Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

18.08.2015 20:09

Re: Rolling-Block original

No Pedersolskejm dioptrům bych se vyhnul jak český (v to počítán i slovenský import) politik pravdě - co jsem viděl, tak výjimkou nejsou křivé stavicí šrouby a TO je teprve RADOST štelovat.... V podstatě se to akorát hodí buď někam daleko, nebo jako přídavná clonka při klasickém míření muška - hledí.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

18.08.2015 21:48

Re: Rolling-Block original

Pánové, proč blbnete mosin38 hlavu ? Zvláště FrantaB výčtem dioptrů, tady zapoměl Kelley
za téměř 400 USD, kterého jsem já používal + přední tunel za podobné peníze + nějká
armatura a tyto věci přesáhnou cenu RB, pokud to není nějaký extra kus od Remingtona.
A pokud to je Švéd nebo podobně tak určitě. Taky proč dávat takové peníze na kvér,
který možná nebude schopen nějaké terčové střelby? Hodně lidí si myslí, že když namontuje dioptr, tunel už ne protože je drahý, bude střílet desítky. Bohužel to tak není,
takže pro mosin38 bude úplně a myslím i nad jeho schopnosti ( nechci urazit, ale dle otázek to tak vypadá ) stačit něco od Pedersoliho za "pár" korun. Stejně to nebude štelovat
na závodech a bude střílet na jednu vzdálenost takže vše co tady haníte nenastane.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

18.08.2015 22:31

Re: Rolling-Block original

Že jsou dobrá miřidla dražší a pracnější než puška mi přijde naprosto normální-ale možná jsem jen exot... To hýbání jsem myslel při nastavování-pokud je všechno utažené, tak prdelsolácké dioptry celkem drží, jen se celek mlátí dopředu dozadu, včetně do čela střelce. Ale z jednoho nastavení do druhého a zpět je to hotový potrat, na dlouho, obě ruce a stejně je to víc odhadologie než používání nonia... V závodě úplně na mrtvici, místo ležení za puškou, povolení průhledu, natočení opravy po paměti a utažení musíš z polohy a oběma rukama. Kvalita miřidel je pro mně daná především přesností opakovaného nastavení a jeho změny-protože pokud tohle funguje, je i zbytek OK.

Vzhledem k ilustraci jsem na Lymana nevzpomněl, ale pokud jde o hraní do 200m tak by nebyl marný, navíc se i historicky montoval. Pokud je tang/ostruha navrtaný i se šrouby, nedělal bych do originálu díry navíc na evropský dioptr z boku.
Pokud tíhneš k tomuhle typu zbraní, nevylučuješ do budoucna dlouhé štreky a peněženka to s úpěním snese (600-1000 USD plus pošta a výpalné na celnici, nebo přivézt z výletu), kup si Lee Shavera/MVA/whatever podobného. Ten dioptr budeš mít na zbytek života. Objednej si rovnou základny navíc, protože pokud je dokážeš seřídit, můžeš dioptr přehazovat mezi puškami ze základny na základnu s chybou, která se schová do změny podmínek od posledního střílení. Přehazovat takhle výtvory Pedersoliho přibližného oprasování nejde.
A i kdyby šlo jen o hraní-dát cca. 340 USD na výstupu z celnice za nejzákladnější Lee Shaver dioptr, se standartními rozměry a závity, na který lze našroubovat příslušenství skoro od kohokoliv včetně řady historických originálů, s opakovatelným ustavením poslepu, nebo dát 200-300 USD (dle výběru) za Pedersoliho paskvil, tak je volba podle mně jasná :wink:

FrankJ-i když puška neumí střílet samé desítky, dioptr dost pomáhá střílet to nejlepší co puška umí. A o to snad vždycky jde, ne?

Lukáš H
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 30
Registrován: 20.07.2015 19:05

18.08.2015 23:26

Re: Rolling-Block original

Zdar pánové, dle mého názoru pedersoli naprosto vyhovuje.Je samozřejmě spousta lepších a kvalitnějších a také dražších.Já mám šarpsce pedersoliho a střílel jsem s ním i na 805yardu a podle mne fungoval skvěle.bylo to v polsku na quiglim a bylo tam výce značek dioptrů a světe div se spousta jich zkončila za mnou, přede mnou byli jen 3 střelci a z toho 2 měli pedersoli.Tak se budu těšit na nějakých závodech aby jsme si mohli porovnat dioptry.

mosin38
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 20
Registrován: 17.04.2014 20:35
Bydliště: Bratislava

19.08.2015 0:17

Re: Rolling-Block original

Pani, dakujem za informacie.

Nemam v plane chodit na zavody, to by som nemal sancu nijako skombinovat s pracou. Na strelnicu chodim 2 krat do tyzdna ak mi to dovoli praca....
K tym vzdialenostiam: V BA a okoli si clovek tych strelnic moc nevyberie, takze v mojom pripade prichadza do uvahy strelba od 50m do 150.
K puske je to svedsky R-B a urcite nehodlam dat viac penazi za mieridla ako som dal za pusku (takze preto zhanam nieco za "rozumnu" cenu).

Snazil som sa tu hodit nejake foto, za kvalitu fotiek sa vam vopred ospravedlnujem.

Este raz vam dakujem za rady a informacie.
Přílohy
DSC_0164.JPG
DSC_0168.JPG
DSC_0167.JPG
DSC_0156.JPG
DSC_0161.JPG

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

19.08.2015 8:20

Re: Rolling-Block original

Potom si pušku nastřel na stávající otevřená miřidla a dioptr kup libovolnou lacinou šunku a používej ho jen jako clonku ( moderní sportovní střelci tohle nahrazují střeleckými brýlemi s regulovatelnou clonou) ... přes dioptr budeš koukat na stávající hledí a mušku. Jediný, co si pohlídej je dostatečný zdvih toho nesmyslu... ale na zjištění, jak vysokej krám potřebuješ ti stačí dlouhej klacek přiložený na mouchu a zdvihlé hledí nastavené na nejdelší uvažovnou vzdálenost.

Dvakrát týdně na střelnici? Bohapustá závist.... já tak 2krát za měsíc...


Reklama

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

19.08.2015 8:35

Re: Rolling-Block original

mosin38: vzhledem k tomu, že už tam máš díry a šrouby, bude asi nejlepší ta sklopná varianta, jak už psali výše. Změř si rozteč těch šroubů, a potřebnou výšku. A pak hledej dioptr. V ideálním případě najdeš takový, co má dostatečně dlouhou základnu a potřebnou výšku. Pokud by základna byla kratší, šlo by to vypodložit kusem železa, a dioptr namontovat až na toto, pak by ses ale dostal ještě o pár mm výše.
Jinak, pokud nespěcháš a budeš se rozhlížet po nějakém použitém, třeba se ti poštěstí, použitý typ ála pedersoli odhaduji tak na 50 EUR.
Jinak podle mne dioptr a tunel-muška velmi zlepší i zamíření a tedy střelbu i na těch 50-150m, nemusí to být zrovna long-range střelba na 300m+. Ale pravdu má i Kentan, tvůj rolling-block je přestavba a má docela dobré/přesné hledí a mušku, žádná původní vojenská kopyta. Takže clona na oko by pomohla a možná i stačila.

TomSmith
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 206
Registrován: 09.09.2012 12:52

20.08.2015 11:40

Re: Rolling-Block original

Jen doplním z vlastní zkušenosti že je potřeba dát pozor na typ dioptru & typ zbraně.
Resp. pozor na kombinaci zbraň-dioptr-tunelová muška.
Ne všechno pasuje tak jak by člověk čekal ;)
Pokud koupíte třeba na sharpsku dioptr typu Soule ať už od Prdelsoliho nebo třeba Kelley tak bude se standartní tunelovou muškou velmi pravděpodobně nepoužitelný na 50m.

Ty Soule dioptry:
Obrázek
mají vysokou základnu (kde je točítko pravo/levé korekce) a tak nejdou stáhnout dostatečně dolů pro menší vzdálenosti jak 100m. Musí se pak k nim použít vysoká tunelová muška, např. toto:
Obrázek
Nebo nějaký mezikus který standardní mouchu zvedne, ale moc pěkně to pak nevypadá.

U mne to díky ochotě prodejce skočilo výměnou Shoule za Goodwin.

Ale nejraději bych měl tento německý:
Obrázek
Jen ta cena je holt pro mne nereálná, ale provedení vypadá velmi dobře, spousta místa, žádné vyčuhující nesmysly. Jednoduchá demontáž pro přenášení zbraně apod.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

20.08.2015 15:10

Re: Rolling-Block original

Na Goodwin od DP bych si dával dost pozor-na krátko možná OK, ale to co jsem měl v ruce před nějakou dobou se už při nastavení odpovídající plnotučné laboraci na asi 500m mlátilo a kroutilo jak had na plotně. Pořádné repliky tohole dioptru nezačínají kolem 700 USD bez daně pro nic za nic...

Ta poznámka o výšce mušky je velmi dobrá, na to jsem úplně zapomněl. Ale RB má strmější úhel krku pažby než Sharps, takže by se vejít měl i i se standartní muškou, i když s tou tenkou hlavní co je na fotkách si nejsem úplně jistý.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

20.08.2015 21:42

Re: Rolling-Block original

Proč pořád řešíte kvalitu dioptrů pro mosina38 ? Vždyt když tam dá cokoliv za par
kaček tak to bude stále používat jen jako nějakou clonu a ne jako dioptr, v opačném
případě by musel instalovat opravdickou tunelovou mušku a ne to co tam má.
Ale to by musel dělat zásah do hlavně jelikož jeho muška je napevno, bez možnosti
výměny, čili bez rybiny... A mosin 38 zřejmě ani neví jak se sestava dioptr,tunel a terč
používá. To myslím bez urážky kohokoliv.

mosin38
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 20
Registrován: 17.04.2014 20:35
Bydliště: Bratislava

21.08.2015 11:07

Re: Rolling-Block original

FrankJ...
Zasah do hlavne urcite robit nechcem,... a keby aj, tak by som to urcite nerobil ja ale nechal by som to spravit nejakemu puskarovi....
K tomu pouzivaniu: ano mas pravdu, neviem ako sa ta zostava pouziva (keby ano tak by som vedel ze aky mam kupit a neprosil o radu ). No nikto z neba uceny nespadol. Ak nieco neviem tak sa radsej opytam skusenejsich nez by som mal nieco doje.... Potreboval som poradit, a radu som dostal za co este raz dakujem....A to ze sa tu zacala riesit kvalita dioptrov je uz druha vec. ako som uz pisal urcite nechcem dat viac za mieridla ako za pusku.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

21.08.2015 19:51

Re: Rolling-Block original

To nebylo nic proti tobě, to spíš bylo ostatním. Mám obavu, že jsi žádnou radu nedostal,
aspon žádnou konkrétní typu : kup dioptr model xy od firmy abc. Je to tím,že to ni nejde,
není žádná jedině správná odpověd a rozhodnutí zůstane jen a jen na tobě. Mně jen vadilo,
že tady pomlouvají Pedersoliho a přitom ho používají skoro všichni, jen se zeptej kdo z
tady diskutujících má něco jiného než Pedersoli, snad jen já mám Kelley... a střelci
kteří opravdu střílejí long range ( 500 a víc metrů ) ti to tady jasně napsali - Pedersoli
není špatný a používají je. Jen pro tvoji info a velice zjednodušeně o způsobu míření - snažíš se vystředit
kruhy diopr - tunel - terč. A jelikož nemáš a nemíníš používat tunel mušku ( to neznamená,
že máš okolo klasické nebo perličkové mušky nějaký plech,to je kruh, někdy i s vodováhou,
a s výměnnými armaturami, nejčastěji opět kruh ) budeš používat klasiclé míření
( hledí + muška ) a můžeš si pomoci clony (dioptru ) lépe zaostřit na terč.
Ale tímto jsi měl začít a toto nastudovat a ne se jen otrocky zeptat...

Uživatelský avatar
martin.9mm
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 770
Registrován: 07.03.2007 16:56
Bydliště: Olomouc

21.10.2015 8:06

Re: Rolling-Block original

Moje první střílení RB 1867 12,7x44R
hilzna .50 Alaskan, střela LEE .515/450grs, 29grs ACC5744
RB 50m 18.10..jpg

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

21.10.2015 14:09

Re: Rolling-Block original

Na 300m moc dobrý. Používal jsem nbc 50-70 se zmenšeným půměrem rimu když jsem měl podobného RB. A na 300m jsem měl ještě lepší soustřel než jsi ty udělal a s BP, který
tam patří. Věřím,že příště tvůj soustřel bude max. v 9, ta flinta to umí.Tak honě úspěchu.
Používal jsem kokily LEE, zkoušel jsem obě dostupné střely od LEE a kalibroval jsem střely na .501. Neznám nbc, které jsi použil, snad nejsou moc krátké, to by mohlo způsobovat
větší rozptyl. S tím 5744 ta flinta musí jít jednou dírou na, řekněme, 50m, smozřejmě s podporu pro eliminaci střeleckých chyb.

Uživatelský avatar
martin.9mm
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 770
Registrován: 07.03.2007 16:56
Bydliště: Olomouc

21.10.2015 15:38

Re: Rolling-Block original

Kéž by na 300, je to jenom první zkouška na 50m. Použitá hilzna výrobce Alaskan zkrácena na 44mm

1190
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 67
Registrován: 11.06.2009 14:30
Bydliště: Rakovník

23.10.2015 13:19

Re: Rolling-Block original

Zdravím zkušenější kolegy. Potřeboval bych poradit s prasklým úderným perem u švédského Rolling Blocku Carl Gustaf 1870 - verze s dvěma zajišťovacími šroubky u čepů klapky a kohoutu. Šlo by bez úprav nahradit dílem z repliky firmy Pedersoli? Má s tím někdo zkušenost? Nemám to kde porovnat. Děkuji. Případně jak ten problém vyřešit.
Přílohy
P1010108b.jpg

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

24.10.2015 13:44

Re: Rolling-Block original

Ve vlákně Křesadlové zámky, z 22.srpna 2006 píše Ája, že její manžel plochá pera s úspěchem vyrábí.
kresadlove-zamky-t1448.html#p17951

1190
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 67
Registrován: 11.06.2009 14:30
Bydliště: Rakovník

26.10.2015 15:35

Re: Rolling-Block original

Děkuji za informaci. Výrobu pera zvolím jako poslední možné řešení. Napsal jsem do Dave Western, tak uvidím, jak se vyjádří.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

03.03.2016 16:01

Re: Rolling-Block original

Otázka rozměrů vývrtů švédských (a norských) rolling-blocků m1867 (r.12,7mm).

Ve svém příspěvku z 15.06.2015 jsem napsal přibližné rozměry polí a drážek, jaké jsem předpokládal, takto:
Pole: 12,17mm + s max. tolerancí 12,49mm
Drážky: 12,67mm + s max. tolerancí 12,99mm.


Po dalším studiu mohu tyto rozměry ještě upřesnit, zjistil jsem:
Pole: 12,17mm.
Drážky: 13,11mm.

Výrobní tolerance byla cca 0,16mm.

Použitelnost vývrtů vzhledem k opotřebení byla dáno rozměrem v polích, v čase se přepisy upřesňovaly, u švédů byly hranice 12,30mm a 12,50mm, jak usuzuji ze sady kalibrů. Pro norské rolling-blocky m/1867 (jinak totožné ze švédskými) byla norma vývrtu 12,55mm vyřazení pro výcvikové účely a od 12,78mm likvidace (rozměry v polích). Je zajímavé, že puška teoreticky startovala na vývrtu v polích 12,17mm, a v armádě byla třeba až do 12,78mm, tzn. do opotřebení polí o 0,60mm.

U reálných kusů těchto historických pušek vidíme, jak hluboké jsou drážky vývrtů, i když jde již o nábojovou zadovku. Historicky byly ale u švédů převzaty z vývrtů předovek, a tomu také odpovídají.

Oficiální norské střelecké testy v roce 1876

Testovali, jak se mění přesnost pušek v závislosti na opotřebení vývrtu. Stříleli na 126m, 378m, 630m, pro každý stupeň opotřebení použili tři pušky.

Je zajímavé, že pušky jsou i na těch 378m stále +/- stejně přesné bez vlivu opotřebení vývrtu, pokles přesnosti je vidět až na dálku 630m a od zhruba 12,55mm v polích. Jistě, velký vliv má konstrukce olověné střely a hluboké drážky.

Tabulka: přeloženo a přepočítáno do m, cm, mm.

NOR testy vyvrtu 1876.jpg

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

11.03.2016 18:16

Re: Rolling-Block original

Srovnávací testy armádních pušek v roce 1886

Teď zabrousím znovu do minulosti, do roku 1886, kdy norská armáda dělala srovnávací testy tehdejších armádních pušek, aby ověřila vlastnosti nově přijaté opakovačky Jarmann m/1884. Tato opakovačka měla ráži 10,15mm a trubicový zásobník pod hlavní. Důvodem jejího přijetí byly jednak už nevyhovující balistické vlastnosti pušek rolling-block r.12,7mm, a také snaha o zavedení víceranné opakovačky. Lze říct, že to byla jedna z prvních opakovaček zavedená do evropských armád. Před ní byly snad jen švýcarské pušky Vetterli, italské Vetterli-Vitali, a po ní už jich bylo více, počínaje puškami M71/84, Lebel M1886 a Kropatschek.

... k těm testům – v připojené tabulce jsou testované pušky a dosažené výsledky. Tyto údaje nám dávají poměrně přesný obrázek o výkonosti a přesnosti tehdejších armádních pušek.

Je vidět, že tehdejší „velkorážové“ pušky s pomalými střelami byly na velkou vzdálenost zhruba stejně přesné, ale zmenšením ráže a zrychlením střely u opakovačky Jarmann m/1884 došlo k výraznému zmenšení rozptylu.

NOR testy pusek 1886.jpg

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků