Eladrin
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 213
Registrován: 25.04.2006 10:49

21.06.2006 0:30

Střelba z A-zbraní

Předpokládejme, že mám výjimku na A-zbraně pro sběratelskou činnost, tj. můžu ji nabývat a držet (§28,1a). Když můžu zbraň držet, můžu s ní také střílet (§28,5)*. Ale na skupinu A nesmím mít střelivo do A-zbraně ($28,1b). Takže sice můžu střílet, ale nemám čím. Ovšem se skupinou E podle §28,4b smím nabývat střelivo do zbraně, které můžu držet, což A-zbraň je, a z toho mi vyplývá, že pro vystřelení si z nějaké A-zbraně musím mít alespoň ZP AE.

Je má úvaha správná a dají se povolení takto míchat (zbraň na sk. A, střelivo na sk. E), protože skupina E je zamýšlená asi k něčemu jinému než pro obstarávání střeliva k výjimečným zbraním. :wink:

* Podle tohodle odstavce se můžu bránit i těžkým kulometem, když mě doma přepadne zloděj a spolu s půlkou baráku ho eliminovat. :D

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

21.06.2006 0:51

Pokud půjde o nutnou obranu a "půlkou baráku" nemyslíš jeho obyvatele, tak můžeš použít i tank, pokud ho budeš legálně vlastnit.
Přesněji můžeš ho použít i kdybys ho vlastnil nelegálně, jen pak budeš stíhanej ještě za nedovolené ozbrojování či něco podobnýho...

Eladrin
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 213
Registrován: 25.04.2006 10:49

21.06.2006 0:59

:P Jasně, mě jen tak napadlo, jak by se zloděj tvářil, kdyby koukal do hlavně takové M2.

Ovšem spíše mě zajímá, jestli se z A-zbraně pořízenou na sk. A může vůbec vystřelit tj. jestli je moje argumentace správná.

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

21.06.2006 1:34

S tím by neměl být problém, pokud to na střelnici nemají zakázané (samočinné zbraně) - Zákon o zbraních; § 28 - Oprávnění držitelů zbrojních průkazů, odstavec 5:
(5) Držitel zbrojního průkazu smí ze zbraně, kterou je oprávněn držet, střílet pouze v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu,14) nebo na střelnici, pokud se nejedná o použití zbraně k ochraně života, zdraví nebo majetku.


Jen předpokládám, že pro přesné dodržení zákona si na tu střelnici člověk může přinést jen jednu krabičku nábojů ("1 nejmenší spotřebitelské balení"), nebo si náboje nakoupit přímo na střelnici.

Eladrin
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 213
Registrován: 25.04.2006 10:49

21.06.2006 1:45

Ovšem to nejmenší spotřebitelské balení se týká jen střeliva do zbraní B a C (§28,1b). O tom, že můžeš mít střelivo do A-zbraně tam nic není. Proto myslím, že je potřeba i sk. E, abys mohl koupit střelivo do zbraně, kterou máš právo držet.

Uživatelský avatar
alistaire
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 76
Registrován: 11.04.2006 12:16

21.06.2006 13:11

Navíc myslím, že se jedná pouze o chybnou interpretaci zákona a zaměnění pojmů (teď necituji)

Munice kategorie A - tedy podléhající výjimce. průbojné, zápalné atd jinak výjimečné střely.
Munice do zbraně kategorie A - tady podléhá výjimce zbraň, střelivo nutně ne, i když je možné obojí.

příklad:

Shodneme se určitě, že SA58 je zbraň kategorie A, tedy na výjimku.
Úpravy na samonabíjecí verzi CHZ, HERMEX jsou kat B, tedy na povolení.

Co munice do těchto zbraní? To záleží... ale ne na zbrani (resp. její kategorii), ale na konkrétním typu munice - střeliva.

Pokud se jedná o střelivo s průbojnou, zápalnou, svítící a cojávímještě jakou střelou je to jasně střelivo kat. A, tedy na výjimku. A na std. střelnici by s ním střílel jen blázen... (tedy to průbojné - s železným jádrem, kterého je po AČR fůra je trošku malinko jinde... no ale nesmí se to).

Pokud se jedná o běžné střelivo, proč ne?


Reklama

Eladrin
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 213
Registrován: 25.04.2006 10:49

21.06.2006 13:23

Já se to snažil nesmíchat.

V případě Sa58 se shoduje střelivo s 858, takže se jedná o střelivo do B-zbraně, takže se dá sbírat to nejmenší sp. balení. Obojí smím držet a obojí smím střílet.

Munice kategorie A neexistuje - jedná se také o A-zbraně=výjimka, ale rozumíme si.

Nicméně co když existuje A-zbraň se svojí spec. municí, která se hodí třeba jen do automatů (tipnu si třeba už zmíněný M2 nebo snad i Thompson)? Potom se nejedná o střelivo pro zbraně kat. B nebo C a na sk. A ho držet nesmím.

Mrkni třeba na stránky cuzzs. Mj. je tam uvedeno i střelivo pro A-zbraně (nicméně nepatřící mezi zakázané).

Uživatelský avatar
Finson
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 554
Registrován: 23.12.2005 8:53
Bydliště: Praha 2

21.06.2006 13:38

Střelivo kategorie A neexistuje. Existuje jen střelivo zakázané, do něhož se řadí střelivo vojenské, pokud není ověřeo pro civilní použití, dále střelivo se střelami průbojnými, zápalnými, tříštivými, šokovými, se zvýšeným ranivým účinkem a neodpovídající výrobnímu provedení (snad jsem na nic nezapomněl).

Pokud koupím střelivo na ZP kat. B, které není zakázané (viz výše), můžu ho nabít, do čeho chci - třeba do zbraně kat. A, na kterou mám výjimku (samozřejmě pokud do ní nabít jde). Na střelivo se žádná další výjimka neuděluje. Pokud mám zbraň kat. A na sběratelské účely, tak jsem ale omezen množstvím střeliva - mohu mít jen nejmenší spotřební balení, jak už zde padlo.

Prostě a stručně: Když si přijdu na ZP kat. B do obchodu pro samopalové střelivo, může být každému jedno, jestli ho vystřílím z upraveného samonabíjecího Sa58, což je zbraň kat. B, nebo ze samočinného Sa58, což je zbraň kat. A a já ho mám na výjimku.
Naposledy upravil Finson dne 21.06.2006 13:43, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Finson
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 554
Registrován: 23.12.2005 8:53
Bydliště: Praha 2

21.06.2006 13:42

ELADRIN: Předběhls mě 8)
Pokud vím, tak střelivo, které je určeno speciálně do zbraně kat. A (nějaký kulomet například), může teoreticky být i tak ověřené pro civilní použití a potom platí výše uvedené. Pokud není ověřeno, je zakázané - nesmím ho použít ani na výjimku. Jako sběratel můžu mít tuším do 3 ks takového střeliva, ale to už nevím jistě, sběratel nejsem a zas tak jsem se o to nezajímal.

Eladrin
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 213
Registrován: 25.04.2006 10:49

21.06.2006 14:12

Mmnt, pokud získám výjimku na vojenské náboje do M2, tak je nemůžu vystřelit? Přece je můžu držet (§10,c), ne?

Otázka je, jestli nějak nemusíš prokazovat, co se se střelivem stalo. Přeci jen se asi u tebe nemůže ztrácet...

Uživatelský avatar
Pavel R
 
Příspěvky: 359
Registrován: 29.08.2005 7:30
Bydliště: kousek od Brna

21.06.2006 14:13

§ 3

Rozdělení zbraní a střeliva

(1) Zbraně a střelivo se pro účely tohoto zákona rozdělují na
a) zakázané zbraně, zakázané střelivo nebo zakázané doplňky zbraní - kategorie A (dále jen "zbraně kategorie A"),

§ 4

Zbraně kategorie A

a) zbraně ...
b) střelivo
1. se střelou průbojnou, výbušnou nebo zápalnou,
2. pro krátké kulové zbraně se střelou šokovou nebo střelou určenou ke zvýšení ranivého účinku,
3. které neodpovídá dovolenému výrobnímu provedení, a
4. vojenská munice;
c) doplňky zbraní

§ 9

(1) Zbraň kategorie A je zakázáno nabývat do vlastnictví, držet nebo nosit, pokud není dále stanoveno jinak. Zákaz podle věty první se nevztahuje na vývoz nebo dovoz uskutečňovaný podle zvláštního právního předpisu.9)

(2) Policie České republiky (dále jen "policie") může udělit výjimku držiteli zbrojního průkazu nebo zbrojní licence, který provádí
a) sběratelskou nebo muzejní činnost,

§ 28

Oprávnění držitelů zbrojních průkazů

(1) Držitel zbrojního průkazu skupiny A je oprávněn nabývat do vlastnictví a držet pro sběratelské účely
a) zbraň kategorie A, na kterou mu byla udělena výjimka, zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C, nebo
b) střelivo do zbraně kategorie B nebo C, nejvíce však 3 kusy téhož druhu, ráže, značky a výrobního provedení, anebo 1 nejmenší spotřebitelské balení

Eladrin
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 213
Registrován: 25.04.2006 10:49

21.06.2006 14:17

Pavel R: To už jsem někde viděl :P, nicméně mi to nepomáhá v otázce, jestli můžu vystřelit (držet můžu) výjimečné střelivo, popř. držet (a tedy vystřelit) nevýjimečné střelivo do výjimečné zbraně.

Uživatelský avatar
Finson
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 554
Registrován: 23.12.2005 8:53
Bydliště: Praha 2

21.06.2006 14:21

Aha, tak jsem si to pamatoval špatně. Takže s tím střelivem kat. B to mám dobře, a na střelivo kat. A potřebuju výjimku.

ELADRIN: Nevýjimečné střelivo vystřelit můžeš, u výjimečného teď nevím...

Uživatelský avatar
Pavel R
 
Příspěvky: 359
Registrován: 29.08.2005 7:30
Bydliště: kousek od Brna

21.06.2006 14:34

Eladrin: potom rozhoduje za jakým účelem byla výjika udělena
a) sběratelství muzejní činnost - výjimečné střelivo smíš pouze otírat od prachu
b) ostraha mimořádně cenných zásilek.... - v rámci výcviku nebo v rámci §§ 13, a 14 trestního zákona (NO a KN) můžeš
a tak dále

Eladrin
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 213
Registrován: 25.04.2006 10:49

21.06.2006 14:40

Jasně, bavíme se o sběratelství, ovšem já si pod ním představuju i test, jestli je střelivo popř. zbraň vůbec funkční, což myslím, že není nijak přemrštěný požadavek. Takže "sběratelský účel" nemusí být jen to otírání od prachu.

Jelikož výjimečné střelivo můžeš držet, myslím, že ho můžeš i střelit, jediný problém může být, jestli když se ho chceš zbavit (třeba rušíš ZP), tak aby policajti nechtěli doklad o tom, kde vlastně to střelivo je. V tom zákoně to někde je, ale nějak to nemůžu najít.

Je ale možné, že střelivo nepodléhá registraci (?), takže já sice mám výjimku na 1000 kusů, ale policajti neví, jeslti jsem si je pořídil nebo ne, takže ani nemůžou chtít doklad o znehodnocení střeliva, které jsem si nikdy nekoupil.

Uživatelský avatar
Pavel R
 
Příspěvky: 359
Registrován: 29.08.2005 7:30
Bydliště: kousek od Brna

21.06.2006 15:15

Ano, střelivo nepodléhá registraci u PČR
prodejci pravdepodobně u tohoto střeliva vedou evidenci, takže zas až tak nedohledatelný nebudeš

Napadá mne zajímavá situace:
-bude zastřelen podnikatel XY municí výjimečnou
-v celé ČR jsou vydány 2 výjimky na danou munici
-prohledány záznamy prodejců jeden si nekoupil zatím nic, Eladrin si koupil nejmenší spotřebitelské balení (10 ks)
-při domovní prohlídce u Eladrina jsou nalezeny pouze dva kusy výjimečné munice

Otázka: Co udělá Eladrin teď :?:

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

22.06.2006 8:52

Pánové, mám takový pocit, že jste zapomněli na to, že rozdílná je kat. A zbrojního průkazu a něco jiného je kat. A u zbraní. Nesouvisí spolu.

Já bych proto viděl jako hlavní problém v tom, že držitel sk. A ZP není oprávněn provádět cvičnou střelbu... V minulém zákoně to bylo tuším přímo uvedeno. Ted v novém si nejsem jistý, ale mám pocit, že je to podobné...
Nedalo mi to a tak jsem se díval do zákona a jako obvykle je to tam napsáno úplně na nic... :roll: Střelba tam přímo zakázaná ani povolená není, ale co se třemi náboji... Ovšem, do Big Fifty je nejmenší balení 200ks bedýnka... :lol:

vrb
 
Příspěvky: 381
Registrován: 15.06.2005 21:51

22.06.2006 10:02

Ovšem, do Big Fifty je nejmenší balení 200ks bedýnka... :lol:[/quote]

to by mě zajímalo kde ji tady sehnat, jestli se dá sehnat i v civilní verzi...

Uživatelský avatar
Pavel R
 
Příspěvky: 359
Registrován: 29.08.2005 7:30
Bydliště: kousek od Brna

22.06.2006 10:12

Hungry píše:Pánové, mám takový pocit, že jste zapomněli na to, že rozdílná je kat. A zbrojního průkazu a něco jiného je kat. A u zbraní. Nesouvisí spolu.


Souvisí a nesouvisí, normální smrtelník A-čkovou zbraň na jiný než zbroják než A (sběratelství) nezíská

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

22.06.2006 12:04

VRB: Myslíš kulomet nebo munici?

PAVEL R: pořídit si sbírku sbraní můžeš i bez sk. A. Ačkovou zbran si pořídíš na výjimku, když PČR usoudí, že ji můžeš dostat, bo máš k tomu přesvědčivé důvody. Ačková skupina není nutná.

Vůbec tydle kategorie jsou ku ničemu. Ačko vzniklo za starého zákona, a bylo to pro lidi, co chtěli mít ostré zbraně ve sbírce a neměli zájem střílet... Z titulu zákona pak ani nesměli. Ale Ačko byla "nejlehčí" kategorie, stačilo na ni nejméně bodů...

Další

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc / Koncese, vyjímky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků