Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

11.01.2009 17:19

Před časem jsem zhotovil montáž kolimátoru na Scarabea, toto je její původní verse:

Obrázek


Fungovalo to dobře, ale kolimátor poněkud znesnadňoval používání hmatníku závěru na pravém boku. Přemýšlel jsem tedy dál, a napadlo mne k umístění kolimátoru použít zadní partie závěru (vzhledem ke sklápěcí pažbě nelze kolimátor montovat na hřbet pouzdra závěru, a je nutno montovat z boku. Nechtěl jsem dělat zásahy přímo do zbraně, použil jsem tedy základnu pažby (což je relativně dostupný a snadno a bez nářadí vyměnitelný díl). Ze základny pažby jsem demontoval původní čep, a nahradil ho metrickým šroubem. A tímto šroubem jsem připevnil krátkou weaverovu lištu:

Obrázek


Všimněte si vybrání v liště, toto je důležité pro to, aby se při namontování opřela o svislou část rámu (je to ta část, do které se opírá plechové pouzdro závěru).

Toto řešení lze aplikovat z levé i z pravé strany zbraně, záleží jen na tom, z které strany zastrčíte šroub:

Obrázek


Obrázek



Musím přiznat, že volba pravého či levého boku se ukázala jako velké dilema, a asi to bude individuální dle tělesných proporcí. Kupodivu nehraje roli to, zda je střelec levák či pravák, ale délka krku, dominantní oko a jeho odstup od kolimátoru atd.atd. Mně osobně se verse napravo pohodlněji drží a snáze stabilizuje pro přesnou střelbu, oproti tomu verse nalevo se mi podstatně rychleji zaměřuje. Nevýhodou pravé strany je tedy delší „skládání“ se střelce do pažby, nevýhodou levé strany je vznik výstupku, který se při zavěšení na hruď nebo pravý bok střelce opírá o tělo (u praváka – ale není to tragické a lze to i tak použít). Provedl jsem vcelku rozsáhlé zkoušky obou způsobů, a nakonec jsem zvolil montáž nalevo. Ale je to tak 55% na 45%, možná, že to nakonec vrátím doprava.

Celek vypadá takto:

Obrázek




Montáž samozřejmě nikterak nebrání rozborce zbraně, a lze ji používat v obou polohách pažby:

Obrázek



Na první pohled člověka samozřejmě napadne, zda umístění kolimátoru na bok neomezuje zorné pole, a nevyžaduje naklápění zbraně podél osy hlavně . Nuže – není tomu tak, což mne příjemně překvapilo již při prvních pokusech „nasucho“ kdy jsem kolimátor jenom upevnil gumičkou. Oproti původní versi s upevněním na předek zbraně nové řešení přineslo i znatelné zvětšení zorného pole, což zrychluje zamíření (kolimátor je přece jen poměrně drobný, a tak čím blíže k oku, tím více vidíte – rozhodně se komfort zvýší tím, když střílíte s oběma očima otevřenýma).
Samozřejmě, takto upevněná lišta by umožnila montáž nejen kolimátoru, ale třeba svítilny či dokonce drobného puškohledu (to se mi však nezdá příliš praktické).

neil
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 55
Registrován: 09.12.2007 17:47

01.04.2009 21:09

sledger píše:Udajne je to stopovou primesi nejakeho prvku v oceli, bohuzel presne nevim nazev... :-(
Ale je to - presne jak tu zaznelo - znamka kvality oceli.

Pazbicky, ktere jsou na Scarabeovi jsou skutecne pretrene velmi podivnou barvou... Okamzite jsem je vymenil za drevenou klasiku.

Jinak dnes jsem byl poprve strilet ze sveho Scarabea a jsem maximalne spokojen, je to proste zazitek, strilet ze "Skorpiona", i kdyz jen semiauto.
Nastreleny je perfektne, na 20 metru jen desitky a devitky, velmi prijemna strelba.


Jo, barva je dana Manganem (Mn) , vice tu: http://people.ksp.sk/~yoyo/prvky/prvok025.htm ,takze ocel Scaraba je legovana a v poho.


Zajimala by me otazka Zpomalovace- proc ho vyradili ze zbrane???

Pri pripadne nelegalni prestavbe na FullAuto,desperadum bude jedno,jaka je kadence u zbrani,ale ze tim kastrovanim zhorsila se funkcnost v legalnim Scarabu -to je fakt.

Zpomalovac nemrskal zaver vpred, a ani ho nezrychloval, ala zadrzenim zaveru v zadni poloze, dochazelo ke zklidneni kmitani naboju v zasobniku,a ke zlepseni procesu nabiti - coz je bolave misto u Scarabu..

Tak tady je otazka: da se ten Zpomalovac vratit zpatky bez poruseni jakychkoliv predpisu?

Niripe
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 288
Registrován: 02.08.2006 13:19
Bydliště: Zlín

02.04.2009 9:50

Mám originál CZ 91 S. Je taky bez zpomalovače a nezaregistroval jsem zhoršené nabíjení do komory. Použité střelivo S&B.

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

02.04.2009 16:23

Dát spomalovač zpět, by neměl být problém a to ani pro zákon, je to část nepodléhající registru. Jinak zpomalovač tam bude, čistě z konstrukčních důvodů pro střelbu dávkou. Kdysi mi jeden známej řikal, že zkoušely ze škorpa vyndat spomalovač, aby to střílelo rychlejší dávky, což se jim povedlo, ale následek byl ten, že prasknul svar mezi uloženim hlavně a pouzdrem závěru.

Uživatelský avatar
Poli
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1376
Registrován: 30.09.2006 17:17
Bydliště: Západ

02.04.2009 17:33

Jak mohl prasknout svár, když je hlaveň v pouzdře nalisovaná a zakolíkovaná?

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

02.04.2009 17:44

To sice je, ale když se pozorně koukneš, tak pouzdro je ze dvou částí: výlisek z plechu + ocelový blok = spojeno svarem. A tam se to rozjelo.


Reklama

neil
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 55
Registrován: 09.12.2007 17:47

02.04.2009 23:40

Niripe píše:Mám originál CZ 91 S. Je taky bez zpomalovače a nezaregistroval jsem zhoršené nabíjení do komory. Použité střelivo S&B.


Niripe,ale CZ 91S vyrabela se az ve trech razich-ve ktere vy ho mate?:))

neil
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 55
Registrován: 09.12.2007 17:47

02.04.2009 23:43

Parabellum píše:Dát spomalovač zpět, by neměl být problém a to ani pro zákon, je to část nepodléhající registru. Jinak zpomalovač tam bude, čistě z konstrukčních důvodů pro střelbu dávkou. Kdysi mi jeden známej řikal, že zkoušely ze škorpa vyndat spomalovač, aby to střílelo rychlejší dávky, což se jim povedlo, ale následek byl ten, že prasknul svar mezi uloženim hlavně a pouzdrem závěru.


Para: dekuji za odpoved', zajimava historka-mimochodem me zarazilo,ze Scarabeus (Scorpion) nema zadny naraznik zaveru- vse tvrde boucha zelezo-a-zalezo

Niripe
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 288
Registrován: 02.08.2006 13:19
Bydliště: Zlín

03.04.2009 7:56

To: Neil

v ráži 7,65 Br

neil
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 55
Registrován: 09.12.2007 17:47

03.04.2009 8:41

Ja mel za to,ze 91S byla zakazana?
Kazdopadne mate zajimavy kus,cetl jsem u Jiriho Fencla,ze celkem bylo vyrobeno pouhych 800ks

Uživatelský avatar
martin.9mm
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 770
Registrován: 07.03.2007 16:56
Bydliště: Olomouc

03.04.2009 9:37

Proč zakázaná? Já ji mám taky, je to zbraň kategorie B

Niripe
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 288
Registrován: 02.08.2006 13:19
Bydliště: Zlín

03.04.2009 10:17

O zákazu nic nevím. Možná jěště podle starého zákona, kdy byly zakázané zbraně, které se podobaly vojenským. Či tak nějak to tam bylo. Podle současné legislativy je to normálně B-čko. Sice jsem něco zaslechl, že snad byl někdo proti tomuto zařazení, ale to je JPP.

neil
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 55
Registrován: 09.12.2007 17:47

03.04.2009 15:29

Jo,myslel jsem tim Stary Zakon,takze Novy zrusil zakaz i pro tyhle vzacne sperky?
Zajimaly by me dve veci:
.1.Jak jste je dokazali prechovat v dobach zlych(puda,zahrada? :D ),-teoreticky se musely odevzdat?
.2. Ma li vz.91S na Zaveru ubrouseny zub pro zachyt Zpomalovace? (Jak to ma Scarab)

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7066
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

03.04.2009 15:49

neil
dodnes jsem si myslel, že Starý a Nový zákon souvisí s biblí
tady jsi mezi slušnýma lidma, co nemají zapotřebí cokoliv přechovávat


původní SA61 byla vojenská zbraň (čili na vyjímku legální)
do civilu jich bylo několik desítek či stovek přestavěno na semiauto
čili kat.B (pistole samonabíjecí) potíž byla, že jich bylo takto zcivilněno málo a tyhle škorpíky měly tím pádem nehoráznou cenu
cca vloni se objevily Scaraby cal 7,65 značeny 91 (opět pistole samonabíjecí - B) už za "lidový peníz"
toliko stručné a asi nepřesné shrnutí toho, co se Ti asi nechtělo studovat
(jak patrno vz 82 či 83 pomíjím)
více zde http://en.wikipedia.org/wiki/CZ-Scorpion

neil
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 55
Registrován: 09.12.2007 17:47

03.04.2009 16:06

Majk: mrzi me,ze jsem vzbudil dojem,ze nerad matroš študuji :)
Ve skutecnosti-milerad,zvlast-ceske zbrane,a o Skorpiku uz vubec!
Vim,ze prvni prestavbu v Semi-Auto delala CZUB,a ze byla draha,ako zlate prasatko,ale az PAK prisel ten Zakon,ktery zakazal i 91S kvuli vzhledu.
Tak me by zajimalo,co s tim,kdo uz 91S koupil?Musela se odevzdat,nebo ne?
Nu a ten zub na zaveru :)

Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

03.04.2009 18:22

"Implantovat" zpomalovač kadence do Scarabea není možné, jednak jsou v jeho ose vevařené čepy, a pak i průměr trubky (ta v pažbě), ve které je u Sa61 zpomalovač uložen, je u Scarabea menší.
Ale nemyslím, že by to jakkoli snižovalo životnost zbraně tím, že závěr dobíhá "na tvrdo". IMHO závěr je pro ráži 7,65 dostatečně hmotný a pružiny silné (srovnatelně s tradičnějšími pistolemi s dynamickým závěrem a stejnou ráží, třeba Waltherm PPK).
Občas se setkávám s názorem, že absence zpomalovače snižuje přesnost - inu, nemám možnost nějak detailně porovnat s originál Škorpionem (v režimu jednotlivých ran), se kterým jsem vystřílel před více než dvaceti lety necelé dva zásobníky, ale dnes se mi např. podařilo na 50m nastřílet 15ran/50m/opsaná kružnice 6cm, v držení jako pistole, tj. bez použití pažby (ale zase nechci přehánět, pravidlo to rozhodně není, a většinou jsou výsledky o dost horší. Ovšem je to příklad toho, že zbraň sama o sobě přesná je, zbytek je ve střelci).

doplněno dodatečně: nespolehlivost některých kusů Scarabea myslím neleží v absenci zpomalovače, ale především v opracování náběhu do komory.

neil
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 55
Registrován: 09.12.2007 17:47

04.04.2009 18:48

RMP píše:"Implantovat" zpomalovač kadence do Scarabea není možné, jednak jsou v jeho ose vevařené čepy, a pak i průměr trubky (ta v pažbě), ve které je u Sa61 zpomalovač uložen, je u Scarabea menší.
........
..............
doplněno dodatečně: nespolehlivost některých kusů Scarabea myslím neleží v absenci zpomalovače, ale především v opracování náběhu do komory.


RMP,no to mi ani nerikejte! :(( Chtel jsem Scaraba v mezich Zakona vysperkovat co nejvic do stavu Scorpiona..
Trubicka v pazbicce vypada stejne jako i na Scorpionu,a je presne 10mm vnitrnim prumerem-jste si jist,ze to je jiny?
Ram zbrane ma vojenskou znacku,a je zrejmy ze PPK vyuzil polotovar,sotva by tam slo zmensovat prumer otvoru..
Čepy tam jsou,ale pokud by to bylo mozny,tak pro sertifikovanyho puskare by to nemel byt problem,treba by samotnyho Pavla Kupce ukecal :lol:
Pred vasim vysledkem klobouk dolu,ja jsem rad,kdyz do A4 na 60m vmestnam kulky.
Ohledne nabehove komory: hlaven' vyrabi PPK,nebo je to take z vojenskych zasob?

Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

04.04.2009 19:27

Začnu od konce: ta zmíněná přesnost je opravdu výjimečná a po pravdě asi náhodná, obvykle dosahuji opravdu mnohem slabší výsledky, řekněme tak rozptyl 10-15 cm/50m, a to ještě v závislosti na munici. Ovšem hlavní roli fakt hraje střelec, takže kvér sám o sobě je opravdu přesný převelice.
Průměr trubky pro zpomalovač jsem sice neměřil, ale v několika článcích se o to zmínil sám Kupec, takže vycházím z toho (vnější průměr je shodný s originálem, už jen kvůli montáži rukojeti).
Ani s hlavní s nejsem jist, oproti originálu nemá nákružek pro tlumič (což se ovšem dá odstranit i z originálního dílu).

Kupec určitě využívá jako polotovar původní díly, což samo o sobě není nic špatného (taky by se s novovýrobou asi nedostal na tu cenu). Podle mne se však jedná o díly ze skladových zásob, a nikdy nepoužité (což, pokud se nepletu, je snad i podmínka pro legalizaci původně vojenských konstrukcí)

neil
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 55
Registrován: 09.12.2007 17:47

04.04.2009 19:58

RMP: i tech 10-15cm je velice dobry vysledek,nesmite zapominat,ze Scarab je pistole! :lol:

Jeste jednou jsem rozdelal rukojet' Scarabeuse a asi budu trvat na tom,ze ta trubicka je take puvodni original z vojenskych zasob- prumer v 10 mm prechazi dolejc do vetsiho- nezmohl jsem rozdelat zatku s ouskama,a tak nemuzu zmerit vnitrni prumer ve spodni casti trubice.
Ale i tak je to zbytecna namaha- nelitostny Pavel Kupec a i na Zaveru odfrezoval zub :x To by se musel a i zaver menit,coz je sci-fi,skoda :((

A ohledne vojenskych dilu-v zadnem pripade ne pochybuji o jejich kvalitu,spis bych se bal novovyroby..Akorat ze CZUB nechce prozradit recepturu cerneni manganove oceli,aby nebyla cervena :lol:

neil
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 55
Registrován: 09.12.2007 17:47

05.04.2009 11:06

Male doplneni: potrapil jsem se,a rozdelal i tu zatku s ouskama, takze vnitrni prumer trubicky pazbicky je: 10 mm nahore,a 17 mm -ve spodni casti.
Kamarad z Kanady ma totozne rozmery ve sve vz.91S ,a tak myslim si,ze rozmery te casti Scarabeuse odpovidaji rozmerum Scorpiona :))Obrázek

PředchozíDalší

Obsah fóra / Krátké zbraně / CZUB+CZ Strakonice+ZVI+Alfaproj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků