gejza
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 22
Registrován: 18.06.2009 8:03
Bydliště: Bratislava - SR

18.06.2009 16:04

Smith Carbine

Priatelia poradte, kupil som menovanu karabinu, klieste, hilzne a predpokladal som, ze po odliati ogivalu ho bez problemov napasujem do hilzne, ale priemer je vacsi. Treba na to lis, alebo nejaky iny prostriedok - v obchode sa tvarili, ze vsetko je OK - dakujem Gejza

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

18.06.2009 19:08

Re: Smith Carbine

Dodaj rozmery osadenia v hilzni a strely, uvidime, aky je tam presah.
Ak to nafotis, bude este lepsie.

gejza
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 22
Registrován: 18.06.2009 8:03
Bydliště: Bratislava - SR

19.06.2009 8:17

Re: Smith Carbine

Dakujem za info, cez vikend si to pripravim a v pondelok poslem - G.

gejza
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 22
Registrován: 18.06.2009 8:03
Bydliště: Bratislava - SR

22.06.2009 8:07

Re: Smith Carbine

Takze uvadzam foto, kde som uviedol a dufam vsetky potrebne udaje - pozdravuje G.
sc.jpg

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

22.06.2009 8:56

Re: Smith Carbine

0,1mm na nalisovanie je uz dost, hlavne ked by bolo pouzite tvrde olovo a ine by som do zadovky nedoporucoval. Ja mam presah na nalisovanie 0,05mm a postacuje to na to, aby sa strela v hilzni odrzala, ked je potrebne, da sa neposkodena delaborovat, v pripade nudze sa davu naboje prebijat aj bez pouzitia lisu. Ak nemas vela tych hilzni, tak by som kazdu prebehol na priemer 13mm.

gejza
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 22
Registrován: 18.06.2009 8:03
Bydliště: Bratislava - SR

22.06.2009 13:59

Re: Smith Carbine

Vdaka za radu, to je najschodnejsia cesta, ako solichat a zmensovat spodky strely, aby vosla do hilzne. Mna iba zarazilo, ako to mozu Taliani takto vyrabat a prazske dave predavat, ani ta neupozornia, ze sa este natrapis, alebo o tom ani nemaju sajnu - pozdravuje G.


Reklama

romi
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 37
Registrován: 24.10.2007 19:57
Bydliště: SM

22.06.2009 14:39

Re: Smith Carbine

Střely jsi odléval sám??? Pokud ano možná bylo studené olovo nebo kleště, pak je střela o něco málo větší , je to jen můj názor amatéra :oops:

gejza
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 22
Registrován: 18.06.2009 8:03
Bydliště: Bratislava - SR

22.06.2009 15:33

Re: Smith Carbine

Ano sam, pre tuto pusku sa nedodavaju. Bezne si odlievam pre ine zbrane sfericke (gule), nepovazujem sa vsak za borca, ale ked som prve tri ogivaly odlial, znovu pretavil a odlial dalsich 12, tak klieste by asi nikdo holou rukou nechytil...
Potreboval som sa od skusenejsich ubezpecit, aby som nieco nezblbol. Ak budem mat nove poznatky a bude zaujem, napisem, takze idem experimentovat - zvacsit vnutorny priemer hilzne, aby sa ogival dal do nej relativne v pohode napasovat - drzte palce a dik G. :)

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

22.06.2009 15:40

Re: Smith Carbine

romi:
tak to si soudruhu trosku v omyle, cim teplejsie olovo a aj forma, tym viac prilne k forme a tym dokonalejsie skopiruje jej povrch a rozmer, takze ak mam kokilu 13,10mm tak dokonaly odliatok ma rozmer 13,05 - 13,08mm. Ten rozdiel je zmrstivost olova po stuhnuti v zavyslosti na tvrdosti. Tepelna roztaznost kokily je zanedbatelna. Neviem ako si k tvojej teorii dosiel. Nechapem, ako moze mat nieco odliate do urciteho pevneho rozmeru po vyjmuti rozmer vacsi?!
gejza:
z toho si nic nerob, naposledy kupil kamarat 60ks hilzni do Sharpsky a polovica z nich mala uplne iny rozmer na zalisovanie strely, ako aj priestoru pre prach. Org. hilzne maju lisovaci priemer 11,00mm a ostatne boli v rozmere 10,30-10,65mm. Vsetky bolo treba upravit. Oprav si hilzne tak, aby si mal lisovaci presah max. 0,05mm.

gejza
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 22
Registrován: 18.06.2009 8:03
Bydliště: Bratislava - SR

22.06.2009 16:03

Re: Smith Carbine

Romi ja sa nehadam a ak si pozries fotku co som poslal, ak by aj odliatok ogivalu mal idealnych 12,95 mm ako je raz stale je to vacsie ako vnutorny rozmer hilzne 12,8 mm a asi by to robilo problem, ved uvidime, ak budem nabuduce odlievat, klieste dobre nazhavim - bud fit G. :shock:
Vdaka aj za druhu radu, skusim to na par hilznach a uvidi sa - uz aby to pukalo - zdravi G :)

romi
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 37
Registrován: 24.10.2007 19:57
Bydliště: SM

22.06.2009 17:56

Re: Smith Carbine

Black Powder.. nevkládej mi do úst co jsem nikdy neřekl:
Nechapem, ako moze mat nieco odliate do urciteho pevneho rozmeru po vyjmuti rozmer vacsi?! :!:

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

22.06.2009 18:25

Re: Smith Carbine

romi:
a toto je co?.........
Pokud ano možná bylo studené olovo nebo kleště, pak je střela o něco málo větší

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

23.06.2009 10:40

Re: Smith Carbine

ROMI:pravdu,má Black Powder,to,co jsi napsal,je nesmysl.Přesně popsal,jak vypadá přesné odlití a co se u toho děje.
Kupované hilzny-pošlou sem kdejaký zmetek. :evil:

gejza
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 22
Registrován: 18.06.2009 8:03
Bydliště: Bratislava - SR

24.06.2009 8:44

Re: Smith Carbine

Pre Black powder: kamarat mi tvrdil, ze strelci zo zadoviek v 19. storoci pouzivali tzv. kalibrovacie klieste, kedze odliatky ogivalov boli roznej presnosti, aby sa mohli zasunut do hilzne, spodok ogivalu sa vlozil do kliesti a zmacknutim upravil: napr. ogival mal na raz .510 (12,95 mm), skutocny priemer bol od 12,98 az po 13,00, hilzna mala vnutorny priemer 12,85 a kalibrovacie klieste mali napr. otvor 12,88 alebo o cosi vacsi.
Teda po stlaceni ogivalu v kliestach sa jeho spodok zredukoval - co myslis, mohlo to takto fungovat?

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

24.06.2009 10:36

Re: Smith Carbine

S akou nepresnostou pocitas pri odlievani? Ak z 0,1mm tak ani neodlievaj, kazda strela bude ina, tym padom ina hmotnost a vysledok v terci bude taky, ze Ta to ani nebude bavit.
Skus si teda spravit tzv. kalibrovacie klieste, len neviem, ci chces kalibrovat celu strelu, alebo len lisovaciu cast. A co sa tyka hilzni, tak pokial viem, v ostrom boji sa nepouzivali mosadzne nabojnice, iste nemali cas po sebe nabojnice zbierat cistit ich a prebijat na bojisti. Pouzivali sa papierove a pri zadovke sa strely nekalibruju, lebo strela sa po zapaleni prachu aj tak sama nakalibruje v hlavni vystrelom a pri zadovke musi byt aj tak mierne nadkalibrova. Strely sa kalibruju pri predovkach, aby si ju vobec nabil.
Sprav ako uznas za vhodne, moznosti si dostal.

gejza
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 22
Registrován: 18.06.2009 8:03
Bydliště: Bratislava - SR

24.06.2009 12:14

Re: Smith Carbine

Pre Black Powdera: vdaka za upresnenie a radu, rozumej, nemam s tymto druhom strelania ziadnu skusenost a clovek hlada. Uvedomujem si, ze treba najma skusat, ide mi vsak o to, aby omylov bolo co najmenej. Pritom tzv. ludova tvorivost je sirokospektralna. Keby som mal za domom strelnicu, bolo by to ine, ale ked sa uz tam clovek vyberie, mal by byt pripraveny.
Iba na vysvetlenie, mal som na mysli kalibrovat iba spodnu cast ogivalu, ktora sa ako prva napasuje do hilzne, vies ked zvacsim vnutorne priemery hilzni, to sa uz neda vratit, ale budem sa drzat najma Tvojich rad a experimentovat.
Este raz vdaka a nech sa vsetkym dari - Gejza :D

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

24.06.2009 12:32

Re: Smith Carbine

Mam sice strelnicu za domom, ale 15km. Ja som sa k tomu co viem dostal prave tym skusanim, az potom som hladal na webe o com to je a v podstate som nesiel zlou cestou. Najlepsie je skusat sam, dojdes na koren veci a to Ta potom zenie dopredu, budes vediet riesit pripadne problemy a najdes vlastne riesenie. Este budes potrebovat viacej pripravkov, ako lisovanie matrice, nejaky ten lis, alebo pouzijes stojanovu vrtacku, budes riesit mazanie, cistenie hilzni, citenie flinty a pod.
Tak skusaj.

tomaskaslik8
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 4
Registrován: 07.01.2011 13:02

07.01.2011 15:00

Re: Smith Carbine

zdravim mate niake informacie ohladom strelby z tejto pusky chcem ju kupit

gejza
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 22
Registrován: 18.06.2009 8:03
Bydliště: Bratislava - SR

07.01.2011 17:17

Re: Smith Carbine

Priatelu prilis vseobecna otazka, ano striela, ma svoje specifika, neviem ci uz mas o nej nejake info a pod., chce to urcitu specifikaciu - zdravi GP :shock:

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

14.01.2011 1:54

Re: Smith Carbine

Pred viac ako rokom ma tu Gejza oslovil s problemom, ktory riesil uz nejaky cas. Zakupil zadovku Smith, k nej org. kokilu, aj nabojnice. Problem tu uz opisal zo zaciatku, ale ani s odstupom casu si nevedel dat rady s problemom kvality odliatych striel, teda hlavne ich rozmerom, ktory bol ohodne vacsi, ako priemer osadenia v nabojnici. Preto ma oslovil zase, ci sa stym da nieco robit.
Zistil som, ze priemer strely bol v jednom mieste az 13,30-35mm a v dalsom 13,15 bolo jasne, ze bude ovalita kokily. Ani kalibrovanie striel nepomohlo tento presah odstranit, kedze je priemer vacsi ako 0,1mm ktory je potrebny na kalibraciu a strela sa pretlacanim cez kalibrator deformovala.
Org. osadenie v nabojnici ma priemer 12,85mm co je velmi velky presah na nalisovanie, ked berieme do uvahy potrebny priemer strely 12,95-13,00mm. Na nalisovanie postacuje presah 0,05mm max.0,08mm, ale pri tvrdom olove je uz problem s nahrnanim materialu pri lisovani. Takze pri presahu 0,4-0,5mm, ktory povodne vychadzal, by nebolo nemozne strelu nalisovat, skor by sa zdeformovala.
Dosli sme teda k zaveru, ze bude treba vyrobit novu kokilu na mieru.
Este pred jej vyrobou som vyskusal odliat par striel s org. kokily dodanej od vyrobcu. Premeranim striel som zistil vacsiu ovalitu, ako by mala mat podla premerani kokily. Po detailnom prezreti kokily som zistil, ze obe polovice su voci sebe v mieste dutiny posunute o 0,10mm. Tento odskok sa ukazal aj na odliatej strele. Premeranie vo viacerych miestach jasne ukazovalo na zvacsenie rozmeru v deliacej rovine co malo za nasledok ovalitu strely o 0,20mm na priemere.
K tomuto posunutiu doslo pri vyrobe a to pri lisovani aretacnych kolikov do kokily, ktore sa tam davaju po vyfrezovani dutiny strely. Pricinou bolo to, ze kokila ma v miestach skolikovania velmi tenku stenu a pri lisovani material uhol do stran o lisovaci presah, ktory bol 0,10mm.
Povodne koliky som zalisoval do roviny a kokilu som nanovo vycentroval a skolikoval. Postup tu nebudem opisovat.
Po skolikovani som musel cely povrch kokily ofrezovat, aby bolo vsetky steny v rovine s oboma polovicami.
Strela bola po odliati pekna rovnomerna, bez odskoku. Takze sa org. kokilu podarilo zachranit a je pouzitelna.
Vsetky nabojnice boli presustruzene v osadeni na strelu s presahom 0,05mm. Strely sa daju zalisovat v ruke, bez pouzitia pripravkov.
Skusenosti so strelby iste spomenie majitel.
Na fotke je vidiet posun kokily na strele v lavo, strela na pravo je odliata po oprave.
Přílohy
kokila.JPG

Další

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník