanýma mírama nic nenaučím. Určitě né odhad vzdálenosti. Pravda je, že tyto základni znalosti musí umět každý se svým střelivem, optikou a puškou. Musí vědět standardní rozměry oken, dveří, aut, sloupů atd. v reálu. Pak je mu to něco platné. Musí znát metnou vzdálenost své munice, aby mohl střílet rychle na neznámou vzdálenost s jistotou zásahu lidského torza. Myslím, že mi dáš zapravdu, že toto se s malorážkou učit nemůžeš, teda pokud se nebudeš specializovat na tento druh soutěží.
Samozřejmě, že komunikace sniper <-> spoter se tady dá natrénovat, zrovna tak střelba po fyzické zátěži či ve stresové situaci. To jsem opravdu opomněl.
Samozřejmě, že na malorážce se projeví podstatně více chyby střelce, ale to jsem již psal, že předpokládám tyto dovednosti jako zvládnuté.

Největší problémy je zvládnutí větru, tetelení a střelba na pohybující se cíl. Na venkovní střelnici s malorážkou člověk získá tak trochu představu o tom jak ten vítr funguje. Ale ikdyž se na 100m střelnici vítr několikrát otočí, tak to pro HP střelbu není vypovídajícího. Pohyb porostu, praporků a jiných ukazatelů bude mít jiný vliv na .22 a jiný na .308. Když vím jak to vypadá, když fouká plný vítr 5m/s tak na 100m mi to u .308 bude dělat asi 20mm, .22 - nemám tuchy. Takže ani toto není žádná výhra.

Škoda, že to bude tak zruky. Mít krytou 150m střelnici je paráda na testování nábojů.
Nechci se tímto nikoho dotknout, jen se snažím poukázat na to, že když si někdo zvykne nebo naučí to co ty jsi vyjmenoval a já tak trochu zpochybnil, na malorážce, tak bude mít docela guláš až bude střílet HP.

Nějak mi nefungují značky.


No dlužno dodat že právě kamenem úrazu na soutěžích sniperů bývá spíš než neumění střílet zazmatkování, v tom se taky shodneme že nejvíc bodů neztratíš tím že špatně střílíš ale tím že vyvedeš nějakou blbost, jako špatně vyhodnotíš cíle, špatně naklikáš, zastřelíš rukojího, střílíš na jiný terč, parťák ti špatně nahlásí, spleteš pravé a levé oko, spleteš fotku a tak, tohle jsou moje chyby které jsem postupně napáchal, prostě stane se, sem tam máš logický úkol a nebo ti dá ředitel závodu v půlce dvoudeního závodu popsat na papír chlapa který za ním stál na nástupu první den závodu. Nebo střílíš na povel kterým je sáhnutí na nohu a na výstřel máš 3 vteřiny a na toho kdo ti dává signál nevidíš protože jistíš cíl. Nebo se máš přes optiku podívat 5 vteřin na fotku, pak sundat flintu a odpovědět na otázku velitele zásahu stran situace kterou jsi viděl a nevíš jestli se tě bude ptát kolik je tam civilů, kolikrát je tam tango, jak jsou vyzbrojeni, kolik je u kterého okna, a tak..... a na tohle všechno je malorážka v pohodě. Jak tréningová flinta. Navíc třeba policejní snipeřina se střílí prakticky do 200m a tam toho klikání na .308 nebo .300WM není moc, takže to s malorážkou není tak moc od věci.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

23.11.2004 7:57

S tím nezbývá nic jiného než souhlasit. :-)
Vždycky mám dobrý pocit z toho, když diskuze dospěje k tomuto výsledku. Protože nejde ani tak o to, kdo má pravdau (každý má svou pravdu), ale o to, aby méně zkušení účastníci dostali co nejobjektivnější info.
Je naprosto neodiskutovatelné, že čím více soutěží člověk člověk absolvuje, tím je zkušenější. A jak se říká, nejlepším tréningem je zápas a to platí všude.


Reklama

Uživatelský avatar
PiDiBi
 
Příspěvky: 1959
Registrován: 20.01.2004 11:30
Bydliště: Snoqualmie

23.11.2004 8:37

SW_FOX píše:A tahle bude otevřena nejdřív za cca měsíc až dva, protože mi odvolali část dělníků a správce budovy ještě nedotáhl tendr na omítky... budu to muset popohnat...

ha uz se zacina vymlouvat :D

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

23.11.2004 8:56

PiDiBi píše:
SW_FOX píše:A tahle bude otevřena nejdřív za cca měsíc až dva, protože mi odvolali část dělníků a správce budovy ještě nedotáhl tendr na omítky... budu to muset popohnat...

ha uz se zacina vymlouvat :D


No jedu tam radši ještě teď ráno než pojedu do brna, co si člověk nezkontroluje sám to nemá :twisted:

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

23.11.2004 18:55

Jen tak teoreticky:
V geometrickým středu republiky- aby to nikdo neměl moc daleko bude střelnice se stolama na BR.Uspořádá se závod.
KOlik lidí přijede?
KOntrolní otázka, kolik lidí přijede na druhý kolo?

Lepší situace je aspoň přes AVZO: kdy se střílí malorážka čím kdo má, protože pak se sejde na 5tikolovým závodě tak 7-10 lidí v jednom kole na okrese.

Uživatelský avatar
PiDiBi
 
Příspěvky: 1959
Registrován: 20.01.2004 11:30
Bydliště: Snoqualmie

23.11.2004 20:58

Kall píše:KOlik lidí přijede?
KOntrolní otázka, kolik lidí přijede na druhý kolo?

10
2
?

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

24.11.2004 18:51

No asi tak nějak :(

Předchozí

Obsah fóra / Střelectví / Soutěže a akce, Kluby a střelnice, Prodejny a Puškaři

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků