Uživatelský avatar
Carully
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 48
Registrován: 06.09.2005 21:58

22.10.2005 23:13

sat. nikl na dlaňové pojistce a spoušti

Ahoj všichni :-)

Mám Springfieldku 1911 Custom Loaded 45 ACP nerez provedení kombinovaný se sat. nikováním na horní části a bocích závěru, dlaňové pojistce a spoušti.

Zajímalo by mě, jakým způsobem co nejvíce minimalizovat oděrky na bocích dlaňové pojistky nebo spoušti, příp. závěru při častějším používání. Pravda je, že se to dá docela dobře vyblejskat, ale není na to nějaký speciální přípravek, který šetří saténové niklování proti "opotřebení"?

Díky Carully :-)

Uživatelský avatar
premek
Site Admin
Site Admin
 
Příspěvky: 931
Registrován: 20.01.2004 22:24
Bydliště: Praha 6

24.10.2005 9:37

Re: sat. nikl na dlaňové pojistce a spoušti

Carully píše:Ahoj všichni :-)

Mám Springfieldku 1911 Custom Loaded 45 ACP nerez provedení kombinovaný se sat. nikováním na horní části a bocích závěru, dlaňové pojistce a spoušti.

Zajímalo by mě, jakým způsobem co nejvíce minimalizovat oděrky na bocích dlaňové pojistky nebo spoušti, příp. závěru při častějším používání. Pravda je, že se to dá docela dobře vyblejskat, ale není na to nějaký speciální přípravek, který šetří saténové niklování proti "opotřebení"?

Díky Carully :-)


Ktery model to je konkretne?
http://www.springfield-armory.com/image ... LLarge.jpg
Mas jeho cislo?

Ty nerezove zbrane jsou podle me cele nerezove, tedy neni tam dalsi povrchova uprava (nikl).

Uprava povrchu vypada jako normalni perlickovani holeho materialu (nerez oceli), to je normalni ze se pri castejsim otirani mirne "zalesti".
Nejde proti tomu udelat vubec nic, protoze to je mechanicky proces, ne chemicky. Je mozne po nejake dobe tu zbran nove operlickovat a vylestit casti, ktere maji byt leskle.

BTW: Pokud jsi ji nemenil, je spoust hlinikova, take bez nejake zvlastni povrchove upravy, jen perlickovana. Plati to same co pro ocel.

Uživatelský avatar
Carully
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 48
Registrován: 06.09.2005 21:58

24.10.2005 16:41

Ktery model to je konkretne?
http://www.springfield-armory.com/image ... LLarge.jpg
Mas jeho cislo?

Ty nerezove zbrane jsou podle me cele nerezove, tedy neni tam dalsi povrchova uprava (nikl).

Uprava povrchu vypada jako normalni perlickovani holeho materialu (nerez oceli), to je normalni ze se pri castejsim otirani mirne "zalesti".
Nejde proti tomu udelat vubec nic, protoze to je mechanicky proces, ne chemicky. Je mozne po nejake dobe tu zbran nove operlickovat a vylestit casti, ktere maji byt leskle.

BTW: Pokud jsi ji nemenil, je spoust hlinikova, take bez nejake zvlastni povrchove upravy, jen perlickovana. Plati to same co pro ocel.


Díky moc. :-) Je to přesně ta zbraň z toho tvého odkazu včetně stavitelných mířidel. :-) Ptal jsem se právě ve Střeleckém servisu v Praze a tam mi řekli, že je to saténové niklování. Tak nevím. :-( Povrchovky nejsou zrovna můj obor. :-)

Můžeš mi prosím napsat něco více o tom perličkování? Jak se to vlastně technologicky dělá? Chápu to správně, že ten hliník, popř. ocel má "perličkovou úpravu"?

Díky moc a moc, zdraví Carully

Uživatelský avatar
premek
Site Admin
Site Admin
 
Příspěvky: 931
Registrován: 20.01.2004 22:24
Bydliště: Praha 6

26.10.2005 3:10

Carully píše:Díky moc. :-) Je to přesně ta zbraň z toho tvého odkazu včetně stavitelných mířidel. :-) Ptal jsem se právě ve Střeleckém servisu v Praze a tam mi řekli, že je to saténové niklování. Tak nevím. :-( Povrchovky nejsou zrovna můj obor. :-)


Nejedná se o saténové niklování. Při niklování je na samotný materiál zbraně (závěru) nanesena vrstvička niklu. Je ale nesmysl, aby se na nerez nanášela další vrstvička. Nemluvě o tom, že ani výrobce o tom nic nepíše (tato povrchová úprava je nazývána v angličtině "Nickel plated" nebo "nickel plating").
Stránky Střeleckého Servisu jsou v tomto dost nepřesné, za saténový nikl označují nerez, pravděpodobně odhadem podle hrubosti povrchu.

Příkladem mohou být zbraně Kimber, modely CDP. Závěr je v nerezu, rám je hliník, ale podle jejich stránek je to jinak (já tu pistoli měl, vím jak to je. Je to tak i u tvé)
http://www.streleckyservis.cz/template_ ... ategorie=1

Carully píše:Můžeš mi prosím napsat něco více o tom perličkování? Jak se to vlastně technologicky dělá? Chápu to správně, že ten hliník, popř. ocel má "perličkovou úpravu"?


Perličkování je proces, při kterém je materiál bombardován pod vysokým tlakem skleněnými kuličkami (perličkami). Podoným procesem je pískování, tam se ale používá jiný, hrubší materiál (speciální písek)

Podle jemnosti (velikosti) těch kuliček vzniká různě hrubá textura povrchu. Takto upravený povrch může být dál leštěn, může na něj být nanesena nějaká další povrchová úprava (černění, lak, nikl). V případě nerezu se ale nejčastěji (téměř vždy, k výjimkám se dostaneme) ponechává po perličkování bez dalších úprav.

Výjimkou jsou situace, kdy sice chceš mít vlastnosti nerezu (zejména odolnost vůči korozi v náročném prostředí), ale nemůžeš nebo nechceš mít světlou lesklou pistoli (policejní jednotky, lovci atd). Pak se na nerez nanáší další materiály (nejčastěji laky nebo polymery, protože samotné černění je vlastně zvláštní druh rzi - no a když zbraň nerezaví, rez se na ní nechytí).

To ovšem zcela jednoznačně není případ tvé zbraně.

Spoušť samotná je hliníková, tedy platí pro ní to samé. Maximálně může být povrch kvůli tvrdost anodizován, ale opět, nic s tím neuděláš.

Osobně bych se tím moc nezabýval, pro mě je zbraň bez jakéhokoliv opotřebení podezřelá, líbí se mi když je na zbrani vidět, že je používána k tomu, k čemu byla vyrobena :) Samozřejmě, pokud bude ošoupaná moc, dá se operličkovat kdykoliv.

Uživatelský avatar
Carully
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 48
Registrován: 06.09.2005 21:58

27.10.2005 17:32

Díky moc za vyčerpávající odpověď. Také si myslím, že to saténové niklování nebude... Máš i pravdu, že zbraň je od toho, aby se používala a nějaký ten škrábanec vlastně není na závadu. :-) Zdraví Tě a děkuje Honza :-)

Obsah fóra / Zbraně / Optika, Příslušenství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků