kovák
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 95
Registrován: 01.02.2007 9:22
Bydliště: někde u Mariánek

24.04.2016 16:46

Re: Rolling-Block original

zdravím všechny.
nevíte někdo, jak posuzují v CUZZS Dánský RB M 1867/96. Jeho úprava na středový zápal proběhla až po roce 1890,,což je zásah do hlavní součásti zbraně.
Neprošel jste si tím už někdo?

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

24.04.2016 22:02

Re: Rolling-Block original

Od kdy je zápalník hlavní části zbraně ? Pokud mě pamět neklame, původní calibr
pro RR byl 50-70 což je středový zápal...

kovák
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 95
Registrován: 01.02.2007 9:22
Bydliště: někde u Mariánek

25.04.2016 19:11

Re: Rolling-Block original

Necituju tesne predchazejici prispevek! ufo

Nepíšu o US ROLLING BLOCKU ale o dánském a nepíšu o úpravě zápalníku, ale o úpravě závěru z okrajového na centrál (FrankJ si jistě doplní informace),,,pokud jsem se ale blbě vyjádřil, tak se omlouvám

pelanj
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 372
Registrován: 06.02.2014 18:53
Bydliště: Okres Beroun

25.04.2016 19:42

Re: Rolling-Block original

Pokud tam není nový díl, ale jde pouze o úpravu starého, tak by to neměl být problém. Alespoň jsem někde četl vyjádření v tomhle duchu. Nemůžu už ho ale najít. Brzy budu mít na zkušebně historickou zbraň, která také prodělala úpravu, tak uvidím, jak to dopadne. Horší bude sehnat náboje na tormentaci.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

25.04.2016 20:12

Re: Rolling-Block original

"Nový díl" tam může být, ale musí být vyroben do roku 1890. Toto se jedná o hlavní části zbraně.
Jaképak tormentační náboje ? Dodáš 3 kusy spotřebních nábojů ( přeber si to jak chceš )
a je to hotovo. A pokud budeš mít odvahu žádej prázné nbc zpět.
Kovák - nebudu si doplnovat žádné informace neboť mimo US RB mně žádná jiná
varianta nezajímá.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

25.04.2016 23:59

Re: Rolling-Block original

Pokud vím, úprava je nezajímavá-pokud je závěr původní (je), tak je to pořád D. Zápalník a ani ta vložka ve které běhá nemají vliv. Bratři slováci to mají jinak...

Nbc si určitě vyžádej, je to standartní postup, pokud nebudeš osobně, připiš na žádost. Z mé zkušenosti není od věci napsat postup rozborky-sborky a dát ho ke zbrani, pokud nejde o něco známého. Náboje udělej nejnašlapanější co bys kdy uvažoval že chceš krmit a dej k nim kompletní popis z čeho a jak jsou postavené, nejlépe s informací aspoń o úsťovce, váze, průměru a materiálu střely (slitina, plášť, materiály, tvrdosti). Ne vždycky to seženeš komplet, ale jim dáš nějakou představu a koneckonců to i líp vypadá a takové informace se hodí i tobě. Specifikaci non-CIP střeliva pro které je zbraň testovaná pak píšou do protokolu, pokud je to CIPovaná ráže, tak musí vyhovět CIPovým požadavkům na spotřební náboj. Pokud by to co postavíš nemělo dosahovat žádaného, dá se pomoci ohřátím, což se, pokud vím, běžně dělá. Co mám z agentury jedna paní povídala, pokud přineseš něco co by mohlo být přes čáru, upozorní na to a přeptají se, jestli to takhle fakt myslíš vážně a nechceš náboje předělat.

Good luck, občas jsou to docela nervy :o


Reklama

pelanj
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 372
Registrován: 06.02.2014 18:53
Bydliště: Okres Beroun

26.04.2016 6:56

Re: Rolling-Block original

Frankj: Nepíšu o tormentačních nabojích, ale o nabojích pro tormentaci - u běžných ráží jsou to 2 ks na hlaveň. U tohohle RB těžko něco takového sežene, proto ho musí vyrobit.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

26.04.2016 9:52

Re: Rolling-Block original

kovák:
...Taky něco přidám, ať je parta kompletní ... souhlasím s kolegy, i podle mého názoru je dánský rolling-block 1867-96 historická zbraň, tzn. kat.D. Je to jednoduché, ovšem ďábel může být v detailu.
...Je nutné začít u definice, historická je vyrobena do 1890 a zároveň všechny hlavní části jsou vyrobeny do 1890. U historické kat.D se vůbec neřeší ráže, změna ráže, přechod z RF na CF, pokud zůstanou hlavní části původní. No a když se podíváš na otočný blok u originálního dánského m1867-96, tak uvidíš, jakým způsobem je konverze provedena a že tento blok je původní, tedy do 1890, a celá puška tedy historická kat.D.
...Co na to říká zkušebna? ... nic. Pokud nebude mít někdo pochybnost a nedá pušku na individuální kategorizaci (a nezaplatí za to), tak zkušebna nic neříká. Pokud to nastane, rozhodnutí o kategorizaci bude zveřejněno.
...Co se stane, když takovou pušku odneseš na tormentaci na zkušebnu do Prahy? ... nic. Pokud se nerozpadne při zkušebním výstřelu, zkušebna ji orazí a je to.
...Shodou okolností jsem pár m1867-96 na zkušebně na tormentaci měl. Žádné velké sraní. Dodáš pušku, dva náboje a zaplatíš poplatek. Rozhodující je, že tato ráže není v CIPu. Takže zkušebna použije tebou dodané náboje, není potřeba specifikace, a orazí zbraň speciální značkou na tormetaci „mimo CIP“. Až tu značku uvidíte, tak uvidíte :-) ... pro přemýšlivé jedince dodávám, že když není ráže v CIP, není na takovou ráži norma a úřad neví, jaké jsou oficiální parametry, tlaky, rozměry ... náboje a vývrtu, takže prostě jen vystřelí dodané náboje. Ano, dle zákona o zbraních musí přebíjený náboj odpovídat povolenému výrobnímu provedení, ale když není norma, tak není norma. A samozřejmě, každý trochu chytřejší přebíječ, a zvlášť do historických, zná a má přesně zaznamenané parametry svých nábojů, a k tomu i nutné historické rešerše.
...A ano, na zkušebně je vhodné požádat a zaplatit skryté značení. Teoreticky by měla být na zbrani vyznačena ráže (lze i skrytě), ale v praxi je to na domluvě s technikem zkušebny. Pro rolling-block je ideální místo na skryté značení dole na hlavni pod předpažbím, je to o sundání jedné nebo dvou objímek.
...Takže shrnuto, tormentace historické zbraně s ráží mimo CIP je o odpovědnosti vlastníka zbraně a o úředním úkonu. Nic víc. Co se týká dodaného náboje, doporučoval bych běžné používaný. Kdo chce mít jistotu, dá lehce silnější, pokud někdo střílí čajíčky a jen čajíčky, dá čajíček.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

26.04.2016 19:06

Re: Rolling-Block original

Wdog - excelentě jsi to popsal těm natvrdlým a mín chápajícím. A ještě pro ty mín
chápající - do historických zbraní na zkušebnu samozřejmě s BP jelikož je to naprosto
jednoduché a bez problémů.

kovák
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 95
Registrován: 01.02.2007 9:22
Bydliště: někde u Mariánek

26.04.2016 20:18

Re: Rolling-Block original

Wdog:
Děkuji, tak tyhle informace jsem přesně potřeboval.
Mě jen u zkušebny zarazilo, když jsem se jednou telefonicky chtěl objednat na tormentaci opakovačky Vetterli s tím, že je na středový zápal,,, bylo mi odpovězeno otázkou, zda mám k úpravě dokumentaci od puškaře, technické výkresy atd. ...proboha, jak mám vědět, kdo to kdy upravoval ...to vše se stalo cca. 8 let zpět. Proto ta nejistota a opatrnost
ještě jednou díky

pelanj
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 372
Registrován: 06.02.2014 18:53
Bydliště: Okres Beroun

26.04.2016 21:47

Re: Rolling-Block original

Na zkušebně v Praze jsou občas papežštější než papež. Viz třeba perkusní předovka kategorizovaná jako C nebo jedna moje zkušenost.

Uživatelský avatar
Truman Head
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 06.06.2006 15:48
Bydliště: OSTRAVA

27.04.2016 4:41

Re: Rolling-Block original

můžeš mi prosím napsat konkrétní typ/model o jakou se jednalo předovku ? klidně do SZ.
Dík.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

27.04.2016 7:07

Re: Rolling-Block original

Ardesa in line Evolution. Najdeš to na oficiálních stránkách zkušebny. Zdůvodnují to tím,
že zápalka 209 není perkusní a proto je to celé kat. C. Se zápalkou 4 nebo 6 je to OK
dle názoru zkušebny. Existují nějaké normy které definuji co je perkusní zápalka a co ne ?
To by pak vyřešilo tento problém.

Uživatelský avatar
Truman Head
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 06.06.2006 15:48
Bydliště: OSTRAVA

27.04.2016 9:59

Re: Rolling-Block original

....Pelanyj psal o = perkusní předovce= tak bych tam nemíchal žádné in line co mají piston na zápalku W209,to je kapitola
sama pro sebe :D
počkám až co napíše on co to byl za model.....

pelanj
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 372
Registrován: 06.02.2014 18:53
Bydliště: Okres Beroun

27.04.2016 22:34

Re: Rolling-Block original

Frankj měl pravdu, myslel jsem tenhle profláklý případ. Jednu historickou zbraň mám v řešení - nestačilo jim, že zbraň byla prohlášená za historickou v UK a prodána licencovaným prodejcem (víme, jak je to v UK se zbraněmi) a musel jsem horko těžko shánět vyjádření výrobce, který dodnes existuje...snad jim to bude stačit. Naštěstí jsou londýnské brokovnice dost dobře mapované i literatuře pro sběratele, takže je to naprosto prokazatelně historická zbraň.

TomSmith
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 206
Registrován: 09.09.2012 12:52

27.04.2016 23:30

Rolling-Block original

A chtěl jsi po zkušebně co, tornamentaci nebo kategorizaci zbraně? Jestli takto prudí i při samotné tornamentaci nebo jsi chtěl oboje?

Uživatelský avatar
Truman Head
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 06.06.2006 15:48
Bydliště: OSTRAVA

28.04.2016 5:09

Re: Rolling-Block original

...takže nešlo o perkusní předovku,ale o předovku na ČP se zápalkou W209 - zbraň kat. "C"......
.....výměnnou pistonu-záležitost 2 minut- se z toho stává perkusní předovka......
jak málo stačí k nedovolenému ozbrojování :mrgreen:

pelanj
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 372
Registrován: 06.02.2014 18:53
Bydliště: Okres Beroun

28.04.2016 8:12

Re: Rolling-Block original

TomSmith: Chtěl jsem pouze nechat udělat tormentaci. Abych osvětlil, proč o tom píši v tomhle vlákně - proběhla tam také úprava hlavní části zbraně (zkrácené hlavně). Přitom zbraň konstrukčně i vzhledem odpovídá období, kdy byla vyrobena. Kdo a kdy provedl krácení nevím a je to irelevantní. A stejně na zkušebně tvrdili, že by museli udělat kategorizaci a že bez toho je to zbraň kategorie A. Velmi kreativní výklad zákona. Proto varuji, aby kovák nebyl zaskočen a byl připraven s argumentací, jinak ho to bude stát minimálně ztracený den. Možná záleží, na koho člověk narazí...

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

28.04.2016 9:10

Re: Rolling-Block original

Někdy mám z těch historek dojem, že prudí a popichujou, aby se ukázalo kolik o dané problematice předkladatel ví (anebo ho přinutili se dovzdělat), aby sobě nebo hlavně okolí nerozbil hubu. Protože když občas vidím jaký pologramotný tydýti shání déčkový kvér, nebo ho už mají, tak potěš koště. Na druhou stranu, asi to často dělají trochu blbě a přešlapy jako předovka "C" kvůli volně prodejné zápalce W209 a buzerace co popisuje pelanj-to by se stávat fakt nemělo...

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

28.04.2016 19:24

Re: Rolling-Block original

Musím tě lehce opravit - zápalka W209 není volně prodejná, je na ZP.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků