Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

13.02.2013 18:52

Re: Samonabíjecí puška na sebeobranu

Vraťte se k tématu pls.

Jirka030
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 5
Registrován: 16.02.2013 22:53
Bydliště: Česká Lípa

18.02.2013 11:30

Re: Samonabíjecí puška na sebeobranu

jpp: Já si použití samonabíjecí pušky v rámci nutné obrany představit dokážu. Pokud mi poleze chlap z mačetou přes plot, bude řvát, že mne zabije a barák podpálí, tak nemám problém ho sundat hned, jak mi vleze do baráku. Tím spíš, že mám doma v postýlce spícího tříletýho chlapečka, jehož obrana je mojí nejzákladnější povinností.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

18.02.2013 11:56

Re: Samonabíjecí puška na sebeobranu

Já si to technicky taky dokážu představit, problém nastane ve chvíli, kdy to bude pak posuzovat nějaký soudce. Výsledek bude ten, že si nejspíš odsedíš vraždu.
Pokud to lump přežije tak bude tvrdit, že mačetu našel a nesl ti ji ukázat, jestli jsi ji náhodou neztratil a přitom na tebe volal, jestli by jsi mu mohl připálit...

Na střílení puškou v rámci KN/NO prostě nemáme legislativu... Bohužel :(

Alci
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 158
Registrován: 19.04.2012 19:23

18.02.2013 12:22

Re: Samonabíjecí puška na sebeobranu

na NO těžko, protože kde máš dost času na manipulaci s takovou zbraní, bude vždycky problém posoudit "bezprostřední" nebezpečí. Na KN se to použít dá spíš, protože když ti bude nějaký zvíře likvidovat dvorek, bude střelba z okna mnohem adekvátnější.

Ale proč bych si bral zrovna "útočnou pušku", tak takovou situaci si představit neumím. Vzal bych opakovačku (jednoranku). A těžko to bude důvod proč mít zrovna takovou zbraň k tomuto účelu. Protože když to budu myslet vážně a budu se chtít připravit na takovou situaci, tak si taky pořídím spíš loveckou zbraň.

Takže otázka nezní, jestli se to náhodou nedá použít i k tomuto a po jakých ústupcích jo. Ale proč bych měl chtít použit zrovna tohle a ne něco jinýho.

Uživatelský avatar
mocima
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 274
Registrován: 08.04.2010 22:06
Bydliště: Uherské Hradiště

18.02.2013 12:26

Re: Samonabíjecí puška na sebeobranu

Tak jediny modelovy pripad NO se samonabijeci "utocnou" puskou, ktery me ted napada, je strelba na odjizdejici auto, v kterem unasi vase dite. Na pistoli je to daleko a potrebuji presnou ranu na maly cil (hlava ridice).

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

18.02.2013 14:36

Re: Samonabíjecí puška na sebeobranu

Než se debata rozeběhne do všelijakých spekulací: je nutné odlišit dvě otázky:
(a) jaká je technicky vhodná zbraň na sebeobranu, tzn. posuzujeme schopnost eliminovat protivníka např. v domě. Viz. první část debaty.
(b) jaká je možná právní kvalifikace a posouzení s přihlédnutím k reálné soudní praxi. To je složité.

Všichni víme, jaký je zákon a jak neprofesionálně někdy soudy soudí. Ale hlavně vždy posuzují kontext, zda nastala zákonem daná situace. Zákon neříká nic o typu zbraně který můžete použít pro sebeobranu.

Situace NO asi nebude: na vlastním dvorku smázneš na 10m chlapa s nožem svojí civilní verzí vz.58. Soud řekne, že to NO není, že byl útočník daleko žes mohl utéci.

Situace NO může být: ve dveřích smázneš svojí civilnívz.58 z bezprostřední blízkosti chlapa, co ti kolem hlavy bude mávat nožem. Nejlépe když bude střelba z 10-ti cm a ráno od toho nože na tvé hlavě.

Prosím nechytejte mne za slovo, to byly pouze příklady. Ale rozdíl mezi oběma mnou uvedenými situacemi může být v reálu tak 5 vteřin. Velice tenká hranice. Ano, souhlasím s ostatními, to posouzení soudem je většinou předem nejasné a problém.

mocima: a kde tu flintu vezmeš? Buď ji máš v ruce a roztřílíš hned zblízka řidiče a gumy, a nebo si pro ni běžíš do baráku, ale auto je mezitím za 10 vteřin fuč. Tvůj příklad je zrovna dost nereálný, ale to teď spekuluji taky.


Reklama

Uživatelský avatar
mocima
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 274
Registrován: 08.04.2010 22:06
Bydliště: Uherské Hradiště

18.02.2013 15:10

Re: Samonabíjecí puška na sebeobranu

WDog: muj priklad byl neco jako stojis v baraku u okna a vidis jak ti frajer chytil pred domem mlade a cpe ho do auta. Zrovna jsi docistil, tak jen zarazis zasobnik a resis z okna. (to je jak stage na LOSu ;-))

PS: Znam dokonce jednoho, ktery vz.58 nosi na sebeobranu.

Uživatelský avatar
andy.rybar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 15.08.2011 20:30
Bydliště: Liberec

18.02.2013 15:15

Re: Samonabíjecí puška na sebeobranu

a co třeba použití pušky k ochraně majetku?Např. farmář si bude přez noc hlídat na svém pozemku stádo dobytka s puškou v ruce.

PS: já mam kosu psanou taky na E i s nošením! :lol:

Uživatelský avatar
andy.rybar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 15.08.2011 20:30
Bydliště: Liberec

18.02.2013 15:23

Re: Samonabíjecí puška na sebeobranu

Jinak zde je stanovisko MV použití takové zbraně je popsáno v posledním odstavci.


Nabývání vlastnictví dlouhé střelné zbraně kategorie B držitelem zbrojního průkazu skupiny E
Zákon č. 119/2002 Sb., o zbraních, ve znění pozdějších předpisů, rozdělil oproti předchozí právní úpravě nově zbraně do čtyř kategorií a stanovil pro jednotlivé kategorie odlišné obecné podmínky pro jejich nabývání do vlastnictví, držení a nošení. Zjednodušeně lze říci, že nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraně

kategorie A mohou držitelé zbrojního průkazu nebo zbrojní licence, pokud jim byla udělena výjimka (§ 8, § 9 a § 10),
kategorie B mohou držitelé zbrojního průkazu nebo zbrojní licence, pokud jim bylo vydáno povolení (§ 8 a § 12),
kategorie C mohou držitelé zbrojního průkazu nebo zbrojní licence (§ 14),
kategorie D mohou fyzické osoby starší 18 let způsobilé k právním úkonům nebo právnické osoby (§ 15).
Výjimku z uvedených obecných podmínek tvoří např. držitelé zbrojního průkazu skupiny D, kteří nemohou nabývat zbraň kategorie A až C do vlastnictví, ale mohou pouze držet nebo nosit zbraň, na kterou má jejich zaměstnavatel vydán průkaz zbraně.

Při posuzování práva k nabývání vlastnictví a držení, popřípadě nošení zbraně kategorie B držitelem zbrojního průkazu skupiny E k ochraně života, zdraví nebo majetku je třeba především vycházet z těch ustanovení zákona o zbraních, která vymezují kategorie zbraní, nabývání vlastnictví, držení a nošení zbraní a oprávnění držitelů zbrojních průkazů.

Oprávnění k nabývání vlastnictví, držení a nošení zbraní držitelů zbrojních průkazů je upraveno rozdílně pro jednotlivé skupiny zbrojního průkazu v ustanovení § 28 zákona o zbraních.

Podle ustanovení § 28 odst. 4 písm. a) je držitel zbrojního průkazu skupiny E oprávněn nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraň kategorie A, na kterou mu byla udělena výjimka, zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C. Vydávání povolení k nabývání vlastnictví a držení nebo nošení zbraní kategorie B upravuje ustanovení § 12 zákona o zbraních, které v odstavci 5 stanoví, že příslušný útvar policie vydá povolení vlastnit nebo držet zbraň kategorie B, pokud k tomu má žadatel řádný důvod. Podle písmene f) tohoto ustanovení se za řádný důvod považuje ochrana života, zdraví nebo majetku. Ustanovení § 12 odst. 6 zákona o zbraních pak upravuje i vydávání povolení k nošení zbraně kategorie B. Vzhledem k tomu, že výše uvedená ustanovení zákona o zbraních hovoří o zbraních kategorie B bez omezení, vyplývá tedy z této právní úpravy zcela jasně, že držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraně kategorie B na základě vydaného povolení v rozsahu zbraní této kategorie uvedených v § 5 zákona o zbraních bez dalšího omezení na krátkou nebo dlouhou zbraň.

Při vydávání povolení podle § 12 zákona o zbraních nelze např. spekulovat s tím, že dlouhou zbraň není možné nosit skrytě nebo není vhodná k ochraně života, zdraví nebo majetku. Uvedená spekulace nemůže být důvodem pro nevydání povolení k nabytí vlastnictví a držení, popřípadě nošení zbraně kategorie B držiteli zbrojního průkazu skupiny E z důvodu ochrany života, zdraví nebo majetku. Právní úprava jednoznačně umožňuje držiteli uvedeného zbrojního průkazu nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit i dlouhé zbraně kategorie B a spekulace o tom, že se dlouhá zbraň nehodí k ochraně života, zdraví nebo majetku je nepodložená, neboť si její využití k ochraně života, zdraví nebo majetku lze velice dobře představit např. na osamocených rozlehlých usedlostech.

JUDr. Pavel Novák
Odbor bezpečnostní politiky MV

Tada
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 701
Registrován: 15.09.2010 18:53

18.02.2013 15:27

Re: Samonabíjecí puška na sebeobranu

Já teda Vz. 58 vozím celkem pravidelně v autě... Spolu s bojovým opaskem - 2 zásobníky pro kosu, 2 pro CZ 75 a lekárnička.

Ono už se mi to jednou vyplatilo... Když vám v noci na okresce přehradí cestu černá A8 tak kosa zjedná docela hodně respektu a vyřeší problémy dřív než začnou.

cipis
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 528
Registrován: 02.06.2012 19:14
Bydliště: blízko Brna

18.02.2013 15:37

Re: Samonabíjecí puška na sebeobranu

wdog: Pozor na to, u NO nemusíš utíkat, argument, žes mohl utéct (navíc kam, když jsem na svém pozemku), se může použít akorát u KN.
Z hlediska zákona by mělo být úplně jedno, čím se budu bránit, když mě bude chtít někdo zabít, tak ho můžu klidně přejet parním válcem nebo srazit autem. Ovšem tu máme to "mělo by být" ...

A k těm ostatním příspěvkům, myslím, že většina lidí má zbraně psané na "ochrana života, zdraví ...." i na nošení.

Tada: více detailů by nebylo? Není nad to příklad z praxe :)

Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

18.02.2013 15:56

Re: Samonabíjecí puška na sebeobranu

Wdog píše:Než se debata rozeběhne do všelijakých spekulací: je nutné odlišit dvě otázky:
(a) jaká je technicky vhodná zbraň na sebeobranu, tzn. posuzujeme schopnost eliminovat protivníka např. v domě. Viz. první část debaty.
(b) jaká je možná právní kvalifikace a posouzení s přihlédnutím k reálné soudní praxi. To je složité.


To je výborné rozdělení a v rámci objektivní debaty se budeme držet "technické" otázky podle bodu (a). Už proto že právní kvalifikace NO se liší případ od případu, právník od právníka, soudce od soudce..... Prostě nic co by se dalo vyřešit na foru.

Uživatelský avatar
DeadMan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 963
Registrován: 13.02.2009 7:51
Bydliště: Slezsko

18.02.2013 16:54

Re: Samonabíjecí puška na sebeobranu

2Tada, mocima: tak to jsem rád protože teď můžu ženě ukázat že když beru na chatu G17+KPOS+33r tak je to ještě málo a bude ráda za to jak to je :D

Jinak jedna z mála věcí co se dá nosit pohodlně a přitom skrytě ale tu 58 si nedokážu představit kromě batohu na zádech?

h1x
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 329
Registrován: 25.01.2009 17:27
Bydliště: Brno

18.02.2013 17:29

Re: Samonabíjecí puška na sebeobranu

Možná nějakou KV verzi pod kabátem, ale horší to bude v létě :).

Uživatelský avatar
Knecht
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 468
Registrován: 14.03.2011 18:28
Bydliště: HK / Brno

18.02.2013 18:20

Re: Samonabíjecí puška na sebeobranu

Mám krátkou FSN a na jednoboďáku to chce ještě pořád dost dlouhý kabát na skrytí. To by byla lepší ta extrakrátká subkompaktní anebo krinkov - ten, jak jsem s potěšením zjistil, se se sklopenou pažbou vejde do průměrné igelitky, pažbičku možno držet zároveň s uchy :D Říkám tomu hobo-carry.

Jinak je fajn vidět, že aspoň MV chápe možnost použití dlouhé zbraně kat. B někde na samotě, sám taky na chalupu vozím buď kosu nebo brokovnici.

opavak
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 144
Registrován: 03.01.2012 13:44

18.02.2013 19:09

Re: Samonabíjecí puška na sebeobranu

No já bych tady některým bebatujícím doporučil návrat na pevnou zem nebo návštěvu ordinace PL + zákaz sledování akčních filmů... uvědomte si laskavě jakou balistickou silou samonabíjecí puška (např. vz.58) disponuje. Účinný a smrtící dostřel je většinou přes 1.5 km !!!
K samonabíječkám (konverzím) v pistolových rážích asi jen toto...když si uvědomíte na jakou vzdálenost se většina střeleckých sebeobranných situací odehrává (do 10 metrů) tak se výhoda střelby na větší vzdálenost zcela ztrácí a je výhodnější v daném operačním prostoru použít samotnou pistoli. Nejsme někde na divokém západě a už i použití pistole (nebo jiné krátké zbr.) je v podmínkách ČR dost mimořádná událost - cca 5 případů do roka - cca 2-5 výstřelů k vyřešení situace. Jako hranici ještě beru nějakou tu brokovnici k obraně domova - ale to už je fakt maximálka.
Samonabíjecí puška byla primárně zkonstruována pro použití ve vojenských operacích, k lovu a sportu - nikoli pro sebeobranné situace v obydleném území... to si tady málokdo uvědomuje !!!
Člověk který se sebou odhodlaně tahá kosu (+ náhradní zásobníky) k sebeobranným účelům a řeší zda se mu to vejde pod kabát nemůže být zcela duševně zdráv a pro zbytek společnosti představuje nevyzpytatelné riziko - to je můj názor, aktivního bojaře s 20-tiletou praxí v bezpečnostních sborech.

Uživatelský avatar
Prim
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 134
Registrován: 04.10.2011 9:21
Bydliště: Vojkovice

18.02.2013 19:23

Re: Samonabíjecí puška na sebeobranu

Vesmes mas pravdu, nicmene jestlize ma Tada realnou zkusenost se "zatarasenim cesty cernou A8", tak patrne pracuje/pohybuje se v rizikovejsi spolecnosti, nez 99% z nas. Takze tam bych to nebral jako hru na kovboje, ale patrne vcelku slusne oduvodnenou potrebu :D
Jinak na chatu bych brokovnici, pripadne kosu nepovazoval za takovej nesmysl. Jestli je to na samote u lesa...

Tada
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 701
Registrován: 15.09.2010 18:53

18.02.2013 19:38

Re: Samonabíjecí puška na sebeobranu

Normalka, jel jsem ve 3 rano po opustene okresce v severozapadnich cechach, celkem prasacky me tam predjela nejaka audina, tak jsem zpomalil, aby mi odjela dal a pokracoval po sve ceste. O cca kilometr a pul dal za zakrutou audina stala postavena tak ze blokovala oba pruhy. Otocit se nebylo jak a neprislo mi to jako dobry napad se otacet nebo couvat, tak jsem cca 30m od nich zastavit, popadl kosu, vylezl ven, natahl ji zaprel do ramene rozsvitil baterku a posvitil si na ridice, chvili se nic nedelo, tak jsem udelal cca 3 kroky smerem k nim nacez prehodnotili situaci a odjeli.

Takze asi tak. Poznatky z toho jsou - mejte na pusce pro obranu baterku a nejaky kolimator, miridla jsou v noci ne moc dobra.

V zadne nebezpecne praci/prostredi se nepohybyji, jen proste asi auta kteryma jezdim pritahuji debily.

opavak
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 144
Registrován: 03.01.2012 13:44

18.02.2013 19:39

Re: Samonabíjecí puška na sebeobranu

...nezpochybňuji právo na nošení, případně výklad zákona...mluvím o zkušenostech z praxe a o zdravém lidském rozumu...chcete-li egu.
Nadšených zbraňových idiotů mi za ty roky prošlo rukama desítky a věřte, že je lze dost rychle rozpoznat... mnoho z nich si dříve či později šli "sednout" nebo byli vyhozeni od složky za nějaký průser související se zbraněmi potažmo s jejich egem... kdo normální si pod kabát vezme kosu k sebeobraně v podmínkách běžného života ??? ...podle mých zkušeností jen narušený jedinec.
Tada: nezlob se, ale to Tvé jednání bylo z taktického hlediska (hlavně krytí) velmi amatérské a troufám si říct že i v rozporu se zákonem - buď rád že jsi narazil jen na nějaké idioty a né na dobře připravenou ozbrojenou léčku nebo policajty - a že jsi to přežil :)
Naposledy upravil opavak dne 18.02.2013 19:47, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
andy.rybar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 15.08.2011 20:30
Bydliště: Liberec

18.02.2013 19:45

Re: Samonabíjecí puška na sebeobranu

Tak ještě jednou.pořád se tu zmiňuje použití "pušky" při osobní obraně ale pokud se nepletu tak ZP sk. E opravňuje použít zbraň i při obraně majetku,zákon to doslova uvádí v popisu této skupiny ZP.A IMHO to vyjádření MV na to i poukazuje "neboť si její využití k ochraně života, zdraví nebo majetku lze velice dobře představit např. na osamocených rozlehlých usedlostech." Pokud tím tedy nebyla míněna ochrana života před sniperem střílejícího ze 100m vzdáleného stromu což nepředpokládám. :lol: a pokud bych bránil svůj majetek střelbou řekněme na 50m je použití pistole či revolveru více než nereálné,tedy pro valnou většinu lidí.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Samonabíjecí a vojenské

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků