FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

18.09.2015 14:14

Re: Střelba na kovové siluety černým prachem.

Omluva-výše uvedené rozměry nosu byla první verze, kde přišlo rychle zkrátit vedení. Ta poslední vypadá spíš na nos dlouhý kolem 1,65 cal. při délce kolem 1,5"-výkres nemám, z nijak úžasného obrázku se u tohohle tvaru místo přechodu z nosu do vedení odhaluje hůř. Takže elipsa má teď poměry na způsob 3,3:1:1

Ale původní 2 cal. dlouhý nos letěl ještě citelně líp, pokud se ho podařilo dostat z hlavně nesesednutý.
Edit: ta první měla taky různě hlubokou "cup base"-vybrání zadku. Ne jako minie samozřejmě.

mcrea
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 77
Registrován: 19.07.2009 23:05

18.09.2015 14:39

Re: Střelba na kovové siluety černým prachem.

Tvůj smích by byl pochopitelný v případě, že jsi tu střelu vyvinul, otestoval a používáš ji do teď. Takhle to zní trochu falešně.
Jakou vlastně pouříváš střelu na velké vzdálenosti ty? Ve výsledkové listině znám jménem většinu lidí a tebe jsem mezi nimi nenašel. Ovšem je možné, že prostě neumím přiřadit nick k obličeji.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

18.09.2015 15:27

Re: Střelba na kovové siluety černým prachem.

V tom smíchu není nic osobního, prostě mě pobavilo, jak moc je ta první reakce stejná na obou stranách oceánu.

Moje střely převážně vypadají od báze do 1/3-2/3 ogiválu skoro stejně jako originální long range střela Sharps, jen na přechodu z rádiusu na těle (který dělá změnu průměru o cca. 0,09 u cal. 45) do prvního rádiusu na nose je hrana daná technologií výroby kokily (a sloužící jako dokonalý turbulátor, i když ne vždy je ku prospěchu). A se zbytkem nosu různě experimentuju, protože moje možnosti broušení tvarových nožů jsou dost omezené. Takže i když jsem se celý večer piplal nad tabulkou se sekvencí x-y posuvů, výsledek je po leštění spíš "co ruka dala a oko změřilo". Na to, abych si skutečně dokonalou elipsu vyrobil nemám ani vercajk a možná že zatím ani grif. Na druhou stranu, je to ta poslední třetina nosu na špičce, která dovede odvést nejvíc práce-takže spokojený zatím nejsem, citlivost na boční vítr by mohla být citelně menší.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

18.09.2015 17:11

Re: Střelba na kovové siluety černým prachem.

Lukáš H a ostatní:
moc děkuji za informace. Tak, jak je to nastaveno, by to mohlo opravdu přilákat více střelců s historickými originály (evropskými), ať již velkorážnými (Werndl, Wanzl, Mauser71, rolling-blocky) nebo malorážnými (Mauser 1888, Kropatschek 1886, ..další, pokud tedy přebíjí s olovem).
Závod jako takový se mi jeví velmi atraktivní, snad mi to taky někdy v budoucnu vyjde.

FrantaB, navip:
musím se trochu zastat FrantyB, já sice nemám jeho vymakané střely, jsem totiž sociálně slabší střelec, a vždycky začínám od kleští LEE. Ale i LEE má jednu těžkou střelu v .45, 459-500-3R, která má bal. koeficient .443, což je už blízko té 0.5 a výrazně lepší než všechny ostatní Lee střely i modernějšího vzhledu určené např. do opakovaček osmiček. Jo, bude to tou špičkou. Ale zase u opakovačky osmičky dáš pod dlouhou střelu gas-check a dosáhneš o 200ms vyšší rychlost, a to taky udělá svoje.

mcrea
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 77
Registrován: 19.07.2009 23:05

18.09.2015 17:33

Re: Střelba na kovové siluety černým prachem.

Nevidím důvod, proč by měl FrantaB potřebovat zastání, nikdo mu nic nedělá. :D
Možná zbytečně odsekávám slova a nejsem zrovna milý, ale snažím se o debatu na úrovni strojařů a konstruktivně dojít k nějakému závěru, který ve finále pomůže všem kdo budou mít zájem.
FrantaB - jak vypadá původní sharpsova střela vím, když jsem kdysi řešil tvar pod PP, vycházel jsem z ní. Akorát jsem použil rovnou prdelku - dodneška nevím jestli to bylo dobře :D Kleště, po opotřebení trochu upravené, mám dodnes.
Wdog - kleště na tyhle střely mám, zkoušel jsem je a moc mě neoslovily, ale přiznám se, že mi spíš nelíbí :D . Kde píšou u LEE balistický koeficient, nikdy se mi ho nepodařilo najít? :oops:

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

18.09.2015 17:37

Re: Střelba na kovové siluety černým prachem.

V katalogu Lee na kokily je balistický koeficient uveden vždy jako první číslo pod obrázkem. Popiska je vlevo na kraji tabulky.Viz :
Obrázek


Reklama

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

18.09.2015 17:45

Re: Střelba na kovové siluety černým prachem.

Páni organizátoři to postavili opravdu pěkně, aby mohl přijít i siluet a delších štrek neznalý člověk s vercajkem na který je zvyklý a zkusit si to, bez nějakého dovybavování se-to je pravda.

Wdog: já jsem taky v mnoha ohledech spíš sociálně slabší střelec ( :D ), ale i proto jsem se pustil do vlastních kokil v momentě, kdy jsem získal přístup k soustruhu. 0,443 u 458-500-3R je teoretická hodnota, pokud si z hlavy vybavuju, je podle měření propadů a rychlostí pro 1250 fps na ústí spíš 0,395-0,400. A podle V0 někde mezi 350-450m ztrácí stabilitu, občas i dost brutálně. Elipsovitý nos je vpředu mnohem "plnější" a jeho těžiště je možná o 2,3-2,4 mm více vpředu-potažmo o kus i těžiště celé střely. Tu míru s rezervou, 3R nos jsem nikdy přesně nepočítal, ale pod 2mm to bude stěží.

Ad Kropatschek, Werndly, Mausery, Mannlichery apod.-u těch je potíž s cenou nábojnic. Při ceně kolem 100,-/ks a dostupnosti se štěstím jednou za dva roky jich sakra málokdo má rundu 50ks na závod, plus tréning. A přitom jak praskala předposlední série Hoerneberů u Kropatscheka už vůbec... Ovšem absence M88 mně překvapila taky

mcrea: :D já si to neberu, to že dva jedinci zažraní do problému pro okolí vypadají jako že se za chvíli objeví nože-to znám. Jinak co vím od lidí kteří programově zkoušeli, jestli cup base vs. rovná u téhle střely něco znamená, tak závěr byl že ne. Jen se mi zdá, že u nosem litých střel (což originální Sharps LR je) pomáhá cup base ve snadném přesném dolití hrany prdelky.
A ze stávající zkušenosti bych si skoro vsadil, že druhým účelem cup base je vyrovnávat teplotní objemové změny mazání v případě, že je použitá válcová zátka mazání-vykrojená hilznou. U fabrických nábojů byl dolík i v mazání, protože váleček byl vykrojen přípravkem jako menší a vyplnění průměru nbc se dosahovalo trnem, který mazání roztlačil od středu ke stěnám-a po něm zůstával dolík, malovaný na každém slušném rozkresu.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

18.09.2015 18:03

Re: Střelba na kovové siluety černým prachem.

No ta absence originálů je dost pochopitelná.. když se něco rozbije, opraví se to těžko a cena slušnejch exemplářů leze strašně vysoko. Když už někdo nějakej origoš občas na střelbu obětuje, šetří ho a práská slabejma navážkama na 50-100 metrů. Soudim podle sebe, werndlovek mám 13 a horkotěžko jsem vybíral tu, kterou obětuju na práskání salv u pomníku.... Otormentovanou ostrou jsem uložil potom, co jsem na 50 střílel stabilně 97 ze 100, ale "slabotičema". Gardový jsem neměl srdce do ní narvat.... S Wenzlovkou to bylo podobný.... No a s G88 se situace opakuje... na střelbu mám tu nejošklivější a sběratelsky nejmíň cenou.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

18.09.2015 18:15

Re: Střelba na kovové siluety černým prachem.

Kentane, když se jde do boje (na závody), musí jít veškeré ohledy stranou!! :D

A souhlasím, ideální pro tohle technicky dobrá, ale pokud možno hnusná a seskládaná, čili sběratelsky méně hodnotná. A nebo sběratelská, ale ve stavu jako z výroby, ale kdy je brát, že.

mcrea
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 77
Registrován: 19.07.2009 23:05

18.09.2015 18:49

Re: Střelba na kovové siluety černým prachem.

Peggy - jsem blbec, mám to před nosem :oops:
Hledal jsem to u jiného výrobce, tam to nebylo a pod tím dojmem jsem to přehlídl i u LEE. MEA CULPA

Důďa
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 27.03.2015 17:39

18.09.2015 18:50

Re: Střelba na kovové siluety černým prachem.

Ohledně těch střel. Jednou z historicky nejúspěšnějších střel amerických černoprachých long range soutěží je tzv. Postell (ten co ji vymyslel) střela.

Obrázek

Čili úplně nejlepší asi nebude špičatá střela.
Jinak je to kokila od Lymana (kdyby obrázek nešel zobrazit): Lyman Mold 457132

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

18.09.2015 19:35

Re: Střelba na kovové siluety černým prachem.

FrantaB Jenom pro upřesnění, do jaké pušky a s jakým stoupáním ty vymazlené střely ládujete?
Já pracuji na tom, jak mít střelu .45, která bude stabilní po celé použitelné trase,slušnej Bc (stačí mi 0,35) a to vše z předovky se stoupáním 48" - prostě kulatej čtvereček :lol: Teoreticky je to jednoduché - u toho přijatelného tvaru střely dostat hmotové těžiště na úroveň nebo kousek před těžiště aerodynamické.

Quigley
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 164
Registrován: 21.07.2009 22:44
Bydliště: Praha

18.09.2015 19:54

Re: Střelba na kovové siluety černým prachem.

Důďa: bohužel, z Lymana většinou padají střely menšího diametru než je na Pedersoliho hlavně potřeba (alespoň na mojí). Ale je mi jasné, že jsi to sem dával kvůli tvaru střely.
Škoda že jí nedělá Accurate molds, dělají moc hezky a objednávka je bezproblémová (vlastní zkušenost). Brooks moulds a BACO jí mají také v nabídce.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

18.09.2015 20:21

Re: Střelba na kovové siluety černým prachem.

Postell je známá a na předku výsledovek (i když posledních 5-7 let je dost na ústupu) z ryze statistického důvodu-je rozšířená. Ohromně. A to proto, že má přijatelný BC, nos co se fakt nebortí a navíc jde vcelku snadno vyříznout do kokily. Taky se snadno odlévá.
Citelně lepší nos z těch rozšířených notoriet je Money bullet, která je nicméně mnohem mladší. Ta ale potřebuje rychlost, s 1150 fps se její půvaby moc neprojeví. Steve Brooks na požádání dělá kokily s rozměry žeber, mazacích drážek a průměrem válcové části nosu mezi prvním žebrem a ogiválem dle zadání. Pokud si vybavuju, Dan Theodore (RIP :( ) sestavil rozměry pod Postell i Money nos právě pro komory Prdelvsoliho výtvorů-a Steve Brooks ty rozměry má, i když z netu je Dan před několika lety stáhl. Mj. má stoupající průměr vodících žeber, takže .459 mají až zadní dvě. Jednak jde vysadit dál do vývrtu, jednak se mnohem lépe sama centruje.

navip:
V cal. 45 1:20", ale radši bych rychlejší. A v menších kalibrech mám obecně spíš rychlejší twist. Pro 1:48" v cal. 45(?) se střela s BC 0,35 reálně ani nedá udělat, to prostě odporuje fyzice. Vyladit si střelu do své hlavně na nějakou navážku pro střelbu na 200m-to si představit dovedu, i když na přesný výpočet mi chybí aparát. Ale plně stabilizovaná střela s BC 0,35 fakt ne i bez aparátu. Kdyby něco takového fungovalo, pánové Whitworth a zejména později Henry, Metford a Pope by si s tím hráli-a to nedělali pomalu nic jiného (zvlášť poslední dva) než že stříleli a zkoušeli kdeco celý život. Tři hlavně, tři druhy vývrtu a 300lbs střel za měsíc ještě nepovažovali za intenzivní testování...

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

18.09.2015 21:45

Re: Střelba na kovové siluety černým prachem.

Dovolím si připomenou, že ti čtyři zmínění pánové, kterých si velmi vážím, zkoušeli a testovali jen to co měli k dispozici, případně co sami vymyslely.
Ještě jsi neřekl z čeho to střílíš? předpokládám, že ze zadovky.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

18.09.2015 22:32

Re: Střelba na kovové siluety černým prachem.

Lidi neblbněte se střelami, nehledejte extrémy a střílejte s tím co je dostupné. Copak si myslíte,že Lyman,RCBC,LEE atd.,atd. jsou výrobci kokil jen na 25m když s tím střílí celá Amerika ? Copak 400m je nějaká dálka aby nešlo trefit medvěda ? Co potom budete
dělat na 1000 yrds? Přestante hledat nesmyslné střely a střílejte a střílejte. Sám jsem
střílel 500m s Lyman 500grs, ten Govt. tvar, tj.1R a fungovalo to super a s BP. Naopak si myslím,3R střela bude při nižších rychlostech více nestabilní jelikož těžiště je posunuto
více dozadu.Dobrá snad jen pro smokeless.
No a pak prach, mazání, zápalky a máme o čem psát do dalšího střílení.
Ještě něco o originálech, které tady byly zminovány - sám je rád střílím a nevidím na nich
žádné opotřebení, pokud neotluču pažbu, používám zásadně plné laborace, samozřejmě s BP. A to mám hodnotné kusy, ne nějaké evropské flinty za 15k.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

18.09.2015 22:52

Re: Střelba na kovové siluety černým prachem.

Zvrhlo se to tu v debatu lidí, které baví dělat si svoje kokily a mají tu možnost. BC 0,5+ u střely s plochým zadkem v cal. 45 je věc která sakra zaujme. Ovšem OT jsme jen napůl.
Government je sice velmi dobře fungující klasika, s o něco většími opravami na vítr než Postell, ale není důvod nehledat něco lepšího-ostatně US střelci tím nestrávili posledních 15 let pro srandu.
A Placy nejsou úplně snadná střelnice, když se začne vítr točit mezi Z-SSZ, dokáže zatopit i zkušeným s kvéry které mají na ústí 1 Mach. Až bude val na 500 a siluety se postaví do originálních vzdáleností (třeba i v jiném závodu, kdy Tlapa zůstane příjemným připomenutím začátků a uvítacím závodem pro nové), tak si troufnu jít až tak daleko, že za vhodného větru budou inherentní vlastnosti Government vs. Money ten rozdíl mezi 8 krocany se známým důvodem minutí vs. 2 haluzorní zásahy tamtéž.

Btw-"celá amerika" s tím střílí tak do 200m, občas do 500 z hecu. Těch co střílí pravidelně delší s černým (podtrženo) prachem aby se to bralo vážně může být tak 1500-2000, plus další co to s vypětím nějak splácají, ale jejich radost a specializace je jinde-celkem možná 10k lidí, spíš míň (a je to odhad člověka který v tomhle sportu žije poslední půlstoletí). Že s tím střílí spousta lidí proto že se to dá do jejich kvéru naládovat je jiná věc, jestli si rozumíme.

navip: předovky, zadovky-a ne vždy moje :?

Ještě edit pro FrankJ-nediv se, je to vlastně první široce přístupná možnost jak si bez velkých výletů vystřelit dál než 150m, takže to budí pozornost. A myslím, že je tu pár lidí co nevidí důvod proč by každý vyloženě musel prošlapat všechny slepé uličky (třeba snahu rozchodit Lee 459-500-3R na 500m při 1130 fps na ústí), takže si někdo ušetří kus ne zrovna krátké či levné cesty od masově dostupných střel "dá se narvat skoro všude a poletí dopředu" k něčemu co opravdu sedí jeho pušce. Lehce pejorativní nádech se netýká různých nosů, jako spíš průměrů-protože střela spíš v dané pušce zklame kvůli průměrům, než kvůli nosu.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

18.09.2015 23:28

Re: Střelba na kovové siluety černým prachem.

Evropské flinty na 15? Tak možná ta komiska..... Slušná Wenzelka (pěchota nebo štuc) od 30, Werndlovka od 25.... Já střílel puškou s experimentálním vývrtem pro zkoušení nábojů s málo dýmavým prachem - vyrobeno (vlastně upraveno) do 50 kusů - pozná se snadno je to čistá .45 s hlubokými drážkami a tu za 50 nekoupíš.....

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

19.09.2015 10:07

Re: Střelba na kovové siluety černým prachem.

FrantoB - souhlas, ale kdo tady s pisatelů si může nechat vyrobit střely dle vlastní konstrukce? Z toho jsem se vyléčil už asi před 20 lety kdy jsem oslovil několik firem
na kovoobrábění ( sám mám hodně škol ve strojírenském oboru a vím co je možné)
a skončilo to vždy fiaskem. V poslední době mi pár střel dělali u Accurate molds, bohužel
neumí udělat kompletní ogivál bez plochy vpředu, ale jinak udělají vše dle nákresu v prvotřídní kvalitě a relativně levně. Jedna připomínka k Money střelám - nemají vhodné
drážky pro BP takže jsou mimo můj zájem.
Ketan - já myslel, že všechny staré flinty jsou "komisky" , nebo se dají ještě někde koupit nové ? Vždyt říkám evropské levné flinty, já měl na mysli 150k a výš...
Ještě jednou k závodům - tento styl se střílel již možná před 10 lety a po dlouhé roky
v Ludvíkovicích, ale asi to nebylo dostatečně propagováno.

mcrea
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 77
Registrován: 19.07.2009 23:05

19.09.2015 12:12

Re: Střelba na kovové siluety černým prachem.

FrankJ - akorát že FrantaB píše - Zvrhlo se to tu v debatu lidí, které baví dělat si svoje kokily a mají tu možnost. - konec citace. Je jasné, že člověk který nemá přístup ke strojům bude muset zadat výrobu tomu, kdo přístup má a umí to. Osobně znám nejmíň tři kontakty na lidi, kteří to dají. Sebe nepočítám, mám možnost a zvládám to, ale za peníze bych to nedělal :D . A navíc jsem obraběč samouk, což by hodně lidí asi odradilo :D .
Ad Ludvíkovice - poprvé jsem tomhle druhu soutěže u nás slyšel až když tam pořádal závody LH. Párkrát před tím akorát v Polsku. Takže propagace - pokud byla - hanebně selhala. :D aspoň u nás na severní Moravě.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků