FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

10.01.2019 17:27

Re: Rolling-Block original

Jo ! Sice je tam nevyráběli, ale upravovali stávající munici pro zvýšení zastavovacího efektu.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

10.01.2019 18:58

Re: Rolling-Block original


Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

26.04.2019 20:52

Re: Rolling-Block original

Dneska jsem zevloval na aukro.cz, a hele, co se tam dneska večer prodalo (obr.). :shock:

R_aukro_190426.jpg


Z posledních 10 min. aukce se cena ztrojnásobila, poslední minuta ukázala souboj dvou zájemců, co to nutně potřebovali ... gratuluji ... prodejce možná ani nevěděl, co podává, ti kupci asi ano.

Jedná se o bezprostředního předchůdce rolling-blocků, karabinu Remington´s Old Model Carbine, v současnosti přezdívanou Remington´s "split breech" carbine, second model, v ráži .56-50 Spencer. Bylo jich vyrobeno, podle patentu Leonarda Geigera a Josepha Ridera z let 1863-64, a dodáno v roce 1866, cca 15.000 kusů, na objednávku US vlády. Jenže občanská válka v mezičase (mezi objednávkou a dodáním karabin) skončila, a proto vláda odprodala karabiny roku 1870 zpět firmě Remington. Ta je obratem výhodně prodala do Francie, k použití ve válce s Pruskem. To je asi důvod, proč se s nimi občas setkáme i u nás - z dědictví po babičce z Francie, nebo tak nějak.

Zajímavostí je, že tyto karabiny tehdy pro Remingtony vyrobila US firma Savage Repeating´s Arms Company.
Naposledy upravil Wdog dne 26.04.2019 21:03, celkově upraveno 1

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

26.04.2019 21:02

Re: Rolling-Block original

… pokračování …

Tyto karabiny měly hlaveň o dálce 20 palců, a tělo závěru a jeho uzavírací klapku řešenou trochu jinak, než jejich následovníci, pušky rolling-block. Ale princip byl zachován. Byly celkem tři provedení, pro armádu "first model "small frame) v r. .46, pak tento second model v 56-50 Spencer, a konečně civilní verze "third model" také v 56-50. Tento typ závěru ale vydržel jen tyto slabší náboje, pozdější rolling-blocky ho měly výrazně přepracovaný.

Zde foto (z internetu) v lepší kvalitě:

REM_split_breech_carb_1.jpg



A zde detail otevřené klapky:

REM_split_breech_carb_2.jpg



Detail zavřené klapky, je krásně vidět, jak je rozdělená a uprostřed se pohybuje kohout.

REM_split_breech_carb_3.jpg




Můžete hned valit do skříně vyndat vaše rolling-blocky a hledat pět rozdílů.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

26.04.2019 22:26

Re: Rolling-Block original

A za kolik se na tom aukru prodala?

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

27.04.2019 18:16

Re: Rolling-Block original

Jim11:
za 15 tisíc, ale byla v horším stavu. Cca před půl rokem se tam prodala stejná karabina, ale ve velmi dobrém stavu, a ta šla za 30 tis.


Reklama

Jiřin
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 01.09.2019 20:18

02.09.2019 20:39

Re: Rolling-Block original

Koupil jsem Reminton Rolling Block, podle prodávajícího to měl být .45-70 Gov. K tomu jsem pořídil odpovídající matrice a kokilu LEE MOLD 457-405-F DOUBLE CAVITY. Při studiu přebíjení této ráže jsem našel i toto téma a následně bylo jasné, že se nejedná o .45-70, ale o Dánský Remington 11,7x51 :)

Problém s hilznou jsem vyřešil. Nyní ještě musím doladit kule a navážku.

Olovo používám měkké - u jiné ráže, kterou přebíjím, nanáším práškovou barvu a zapékám + Gas check - takže s měkkým olovem problém nemám. Chtěl jsem to vyzkoušet i v případě Remingtonu (poplastovaná střela). Po nanesení barvy je průměr střely 11,77mm. Jednu střelu jsem protlačil hlavní a nějaké stopy po drážkách tam jsou.
Obrázek

První laboraci jsem volil 26 grainu D060. Naměřená rychlost byla 365 m/s, hlaveň čistá - bez stop olova, se zrníčky nespáleného prachu. Nejlepší soustřel na 50m - 3 výstřely se vlezly pod minci 50 Kč.
Problém ale je, že z 23 výstřelů šly střely 2x naplocho. Zajimavé je, že se střely nevychýlily ze směru :)

Dočetl jsem se zde, že původní střely měly zezadu dutinu. Chtěl bych pokusně takovou dutinu u svých střel vyrobit. Z technologického hlediska bych se zatím rád vyhnul tvrdší slitině olova. V případě, že by dutina zlepšila vedení střely v hlavni, nemusel bych shánět přísady do olova. Co ale nevím je, jak by měla být taková dutina hluboká, případně jaký tvar je optimální. Kdyby někdo poradil, byl bych vděčný.

Uživatelský avatar
Vejr
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 597
Registrován: 10.06.2012 15:58

02.09.2019 20:58

Re: Rolling-Block original

spíš si myslím, že by ta střela měla mít větší průměr. Otisk drážek je velmi malý. Měl by jsi se dostat na průměr .460 - 462 čistého olova, plast je jenom povrchovka, ten to ve vývrtu nepodrží. Navíc D060 je docela rychlá.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

03.09.2019 9:34

Re: Rolling-Block original

Jiřin:
Podle mne máš relativně malý průměr střely v kombinaci s moc měkkou slitinou. To, že se strhne každá desátá střela může značit buď chybu ve výrobě konkrétní střely, a nebo to, že vlastnosti všech střel jsou na hraně možností vývrtu. Ale každopádně je to špatně, na větší vzdálenost už by ty jdoucí naplocho odlétly pryč.

Moje doporučení:
1) kup si kleště LEE 459-405 HB, ty už mají ve dně dutinu a trochu větší průměr, bez kalibrace z nich mohou vypadnout střely např. až .462 (11,73mm).
2) přisyp na 28 grs. prachu D060, ideální rychlost je kolem 400ms, a dutina se lépe roztáhne.
3) použij tvrdší slitinu - přidej liteřinu nebo závaží z pneu nebo alespoň obyčejný cín na letování (ty velké kusy, seženeš snadno) - není to žádná věda
4) buď namazat střelu, nebo poplastovat barvou, jak jsi to dělal

Pozn. nespálená zrna prachu ve vývrtu po výstřelu jsou u tohoto prachu normální, ničemu to nevadí.

Jiřin
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 01.09.2019 20:18

03.09.2019 12:54

Re: Rolling-Block original

Díky za info. Myslel jsem si, ze to bude malým průměrem střely. Teoreticky by to ještě šlo udělat tak, že se v nějakém přípravku střela napěchuje - tím zvětší svůj průměr.
Na stránce č.5 tohoto tématu jsem četl o laboraci 28 grainu D060 - ale nebyl jsem si jistý, jestli je tato navážka vhodná i pro Remington (když v USA použili méně kvalitní anglickou ocel). Navážku 26 grainu D060 doporučoval prodejce, od kterého Remington mám.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

03.09.2019 13:43

Re: Rolling-Block original

Ale jo, těch 28 grs. není žádný fundamentalismus, i 26 grs bude fungovat. Já jen, že tvých 365ms se mi zdálo málo. Ale když třeba vyměníš střelu, tak se rychlost změní. Někteří mí kamarádi preferují 26 grs., asi nemají rádi kopance do ramene :-) já všude sypu 28 grs D060, to je moje oblíbená laborace.

Jinak opravdu věnuj pozornost tvrdosti slitiny, do pušky bys měl tvrdit. Jasně, není to tolik náchylné jako osmičkové ráže, ale i tak. Závisí také na stavu vývrtu.

Ještě jeden tip, pozor na délku komory, u některý rolling-blocků jsou kratší komory, když tam dáš delší nábojnici, tak se sice vleze, ale pak v krčku sevře a při výstřelu pak kalibruje nábojnice střelu na menší, což vadí. Pomůže zkrátit nábojnici, minimum délky bude okolo 44 mm. Ale toto je individuální věc.


Potom mne napadla ještě jedna věc, ale na rozdíl od výše uvedeného nemám vyzkoušené, a to je střela s gas-checkem. Ten dokáže pomoci stabilitě střely ve vývrtu opravdu hodně. Bohužel LEE dělá jen jedny .45 kleště pro gas-check, C457-500F, ale 500 grs střela už je dost těžká. Navíc další peníze za gas-check. Ale mohlo by to jít.

Jiřin
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 01.09.2019 20:18

03.09.2019 20:14

Re: Rolling-Block original

Gas check mám v záloze jako plán B. Ten spočívá v tom, že bych upravil tuto kokilu: LEE MOLD 459-500-3R DOUBLE CAVITY. Na frézce bych z ní sundal ten poslední vodící díl. Tím pádem by tam zůstalo osazení pro gas check. Navíc by se tím i snížila její hmotnost.
Gas check používám pro 8mičkovou ráži, udělal jsem si na to raznici, polotovar je měděný plech (odstřižky) od klempíře. Udělat je větší by nebyl problém. Nicméně pevně věřím, že dutina ve střele bude stačit.

Udělám jich tak 20 s vyšší navážkou a vyzkouším o víkendu na střelnici. Když to bude chodit dobře, tak nebude co řešit :) Hloubku dutiny bych viděl na jednu třetinu celé délky střely a průměr vrtáku 6mm.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

03.09.2019 21:59

Re: Rolling-Block original

Jiřin píše: Teoreticky by to ještě šlo udělat tak, že se v nějakém přípravku střela napěchuje - tím zvětší svůj průměr.


zvetseni-prumeru-strely-t41133.html

Jiřin
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 01.09.2019 20:18

08.09.2019 19:04

Re: Rolling-Block original

Dutina ve střele odvedla dobrou praci :) Ani jednou nešla střela naplocho (cca 25x vystřeleno). Olovo jsem nijak nelegoval. Soustřel stabilní viz příloha. Bohužel jsem zapoměl na chrony, takže neznám rychlost střely.
Obrázek

A tady jedna zajimavost, jak se přední část střely dokázala protlačit přes dutinu v zadní části.
Obrázek

Budeme muset vyrazit někam na delší vzdálenosti.......

Motyl
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 21.04.2013 11:14
Bydliště: Pardubice

13.09.2019 16:26

Re: Rolling-Block original

Tak můžeš vyjet na Placy. Duben a září se tam střílí až na 500m.

Jiřin
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 01.09.2019 20:18

14.09.2019 7:41

Re: Rolling-Block original

Medvědí tlapa Setha Kinmana 7. 9. 2019 - hmmm, letos to uz stihnout nejde :(
Nicméně to může být pěkná legrace. Jen nevím, jestli tuhle informaci ve své hlavě udržím až do dubna.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

14.09.2019 9:06

Re: Rolling-Block original

Obdobný závod je příští sobotu (21.9.) do 100 m ve Velvarech.

Jiřin
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 01.09.2019 20:18

17.09.2019 8:06

Re: Rolling-Block original

Chtěl bych na svůj RB dioptr. Něco už v tomto vlákně o dioptrech je. Jestli jsem to správně pochopil, tak ty od Pedersoliho (repliky původních rámečkových dioptrů) moc oblibene asi nejsou a Lyman (https://www.lymanproducts.com/brands/ly ... ang-sights) by tedy na tom měl být lépe.

U Lymana mě ale chybí stranová korekce (kterou bych chtěl), takže to budu muset vyrobit sam a trochu jinak. Mám ale problém, že ten můj RB má v ostruze pouze jednu díru pro šroub. Když budu vrtat druhou díru do ostruhy, tak zprzním ten text, co je na ní vyražený a nevím, jestli to není nějaký velký hřích z pohledu originálního vzhledu. Jaký na to panuje názor ve střelecké komunitě?

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

18.09.2019 11:27

Re: Rolling-Block original

Jaký panuje názor na vrtání do ostruhy? ... je to jedině na tobě. Záleží, na co tu pušku máš, a jak velký jsi citlivka...

Pokud je to sběratelská zbraň, měla by být v původní originálním co nejlepším stavu bez poškození, ve stavu 1A do vitríny. ... ale ty už tam máš jednu díru navíc.

Pokud ji chceš na střílení, můj názor je, že můžeš vrtat, jak chceš, osadit na to, co chceš, jedinou podmínkou je zachovat bezpečný technický stav pro střelbu a mít tormentaci. Takže já bych v tomto případě klidně vrtal. Já jsem taky vrtal, resp. nechal vrtat, do svého RB určeného k aktivní střelbě. V praxi je podle mne na střelbu nejlepší historický originál s výborným vývrtem a pevným závěrem, ale zvenku hnusně vypadající, aby ti ho nebylo moc líto, když ti třeba na střelnici upadne na zem :-)

Co se týká dioptru, rozmysli si hlavně dvě věci:

- na co přesně ho budeš používat, resp. na jaký druh střelby na jaké vzdálenosti. Na 50m stabilně ti stačí něco, bez velkého zdvihu a stranová korekce třeba jen na mušce, a např. na 100-500m se změnami vzdáleností to chce zase něco jiného, s větším zdvihem až o 20mm a stranovou korekcí na dioptru. Tak záleží, co na to tvoje oči, zda ho potřebuješ mít více vzadu nebo více vpředu kvůli zraku.

- a za druhé, jak moc chceš třeba zachovat určitý design provedení dioptru, a tomu podřídit technické řešení. Jestli chceš "dobově vypadající" sklopný dioptr na ostruze, nebo něco ála ten Lyman z tvého odkazu, nebo nějaký typ dobového, ale pozdějšího bočního dioptru montovaného z boku na závěru.
Za sebe bych řekl, že čím více je sestava dioptru pohyblivější, tím hůře. U těch sklopných se to musí vychytat - stále stejná pozice, minimální vůle, přesné nastavování. Proti tomu jde ale nutnost přepravu pušky v obalu, aby to moc netrčelo.

Jinak já už jsem viděl RB s dioptry různými: sklopnými na ostruze, bočními z boku na závěru, montovanými shora nad komorou, montovanými na základně hledí. A nezapomeň taky přemýšlet nad muškou, tunel je tunel.

Jiřin
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 01.09.2019 20:18

24.10.2019 7:58

Re: Rolling-Block original

Včera jsem se konečně po dlouhé době dostal na střelnici a vyzkoušel dioptr. Nechápu, jak jsem do teď mohl bez něj žít :) :) :)
Ještě to nějak budu muset vymyslet s muškou, aby byla v tunelu.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků