Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

21.09.2017 8:32

SAKO TRG

Jelikož zde pro tuto pušku dosud není založeno samostatné vlákno a TRG se dosud řešilo v několika vláknech, tak si ho dovolím založit.

A rovnou zahájím dotazem. Pořídil sem si taky TRG22 (.308Win) z druhé ruky a rád bych si na něj nandal řemen, no a v manuálu od TRG vidim, že je možnost do otvorů v zádu na pažbě použít poutko s tou rychloupínací montáží jak se stiskne z vrchu tlačítko a jde rychle vytáhnout. Musím objednat tato poutka přímo od SAKA, nebo jde použít i jakékoliv s touto montáží co je na trhu ? Je to nějak standardizované ? Tuší někdo cenu těchto poutek od SAKA ?

Dále bych se chtěl zeptat, k pušce jsem dostal úsťovou brzdu SAKO a přemýšlím, zda jí nasadit. I bez ní mi příjde zpětný ráz TRG jako pohlazení, tak nutnost mít jí na pušce uplně nemám. Jaké jsou jiné výhody a nevýhody brzdy, aby mě to přesvědčilo jí nasadit ? :-) Napadá mě snad jedině jako dobrá ochrana ústí laufu.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

21.09.2017 13:18

Re: SAKO TRG


Jirik.fx
Komerční inzerent
Komerční inzerent
 
Příspěvky: 143
Registrován: 06.02.2016 18:29

21.09.2017 14:09

Re: SAKO TRG

Koupil jsem také zánovní TRG v .308 i s brzdou. Po první sérii ran jsem brzdu oddělal. Výhody brzdy: dle mě žádné. Nevýhody: musíš ji čistit, bouchá to jak prase na sousedy, dle mně snižuje přesnost, hyzdí zbraň - věc vkusu.

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

21.09.2017 14:47

Re: SAKO TRG

Předchozí majitel jí taky nepoužíval. Nicméně potvrdil že v případě nasazení posunula bod zásahu. Přesnost dle jeho slov neovlivnila.

Glock1719 > recenzi od Kalla jsem četl a taky vlákno s diskuzí k recenzi, ale o tom jak ostatní majitele řeší připojení řemenu a zda využívají QD portů, nikde nic.

Taky mě zajmal názor ostatních na brzdu. Kall jí jak vidno z fotek používal, stejně tak hromada jiných střelců na fotkých ze soutěží. Tak mě zajmalo, kde je ta přidaná hodnota.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

21.09.2017 15:32

Re: SAKO TRG

Měl jsem 26 palec , mám 28 palec a osobně jsem s brzdou koketoval.Ale na 308 není potřeba .Pušku co mám má 7,8 kg.
Připojení řemenu myslíš lentu nad hlaveň?

Uživatelský avatar
onevan74
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 557
Registrován: 22.06.2010 12:08
Bydliště: Plzeň

21.09.2017 22:00

Re: SAKO TRG

Jirik.fx píše:Koupil jsem také zánovní TRG v .308 i s brzdou. Po první sérii ran jsem brzdu oddělal. Výhody brzdy: dle mě žádné. Nevýhody: musíš ji čistit, bouchá to jak prase na sousedy, dle mně snižuje přesnost, hyzdí zbraň - věc vkusu.


Brzdu čistit nemusíš. Výhodou je funkce minimálního zpětnýho rázu, která zvyšuje přesnost střelby. A ano, bouchá to jako prase. Nicméně každej by měl mít sluchátka.


Reklama

Uživatelský avatar
onevan74
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 557
Registrován: 22.06.2010 12:08
Bydliště: Plzeň

21.09.2017 22:03

Re: SAKO TRG

Parabellum píše:Předchozí majitel jí taky nepoužíval. Nicméně potvrdil že v případě nasazení posunula bod zásahu. Přesnost dle jeho slov neovlivnila.

Glock1719 > recenzi od Kalla jsem četl a taky vlákno s diskuzí k recenzi, ale o tom jak ostatní majitele řeší připojení řemenu a zda využívají QD portů, nikde nic.

Taky mě zajmal názor ostatních na brzdu. Kall jí jak vidno z fotek používal, stejně tak hromada jiných střelců na fotkých ze soutěží. Tak mě zajmalo, kde je ta přidaná hodnota.


QD poutka jsou standartizovaný. Ano, brzda většinou posune bod zásahu. Ale po nastřelení jí nebudeš chtít sundat. Brzda minimalizuje pětnej ráz i boční posun. Po výstřelu se rychlejc dostaneš na terč, než když ti to bez brzdy skočí jako prase.

Jirik.fx
Komerční inzerent
Komerční inzerent
 
Příspěvky: 143
Registrován: 06.02.2016 18:29

21.09.2017 23:26

Re: SAKO TRG

To onevan 74: no a já si právě myslím, že ta brzda snižuje přesnost střelby. Sice to sníží zpětný ráz, dle mě ne o moc, ale dle mě zvýší rozptyl. Osobně si nemyslím, že jen posune bod zásahu. Pro mě je to prostě bazmeg navíc, který nic moc nepřináší. S puškou téhle hmotnosti na bipodu a v leže nemám dojem, že je potřeba snižovat zpětný ráz. Pokud za tím dobře ležím, tak sice puška poskočí nahoru, ale toť vše.
Čistit nemusím? Ne nemusím, ani nemusím čistit pušku zvenku, nemusím ani otřít pažbu, na přesnost to vliv nemá, ale já ji nechci mít zasranou jak jetel. Namusím ani prát kalhoty v kterých chodím střílet.
Kdo trošku střílí na dálku zná Mařenu a Mařena říkal: "Sundej to je to na hovno."
Věřím Mařenovi, díky němu aspoň občas něco málo trefím. Než mi ukázal co a jak tak jsem terfil prd.

Uživatelský avatar
ufo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4035
Registrován: 05.07.2006 14:16
Bydliště: Brno www.maxrounds.com

22.09.2017 6:07

Re: SAKO TRG

Brzda, pokud je spravne udelana(tzn.netaha nekam, kam nema, nestrejchaji o nu strely,...), rozhodne nezvysuje rozptyl.
Posune se bod zasahu? Ano
Zvysi se hluk a tlak pro okoli? Ano (poznamka pro myslivce, z kazatelny trubku ven, jestli nechcete vyfouknout z tama bordel)
Rozhodne se zvysi rychlost pro opakovany vystrel. Puska zustane na terci.
Kdyby ty brzdy a kompiky nefakcili, tak je nemam na zadnym gunuy ale opak je pravdou.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

22.09.2017 6:33

Re: SAKO TRG

Jasně , že fungují.Ale při váze mojí pušky nejsou potřeba.

Uživatelský avatar
Choochoo007
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 268
Registrován: 26.04.2006 15:44

22.09.2017 7:52

Re: SAKO TRG

Jirik.fx píše:Pro mě je to prostě bazmeg navíc, který nic moc nepřináší..

Pro tebe možná, ale pro výrobce a to nejen pro Sako to má cenu vyrábět a dodávat na pušky. Používá se to i na na Benchrest puskach, tak to asi nebude zvetsovat rozptyl. Jak uz rikal ufo, pokud je dobre udelana nemuze zvetsovat rozptyl. Muze ti ovlivnit kmitani hlavne, takze se ti muze zvetsit rozptyl s tvym stavajicim neladenym strelivem, ale to se da resit upravou laborace nebo jinou sestavou. Mohl by byt problem, ze bys mohl mit nejaky zmetkovy kus, kdy neni otvor pro strelu v ose s vyvrtem, coz by mohlo ovlivnovat presnost. To si zkoukni. Brzda ma plusy i minusy, ale nejvetsi minus je brzda souseda :lol:
Je fakt, ze na 308 neni ucinek takovy a pokud mas vahu pusky jako glock1719, tak to asi fakt neni nejak nutne resit.

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

22.09.2017 9:34

Re: SAKO TRG

Díky za názory. Brzdu mám, tak jí rozhodně vyzkoušim, i když jak říkám, mi tedy zatim zpětný ráz příjde u mojí sestavy rozhodně v pohodě, až mě to překvapilo. Moje TRG + Spuhr + NF NXS + Harrisky má 6.3kg.

Jinak k tomu nečištění brzdy, přidám jeden můj nedávný a velice smutný postřeh. Nedávno jsem měl možnost si prohlédnout zánovní doslova voňavé TRG22, odstříleno do 300 ran, puška jako kdybyste jí zrovna vybalili z krabice, prostě nádhera. Jediné co mě zarazilo, tak byla flekatá brzda, tak kouknu víc zblízka a na čele laufu a tak 2 mm na ústí ve vývrtu liška jako prase..... A to pán vlastnící půšku je prý veliký pečlivka a na čištění si kupuje ty nejlepší komponenty..... jen na čištění brzdy se prostě vykašlal a takhle to dopadlo. Aneb smutný příběh, jak z pušky za 90 kkč udělat po pouhých 300 ranách šrot. Jeden by brečel.

Jinak řemenem jsem nemyslel lentu, ale ponosový řemen. A právě zaujala mě možnost vzádu na pažbě použít port pro očko s QD, ale jak jsem teď koukal, tak ve předu je nutné port pro QD nejprve namotovat do té T-drážky co je na levém boku předpažbí, nebo zespodu. Neválí se náhodou někomu doma ? Koupil bych ho.
Přílohy
087DF8C07D107D1964278F66E30405AD7CCED3C5.jpg

Jirik.fx
Komerční inzerent
Komerční inzerent
 
Příspěvky: 143
Registrován: 06.02.2016 18:29

22.09.2017 10:29

Re: SAKO TRG

Za bazmeg navíc ji považuji u SAKA s bipodem a 1,5 kg těžkou optikou. A navíc mluvíme o brzdě co se tam dodatečně přišroubuje, ne o laděné brzdě na laděném BR speciálu. Tam ji mám také i u ráže 6,5x47. A k tomu, že kdyby nefachala tak by ji nevyráběli bych řekl jen to, že ji dělají i na .223. Tam sice fachá taky, ale užitku moc neudělá. Ano přiznávám, že jsem zapoměl na zrychlení namíření pro další výstřel. Využití u disciplín kde čas hraje hlavní roli je neoddiskutovatelné. Já jinak u ráže .308 raději bez. Vyzkoušeno důkladně obojí, s i bez.

Uživatelský avatar
onevan74
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 557
Registrován: 22.06.2010 12:08
Bydliště: Plzeň

22.09.2017 14:03

Re: SAKO TRG

Jirik.fx píše:To onevan 74: no a já si právě myslím, že ta brzda snižuje přesnost střelby. Sice to sníží zpětný ráz, dle mě ne o moc, ale dle mě zvýší rozptyl. Osobně si nemyslím, že jen posune bod zásahu. Pro mě je to prostě bazmeg navíc, který nic moc nepřináší. S puškou téhle hmotnosti na bipodu a v leže nemám dojem, že je potřeba snižovat zpětný ráz. Pokud za tím dobře ležím, tak sice puška poskočí nahoru, ale toť vše.
Čistit nemusím? Ne nemusím, ani nemusím čistit pušku zvenku, nemusím ani otřít pažbu, na přesnost to vliv nemá, ale já ji nechci mít zasranou jak jetel. Namusím ani prát kalhoty v kterých chodím střílet.
Kdo trošku střílí na dálku zná Mařenu a Mařena říkal: "Sundej to je to na hovno."
Věřím Mařenovi, díky němu aspoň občas něco málo trefím. Než mi ukázal co a jak tak jsem terfil prd.


To co si myslíš o větším rozptylu je subjektivní názor, nicméně není OK. Prostě si tu brzdu na flintu nedávej. A "Mařenu" znám taky a to co říká nemusí být vždy pravda. Střílel jsem před lety s Reminou v 338lm a rozhodně bych bez brzdy nevystřelil. Moje Akina v 338lm sice váží 10Kg ale bez brzdy je to sebevražda. "Několikrát" jsem si střelil a trefil 1400 metrů a řeknu ti, že bez brzdy, když máš přiblíženo na 25x v časovým limitu a v terénu asi už ten terč nenajdeš. Ona totiž taky ta brzda je účinnější když máš trošku našlápnutý navážky než nějaký čajíčky.

vlady
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 506
Registrován: 29.08.2012 6:51
Bydliště: Luhačovice

22.09.2017 15:24

Re: SAKO TRG

Jirik.fx: bral jsem od Tebe tu brzdu Roedale. Verim, že Ti moc nefungovala, protoze na .223rem ma dost velkou diru. Mam ji take na Tikka ale v razi 6.5x55 a funguje vice než dobře. Přesnost stejna, meně odskakuje a kope >> jsem rychleji v terči.

Jirik.fx
Komerční inzerent
Komerční inzerent
 
Příspěvky: 143
Registrován: 06.02.2016 18:29

22.09.2017 19:42

Re: SAKO TRG

To onevan: V .338 bych se bez brzdy ani nepokoušel vystřelit. Bral jsem to, že se bavíme o Sako TRG v .308. Neberu Mařenu jako etalon, ale když mi poprvé řekl, že to jde i bez brzdy, mávl jsem nad tím rukou, dnes už s tím souhlasím. U .308. Prostě se víc snažím se líp poskládat za pušku. A daří se mi to. Nemám nic proti brzdám obecně. Mám Sig Sauer SSG 3000 s brzdou z továrny. Je to pohoda a určitě ji nebudu sundávat. Mám teď nově Dolphina 6,5 x 47 a je s brzdou. Určitě ji tam nechám. Ale zrovna u toho Saka mě ta přišroubovaná mrcha nějak nepasuje. Mám z ní cca 300 ran s brzdou a cca 500 ran bez. Donutilo mě to neojebávat polohu př střelbě, možná přemířím o desetinku pomaleji, ale bez ní se cítím daleko svobodněji, minimálně odpadne rázová vlna po výstřelu, což sere nejen sousedy, ale i mě. Prostě dle mě u Saka pořádně zatíženýho je zbytečná. U .223 přebytečná.
To Vlady: jsem moc rád, že ti dobře slouží.
Prostě dle vkusu každýho soudruha. Omlouvám se pokud mé příspěvky vyzněly jako dogma. Jsem Long Range novic a vím o tom prd. Vydával jsem své dojmy za dogmata. Takže všem omluva. Chce to vyzkoušet a pak se rozhodnout.

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

24.09.2017 9:42

Re: SAKO TRG

Moje poznámka k tematu.
Že montáž brzdy změní bod zásahu je jasný, hlaveň kmitá jinak.
Vzhledem k tomu že je originál od výrobce tak rozptyl určitě nezvětší.
Aspoň já to nepozoroval.
Ohledně zklidnění: s brzdou na 1000 m při zvětšení dalekohledu 12x jsem pořád na gongu, takže vidím kam jde zásah.
Puška ACC s brzdou v ráži 308 win toto zvládne i při zvetšení 24x. Vyzkoušeno.

Uživatelský avatar
Grinch
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 502
Registrován: 24.05.2009 11:05

29.09.2017 6:52

Re: SAKO TRG

Zajímavá diskuze...
Principielně lze souhlasit s oběma tábory. Nicméně se více přikláním, díky typu střelby, k té skupině, která radí brzdu mít...

Brzda na jakékoli ráži je pro dynamickou střelbu vždy přínosem a nezbytností.

Jak bylo psáno výše, vše platí (posun, zpětný ráz, rychlost) a pro mne je stěžejní být rychle v terči anebo v něm zůstat při rychlejší střelbě

Nestabilní polohy nedávají moc šance na ideální polohu a proto se musíš snažit ty bodíky nahnat jinde...

A zpětný ráz je ten nejsilnější protivník, který vám podtrhne a sečte všechny chyby, malé i ty velké a vyloží vám EET účtenku...

Takže pokud jsem "ležák", tak mám čas na polohu, na jiné chyby a klidně ať si hraju na machra, jak zvládám 308Win bez brzdy... Pokud jsem spíše do taktiky, tak mne stejně 300g navíc nezajímá, ale rozhodně mne zajímá komfort, který mi brzda dává...

Já ji na zbraň dal vždy a vždy mi pomohla (marliny, savažky, tikky, trg, AI a momentálně DSR-4)

A o tom co je "na ho**o" nebo není, bych se hlavně zkoušel ptát někde jinde...

Jirik.fx
Komerční inzerent
Komerční inzerent
 
Příspěvky: 143
Registrován: 06.02.2016 18:29

29.09.2017 8:17

Re: SAKO TRG

Jsem ležák, takže můj příspěvek byl OT. Omlouvám se. Říct svůj názor, že střílím bez brzdy neshledávám jako machrování. Ptám se všude kde si myslím, že to bude mít nějaký přínos a následně porovnávám. Např. z této diskuze jsem si odnesl poznatek, že až se naučím střílet v leže a půjdu střílet taktiku tak si vezmu pušku s brzdou nebo vytáhnu z krabice tu odmontovanou.

Uživatelský avatar
Grinch
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 502
Registrován: 24.05.2009 11:05

29.09.2017 8:27

Re: SAKO TRG

Statická přesná a dynamická (přesná) střelba jsou absolutně rozdílné typy střelby a překopávat nebo mít "univerzální" výbavu je cesta do pekla. Pak je člověk omezován v každém daném typu střelby...

Kdo to řeší vážně a chce něčeho dosáhnout, tak stejně skončí buď u selekce typu střelby anebo u dvou rozdílných výbav...

Další

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Sportovní a lovecké

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků