Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

08.01.2010 14:34

Re: Samonabíjecí brokovnice CZ-241

To jsou mi nápady panáčku, takhle trápit stařenku.....

LosYelenos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 261
Registrován: 02.04.2009 15:54
Bydliště: Jeseník

08.01.2010 18:12

Re: Samonabíjecí brokovnice CZ-241

Já myslel, že to ubrzdí ten mosaznej "brzdič" vepředu :cry: ale slibuju, že jestli to seženu/vyrobím - prostě opravím, tak do ní budu cpát jen holubářky s 28g nebo juniory s 32g. Foto dodám co nejdříve, možná to stihnu zítra, ale momentálně se snažím vydělat nějakou tu kachnu dokud sněží.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

09.01.2010 0:41

Re: Samonabíjecí brokovnice CZ-241

Já jsem zas zítra na narozeninách (celý den) a v neděli na Tišnovské pušce, takže nejdřív v neděli večer nafotím.... Pokud bys potřeboval, tak 12ku mám v 1A stavu, na oměření původních rozměrů součástky.

Uživatelský avatar
Oggy
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 735
Registrován: 19.02.2008 17:56
Bydliště: Žatecko - okr. Louny

09.01.2010 2:10

Re: Samonabíjecí brokovnice CZ-241

Nemohl by mi zde někdo prosím popsat postup rozborky a na co si dát pozor? Alespoň zatím, než budou ty fotky. Předem moc děkuji.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

09.01.2010 13:06

Re: Samonabíjecí brokovnice CZ-241

Takže záleží co chceš rozebírat, jestli hlaveň pryč, tak si posluž. Jestli komplet rozborku tak sundat hlaveň, pak botku, tam vytočit šroub a uvolnit držák pružiny, která je napružená dřevěným kolíkem :-)

Pak jde vytáhnout celý systém z pažby, oddělit spoušťové a bicí, a závěr jde ven až po odšroubování šroubku v něm z boku (viditelný přes výhozní okno, bývá zajištěn dulčíkem).

pak je třeba nejvíc alchymie, tedy najít polohu závorníku tak, aby šlo vytáhnout napínací páku směrem vzad. Poradím že závodník musí jít co nejvíc nahoru, jako-by do okna v hlavni (která tam není) kde zamyká.

Pak už se ti to všechno hezky rozsype....

Uživatelský avatar
Oggy
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 735
Registrován: 19.02.2008 17:56
Bydliště: Žatecko - okr. Louny

09.01.2010 14:05

Re: Samonabíjecí brokovnice CZ-241

To SW_FOX: Děkuji moc za rychlou odpověď. Ušetřil jsi mi plno starostí kamaráde :D . Chci to rozebrat celé a zjistit, proč zůstává viset podavač ve spodní poloze. Včera jsem se zasekl u toho šroubu v pažbě (neměl jsem tak dlouhý šroubovák, chyběl mi tak 1cm :( ). Tak snad to dnes večer zvládnu a povolím ho. Jinak ten dřevěný kolíček na odpružení té pružiny mně taky moc pobavil. Jinak nevím, kde se stala chyba s tím podavačem. Střílet jsem z toho zatím nezkoušel, ale předpokládám že by podávání nábojů nemělo být provázáno s pohybem hlavně dozadu. I když ta spodní plocha hlavně při svém pohybu vzad snižuje podavač za ten jeho oblouk nahoře. A nebo se pletu? Stane se mi totiž to,že dám náboj do nabíjecího otvoru / stáhnu závěr dozadu / vypustím ho dopředu / ten posune náboj na podavač / ten sice stlačí tu tlačku (záchyt podavače) dopředu / ta tlačka však zase posune náboj kousek zpět k nabíjecímu otvoru a zajistí podavač. Takže když stáhnu závěr znovu dozadu a vypustím ho dopředu, tak zůstane podavač dole a závěr uzavře prázdnou komoru bez podání náboje. Nebo nastane situace, že podavač popojede nahoru o 1 cm a než se stačí úplně zvednout, tak přirazí záver nepodaný náboj pod hlaveň. Pokud pak popotáhnu závěr o kousek vzad, tak se ten podavač normálně zvedne a závěr nabije náboj do komory.
A tohle to dělá furt. Tak buď to potřebuje k funkci pohyb hlavně dozadu a nebo zpětný ráz který způsobí hybnost nábojů setrvačností vpřed proti té tlačce (záchytu pdavače). Pokud je tomu tak, v tom případě mi není jasné, jak by se dala ta zbraň vybít bez těchto komplikací. Jsem zvědav na co večer přijdu. Asi na to hodím ty fotky a snad mi tady někdo poradí. Případně bych hodil i video toho problému s podáváním na video a dal to třeba na "uložto" . Předem dík za další případné rady.


Reklama

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1301
Registrován: 29.12.2006 23:12

09.01.2010 17:27

Re: Samonabíjecí brokovnice CZ-241

Jen krátce
Pohyb hlavně vzad podavač (za jeho oblouk) nepatrně snižuje,ale na funkci podávání to nemá vliv.
Jestli se ti náboj z podavače posouvá zpět do nabíjecího otvoru,pravděpodobně není dostatečně nebo pokaždé zachycen "záchytem" (listová pružina) za rantl náboje.
Zpětný ráz pro správnou funkci podavač nepotřebuje,ale pokud jsou náboje kratší než mají být a nestlačí tlačku dostatečně,hybnost nábojů díky zpětnému rázu ten rozdíl v délce eliminuje.Při nepodaném náboji z tohoto důvodu postačí silnější úder dlaní na botku.
Možná je jen unavená pružina podavače v kombinaci s nevhodně přihnutým záchytem nábojů za podavačem.
Na ověřování mechanické funkčnosti doporučuju pořídit náboje pouze s náplní broků.
Podavač.JPG

Uživatelský avatar
Oggy
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 735
Registrován: 19.02.2008 17:56
Bydliště: Žatecko - okr. Louny

09.01.2010 18:04

Re: Samonabíjecí brokovnice CZ-241

To staM : Díky moc za objasnění. Náboje jsem si udělal z prázných nábojnic. Vytočil jsem si do nich na soustruhu vložku z plastu aby se nekroutil materiál nábojnice a vážili trochu víc. Jednu jsem si udělal s odpruženou zápalkou, abych netrápil úderník. Taky se mi nezdá ten záchyt (listová pružina) co má podržet náboj vepředu, aby byla stlačená ta tlačka a tím pádem odjištěn podavač. Pokud opřu dno náboje (12x65) o tu listovou pružinu, tak mi k té tlačce chybí tak 5mm a to není ještě vůbec stlačená. Mám obavu, zda tam kousek té listové pružiny nechybí (jestli není kousek ulomený). Teď jsem v práci, ale hned jak přijdu domu tak na to kouknu a nafotím to. Jen dofám, že jí někdo nezkrátil ve snaze používat náboje třeba náboje 12x70 :roll: .

Uživatelský avatar
Oggy
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 735
Registrován: 19.02.2008 17:56
Bydliště: Žatecko - okr. Louny

09.01.2010 20:32

Re: Samonabíjecí brokovnice CZ-241

Tak jsem listoval i ve Střelecké revue a střeleckém magazínu. V SM 04/2004 Je o této brokovnici článek na třech stranách včetně popisu rozborky a fotek. Pokud má někdo zájem, tak to naskenuji.

cony
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 617
Registrován: 31.07.2006 21:26
Bydliště: Svitavsko

09.01.2010 21:28

Re: Samonabíjecí brokovnice CZ-241

Oggy: o ten článek bych určitě měl zájem. :wink:
jinak když dáš náboj do schránky zkoušels na něj trošku zatlačit na dno nábojnice skr nabíjecí otvor? Je tam taková zádržka která drží náboj aby se neposunul dozadu a když tam dám dva náboje za sebe bez toho abyych ten první domáčkl, tak my ho to taky někdy nevezme nebo vezme, ale až dám třetí do komory a odpálím, jinak ho pohybem závěru ani nenabiju. Ale pozor, když to budeš zkoušet se závěrem na záchytu tak ti možná sjede a nabyje náboj do komory tak pozor na prsty :) . Když máš závěr vepředu, tak ho to po tom dotlačení bezproblému vezme.

LosYelenos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 261
Registrován: 02.04.2009 15:54
Bydliště: Jeseník

09.01.2010 23:12

Re: Samonabíjecí brokovnice CZ-241

Zdravím všechny, tak jsem se právě vrátil z naháňky a musím uznat, že mi 241 chyběla :( Jinak mě se taky stává, že když chci nabít ze záchytu, tak mi to nevezme náboj hned napoprvé (závěr jde jakoby napřed, takže se náboj opře o spodek závěru a zastaví ho v pohybu dopředu), takže musím znovu natáhnout a vypustit jej... napodruhé už ho to krásně podá. Nemáte s tím někdo zkušenosti?

cony
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 617
Registrován: 31.07.2006 21:26
Bydliště: Svitavsko

09.01.2010 23:25

Re: Samonabíjecí brokovnice CZ-241

LosYelenos: jak jsem psal vejš, zkus ten náboj trošku postrčit prstem, mě to pomáhá. Stanrartně nabíjím, ta, že shodím závěr, do schránky dám jeden náboj, ten postrčím prstem až to zacvakne a dobiju do schránky druhej náboj. Takhle mi to podává spolehlivě.

Uživatelský avatar
Oggy
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 735
Registrován: 19.02.2008 17:56
Bydliště: Žatecko - okr. Louny

09.01.2010 23:26

Re: Samonabíjecí brokovnice CZ-241

Tak podezřívám stále víc ten záchyt náboje (tu listovou pružinu). Nafotil jsem to s nábojem 12x65 a je vidět následující: záchyt zapadl za dno náboje, takže se nemůže již posouvat dozadu. Ve předu však tento náboj neodtlačil tu tlačku (záchyt podavače) ani o kousek, protože končí těsně před ní aniž by se jí dotkl (natož jí stlačil). Pro jistotu jsem tu listovou pružinu nafotil i samostatně vedle pravítka. Ten ohyb ke dnu náboje je přesně 5,5mm dlouhý. Nemohl by mi prosím někdo z vás nafotit a změřit ten jeho. Rád bych zjistil, jestli ho u mně někdo třeba nezkrátil a nebo jestli se kousek neulomil a někdo to jenom nezarovnal. Předem se omlouvám za to jak je ta zbraň špinavá, ale já jí takhle převzal. Proto jí taky rozebírám, abych jí pořádně vyčistil chudinku :cry: .
Přílohy
záhyt náboje za nábojem.JPG
náboj před tlačkou.JPG
náboj na podavači.JPG

Uživatelský avatar
Oggy
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 735
Registrován: 19.02.2008 17:56
Bydliště: Žatecko - okr. Louny

09.01.2010 23:27

Re: Samonabíjecí brokovnice CZ-241

a tady je ta listová pružina
Přílohy
záchyt náboje z boku.JPG
záchyt náboje ve zbrani.JPG

Uživatelský avatar
Oggy
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 735
Registrován: 19.02.2008 17:56
Bydliště: Žatecko - okr. Louny

09.01.2010 23:30

Re: Samonabíjecí brokovnice CZ-241

To cony: Napiš mi prosím do PM mail na který chceš ten sken a já ti ho tam pošlu.

LosYelenos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 261
Registrován: 02.04.2009 15:54
Bydliště: Jeseník

09.01.2010 23:47

Re: Samonabíjecí brokovnice CZ-241

když dám jen jeden, tak mi ho to nepodá vůbec. musím dát 2 do schránky, jeden nabít do komory (na 2x nebo se mi to sekne o ten závěr - bohužel to nemůžu nafotit nebo mám zlomené to táhlo, takže jedině až vyrobím nové) a pak docpu 3. náboj do schránky. Problémy s tím podáním mám jen u prvního náboje, pak už to funguje parádně i když znovu natáhnu rukou, tak to krásně vyhodí náboj a podá nový bez problému.
2 oggy: můžu ti ráno vyfotit tu listovou pružinu z 16ga mohlo by to být stejné jako většina dílů.

Uživatelský avatar
Oggy
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 735
Registrován: 19.02.2008 17:56
Bydliště: Žatecko - okr. Louny

09.01.2010 23:57

Re: Samonabíjecí brokovnice CZ-241

To LosYelenos : Tak to bych ti byl velice vděčen. Pokud mi to vyfotíš třeba vedle pravítka, ať mám něco pro porovnání. Předem moc díkuji.

LosYelenos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 261
Registrován: 02.04.2009 15:54
Bydliště: Jeseník

10.01.2010 0:21

Re: Samonabíjecí brokovnice CZ-241

sorry za to pravítko :) starší jsem nenašel.... a jiné bohužel taky ne :wink:

cony
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 617
Registrován: 31.07.2006 21:26
Bydliště: Svitavsko

10.01.2010 0:21

Re: Samonabíjecí brokovnice CZ-241

Jde o to, že čelo náboje musí stisknout tu destičku jak je na obrázku v kroužku, pak to podává spolehlivě. Zároveň to zhodí záchyt závěru a vypustí závěr a podavač se zvedne.
Přílohy
náboj před tlačkou.JPG

LosYelenos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 261
Registrován: 02.04.2009 15:54
Bydliště: Jeseník

10.01.2010 0:25

Re: Samonabíjecí brokovnice CZ-241

no ono se to toho dotkne, ale když koukneš na tu fotku kterou jsem tam teď hodil, tak je vidět, že ta listovka není úplně rovná. Myslíš, že by to mohlo být tím? (Náboj by se tak zatlačil o něco více dopředu. A je fakt, že u slugů které jsou v nábojnici 67,5 to myslím nedělalo)

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Brokovnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků