Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

18.01.2011 17:59

Re: S&B - do krátkých zbraní - značení,kvalita

každé vystřelení náboje (i slabého, s mosaznou nábojnicí, "toxickou" zápalkou -po chemické stránce neutrální :) a košer střelou) ničí zbraň.. asi stejně, jako každý ujetý kilometr ničí auto....

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

18.01.2011 18:48

Re: S&B - do krátkých zbraní - značení,kvalita

Ad tombak na střelách.

Hned úvodem si dovolím upozornit, že neznám zbraň, ze které bylo stříleno, ani značku munice, která byla střílena.

Před cca 4-5 roky jsem se byl během tání sněhu projít po dálkové střelnici v Jinošově (modří už vědí, ostatním to nic neřekne, protože na této střelnici si, pokud nejste hodně drzí, a nebo nemáte konexe, nezastřílíte). No a jak si to tak šlapu směrem k dopadišti, tak v tom sajrajtu na zemi vidím něco se lesknout. Hle - ona to střela. Krásně zachovalá, nebýt toho, že na ní byl otisk drážek - jak kdyby nikdy neprošla hlavní. Kde se najde jedna, najde se i druhá a já jich měl za chvilku plnou hrst. Devítku jsem odhadnul hned, váha ukázala 115grs. Ve vymačknutých drážkách bylo pod žlutým tombakem místy vidět plášť. Někde už i rezavějící. Nevím, jak dlouho trvá venku oxidace, ale olovo vespod střely nebylo vůbec špinavé. Těžko říci, jak dlouho tam ležely. Ale nebyly ani od bláta nic. Prostě jako když je tam právě položíte. Skoro bych si myslel, že někdo střílel do hodně tlustých sněhuláků, nebyly ani odřené.

Tomu, že se vývrt přes tombak železného pláště netkne, prostě nevěřím.

Škoda, že jsem si je nenechal, hodil bych sem fotky.
Naposledy upravil Grimpo dne 19.01.2011 10:26, celkově upraveno 1

Gangoš
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 361
Registrován: 05.08.2010 13:43
Bydliště: Střílky

18.01.2011 20:40

Re: S&B - do krátkých zbraní - značení,kvalita

Ono taky hodně záleží na tom kolik toho tombaku je a jestli je to vůbec tombak nebo jen tenký povlak mědi. Třeba u starých vojenských 9 Mak. (ty co mají ocelový hříbek v jádře) je plášť ocelový a jen lehce pokovený mědí. U novějších střel s tombakem je tloušťka tombaku přibližně stejná jako tloušťka oceli. Co se likvidace laufu týká tak to taky nebude tak hrozné a běžný uživatel to hned tak nepozná. Na pláště se používá jedna z nejměkčích ocelí vůbec. Řekl bych že to bude asi takto: střílení s bimetalem = životnost 20 000 nábojů, střílení čistým tombakem 21 000 nábojů (čísla berte prosím jen jako názorný příklad ne jako konkrétní). To je můj názor ne jako střelce, ale jako člověka, který má titul z materiálových věd.

A co se týká našlápnutých laborací tak některým zbraním může silnější laborace více vyhovovat pro spolehlivou funkci.

Uživatelský avatar
viktorcistic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1419
Registrován: 21.01.2004 11:30
Bydliště: Praha

20.01.2011 10:35

Re: S&B - do krátkých zbraní - značení,kvalita

...na dotaz ohledně mild steel jacket střel mi z SB přišla před 2 měsíci odpověď :

Vážený pane.

Lituji, avšak střely potažené měkkou ocelí nevyrábíme. Velmi by mne zajímalo, kde jste tuto informaci získal.
Pláště některých střel vyrábíme z měkké oceli, plátované tombakem. Vrstva tombaku není nanesena galvanicky. Oba materiály se spojují ve válcovnách při vysokém tlaku a vysoké teplotě, takže jsou naprosto pevně spojeny. U pláště střely vyrobeného z tohoto materiálu při průchodu hlavní nedojde vůbec k obnažení oceli, vrstva tombaku je dostatečně silná. Protože však tyto střely jsou citlivé na magnet a někteří naši zákazníci se domnívají, že mají ocelové jádro, postupně od této konstruikce pláště střely odcházíme a posstupně rozšiřujeme výrobu plášťů z tombaku nebo z mosazi.

S pozdravem

Hykel

Sellier & Bellot

Uživatelský avatar
viktorcistic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1419
Registrován: 21.01.2004 11:30
Bydliště: Praha

20.01.2011 10:41

Re: S&B - do krátkých zbraní - značení,kvalita

Další ověřovací mail od MK (modří vědí):

Zdar,
střel potažených ocelí - (tombakových střela) jsem vystřílel tak cca +200 000 ks a zjistil jsem ,že vývrt hlavně mi vydrží o 15% meně než u mosazných střel, což je pro mne zanedbatelné procento.
Tedy hlaveň se kterou jsem střílel s mosaz. střelama 60 000 ran mi s tombakem vydržela 50 000.
Přesnost stejná.
Cena lepší.

MK

Uživatelský avatar
viktorcistic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1419
Registrován: 21.01.2004 11:30
Bydliště: Praha

20.01.2011 10:52

Re: S&B - do krátkých zbraní - značení,kvalita

Dalčí info z GECO (používá měkkou ocel) :

Dear Sir,

GECO jackets are no problem for pistol barrels.


Mit freundlichen Grüssen

Hubertus Dowidat
Technischer Service

RUAG Ammotec GmbH
Kronacher Straße 61
90765 Fürth/Germany

Telefon: +49 911 97961-203
Telefax: +49 911 97961-222
E-Mail :Hubertus.Dowidat@ruag.com


Reklama

Uživatelský avatar
viktorcistic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1419
Registrován: 21.01.2004 11:30
Bydliště: Praha

20.01.2011 10:53

Re: S&B - do krátkých zbraní - značení,kvalita

Aak jsem dostal z USA jeden zajímavej mail....

Checked it myself (it is definitely "magnetic") with a couple of boxes at the local range three days ago while shooting with my Dad. Mild steel jacketed bullets clad with gilding metal (Cu95/Zn05) won't hurt your barrel since the mild steel jacket never comes into contact with the bore interior anyway. The bullet actually "rides" upon the much softer gilding metal coating which is why you'll see copper residue when you clean your barrel after using it.

Even if it did come into contact with your bore, the mild steel of the bullet jacket is still very much softer than your barrel's steel and won't hurt it anyway.

It is good stuff. Shoot away.

ETA: For the sake of perspective, I got the following converted Brinnell Hardness Numbers from www.matweb.com :

Low carbon "mild" steel (1025): BHN 135
Cartridge (70/30) Brass: BHN 138
Gilding (95/5) Metal: BHN 101
Pure Copper: BHN 83
Lead, 3% Antimony: BHN 7
Pure Lead: BHN 4.2

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

20.01.2011 17:58

Re: S&B - do krátkých zbraní - značení,kvalita

Já se po zimě zase budu muset podívat do toho Jinošova, jestli tam nějací vejlupci zas neporušovali zákon.

U těch střel, které jsem tam tenkrát našel, ten tombak prostě prodřený byl.

Gangoš
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 361
Registrován: 05.08.2010 13:43
Bydliště: Střílky

20.01.2011 22:32

Re: S&B - do krátkých zbraní - značení,kvalita

Grimpo: To právě mohly být jen galvanicky pokovené střely jestli byly žluté tak to byla spíš mosaz než tombak a u těch je na oceli vrstva podstatně tenší než když je tombak na ocel naválcovaný takže klidně mohlo dojít k jeho prodření.

Myslím, že jsme ale tak trochu odběhli od původního tématu neboli střelivo SaB.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

23.01.2011 1:39

Re: S&B - do krátkých zbraní - značení,kvalita

Gangoš: Vzhledem k tomu, že ta střelnice je velmi, ale opravdu velmi blízko firmy, o které je toto vlákno, a že ona firma onu střelnici i užívá, není to OT.

Já se sice domnívám, že to tam zůstalo po nějakejch vejlupcích co měli nezvladatelnou potřebu "uďát si BÁC" , ale vyloučit, že to tam leželo po nějakém ofiko střílení - to s určitostí nejde.

Uživatelský avatar
$emtex
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 493
Registrován: 24.05.2009 19:14
Bydliště: lounsko

15.02.2011 11:31

Re: S&B - do krátkých zbraní - značení,kvalita

http://zahranicni.ihned.cz/c1-50205680- ... nebezpecna

V životě jsem neviděl vybuchnout náboj. Policejní Nontoxy, kterými jsem měl možnost střílet byly spolehlivé. Tak nějak ten článek nechápu. Možná že selhávají díky nespolehlivým zápalkám, ale vybuchují? Nějak se mi to celé nezdá. Co si o tom myslíte Vy?

Uživatelský avatar
boris_
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 610
Registrován: 11.10.2006 14:40
Bydliště: Bratislava

15.02.2011 12:31

Re: S&B - do krátkých zbraní - značení,kvalita

semtex - tak napriklad naboje MFS (luger) ktore su nekvalitne a ich hilzna ma oproti standardu menej materialu u dna. nakupila ich slovenska policia a vela sa do MFS hilzni aj prebija. MSF naboje alebo prebite MFS hilzne mnohokrat neudrzia tlaky a v momente odomykania zaveru sa vyduju alebo rovno exploduju do priestoru nabehu do komory. na slovensku nie su zriedkavostou explozie tychto nabojov v zbraniach typu K100 a Glock ktore su najrozsiernejsie a (v zavislosti od modelu resp. kusu) nemaju uplne podopretu komoru (fully supported chamber).

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

15.02.2011 20:56

Re: S&B - do krátkých zbraní - značení,kvalita

To ovšem znamená pouze to, že by se měli konstruktéři těchto krámů zamyslet nad svými výtvory, protože ostatní zbraně nemají s nábojnicemi MFS žádný problémy. Taky je přebíjím a nevšiml jsem si, že by ty nábojnice vydržely méně, než nábojnice jiných výrobců...

cony
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 617
Registrován: 31.07.2006 21:26
Bydliště: Svitavsko

15.02.2011 21:39

Re: S&B - do krátkých zbraní - značení,kvalita

U MFS nábojnic při slabším krimpování dochází k jevu, že se nábojnice u přebitého náboje po určitém čase vrátí na původní průměr. Nábojnice nedrží tvar daný při protlačování matricí. Nejspíš půjde o tvrdší mosaz, ta má větší úhel odpružení. Tloušťku stěny jsem nepřeměřoval. Tento jev není patrný hned po přebití, ale po čase se střela v nábojnici uvolní až jde vyjmout rukou. Když jsem začal krimpovat skoro na maximum co mě pustila matrice, problém přestal. Podotýkám že u SB nábojnic ani u ostatních jsem tento problém neměl. A značka ani model zbraně na to fakt nemá vliv :lol: Ale to už dost odbíháme od tématu.
Nedokážu si představit co znamená živější prach a pochybuju že budou na export měnit prach za jiný než používají běžně kvůli úspoře. Spíš bych to viděl na vadnou sérii nábojů, v dusledku silnější šarže prachu nebo rozhozenýho dávkovače. Co jsem našel, tak francouzská policie má SIGy SP 2022 a z dřívějška Beretty 92FS. Místo vybuchujících nábojů půjde asi o ka-BOOM. Ale z jednoho bulvárního článku nelze nic usuzovat.

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

16.02.2011 11:21

Re: S&B - do krátkých zbraní - značení,kvalita

Docela živě si umím představit opačnou situaci.

- 1. otevřené výběrové řízení na munici pro PČR
- vyhrává cizozemská firma s nejnižší nabídkou
- domácí výrobce, spřízněné firmy a zainteresovaný insider v PČR ...značně nasráni
- umělé/skutečné, hodící se ka-boom
- PR články v bulváru
s rozuzlením..vidíš vládo, šetříš na nepravém místě a ohrožuješ zdraví a životy našich policistů.. příště určitě vyber domácího výrobce. :!:

Což určitě nemusí znamenat, že SB nedodal do Itálie nepodarky. Ale pravda, víme o tom zatím prd
. :oops:

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

16.02.2011 16:33

Re: S&B - do krátkých zbraní - značení,kvalita

Já mám třeba zkušenosti S náboji Sell Bell 115 gr jen dobré.Ročně spotřebujem cca 80000 ks střeliva.
Bez problémů.Ale třeba 40 SW od belotů byl tragický lítal v rozmezí 90 m/s slovy devadesáti.Hrůza.Ale výše popsané 9vítky do 7 m/s.Tak nevím.jestli na 9 mají automat a ostatní dělají po večerech doma.
45 ACP taky tragedie.Co mám naměřeno s HK 23.Tak nejpomalejší to upalovala celých 170 m/s a závěr chodil dozadu jen s povinosti.

Fifa
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 195
Registrován: 03.05.2010 9:52
Bydliště: Praha

10.03.2011 14:26

Re: S&B - do krátkých zbraní - značení,kvalita

170m/s ?? neni to preklep ? To se da skoro chytit do cepice :-)

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

10.03.2011 14:53

Re: S&B - do krátkých zbraní - značení,kvalita

Neni.

hunter240
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 204
Registrován: 20.09.2007 19:05

08.09.2016 13:15

Sellier & Bellot 40 S&W

Ahoj střelci,zajímá mě jestli máte zkušenosti s náboji Sellier & Bellot 40 S&W 165grs(10,7g)?Je to od nich poměrně nová laborace,donedávna měli v nabídce střelivo jen se 180grs (11,7g) střelou,které u sebe nosím.Zajímá mě přesnost,spolehlivost (hlavně v glocku) a možná lehčí střela by mohla mít menší zpětný ráz.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

08.09.2016 20:54

Re: Sellier & Bellot 40 S&W

Přesnost stejná spolehlivost stejná . Zpětný ráz možná menší je , ale spíš neznatelně.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelivo / Pistolové a revolverové střelivo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků