vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

29.03.2023 14:31

Re: Rolling-Block original

Tak mi dneska přišly ty vzorky střel a nábojů. 45-90 se nevejde ten přesahuje 3.5mm 45-70 jde nádherně včetně rantlu přebitý jsou oboje střelou .457. Samotná střela .452 hlavní propadne a .457, .459 kalibrovaná i nekalibrovaná bych musel protlačovat paličkou i když je znát menší odpor u té .457. Všechny střely mají vzadu dutinu.
Wdog-proč nemám vzit rovnou sadu 45-70? Vyjde to levnějš a je v ní zároveň i držák nábojnice.
Když s tim pujdu na zkušebnu tak mám napsat že to je vzor 1867 nebo 1867/96 a pak ještě jak označit ve formuláři ráži když sice použiju nábojnici 45-70, která má dle CIP střelu .458, ale já tam budu mít tu .459, takže to je náboj bez normy. Chci tam nacpat vesuvitu co se vejde aď mám jistotu že je flinta v pořádku a pak na svoje střílení si dělat slabší.
Radši se ptám aby tam na mně úřední šiml moc nezařehtal. Loni když jsem tam protahoval perkusku, tak jsem musel rýsovat a okotovat hlaveň aby byla prej nějaká dokumentace.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

29.03.2023 15:41

Re: Rolling-Block original

Pořád mám pocit, že jsme si nějak nerozuměli s rozměry vývrtu. Měřil jsi drážky nebo pole? .... pokud ti propadne .452 durch, to je 11,50mm, a zase .457 nepropadne, ale jde dovnitř, tak to vypadá spíše na 11,55mm v polích a tedy cca tak 11,75mm v drážkách. ... ale to je jedno, střela .457 s dutinou nebo lépe .459 s dutinou bude fungovat.

Matrice: no běžnou sadu 45-70 budeš potřebovat určitě vč. shellholderu, ale vzhledem k širší komoře u DK R-B se hodí na formát po výstřelu matrice krčkovací, takže upravit v soustruhu tu běžnou 45-70 FL formátovací ze sady a nebo si přikoupit tu krčkovací Lyman 45 Short Neck. Ty 45-70 nábojnice se v DK R-B dost nafukují, zpět FL formátovat na užší 45-70 to sice jde, ale pak jsou u toho strašně namáhané nábojnice.

Do žádosti na zkušebnu napiš: kulovnice jednoranná, výrobce Remington nebo Kjobehavns Tojhuus (podle toho, co máš), model m1867-96, ráže 11x51 Danish Remington, a výrobní číslo. S ráží 45-70 govt. vůbec na zkušebně neoperuj, tato ráže to oficiálně není, DK R-B má ráži mimo CIP a tak se neporovnává s žádnou normou.
Náboje pro zkušebnu (potřebuješ 2ks) - použit nábojnici 45-70 zkrácenou na 51.5mm, libovolnou olověnou střelu, laborace plná Vesuvitu nebo bezpečný bezdýmák (28 grs. Lovex D060). ... zkušebna ti do protokolu pravděpodobně napíše "jen pro černý prach", ale ten náboj k tormentaci nutně být černoprachý nemusí.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

29.03.2023 19:54

Re: Rolling-Block original

Tak to jsem blbě napsal měřil jsem to v drážce abych zjistil co největší prúměr hlavně a nechytil to náhodou stylem drážka-pole.
Teď to teda s těma matricema chápu tak že jelikož se nábojnice nafoukne a přizpůsobí komoře, tak by se ta co vypichuje zápalku musela přestružit na větší prúměr aby zbytečně zas nekalibrovala celou nábojnici. Takže ta od Lymana má tedy větší průměr jinou možnost nastavení a tuhle nahradí a zkalibruje mi jen konec nábojnice a pak už jen usadit střelu přes 3 matrici?
Zkušebna- Ty dva náboje teda zkrátit jen proto aby odpovídali té udané délce původního dánského náboje napsané v žádosti, ale jinak pak pro sebe můžu používat plnou délku, když se mi to do té komory normálně vejde aby střela nebyla zbytečně daleko od začátku vývrtu ? A ještě by teda ty 2 náboje do zkušebny měli být už jednou vystřelený aby byli zformátované podle komory a nevyrazili mně s tim že maj hroznou vůli?
Zatím vám všem děkuji za rady.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

29.03.2023 22:07

Re: Rolling-Block original

Matrice - ano. Ta matrice Lyman 45 neck short je krčkovací, tedy neformátuje tělo nábojnice, ale jen krček. Prodává se samostatně. A nebo jakákoli jiná krčkovací (neck) matrice pro 45-70. Ale tahle mi přišla nejlevnější, ale už taky zdražila. Touto vypíchneš zápalku a zkalibruješ krček, další rozhrdlovací matricí velmi mírně roztáhneš okraj krčku - záleží na tvaru střely o kolik, a třetí usazovací (seat) matricí usadíš střelu.
Zkušebna - ano, jim dáš náboje zhruba odpovídající originálním, a sám si pak střílíš to, co ti vyhovuje :-) ... ty nábojnice ... možná lepší jsou už ty udělané z vystřelených, ale v praxi je to jedno, protože pro neCIPové ráže zkušebna nemá pro tu ráži normu, tak nemůže porovnávat. Čistě právně purusticky z toho před zkušebnou nesmíš střílet, tak ty dva náboje udělej z nových, to se nijak v nabité pušce nepozná. A u neCIPové ráže ty náboje na zkušebně stejně jen vystřelí, a to je vše. Nezapomeň ale zkontrolovat, aby puška byla jinak funkční, včetně např. pozice kohoutu na pojistném (prvním) ozubu, aby to nešlo promáčknout spouští, na to se tam dívají. A vizuálně kontrolují vývrt, nesmí být vyhnilý.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

30.03.2023 9:11

Re: Rolling-Block original

Ok. Dík .Přesně tohle jsem potřeboval vědět. Tak teď už jen posledni dotaz.
Mám ty nábojnice před první střelbou vyžíhat aby nepraskali?
Jo puška je dle mého jinak v pořádku. Měl jsem to rozebraný do nrtě ozuby krásně ostrý, hlaveň si troufám tvrdit slušná.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

30.03.2023 10:12

Re: Rolling-Block original

Já do DK R-B nábojnice nežíhám, používám 45-70 od starline, nafukují se jen uprostřed, a tam už jsou velmi silné, tak nepraskají. Ale někdy se první ranou nafouknou do "podivných tvarů", z části se dole třeba nenafouknou a pak výše už ano .... kdybys vyžíhal, tak se nafouknou celé přesně dle komory, resp. všude, kde jsi je vyžíhal. Ale toto mi osobně nevadí, tak je nežíhám. Navíc je to individuální, ty komory mohou být různé, a navážky také.


Reklama

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

30.03.2023 12:04

Re: Rolling-Block original

Děkuju. Já jako hračička zkusím tak i tak. Teda až někde seženu, teď je to nedostatkový zboží.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

15.04.2023 16:03

Re: Rolling-Block original

Tak jsem dneska dal na zkoušku 2 rány ve svěráku a v pohodě do neupravené 45-70 jsem nasypal 59 grj vesuvitu LC2 takže prachu nadoraz a nábojnice se takřka nenafouknou. Okem neviditelné akorát když to projedu šuplérou tak kus ode dna je to neznatelně větší, ale pokud nebudou praskat, tak to řešit nebudu. Tak už se jen dostat na zkušebnu.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

25.05.2023 9:43

Re: Rolling-Block original

O několik stránek dozadu jsem prezentoval zajímavou variaci systému rolling-block. Odkaz:
rolling-block-original-t26781-200.html#p445736

kviz (Small).jpg


Shodou náhod jsem zjistil, že by to nemusela být individuální úprava, ale mohl to být malosériový vzor "rychlonabíjecí" pušky rolling-block dle patentu bratří Nagantů (Nagant Brevete). Tato firma se svého času zabývala systémem rolling-block a vyvinula několik jeho vylepšení a aplikací i na jiné druhy zbraní.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

07.06.2023 20:21

Re: Rolling-Block original

Tak flinta konečně protažená zkušebnou. Vše bez problémů, až na tu dobu co se s tim stráví. Citlivě oraženo, na závěru to je vidět jen pod lupou. Tímto všem děkuji za rady jak na to.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

16.06.2023 10:49

Re: Rolling-Block original

IMG_20230609_121801_969.jpg
IMG_20230609_121240_940.jpg
IMG_20230609_120642_833.jpg
Tak první střelby za náma. Vše na 50m. První 2 rány jsem dal těma krácenejna nábojema ze zkušebny- 55GRJ vesuvitu LC2 a pak bylo nejlepší 35GRJ LC a LC2 a dosypáno krupicí. A pak co bylo nad tuto váhu kterou jsem zvětšoval po 5GRJ všechno hrůza a od 45GRJ už to lítalo naplocho.
Používám střelu s dutinou co jste mi zde poradili z čistýho olova z vodovodních trubek co mám na perkusku, jo a v protokolu ze zkušebny mám napsanej vývrt 11,54 a na ústí 11,55. To že to jde strašně nahoru zatím neřeším chci vyladit soustřel než se dokopu k tomu abych udělal vyšší mouchu. Mate mně že ty krácený náboje s hodně prachem šly tak pěkně a v původní délce 45-70 všechno naplocho a ani jsem se nevešel do terče. Tak asi zkusit tvrdší slitinu ? No ale radši vyladím na tu menší gramáž , protože mrdy to jsou hrozný a na střílení v tričku to teda nebylo. Ještě že jsem měl v báglu handru a tu si hodil přes rameno.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

26.06.2023 19:38

Re: Rolling-Block

Je tady nějak mrtvo, tak vám sem dám takovou zajímavost.
Šmíroval jsem jednu aukci v zahraničí, a byla tam i tato flinta:

1.jpg

Celkově vypadá přesně jako originální švédský rolling-block mod.1867, až na ten závěr.

2.jpg

Něco tam chybí, a něco tam přebývá:

3.jpg

V této konstrukci, zdá se, nahradili původní manuální ruční natahování kohoutu pomocí páky umístěné na boku, která se stlačila dolů, tím otevřela závěr otočením klapky a natáhla kohout. Vznikla tedy hammerless rolling-block puška, kdy na nabití a napnutí zbraně byly potřeba dva pohyby boční pákou, dolů, vložit náboj a pak nahoru. U normální rolling-block pušky to bylo o jeden pohyb více (o natahování kohoutu dozadu). Nevím, jak u této nové konstrukce řešili pojistnou polohu či "výstražník" napnuté zbraně - asi nijak, a to byl asi problém.

Co nevím, je to, zda to byl nějaké oficiální prototyp možného upgradu pušky rolling-block, nebo zda si to takto někdo šikovný sestrojil doma.
Tato puška nemá žádné viditelné značení.

Předchozí

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník