kovák
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 95
Registrován: 01.02.2007 9:22
Bydliště: někde u Mariánek

31.05.2016 19:40

Re: Rolling-Block original

zdravím pánové.
Zas jeden dotaz k Dánskému RB. Dostal se do mého vlastnictví model 67/96 v ráži o které toho moc nevím a internet není o moc moudřejší.
Jde o ráži 11,7 x 56 R Danish (středový zápal) který byl podle toho co jsem dohledal vyvinut jako experimentální, zkušební nebo jak tak něco a bylo upraveno jen několik set kusů pušek.
Podle mého je to jen výkonnější varianta náboje 11,7 x 51 R určená pro lovce nebo pro terčovou střelbu. Nenašel jsem nikde ani obrázek náboje. Matrice i nábojnice se v současnosti dají sehnat, ale ten originál nikde žádnej,,žádná data,, žádné parametry.
Další věc ...pušky pro tenhle náboj jsou prý označeny Dánskou korunkou na vrchní části hlavně, jinde píšou, že takto označené jsou všechny upravované na středový zápal (verze 67/96) ...víte někdo něco víc?

kovák
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 95
Registrován: 01.02.2007 9:22
Bydliště: někde u Mariánek

31.05.2016 20:13

Re: Rolling-Block original

aspoň jeden obrázek včetně nepoužitých nábojů ...úprava z nábojnic .45-90 Win, délka nábojnice 56mm, střela 405gr od Lee
Přílohy
DSC_0112.JPG

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

01.06.2016 10:31

Re: Rolling-Block original

kovák: dávám níže rozměry náboje 11x56R Rem Danish, ale bez záruky.

Osobně si myslím, že žádné pušky na 11x56R tehdy v dánské armádě neměli, a že používali jako služební nejprve 11x42R rimfire a později 11x51R.
Náboje 11x45,5R a 11x56R byly podle mne jen civilní varianty.

Ta puška na tvé fotce je moc pěkná. Myslím, že to je m1867/96 v ráži 11x51R, a že tam lze strčit i delší nábojnici, přechod mezi komorou a vývrtem je velmi pozvolný, žádný schodek.

Dánská korunka by měla být na hlavni všech m1867/96 (dánské výroby), ale v praxi je tomu všelijak.

Na přebíjení do této pušky stačí matrice na 45-70, i na ty delší náboje, v zásadě rovnáš jenom krček a usazuješ střelu. Zaškrtit do drážky té střely Lee 459-405 HB lze i jinak.

DK 11x56 dim.jpg

kovák
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 95
Registrován: 01.02.2007 9:22
Bydliště: někde u Mariánek

01.06.2016 19:12

Re: Rolling-Block original

Pro armádu bych ho taky netypoval,,,
pokud použiju nábojnici .45-70 a budu chtít, aby se střela dotýkala drážek, tak bude střela držet na poslední vodící části teda asi 2mm v nábojnici. Delší nábojnice než 57mm už se tam nevejde ani náhodou,,,ten kužel mezi komorou a drážkama už tak pozvolnej nebude. Chtělo by to odlitek.

pro porovnání: horní nábojnice .45-70gov v původní velikosti, spodní upravený .45-90 oba mají se střelou stejnou celkovou délku ,,originál 11,7 x 51 R Dánský zatím nemám ... pokud použiju délku nábojnice 51mm, tak střelu ani neusadím nebo bude mít hoodně dlouhej volnej let než se zakousne,,což není moc žádoucí. Rozdíl půl centimetru v délce nábojnice mi přijde dost.

Takže to byla asi slepá ulička ve vývoji nábojů
Přílohy
DSC_0104.JPG

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

01.06.2016 20:34

Re: Rolling-Block original

... chce to vyzkoušet. Podle mne budou v té pušce dobře fungovat obě provedení nábojů z tvojí fotky.

Ono to může být i jinak. Já vím, říká se, že střela by měla být co nejblíže drážkám. Ale, platí to možná pro moderní pušky a pro FMJ střely a vysoké rychlosti. Tady jsme u olova, jiného vývrtu a menší rychlosti. Takže stará hláška o délce náboje a dotyku na drážky vůbec nemusí platit.

Vývrt je volnější (větší než klasika 45-70), a střela má dutou bázi, takže se optimálně srovná a zatěsní až o něco dále.

Já jsem si třeba do dánských rolling-blocků udělal například "univerzální" nábojnice a délce cca 46 mm, stejnou střelu 459-405HB a zasunutí stejně jako ta spodní na fotce (ven je pouze jedna mazací drážka a dva prstence střely). A tyto "krátké" fungují dobře i v pušce m1867/96, kam se dá zastrčit i celá nezkrácená nábojnice 45-70, což je přes 53mm délky nábojnice.

Ještě jeden postřeh, nedoporučoval bych kalibrovat střelu na přesných .459, měla by být co největší, tedy nechat tak, jak vypadne z kleští, klidně i .462. Nominál vývrtu v drážkách by měl být 11,8mm.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

14.07.2016 11:15

Motivační foto

Na této motivační fotce je William "Bill Brazen" Brazelton, desperát, údajně zastřelený při pokusu o přepadení dostavníku v roce 1878.

William Brazen Bill Brazelton before 1878.jpg


Bill Brazen má u sebe karabinu rolling-block. Povšimněte si hlavně neobvykle velké (vysoké mušky). Je to určitá inspirace i do dnešních dnů. Karabiny byly obvykle nastřeleny na 250m, a to při balistice pomalé olověné střely znamená, že při střelbě na 50m či 100m letí střela výrazně (pár desítek cm) nad bod zamíření. Takže, pokud jste desperáti a obvykle střílíte na relativně kratší vzdálenosti, je vhodné si na vaši rolling-block karabinu namontovat také takovou velkou mušku...


Reklama

TomSmith
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 206
Registrován: 09.09.2012 12:52

14.07.2016 11:50

Re: Rolling-Block original

JJ. Nedávno jsem si takto nadstavil (vratným způsobem) mouchu na Vetterliho flintě pomocí nádstavce z mosazi. CCa takovýmto kouskem z mosazi:
Obrázek
Ten nádstavec lze pak narazit na původní nízkou mušku a pojistit loclite/vteřiňákem. Pak to lze horkovduškou kdykoliv odendat a vrátit flintě originální historickou podobu.

Jsou i jiné šroubovací a nasazovací varianty řešení, např. zde:
Obrázek

Ale to už je oproti mosaznému nástavci náročnější na strojní vybavení.
Tu mosaznou nadstavbu vystrouháte doma pilníkem/pilkou případně dremelem za večer.

Uživatelský avatar
Jeremiah
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 114
Registrován: 17.02.2014 8:39
Bydliště: Uh.Hradiště

16.07.2016 11:22

Re: Rolling-Block original

Nikdy jsem neměl RB v ruce, a tak bych se chtěl někoho věci znalého zeptat, co se stane, když pero kohoutu při výstřelu praskne - tedy jestli klapku drží v zavřeném stavu pouze tlak kohoutu, anebo se klapka jistí "tvarovým" stykem i volného kohoutu bez pružiny, jestli se to nějak spolehlivě zapře, jestli mi je rozumnět.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

16.07.2016 12:18

Re: Rolling-Block original

Je to uděláno velmi jednoduše a důmyslně. Bud blok závěru blokuje blok úderníku, nebo obráceně. Když je bicí kohout úplně napnut, teprve pak lze otevřít blok závěru. Jinak ne. A obráceně, pokud není závěr úplně zavřen, nelze hýbat-spustit blok bicího kohoutu. Oba bloky pak mají své pružiny:
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Jeremiah
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 114
Registrován: 17.02.2014 8:39
Bydliště: Uh.Hradiště

16.07.2016 13:16

Re: Rolling-Block original

Pokud ten mechanismus dobře chápu, tak to vypadá opravdu pevně a spolehlivě, a snad i při prasklém peru kohoutu by to nemuselo vyklouznout. V pdf Fredrika Franzena (zde ve vlákně) se zmiňuje, že ten systém ale není vhodný pro silné náboje a bezdýmný prach, z čeho tak usuzují?

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

17.07.2016 21:27

Re: Rolling-Block original

Nevím proč ten závěr nebyl vhodný pro bezdým když se dodrží tlakový limit.Repliky se dělají i v .357
Ten závěr je namáhaný na čepech na střih takže je to hlavně o nich.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

18.07.2016 9:11

Re: Rolling-Block original

Jeremiah:
... ta informace by přesněji měla být spíše tak, že tento systém není vhodné pro moderní výkonné náboje, a ty jsou samozřejmě s bezdýmákem. Jinak náboje a navážky odpovídající výkonově originálním nábojům lze samozřejmě sestavit i s bezdýmákem, ale musí mít právě nízký výkon / tlaky.

Systém rolling-block ale není špatný, přišel hned po předovkách cca 1866 a byl komerčně velmi úspěšný po dobu asi 50-ti let. Ale ve velké většině právě na nízkotlaké černopraché náboje, výjimky po roce 1900 na bezdýmné puškové náboje byly speciálně zesílené varianty závěru rolling-block (naposledy vojensky použity ve WWI ve Francii, civilně i později, ráže jako 8x58 RD, 7x57 R apod.).

Proč není systém rolling-block vhodný pro vysoce výkonné náboje?

Je nutné se podívat na konstrukci a projít si slabší místa (viz. obrázek a čísla v něm):

Remington_Rolling_Block.jpg


(1) hlaveň je zašroubovaná v hodní části pouzdra závěru, přičemž v zadní části je materiál hlavně dosti ubrán díky vybrání pro otočný blok a vytahovač. Čili zeslabení v místě zadní části komory, zvýšený tlak by šel rovnou na pouzdro závěru.

(2) otočný blok - v případě vysokého výkonu velmi namáhaná součástka, která může povolit.

(3) a (4) čepy otočného bloku a kohoutu - na ty se přenáší většina tlaku ode dna nábojnice. Čepy mohou povolit a nebo se utrhnout z pouzdra závěru.

(5) pouzdro závěru je vlastně profilem ve tvaru "U" obráceného hlavou dolů, tzn. je dole otevřené, a drží ho u sebe pouze jeden nebo dva šrouby skrz spodní část pouzdra závěru. Takže v případě enormního tlaku nejprve povolí komora a pak se celé pouzdro závěru otevře - roztáhne do šíře, vypadou čepy a je to.

! znovu ale říkám, že pro odpovídající náboje, výkonově odpovídající době 1866-1888, jde o systém zcela bezpečný!

Pozdější úpravy, pro výkonnější náboje, cca 1889-1918, spočívaly v posílení výše uvedených slabch míst: lepší materiály (čepy, otočný blok), jiná konstrukce vytahovače, navíc přidané zesilující šrouby skrz pouzdro závěru.
Naposledy upravil Wdog dne 18.07.2016 9:23, celkově upraveno 1

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

18.07.2016 9:21

Re: Rolling-Block original

Jinak zde jsem si z internetu vypůjčil obrázky, jak to může dopadnout, v případě přetížení.

V obou případech byly použity náboje s neodpovídajícím vysokým výkonem, v prvním případě asi chybou přebíječe, v druhém byl pravděpodobně použit vysokovýkonný moderní náboj.

(1) rozevřené tělo závěru, prasklá hlaveň s komorou:

brb01.jpg


brb04.jpg


(2) prasklé tělo závěru, roztržený otočný blok:

rbb_03b.jpg


Dobrý zpráva :-) je, že těchto historických pušek jsou v oběhu tisíce a tisíce, a toto jsou jen dva případy, které lze vyhledat. A to ještě došlo k destrukci chybou obsluhy. Samozřejmě vždy je podmínkou mít na střelbu perfektní technický stav a u nás i tormentaci.

Uživatelský avatar
martin.9mm
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 770
Registrován: 07.03.2007 16:56
Bydliště: Olomouc

14.11.2016 17:13

Re: Rolling-Block original

FrankJ píše:S tím 5744 ta flinta musí jít jednou dírou na, řekněme, 50m, smozřejmě s podporu pro eliminaci střeleckých chyb.

Tak sem to zkusil ještě jednou a vida :-) jde to. Ještě upravit mušku správně nastavit hledí a můžu na 300m
Přílohy
IMG_20161113_095948.jpg

barybali
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 1
Registrován: 25.12.2016 11:49

25.12.2016 21:48

Re: Rolling-Block original

Zdravím, hledám radu někoho, kdo ví něco o Švédském RB M67-89, tedy v ráži 8x58 RD. Výše jsem se dočetl, že:

Na ráži 8x58RD byly mezi roky 1889 a 1896 konvertovány všechny dlouhé pušky R-B v armádních skladech, na původní náboj zůstaly pouze karabiny, a do dnešních dob pak také pušky, které byly už v civilním držení, ty jsou většinou již na centrální zápal. Konverze spočívala ve výměně hlavně s komorou, úpravě pažby a úpravě a zesílení závěru. Hlavně pro ně tehdy vyrobila švýcarský firma (Schmidt?).

Jsou tedy tyto pušky kat. D? Pokud ke konverzi došlo např. v roce 1893 (a byla vyměněna hlaveň - tedy jedna z hlavních částí zbraně, tak už to zbraň kat. D není, ne?). Anebo hlavně byly vyrobeny před rokem 1890? Potom došlo po roce jenom ke konverzi a to by bylo v pořádku... Někde pušky nabízejí obchody s licencí (pochybuji, že by riskovali...) konvertované po roce 1890 a prodávají je jako pušky kat. D, jako třeba zde:

http://www.panzer.cz/cs/pusky/1310-pusk ... 7x44r.html

anebo zde:

http://www.zbrane-sturm.cz/home/731-rol ... -krag.html

Zkrátka mám jednu z těchto nádherných zbraní M67-89 vyrobenou v roce 1872 v lovecké nebo sportovní úpravě (někde uvádí, že je to úprava lovecká, jinde ji nazývají sportovní). Sčíslovaná všude kde má být, a to stejně, akorát na pravé části hlavně je číslo jiné a lomeno 93 - a to je prý datum konverze.. tato otázka mě velmi trápí, děkuji za odpověď a za pomoc.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

27.12.2016 10:32

Re: Rolling-Block original

Napíšu ti svůj názor, ale připomínám, že nejsem zkušebna ani soudní znalec. Ale v praxi se i zkušebna i soudní znalec se nechají poučit.

Asi nejrozšířenější, i když nesprávný, je názor, že je to určeno rokem konverze. Já si to nemyslím.

Moje odpověď je, že se to neví, je to věc názoru majitele zbraně. Můj názor je, že tyto pušky m/1867-89 jsou všechny historické, kat.D dle našeho zákona.

Jak správně předpokládáš, samotný rok konverze podle našeho zákona nic neznamená, pokud je puška historická do r.1890 (a to je) a pokud jsou hlavní díly vyrobeny do 31.12.1890 (to je zde důležité).

Takže klíč je v roku výroby těch dílů, resp. hlavně. Já jsem přesvědčen, že hlaveň tehdy měnili. Díval jsem se, nic nenasvědčuje tomu, že by upravili původní hlavně a přerážovali to, jako se to občas v historii dělávalo. Dále, na hlavni není vyznačen rok výroby hlavně.

Konverzi m/1867-89 zavedli v roce 1889, tedy již v roce 1889 muselo být vše technicky jasné, vyrobeny prototypy a možná i ty díly. Já osobně jsem viděl konverze v rozmezí /90 až /96, takže konverze probíhaly 1890-96, možná už 1889-96.

Konvertovaných pušek bylo několik desítek tisíc kusů. Domnívám se, že nové hlavně byly objednány naráz, a to v době před započetím konverzí. To je klíčové. Jednak to bylo logické vzhledem k tehdejším možnostem hromadné výroby polotovarů a ke zvyklostem uzavírání tehdejších kontraktů, jednak je těžko představitelné, že by si tehdy objednávali nové hlavně ze zahraničí systémem just-in-time, jako dnes, po malých dávkách, podle postupu prací na konverzích.

Takže nové hlavně i všechny díly byly vyrobeny nejpozději v roce 1890, a tedy celá puška m/1867-89 zůstává historická kat.D dle našeho zákona, bez ohledu na datum konverze.

jožinzbažin
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 98
Registrován: 11.04.2008 21:50
Bydliště: slovácko

21.05.2017 14:54

Re: Rolling-Block original

I když je na hlavni na pravé straně hlavně za výrobním číslem a lomítkem číslo 93 nebo 96 ?

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

23.05.2017 0:44

Re: Rolling-Block original

"...všechny hlavní části zbraně vyrobeny do 31. 12. 1890..."

Vyrobeny, ne seskládány dohromady a opatřeny vročením. Mělo by platit In dubio pro reo, předpoklad že jsou všechny hlavně (nebo minimálně polotovary s vývrtem, komorou) vyrobeny v r. 1889 a 1890 je celkem dost reálný. Vyrobit takovou otep hlavní byl i tehdy mnohem menší problém a časový náklad nežli stáhnout pušky od útvaru, překontrolovat, rozebrat, napasovat hlaveň, doladit blok, provést menší opravy všeho co vyšlo najevo na vstupní kontrole, sesadit, otestovat, nastřelit a vrátit k útvaru...
OFGW Steyr v té době byla schopná udělat řádově stovky hlavní denně plus nějaké polotovary a pracovat na prototypech...

Uživatelský avatar
martin.9mm
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 770
Registrován: 07.03.2007 16:56
Bydliště: Olomouc

23.05.2017 15:08

Re: Rolling-Block original

jožinzbažin: už to tady psal Wdog.....

Jednu tuhle pušku /mám na hlavni lomeno 95/ mi kamarád vezl na tormentaci. Do žádosti bylo napsáno:
druh zbraně: puška jednoranná
značka, model: Carl Gustav M1867-89
ráže: 8x58RD
výrobní číslo: 16266
kategorie zbraně: kategorie D

V protokolu ze zkušebny napsáno:
druh zbraně: puška jednoranná
značka, model: Carl Gustav M1867-89
ráže: 8x58R Krag Jorgensen
výrobní číslo: 16266
- označeno skrytě
- označeno úředními značkami - Z17
- určeno pro náboje plněné černým prachem
- a ještě změřily vývrt

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

07.06.2017 12:13

Re: Rolling-Block original

Jarmann 10,15mm (1)

... další díl nevyžádaného nekonečného seriálu je tady, abych trochu oživil téma rolling-block ...

… možná někteří znáte norskou opakovačku m/1884 ráže 10,15mm, měla trubicový zásobník a byla to jedna z prvních armádních opakovaček s válcovým odsuvným závěrem.

Jak to ale souvisí s puškami rolling-block?

… no přece ve spojitosti s nábojem 10,15x61R Jarmann!

Již déle před rokem 1880 byla jasné, že náboj 12,7x42R RF zavedený v tehdejší švédské a norské armádě nemá dostatečný výkon a dobrou balistiku. Proto tehdejší odborníci přemýšleli a vymýšleli, a okolo roku 1878 konstruktér Jakob Smith Jarmann sestrojil nový náboj ráže 10,15mm a k němu jednorannou pušku m/1878. A asi o tři roky později, 1881, sestrojil i opakovačku s trubicovým zásobníkem, která byla oficiálně přijata do norské armády jako m/1884, a ještě později vylepšena v několika modifikacích. Vyrobeno bylo asi 30.000ks, dochovalo se ale velmi málo. Nasazení opakovačky Jarmann v Norsku ukončilo až zavedení již moderní opakovačky Krag-Jörgensen m/1894, ta byla v ráži 6,5x55. Tolik norové …


… a co švédové? … těsně před rokem 1880, již po uvedení nového náboje 10,15x61R Jarmann, pokusně přestavěli několik stovek armádních pušek rolling-block původní ráže 12,7mm na nový náboj 10,15mm Jarmann. Přestavba obnášela výměnu hlavně vč. úpravy mířidel, zkrácení hlavně i předpažbí, a úpravu vytahovače. Něco podobného pak hromadně předvedli u konverze m/1867-89, to bylo již ale na ráži 8x58RD.
Ale zřejmě dospěli k názoru, že tato přestavba na 10,15mm nemá význam, tak dále nepokračovali, ponechali si rolling-blocky v ráži 12,7mm, a to až do roku 1890, kdy je konvertovali právě na 8mm. Později vyrobili ve Švédsku i cca 1.500 ks opakovaček Jarmann m/1884, ale dále touto cestou nepokračovali.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků