Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

16.11.2011 14:01

Re: Střelba s optikou,dálková střelba (tipy, triky, pomůcky)

Shiva píše:Nedavno jsem tento zavod (nakonec i soutez jako takovou) probiral (ted to neber jako nejakou zavistivou kritiku ci podobne, je to jen nazor)
Soutez (vseobecne) ktera je rozdelena podle kalibru nikoli podle vahy zbrani, je tak trochu mimo. Duvody k tomu jsou asi prozaicke (totez se udelalo v Olomouci).


Neviem ake dovody boli v Olomouci, nepoznam tamojsiu sutaz, ani som tam nebol. U nas je to rozdelene podla kalibrov z jednoducheho dovodu - bez ohladu na strelca a vysledky, nie je fer strielat v jednej kategorii napr. 308W vs. 338Lapua, to je z hladiska balist. vyhody neoddiskutovatelne. Na takomto type sutaze by bolo mimo rozdelenie podla vahy zbrane, nic by to neriesilo.
Aj na zahranicnych sutaziach podobneho typu plati rozdelenie podla vykonu (niekde maju vymenovane kalibre, niekde podla ustovej energie), tento rok som bol na dvoch roznych sutaziach v Polsku, tiez mali vykonove kategorie Standard, Magnum a Supermagnum.

Shiva píše: soutez kde nejsem schopen videt vitr a ani zasahy na terci (coz od 500m, mozna i od 400m pri mirage je nemozne) je v podstate o nahode. Teda pokud dodrzuji pravidla. coz obnasi na zacatku souteze 3 rany nastrel a pak jdu po xy minutach strilet a fouka jinak a jine nastrelne rany nemam. Pokud podvadim v tomto pripade strilim nastrelne pri vlastni polozce do pisku a vidim kam to pada, (ja nerikam ze to je spatne, ale pokud to pravidla zakazuji, tak to je proste spatne) je nefer.
Jet rekneme 700km na soutez, kde vim ze musim podvadet protoze nevidim jak se mi meni vitr, me neoslovuje. ale to jsem zabehl nekam jinam.


Tak to by sme tych sutazi moc neabsolvovali - prakticky ziadne.
U nas je sice mozne "podvadet" - aj ked som to u nikoho uz dlhsie nevidel - ale su strelnice, kde si ani s tym nepomozes, nakolko profil terenu to neumoznuje a potom co? To by sme skutocne museli sediet len doma. V Polsku sme dokonca ani nemohli skusat nastrel na vsetky vzdialenosti, myslim tie dlhsie ako 1000 metrov - a zvladli sme to. Tym nechcem tvrdit, ze som nejaky superstrelec, ale ak clovek nie je schopny trafit aspon do papiera na 1100-1200 metrov, tak ma proste smolu. NIKDE neboli ziadne vlajocky na odhad vetra-mozes pouzit Kestrel, mozes sledovat teren, travu, stromy, miraz ale nemozes cakat ze ti niekto vykolikuje 1000m drahu,aby si vedel precitat vietor....a niekedy nepomoze ani to, hlavne ak to nie je rovina. Totiz ak strela vyleti nad uroven napr. lesa - kde fuka uplne inak ako pri zemi (ako naschval je to casto prave na vojenskych strelniciach u nas, aj v zahranici), tak su cele vlajocky zbytocne.

Shiva píše:243 muze v pohode strilet 108 a 115gr strely, ktere jsou na tom blisticky lepe nez 6BR 105gr. 6BR neni primarne urcena na strelbu 1000m. Ale 600m.


Suhlasim. Len treba mat v 243W spravny twist pre tazsie strely a ja ho bohuzial nemam, tak som odkazany na lahsie Scenare, ale da sa to pouzit. Primarne som to chcel aj tak na iny typ sutaze, kde sa striela len do 700m a tam mi polovicna spotreba prachu vyvazi tu horsiu odolnost voci vetru oproti 300WM. Verim, ze Kall nas na kratsie vzdialenosti s 6mm BR riadne potrapi.

Shiva píše:Ja jsem mel mit svou 243 hotovou pred 14 dny. snad bude tento tyden. Uvidim jak to bude chodit. Ale jak rikam, zivotnost je asi tak jako u 6.5-284. Do vanoc mi snad prijde 6.5x47 ktera by mela mit lepsi zivotnost, ale 130gr berger VLD taky neni to prave orechove na 1000m.


Teraz boli u nas na poslednej sutazi Madari, styria z nich strielali 6,5x47 a podla chlapov pri tercoch mali velmi dobre rozptyly (nevidel som ich terce, takze to neviem upresnit). Je to zaujimavy naboj a aj par nasich strelcov si kupilo laufy v tomto kalibri, sam som zvedavy ako to sa im bude darit, pre mna by to tiez bola alternativa po zodrati 243W.

Shiva píše:jeste k te soutezi. Vem si, Pavel tu soutez vyhral asi 3x-4x nevim, s 308 a s 6.5-284. ted zustal v tzv. "magnumu" predposledni.
myslis ze zapomnel jak se odmackava spoust? nebo ze si tu flintu znic spatne zaklada do ramene nebo ze si strhava nebo dela jine chyby? Asi ne. ale proste neni videt zmena vetru. coz obnasi spousty vyhozenych penez za naboje, cestu a ztratu casu.


Myslim si, ze Pavel striela velmi dobre a celkom vyrovnane, ale zmena vetru je faktor s ktorym sa musi vediet kazdy vyrovnat.
Podla mna je to uplne nespravny pohlad na vec - v tom pripade by nikto nechodil na sutaz, lebo sa zmeni vietor na ktory ma overene korekcie a teraz co s tym? Ved je to smiesne, neviem aky bude vietor, tak nejdem na sutaz?


Shiva píše:Vitr jako takovy se proste neda zmerit musi se videt a cist. a i tam clovek dela chyby. proto je potreba vybrat
1. vhodnou strelu
2. vhodnou razi ktera tu strelu donese na tercovou vzdalenost v dostatecne rychlosti (jeste drive nez se dostane do transonicke rychlosti)
pokud mam terc ve zdalenosti kde se strela dostava do transonicke rychlosti, potrebuji jinou strelu.
Paradox je, ze pokud strilim rekneme na 1000m a jsem na 400m/s tak je volba jasna, VLD strela.
pokud ale budu strilet jeste na 1.100m a strela tam sestoupi na rychlost reknem 370m/s tak uz VLD strela neni vhodna z duvodu rychlejsi ztraty dynamicke stability. tu maji lepsi strely s ogivalem tangentialnim. Ta ma sice horsi balis. vlastnosti, se kterymi se musi pocitat (napr. rychlejsi propad, vetsi snos na vitr) ale v zaverecne fazi letu v transonickem pasmu si svou dynamickou stabilitu udrzi lepe. (nemyslim tim gyroskopickou stabilitu, ta je defacto vyssi se vzrustajici vzdalenosti a ztratou rychlosti, rotacni pohyb strely se zpomaluje daleko pomaleji nez jeji rychlost).
Berger zacal z tohoto duvodu delat strely "hybridni".
Vsechny tyhle relativne dulezite faktory jsou ale k nicemu, pokud nejsi schopen videt a cist vitr.
Ale pro LR strelbu jsou strasne dulezite, neni to jen o perfektne prebitym naboji. Ale spis o vybrani vhodneho komponentu pro vhodnou razi. :-)


Ano, to bude pravdepodobne dovod, preco mi v podstate balisticky podpriemerny Scenar 90grs. celkom dobre lietal na 1000m. Aj ta rychlost sa pohybuje v rozmedzi ake pises - okolo 370m/s.

Trosku som tvoj text rozkuskoval, aby bolo jasne kde na ktoru cast reagujem.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

16.11.2011 14:45

Re: Střelba s optikou,dálková střelba (tipy, triky, pomůcky)

Napsal jsem z kraje, ze to neni mysleno jako kritika, ale jako nazor, protoze jsem tuto reakci ocekaval.
Stale plati to ze pokud nejsem schopen cist vitr (nemluvim pouze o vlajeckach) a necpi mi tu demagogii o tom ze kdyz fouka ze nepojedu na zavod, a nevidim kam mi zasahy chodi, tak je to jak vyhazovat naboje do kanalu.
Zadny odstrelovac (a ze s nimi travim nemalo casu) proste prvni ranou na 1000m zadny zazrak neudela, pokud tam nelezi den co den a nezna jak se podminky meni a nestrili do nich. Pro nacvik a nauceni se cist vitr pri strelbe treba pres udoli, se bezne pouziva vystrelena dymovnice aby bylo videt zavislost proudeni vzduchu pri zemi (kde to muzes odecist z porostu) a proudeni ve vyssi oblasti. to ma svou urcitou zavislost.
Kestrel ci jakykoli jiny merak ti to zmeri u hlavne, v mnoha pripadech je ti to k prdu. Jako treba tady
http://dl.dropbox.com/u/16270150/PET_650m_.jpg
Neznam cloveka, ktery kdyz rano prijde, udela si nastrel 3 rany, tak za 2 hodiny netrefi svuj terc. dnes to lidi nastrili protoze uz vedi, co se na te strelnici deje. kdo to nezna, tak ma smulu.

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

16.11.2011 15:48

Re: Střelba s optikou,dálková střelba (tipy, triky, pomůcky)

Nechcem sa zbytocne hadat, takze napisem to najjednoduchsie ako viem.
Prisli sme na sutaz, v piatok trening do 800m za urcitych poveternostnych podmienok.
Na druhy den zavod (bez akehokolvek nastrelu rano), teplota podobna, zial tlak uplne iny a vietor tiez iny, aj smerovo, aj intenzitou. Ukazovatele vetra ziadne. Plus sutazna strelba na vopred nevyskusanu vzdialenost 1076m, co je oproti 800m sakra rozdiel (tam sa asi najviac ukazali rozdiely medzi jednotlivcami).
Strielali sme tam prvykrat v zivote, bez znalosti lokalnych podmienok.
Nieco obdobne sa stalo aj na inej sutazi, kde som na treningu den pred zavodom dal len dve rany na 1000m a na druhy den sa strielalo aj na 1200m - opat bez nastrelu...
Napriek tomu to vyborne zvladla vacsina ucastnikov.
Mne z toho plynie, ze tato vacsina ucastnikov bola na takej streleckej urovni, ze aj napriek vyssie spomenutemu dokazala uspesne zasahovat terce - a dalej to pre mna znamena,ze ich nemoznost vidiet zmeny vetra prostrednictvom nejakych ukazovatelov az tak nehendikepovala - co pripisujem skusenostiam. Logicky ich niekde museli nabrat, takze z mojho pohladu oznacovat nejaku sutaz za stratu casu a prostriedkov, lebo tam nie je dostatocna signalizacia vetra, je nespravny pohlad. Skor by som povedal, ze je to cena, ktoru musi clovek obetovat za zber potrebnych skusenosti.

Je to moj osobny nazor a netvrdim, ze je jediny spravny na svete. Som sportovy strelec a nie profesionalny odstrelovac, ktory ma uplne inu mieru zodpovednosti za vysledok. Vo vyssie napisanom vychadzam len z vlastnych osobnych skusenosti z absolvovanych sutazi doma a v zahranici.

Tvoje vety o odstrelovacovi nepopieram - ale ja chodim na sutaze a nie bojovat do Afganu, takze dymovnice a podobne pomocky nebyvaju na sutaziach na programe dna.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

16.11.2011 16:24

Re: Střelba s optikou,dálková střelba (tipy, triky, pomůcky)

No vzdyt, v pohode. kazdy ma svuj nazor a kazdy ho poklada za spravny.
rozdeleni zbrani na magnum ci energie se dela v podstate pouze v zemich byvaleho vychodniho bloku, kde tato strelba nema zadnou historii a vychazi z prapodivnych uvach a bud z neznalosti poradatelu nebo snahy aby prijelo vice lidi.
Ozbrojene slozky strili s tim co maji a s cim prijdou. Omezeni jsou dana stavbou souteze.
Sportovni souteze se ridi pravidly ktera v drtive vetsine jsou zalozena na vaze zbrane.
kdyz se podivam na vysledek z minuleho kola, tak je to jen dukaz jak nesmyslne toto rozdeleni je. Kdyz jsem s Kallem probiral vyber zbrane a raze, tak jsem mu rikal, ze 6BR na 1000m dosahne ale raze neni k tomu urcena. S timto vedomim jsem mu zbran privezl. Pokud ma nekdo pocit ze je opodstatnene takoveto rozdeleni souteze, pak nechapu jak je mozne ze raze ktera je vse jine nez optimalni na strelbu 1000m vyhrala o 19 bodu pred 300WM a 308 byla na 3. miste pred dalsi 300WM. Zvlaste jak se vsichni shodli na tom ze byly tezke povetrnostni podminky. Chtel bych verit tomu ze Kall je tak vynikajici strelec, ale nemyslim si ze to bude zrovna tim.

ale to uz jsme mimo tema a nemam naladu se dohadovat pro nekdo jezdi na takove ci nejezdi na makove zavody. ten kdo nastrili super soustrel a je mimo bodovaci kruhy, tak to svedci pouze o tom, ze nevedel kam strili. nekam miril, nekam to chodilo, snazil se strilet za stejnych podminek, vysledek by pro mne byl tristni a naprosty pocit marnosti.
Ted koukam na vysledky a s .243 tam strilel jen jeden clovek. takze ty. Muzes mi vysvetlit jak je mozne, ze, dle tvych slov, s nevhodnou strelou a laboraci jsi nastrilel o pouhy bod mene nez s 300WM??? Kdyz jsou dle tvych slov magnumy tak balisticky ve vyhode, ze si zaslouzi byt oddeleny.?

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

16.11.2011 17:51

Re: Střelba s optikou,dálková střelba (tipy, triky, pomůcky)

Shiva píše: ....kdyz se podivam na vysledek z minuleho kola, tak je to jen dukaz jak nesmyslne toto rozdeleni je. Kdyz jsem s Kallem probiral vyber zbrane a raze, tak jsem mu rikal, ze 6BR na 1000m dosahne ale raze neni k tomu urcena. S timto vedomim jsem mu zbran privezl. Pokud ma nekdo pocit ze je opodstatnene takoveto rozdeleni souteze, pak nechapu jak je mozne ze raze ktera je vse jine nez optimalni na strelbu 1000m vyhrala o 19 bodu pred 300WM a 308 byla na 3. miste pred dalsi 300WM. Zvlaste jak se vsichni shodli na tom ze byly tezke povetrnostni podminky. Chtel bych verit tomu ze Kall je tak vynikajici strelec, ale nemyslim si ze to bude zrovna tim.


Na celkovom vysledku sa velmi vyraznou mierou podpisuje strelba na gongy, to vidis vo vysledkovej listine....pre mna je skor bernou mincou vysledok na papier. terce. Tam ma vitaz magnum kategorie konkretne v tomto kole sutaze 111b a Kall mal 90 bodov, to uz je urcity rozdiel v reale na tercoch. Ale tie gongy su tiez fajn, ak to cloveku nevyslo 100% na papier a tu zabojuje, moze zvratit vysledok sutaze....Ja som mal tiez parkrat vysledok na ktorom sa podpisali hlavne uspesne zasahy na gongy. Ale ak chceme hodnotit len 1000m, je treba brat do uvahy skutocne tie papier. terce.

Shiva píše: Ted koukam na vysledky a s .243 tam strilel jen jeden clovek. takze ty. Muzes mi vysvetlit jak je mozne, ze, dle tvych slov, s nevhodnou strelou a laboraci jsi nastrilel o pouhy bod mene nez s 300WM??? Kdyz jsou dle tvych slov magnumy tak balisticky ve vyhode, ze si zaslouzi byt oddeleny.?


Najprv by som seba nebral ako nejaky vzorovy etalon na porovnavanie.
Ja sam som bol pozitivne prekvapeny s tou 243W. Strela sice nie najvhodnejsia, ale laboracia asi celkom obstojna. Znovu, ked pozries papierove terce je to 99 vs. 88 bodov v prospech tristovky. Nie velky rozdiel v bodoch, ale v reale je to zasah figury kazdou ranou z tristovky. 243W mala vdaka tomu vetru velky horizontalny rozptyl...Celkovo ale hodnotim moj vykon s tristovkou ako velmi priemerny, skor slaby. Dovod(y) su nasledovne (okrem faktoru mna sameho) - dostrielaval som zasoby nabojov z roznych sarzi. Nemal som ju kde nastrelovat, takze som sa len spolahol, ze to zhruba dotiahnem pri nastrele nejakymi dvomi-tromi ranami, co sa aj priblizne podarilo. Avsak tie ostatne sarze to zase pomiesali, co bolo krasne vidiet na vertikalnom rozptyle (horizontalny bol napriek premenlivemu vetru podla mojho nazoru velmi slusny, menej ako MOA). Tento vacsi vertikalny rozptyl sa automaticky podpisal aj na malom mnozstve zasiahnutych gongov...
U lepsich strelcov ako ja (a tych je dost :lol: ) sa uz tie magnumove vyhody zvyknu prejavovat o nieco viac (neda sa vychadzat statisticky z jedneho-dvoch kol sutaze). Z mojho pohladu je jasne, ze praca s vetrom je jednoduchsia s vykonnejsim kalibrom a lepsou strelou (napr. 338L, 300WM), ako sa snazit s 308W na hranici vykonu (aj ked tiez sa to da, ako ukazuje prax a viaceri strelci, ktori na sutaz pravidelne chodia, maju velmi dobre vysledky).....

Koniec koncov - ked by si na rok prisiel na jedno kolo, to ta nezruinuje a mozeme dat priame porovnanie, vhodnu zbran mas asi do oboch kategorii, tak ti nic nebrani raz to s nami skusit.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

16.11.2011 18:29

Re: Střelba s optikou,dálková střelba (tipy, triky, pomůcky)

Nic ve zlem, ale vymluvy typu, vzal jsem si jine patrony, zkousel jsem jinou navazku apd. s temi se setkavam dost casto, a jsou tak nejak mimo. Bud jedu na zavody pripraven a podelam to nebo se umistim dobre, nebo jedu nepripraven a kdyz udelam dobry vysledek, tak pak slysim z nouze ctnost. (nastrilel jsem tak tobre a to jsem mel pomichane naboje, jsem borec). Jedine co se pocita pri soutezich je umisteni. Kodesovi taky nikdo uz nikdy neveme, ze vyhral wimbledon, pritom cela tehdejsi tenisova svetova spicka ten rocnik bojkotovala.
Zrovna tak s tim co je a co neni vypovidajici. Proste soutez vyhrava ten kdo nastrilel nejvice bodu. Nikoho nezajima ze v te ci one casti jsi nastrilel o xy bodu vic nez nekdo jiny. To jsou veci kterymi si clovek omlouva sam sobe (a nekdy i jinym) svuj neuspech.
Vaha zbrane je rozhodujici faktor. Pokud mas vahovy limit pod 5kg, a budes strilet s .338LM tak to moc vyhoda nebude kvuli zpetnemu razu. Samozrjeme ze je to otazka zase velikosti terce. Pokud budes mit ale zbran vazici 8kg, tak rozdil vic jak 3kg tak zpetny raz nebude presnost tolik ovlivnovat a vyssi BC dlouhych tezkych strel bude mit vyhodu.
To neni muj nazor, to je proste fakt.


Reklama

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

16.11.2011 19:26

Re: Střelba s optikou,dálková střelba (tipy, triky, pomůcky)

k uvedném jen tolik:
Shiva má pravdu, ráže 6mmbr není na 1000 m vhodná a s tímto jsem si zbraň pořizoval.Je určena na jiné souteže a menší vzdálenosti.
Chtěl jsem to jen vyzkoušet.Výsledek překvapil i mne.
Celá tahle diskuze je složitá, protože univerzální ráže neexistuje.
Myslím, že určitým měřítkem kvality střelců jsou taktické vícedenní souteže,kde nelze spoléhat na náhodu,nelze podvádět, ale jen střílet položku od položky, ve dne i v noci.
Pak člověk zjistí, že nejde o ráži ale souhrn střeleckých schopností celku, tj. střelec +zbraň v daných podmínkách.
Já mám štěstí, že 700 km na soutěž to nemám,ale i špatnej výsledek je výsledek, člověk se aspoň poučí, pokud je schopen analyzovat chyby.
Když to tak promýšlím, tak nejvíc se člověk poučí ne na internetu, ale přímo na soutěži, takže radím střílet střílet střílet... ahoj

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

16.11.2011 23:20

Re: Střelba s optikou,dálková střelba (tipy, triky, pomůcky)

Shiva píše:Nic ve zlem, ale vymluvy typu, vzal jsem si jine patrony, zkousel jsem jinou navazku apd. s temi se setkavam dost casto, a jsou tak nejak mimo. Bud jedu na zavody pripraven a podelam to nebo se umistim dobre, nebo jedu nepripraven a kdyz udelam dobry vysledek, tak pak slysim z nouze ctnost. (nastrilel jsem tak tobre a to jsem mel pomichane naboje, jsem borec).


Tak to urcite nie. Neviem, co kde pocuvas, ale tu si na tazkom omyle. Fakt je ten, ze som mal zo sebou po par kusoch z viacero roznych sarzi streliva a postupne som ich dostrielal, taka je realita a ziadne nepodlozene domnienky to nezmenia.
Tiez mam pocit, ze debata s tebou znovu dospela do bodu, ked ti dosli fakticke argumenty a musis sa uchylovat k oznacovaniu, co vsetko je mimo. Ozaj, nemas pocit, ze toho "mimo" je nejak vela? ....delenie kalibrov podla vykonu je mimo, sutaz kvoli necitatelnosti vetra je mimo, moje zdovodnenia su mimo. No nic, pre mna je to cas skoncit. Opat si sa zakopal v pozicii, ktoru uz nevies podporit faktmi a stale mi predkladas koncepty, ktore pravdepodobne vychadzaju z BR sutazi a rozne ucelove nazory. Bude lepsie ak prides na nejaku sutaz takehoto alebo podobneho typu a ukazes ako sa to spravne robi bez ohladu na kaliber, vahu a kategoriu.

Shiva píše:Jedine co se pocita pri soutezich je umisteni.


Svata pravda!

Shiva píše:Zrovna tak s tim co je a co neni vypovidajici. Proste soutez vyhrava ten kdo nastrilel nejvice bodu. Nikoho nezajima ze v te ci one casti jsi nastrilel o xy bodu vic nez nekdo jiny. To jsou veci kterymi si clovek omlouva sam sobe (a nekdy i jinym) svuj neuspech.



... ak clovek nie je schopny analyzovat par jednoduchych vysledkov a sam pred sebou uznat, kde bol alebo nebol zaklad uspechu, tak je nieco zle. Vyhral som aj s velmi slabym vysledkom na papierovych tercoch a gongy ma "potiahli" dopredu a aj som dobre strelil do papiera, ale gongy naopak nevysli a zostal som na nizsich prieckach....co myslis - ktory vysledok bol pre mna lepsi?

Shiva píše:Vaha zbrane je rozhodujici faktor. Pokud mas vahovy limit pod 5kg, a budes strilet s .338LM tak to moc vyhoda nebude kvuli zpetnemu razu. Samozrjeme ze je to otazka zase velikosti terce. Pokud budes mit ale zbran vazici 8kg, tak rozdil vic jak 3kg tak zpetny raz nebude presnost tolik ovlivnovat a vyssi BC dlouhych tezkych strel bude mit vyhodu.
To neni muj nazor, to je proste fakt.



Znovu ti musim zopakovat, ze tu vaha nie je rozhodujuci faktor a ziadny hmotnostny limit nemame - taka je skutocnost. Odhadujem, ze drviva vacsina ucastnikov ma zbrane tazsie ako 5kg, takze zase by sme nepochodili. Moja Howa ma hola, bez vsetkeho 4,7kg. Ak by som pridal len optiku a montaz, tak uz som hned riadne cez ten bajny limit....

Z mojej strany k tomuto vsetko, lebo uz to od LR preslo k rieseniu blbosti a to ma zdaleka tak nebavi ako strielat, prip. sa o strelbe samotnej bavit, navyse je to uz OT. Dohodneme sa inak - ja budem strielat na sutaziach, ktore su vraj mimo a ty pokojne pis na nete, co vsetko je zle a .....mimo. :lol:

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

17.11.2011 0:02

Re: Střelba s optikou,dálková střelba (tipy, triky, pomůcky)

OT pisi protoze je to nic neprinasejici diskuze z tve strany. Vychazis z tveho nazoru (ten ti neberu) a delas z toho roman na pokracovani.
Tve tvrzeni a nazor na to ze je rozhodujici raze a ne vaha zbrane je mylny, ale je tvuj. Tak si ho nech, ale nerikej ze zpetny raz (ktery je umerny vaze zbrane) neni rozhodujici pro dosazitelnou presnost ale ze je to to raze nebo dokonce kalibr.
Rozdeleni souteze na 2 discipliny podle vykonu zbrane (nebo nevim podle ceho nekdo rozhodl ze 6.5/284 je magnum) je holy nesmysl a vzdy to vznikne na popud strelcu kteri nemaji vhodnou razi na 1000m. Je jasne ze pokud nekdo ma nevhodnou razi a bude mit minimalni sanci vyhrat, tak casem prestane jezdit. Tomu se chteji poradatele vyhnout, tak rozdeli soutez na std a mag. :-)
Pokud vim, tak vase soutez byla do nedavna bez rozdilu. Neni to kritika, nemusis to obhajovat a je jasne, ze si kazdy strili tam kde se mu to libi.
Rovnez nemoznost nastrelu pri strelbe LR pri vlastni soutezi (pokud to neni treba cold bore shot) vede pouze k tomu, ze strelec na tyto vzdalenosti nevidi kam strili a tudiz si nemuze udelat opravu. je proste z 50% mozna i vic nahoda. o tom svedci i vysledky z vasi souteze. Je to jak horske draze.
Pokud ma nekdo moznost lezet na ty strelnici 3x v tydnu za kazdeho pocasi a mastit ranu za ranou, tak se tu strelnici nauci a bude bude vedet ze kdyz mu fouka 3m ze 7 u pusky a borovice se mu ohyba o v takovem a takove uhlu, tak to tam bude sazet. Clovek ktery tam prijede jednou za 2 mesice vycte prd a bude mit stesti kdyz bude foukat stejne jako minule nebo jako pri nastrelnych. kdyz ne a nema moznost delat opravu tak je v hajzlu a hada o kolik to ma prenest. a bud to tam je nebo ne. (viz zminovani kolegove s 6.5x47L).
Nebudu se opakovat. ty nejsi schopen vysvetlit jaka je vyhoda mit tzv. magnumovou razi o proti std. (tim nepocitam nevhodne raze na 1000m), protoze vysledky tomu vubec neodpovidaji. Ten rozdil par bodu je zpusobeny prave nemoznosti delat opravy a stesti. Kdyz se te zeptam jak je mozne ze mas stejne bodu v obou kategoriich s jinou zbrani, tak mi sneses hromadu subjektivnich duvodu, ktere jsou irelevantni.
Nevidim duvod proc neni souteze otevrena, at si kazdy strili s cim chce a moznost nastrelu pri soutezni strelbe bez omezeni. Kazdeho vec je, jak vyuzije svuj casovy limit.
Nezajima me subjektivni chvaleni ci vysvetlovani souteze, uspechu ci neuspechu. Napsal jsem svuj nazor, a dotaz proc to je tak ci onak. Odpoved jsem nedostal. je mi celkem jedno jak to u vas, v polsku ci madarsku strilite. chtel jsem vedet duvody, protoze vlakno neni o vasi soutezi ale o dalkove strelbe.

PaF
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 30.01.2007 21:54
Bydliště: Brno

17.11.2011 16:51

Re: Střelba s optikou,dálková střelba (tipy, triky, pomůcky)

Ja samozrejme nemohu prispet se zkusenosti LR.
Ale nevidim duvod pro to, aby to bylo prilis jine nez u .22 LR. A tam ma teda vaha pusky sakra vyznam pro presnost. A zpetny raz je malicky... A i kluci, co strili LR .223 Rem. vsichni pusky zatezuji.
Co se tyce kategorii v LR dle vykonu zbrane. Rozumim tomu jako opatreni, ktere ma zabranit otraveni strelcu s malymi razemi. Taky se tam budu chtit podivat s .223 Rem. :lol:
Ale pokud si soutez "hraje" na sniper game, melo by byt vyhlasovano minimalne jeko paralelni soutez poradi "bez rozdilu vah a razi".

Turbi
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 262
Registrován: 12.06.2009 13:14

17.11.2011 17:13

Re: Střelba s optikou,dálková střelba (tipy, triky, pomůcky)

Uz nech je ako chce ale napisat do kategorie Standard: 6,5x47 , 6 mm BR a potom este dodatok ze kalibre ktore maju na 1000m 400m/s+ su uz kategoria Magnum je dost protichodne :D

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

17.11.2011 17:18

Re: Střelba s optikou,dálková střelba (tipy, triky, pomůcky)

Turbi mi predbehl.

Tak jen malou perlicku ohledne toho rozdeleni.
jsou dva seznamy razi jeden je std. kde jsou uvedeny raze nemagnumove, ktere poradatele vymysleli podle nejakeho zahadneho klice. a druhy seznam razi - magnumovy, ten je udelany stejnym zpusobem.
Raze jez nejsou na seznamu standard, spadaji automaticky do kategorie magnum pokud jejich V1000 je pres 400m/s.
bohuzel jsem tuto informaci na webu jiz nenasel. Predpokladam ze seznamy budou "novelizovany".

PaF, kazdy kdo strelbe alespon trochu rozumi, vi, ze vaha zbrane je rozhodujici, prave kvuli zpetnemu razu. zpetny raz vznika jiz kdyz zapalka zazehne prach v nabojnici. to znamena ze se zbran hybe a strela je jeste v hlavni.
Zvladnout zpetny raz velke raze opakovane stejne je daleko tezsi nez maly zpetny raz. v okamziku, kdy se nasadi vykonne kompenzatory a neomezena vaha zbrane, tak se tato nevyhoda z casti smaze. a vyhoda lepsich bal. vlastnosti dlouhych a tezkych strel se plne projevi pri spatnem pocasi.
kdyz si vemem 140gr VLD strelu v kal. 6.5 tak aby strela v kal. 30 mela stejne bal. vlastnosti, (o stejnem tvaru) musi mit vahu 220-240gr. coz obnasi magnum. V pripade rozdelni vahovem, tak je to sakra supa ve srovnani se 6.5/284 ktera v zadnem pripade se nikde jako magnum nepocita. tahle raze je v soucasne dobe pocita jako nejpresnejsi na 1000m.
Ale pokud budu chtit lovit na tuto vzdalenost, tak si vemu razi v magnumu (mam 300RUM a na 1000m mam rychlost 500m/s a energii 1.500J) pouzita strela je 210gr VLD Berger, ale delat diry do terce nebo lovit na kratsi vzdalenost, tak si vemu 6.5/284.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

17.11.2011 18:07

Re: Střelba s optikou,dálková střelba (tipy, triky, pomůcky)

Tak jsem si to tady se zájmem přečetl. Sice velkou odstřelovačku zatím nemám a v této oblasti střílení jsem se ještě nedostal ani k mlíku, natož aby mi teklo po bradě, ale celý spor mi silně připomíná věci kolem "Malorážných odstřelovaček" způsobený dle mého nejasnou představou o tom, co by soutěž měla přesdtavovat... Pokud "práci odstřelovače", pak je jakékoliv dělení a omezování kde čeho nesmysl. Omezení by mělo být dáno tím, že střelec si komplet výbavu musí nést s sebou a najednou... ostatní vyplyne z povahy střeleckých úloh. Pokud to nemá představovat "práci odstřelovače", pak by měla být pravidla co nejpřenější a jasně specifikující, co se má dělat. Pak de facto jakákoliv odchylka od pravidel není možná...

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

17.11.2011 18:30

Re: Střelba s optikou,dálková střelba (tipy, triky, pomůcky)

Kdepak o tom to neni. Ve velkorazi se poradaji primo souteze pro odstrelovace, nebo takticke souteze (viz co psal Kall). Navic jsem nechtel vubec resit nejakou slovenskou ci jinou soutez. Ano, zpochybnoval jsem souteze nazyvane Liga odstrelovacu ktera ma s odstrelovaci spol. jen jmeno (stejne tak jako MaO). Nelze porovnavat strelbu z malorazky a z velkoraze. Ale samozrejme ze fyzikalni zakony plati stejne. Proto debata o rozdelovani kategorii dle razi bez ohledu na vahu zbrane.

Zdenek N
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 241
Registrován: 27.11.2006 0:19
Bydliště: Olomouc

17.11.2011 18:34

Re: Střelba s optikou,dálková střelba (tipy, triky, pomůcky)

Mě osobně je u perdele v jaké jsem kategorii.Mám pušku jakou mám a spešl na LR si pořizovat nebudu.Jezdím tam pro to,že v ČR není možnost (většinou) tak daleko střílet.Střelnice je suprová,pořadatele a soutěžící také (škoda že neumím maďarsky,kvůli té šikovné děvčici :D ).Za mě max. spokojenost.Kdyby to bylo častěji,tak se nezlobím.Kall má pravdu.Chce to střílet. A čím horší jsou podmínky,tím líp.Za ideálních podmínek se toho moc nevyzkouší a nenaučí.Pokud jsem náhodou na bedně,mám radost.Pokud ne,nic se neděje.Beru to i jako společenskou událost s přáteli.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

17.11.2011 18:46

Re: Střelba s optikou,dálková střelba (tipy, triky, pomůcky)

No ale vzdyt to je v poradku a ja tve (a asi nejsou jen tve) duvody beru, kazdeho vec kam a proc jezdi strilet a cim strili. zaroven duvod ze je clovek rad ze ma kde strilet, je i duvod k tomu, ze poradatel udela to co udela. Ja si myslim, ze kazdy clovek co jede na nejakou soutez, chce vyhrat. Nekomu to asi nevadi, ze vyhrat muze jen nahodou, protoze na to nema vhodnou razi. Nekomu to vadi. Kdyz tech co jim to vadi je vic, tak poradatel proste upravi pravidla. A vsichni (skoro) jsou spokojeni. to same se stalo preci v Ludvikovicich, uprostred sezony se taky std. rozdelil, protoze lidi si poridili za vysoke investice zbrane a zacli vyhravat, ostatni nemeli sanci. takze se to rozdelilo a co, ti s presnymi zbranemi strileli jen proti sobe. Vse to je jen o penezich. Pravidla jsou takova, ze jsou nelogicka a nedaji se kontrolovat, nebo se kontroluji jen tam kde se to komu hodi.
Ale to sem opravdu nepatri. zaclo se diskutovat o 7mag.

Uživatelský avatar
onevan74
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 559
Registrován: 22.06.2010 12:08
Bydliště: Plzeň

21.11.2011 1:12

Re: Střelba s optikou,dálková střelba (tipy, triky, pomůcky)

Shivo, číst ty tvoje nadutý a sebestředný pravdy je fakt hrozný. Ty tu soutěž v Senici vůbec nechápeš. Rozdělení podle ráže je ok. Když se ti to nelíbí tak tam nejezdi. Soutěž je taky v pořádku, protože si nikdo nestěžuje. Nikdo tam taky nepodvádí. Možná jsi na to zvyklej ale v Senici to nikdo nedělá pokud já vím. Turbiak (Pavel) kilometr asi jednou vyhrál, pak dlouho nebyl na taktice ani na kilometru. To, že byl předposlední mohlo způsobit cokoliv a to může umět střílet ale tentokrát se mu to prostě nepovedlo. Tím nechci říct, že je špatnej střelec. To, že se tam mění vítr je prostě normální a někdo to přečte a někdo ne. No a co? Váha zbraně na výsledek nemá vliv a rozhodně to není rozhodující faktor. Jednou to vyhraje magnumář, protože nemusel tolik klikat na vítr a udělal menší chybu a jednou to vyhraje borec s Tikkou v .223, protože v závěru vypráskal všechny gongy. Na váhu zbraně nebo na svojí ráži se tam nikdo nevymlouvá. To, že Lovec napsal, že si pomíchal patrony vůbec nic neznamená a není to výmluva, protože má stabilně moc pěkný výsledky. Možná jsi to nepochopil ale ty lidi tam jezdí spíš se vidět, pokecat o čemkoliv, zastřílet si ať už to dopadne jakkoliv a to je celý. Určitě tam nejedou bezohledně vyhrát diplom a možná medaili. Nelituju ani peněz ani času ani tý dlouhý cesty. Ty si prostě úplně mimo a co se týče tohodle závodu meleš kraviny. Přijeď několikrát a ukaž nám to prosím jak se to všechno má dělat.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

21.11.2011 1:45

Re: Střelba s optikou,dálková střelba (tipy, triky, pomůcky)

velice prinosny prispevek, hlavne po odborne strance.

Uživatelský avatar
ufo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4036
Registrován: 05.07.2006 14:16
Bydliště: Brno www.maxrounds.com

21.11.2011 9:49

Re: Střelba s optikou,dálková střelba (tipy, triky, pomůcky)

Doted jsem to bral jako vymenu nazoru v rozumnych mezich, jestli si zase minite merit velikost fogla, tak vam brzo zatnu tipec. Takze budte tak laskavi a venujte se: '' Střelba s optikou,dálková střelba (tipy, triky, pomůcky) ''. ufo

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

24.11.2011 19:57

Re: Střelba s optikou,dálková střelba (tipy, triky, pomůcky)

Asi by bylo užitečný sepsat výhody ráže magnum, IMHO:
může dostřelit přesněji dále než nemagnum
flinta stojí o neco víc než nemagnum
komponenty k přebíjení rovněž
když fouká, má menší korekci na vítr než nemagnum
nosit sebou 80 nábojů magnum 3 dny je lepší než totéž množství v 308 win
Nemaje kompenzátor, větší pocit z rány pro střelce
Maje kompenzátor větší pocit rány pro střelce vedle atd.
ať si každej střílí čím chce.
Jak bylo již psáno předřečníkem, jakmile se najde někdo komu to jde dost dobře, stává se, že se ty, kterým to jde o fous hůře,něco napadne a dojde ke změně pravidel.
Spravedlnost není tady, ani v jiné dimenzi./ Murphy/

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Dlouhé zbraně - ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník