Uživatelský avatar
TURBIAK
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 15
Registrován: 13.11.2007 23:42

13.11.2007 23:52

Strelba na ,,velke,, vzdialenosti z malorazky

zdravim,,,,venuje sa tu niekto tomu??ake mate skusenosti z tym??? ja mam nejake pokusy na 150m ....

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

14.11.2007 8:27

Občas se nějaké závody z MaO střílí na 100 m, ale příliš mě to nebere, přestože je střílím, protože tam je značné ovlivnění větrem, který není možno pořádně číst - nejsou povoleny větrné praporky. Odchylka lehké malorážkové standardní střely (2,6g) , když to nárazově foukne, je klidně 10 - 12 cm, přičemž během relativně dlouhé doby letu to může fouknout kdykoli (pokud tedy střelnice není dostatečně krytá). Připadá mi to trochu jako loterie. Náboj .22 je postaven na terčovou střelbu do 50 m - tam má ještě dostatečný výkon, přičemž se tam taky musí počítat s větrem, jenže na 50 m ho dokážeš odhadnout i bez praporků.
Další nevýhodou je, že 100m se dá málokde trénovat a sbírat zkušenosti na závodech mi vždycky připadalo značně tristní. Kromě toho se pořadateli těchto závodů podařilo malé faux pas - terče určené pro střelbu na 50 m původně tištěné na A4 jednoduše na kopírce zvětšil na A3, domnívaje se, že je to dvojnásobek. Jenže ten poměr zvětšení je pouhých 141%, takže už bez toho obtížnou disciplínu ztížil zmenšením terčů. Já vím, je to pro všechny stejné, jenže mi připadá zbytečné mrhání drahým střelivem (RWS R100, Lapua Speed Ace...) střílet za hranicí možností náboje. Náboje, které pro střelbu na větší vzdálenosti byly výborné (Score Max - standardní rychlost 315 m/s, těžká střela 3,12g) už Lapua přestala vyrábět a obecně všechny světové firmy zabývající se terčovým malorážkovým střelivem garantují balistické parametry do 50m.
Střílet malorážkou na 100 a více m mi připadá podobné, jako střílet kulovnicí na 500m a více. Výhodou té kulovnice je, že se dá vybrat střelivo právě pro velkou vzdálenost. U malorážky ten výběr je značně zúžený, resp. prakticky neexistuje. Někdo si v tom libuje, já moc ne.

Uživatelský avatar
Bobr
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2276
Registrován: 08.01.2006 13:09

14.11.2007 11:42

už jsem to psal i sem :
22-lr-t980-210.html

na 150m do ocelové desky cca 30x30 spolehlivě na cinkot v elektronech každý zásah stačí i subsoniky od Aqily - ale o tom to přesný střílení není i když my jsme tam, takhle blbli asi 2 hodiny


150m stříleno TOZ 78, optika 3-9*40, střelivo Aqila subsonic, terč ocelová deska cca 30x30 zavěšená na ocelových lankách, stříleno v sedě za stolem položené na karitaťce v GC v Otrokovicích

mířit jsem musel cca tak 1m nad terč - bylo tam takový prkýnko tak na něj a bylo to sranda v těch elektronickej sluchátjkách to poslouchat - cvaknutí závěru -pak chvíli nic - a pak cink - a bylo to vidět i v puškohledu že se deska mele

ale řek bych že to dopadalo na spodní část té desky , protože když jsem záměrnou snížil o cca 10 cm tak už to i nedělalo až bude zase chvíli čas tak tam pojedu odzkoušet i jiné střelivo a dám tam terč a uvidíme co a ajk - výhodou GC je že je to krytá střelnice takže problém s větrem je v podstatě vyřešen - jedině že by tam vznikl nějaký průvan, ale to snad nehrozí :-)

Uživatelský avatar
TURBIAK
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 15
Registrován: 13.11.2007 23:42

14.11.2007 18:31

vdaka za nazory,,,,ja som na tych 150m strielal s cci stinger...rozptyl z 5 ran
11cm,,,snad by to bolo lepsie ale snezilo :)) strely sli tak 35 cm pod zamerny bod,,,s tym ze puska je nastrelena na 100 m ,,,optika 3-9x40 bushnell ..

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

15.11.2007 8:47

Nojo, ale na závodech z MaO na 100m bys s tímhle rozptylem měl probém trefit i toho největšího panáka. Podívej se na sousední server (gunshop) do fóra Klubu sběratelů palných zbraní, kde v oddílu Zbraně světových válek - disciplíny můžeš stáhnout terč na MaO 50 m. Pokud ho na kopírce zvětšíš na formát A3, dostaneš terč, který se snažíme trefit na závodech. Až to budeš zkoušet, zjistíš, co všechno tím stingrem netrefíš.
A propos - jedna věc je rozptyl a druhá věc je dostat ho na terč, na který mířím. :twisted:

Uživatelský avatar
Bobr
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2276
Registrován: 08.01.2006 13:09

15.11.2007 18:08

tak terče mám natisknutý a v sobotu je odzkouším to jsem zvědav jak to bude vy padat :-)

na monitoru byly ty terče nějaký větší než na tý A4 :-D


Reklama

Uživatelský avatar
TURBIAK
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 15
Registrován: 13.11.2007 23:42

15.11.2007 22:36

Harpplayer píše:Nojo, ale na závodech z MaO na 100m bys s tímhle rozptylem měl probém trefit i toho největšího panáka. Podívej se na sousední server (gunshop) do fóra Klubu sběratelů palných zbraní, kde v oddílu Zbraně světových válek - disciplíny můžeš stáhnout terč na MaO 50 m. Pokud ho na kopírce zvětšíš na formát A3, dostaneš terč, který se snažíme trefit na závodech. Až to budeš zkoušet, zjistíš, co všechno tím stingrem netrefíš.
A propos - jedna věc je rozptyl a druhá věc je dostat ho na terč, na který mířím. :twisted:


ano mas pravdu ....ale zas nemozes ratat ze na 3x vacsiu vzdialenost budes mat 3x vacsi rozptyl....

Uživatelský avatar
TURBIAK
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 15
Registrován: 13.11.2007 23:42

15.11.2007 22:49

Bobr píše:tak terče mám natisknutý a v sobotu je odzkouším to jsem zvědav jak to bude vy padat :-)

na monitoru byly ty terče nějaký větší než na tý A4 :-D


potom ukaz terce ako si dopadol :)

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

16.11.2007 9:14

To Turbiak: Za optimálních (laboratorních) podmínek by ten rozptyl stoupal přímo úměrně ke vzdálenosti. Vzhledem k tomu, že na střelu působí množství dalších vnějších vlivů (viz výše), je jasný, že praktický rozptyl bude vždycky větší. Proto nechápu pořadatele, že na 100 m vyrobili opticky menší terče. :roll:

Stařec
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 181
Registrován: 17.10.2006 22:30

16.11.2007 19:17

Vetsinou strilim jen na 100m a vice.Nejvetsi vzdalenost byla na 375 m do kovoveho terce slepice.Rozmery cca 500x500 mm.Samozrejme za naprosteho bezvetri.I tak se neda terc zasahnout na kazdou ranu.Nektere strely k nemu ani nedoleti...Veskera strelba nad 150 m je do jiste miry dilem nahody.Nejvice pro tyto ucely se mi osvedcilo strelivo SCHÖNEBECK Standard Plus.Zbran je klasika ZKM 456 a optika POSP.Na 100 m to vypada asi takto...slo o petiranou polozku v leze..neni se sice cim chlubit ale pro me dobry :lol: Posledni rana mi utekla dolu ale chyby si nejsem vedom..tak nevim :roll:


Obrázek

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

16.11.2007 20:25

Ty 4 rány nejsou vůbec špatný. Ještě by mě zajímalo, za jakého počasí (větru) jsi to střílel - předpokládám, že bylo bezvětří. Dál by mě zajímalo zvětšení optiky a jestli to bylo stříleno z dvojnožky nebo z bagu (nepředpokládám, žes to střílel z volné ruky) a jestli byla puška vzadu opřená. No a nakonec by mě zajímalo, jestli to byl nahodilý výsledek, nebo jestli se Ti tohle povede standardně.
Ta ulítnutá rána přesně odpovídá tomu, proč jsem Schönebecky vyřadil z používání pro závody. 10 ran s fantastickým rozptylem a pak jedna (na 50m) o půldruho cm níž. Pravděpodobně, kdybys u té rány změřil rychlost, asi bys zjistil, že byla pomalá a kdybys změřil výšku dýnka, zjistil bys, že je nižší. To už ale jsme v oblasti střeliva .22LR. Jenže vono to s tím souvisí.

Stařec
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 181
Registrován: 17.10.2006 22:30

16.11.2007 20:42

Ja nejsem sportovni strelec takze pouziti kvalitnejsi a drazsiho streliva u me nema smysl.Tohle je jeden z mych lepsich vysledku jinak standardne bych to asi neudrzel....spise kuli strelivu.Pouzivam optiku POSP 8x42 WD je to dost hruby a pro tercovou strelbu nevhodny ale klikani se dost shoduje z trajektorii malorazky a hlavne mi umoznuje klikat az do vzdalenosti 400m.Tenhle terc jsem nastrilel v leze,dvojnozka Versa-Pod,puska oprena o rameno....Pocasi promenlive,pod mrakem,teplota asi 18 stupnu a bezvetri.Mas pravdu v tom ze obcas pozoruji u tohoto streliva pokles v zasahu ale nemam hradla tak nemuzu s jistotu tvrdit jestli je to chyba streliva nebo moje....

Uživatelský avatar
TURBIAK
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 15
Registrován: 13.11.2007 23:42

16.11.2007 22:10

nejake fotky

je to strielane z lahu z dvojnozky, premenlive pocasie, snezilo a stmievalo sa...je to na 150 m , strelivo cci stinger , 5ran , optika bushnell 3-9 x 40 , sakra musi sa to vylepsit este :)) cierny kruh ma priemer 11cm
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Sidewinder
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 371
Registrován: 10.07.2005 16:29

18.11.2007 11:00

Tohle strileni s malorazkou na 150m a vice mi prijde jako totalni plytvani strelivem .. ta raze na to proste nema a to bez ohledu na pouzite strelivo .. jak je videt tak ani rychly Stinger nezarucuje nijak dobry vysledek ..

Muj asi nejlepsi soustrel 5-ti ran na 100m posilam .. pro zajimavost .. bylo to za super hnusneho pocasi (vitr, dest) na soutezi v Radvanicich a je to urcite dilo nahody :lol:

Obrázek

100m je pro .22LR pouzitelne maximum!

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Dlouhé malorážky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků