Uživatelský avatar
Radim77
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 91
Registrován: 04.10.2010 10:01
Bydliště: Břeclav

12.01.2017 23:12

recyklace střely

Na FB chce jeden přebíječ použít znova jednou vystřelené střely do želatiny. Zajímalo by mě jestli je to bezpečné.
Já osobně bych to nikdy neudělal. Co vy na to?

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

13.01.2017 0:00

Re: Je možno přebít už jednou vytřelenou střelu?

Co, chceš potvrdit, že je to ko..t ? :-)

Samozřejmě.
Je to celkem úspěšný krok k tomu aby se mu zbraň rozebrala na prvočinitele, možná i s prstama a okem. I v želatině se střela deformuje a má narušený plášť.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

13.01.2017 0:28

Re: Je možno přebít už jednou vytřelenou střelu?

No já to zkoušel a jde to , ale střela musí jít přes kalibr.
A to byly střely ares vytažené s písku.

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

13.01.2017 0:57

Re: Je možno přebít už jednou vytřelenou střelu?

No jasně že to jde :-) je to ale výrazná sázka do loterie. :-)

jardah9
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 150
Registrován: 22.09.2008 18:19
Bydliště: Lysice

13.01.2017 7:59

Re: Je možno přebít už jednou vytřelenou střelu?

Jde to, ale chce to upravit.
Měl jsem desítky kilogramů plášťovaných střel 9Makarov a 9 Luger vybraných na střelnici s plastovými lapači.
U Makarova se trochu v matrici změnil tvar do ogiválu a zkalibrovali na 9,03 a a perfektně to chodilo. Jen dobře odladit délku kvůli nabíjení.
Lugry se v tvarové matrici zmáčkly aby zvětšily průměr a opět zkalibrovali na 9,03 a střílelo to lépe než nové střely.
Samozřejmě se to muselo roztřídit dle hmotností . Na povrchu zůstalo drážkování pouze opticky - nehmatatelné a nezměřitelné. Pouze na některých byl na špičce malý důlek. Ničemu nevadil. Alespoň mě ne.
Mít k těmto střelám opět přístup, neváhal bych je vzít.

Uživatelský avatar
Radim77
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 91
Registrován: 04.10.2010 10:01
Bydliště: Břeclav

13.01.2017 8:30

Re: Je možno přebít už jednou vytřelenou střelu?

Petzold: nepotebuju to potvrdit :wink: jen mě zajímá jestli je to možné a bezpečné :shock:


Reklama

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

13.01.2017 8:36

Re: Je možno přebít už jednou vytřelenou střelu?

Jardah9 : Jo, jo slyšel jsi někdy o svléknutém plášti při výstřelu ? To ty střely rentgenuješ jak dobře plášť s jádrem ještě drží pohromadě ?

Ty kalibruješ Makarovy na 9,03 ? Jak přesně u takhle deformovaných a rekalibrovaných střel přesně vymezíš počáteční spalovací prostor ?
Co je "lépe než nové" a proč ?

Prosím přestaňte tady psát .......diny, samozřejmě že to jde, ale nějaký novic se toho může chytnout jako běžné praxe, 1000 ran nic, ale pak bude velmi výrazně překvapen.

dave1354
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 50
Registrován: 18.09.2015 7:58

13.01.2017 12:53

Re: recyklace střely

Tak by mě zajímalo, co se může stát? Pokud je střela zkalibrovaná a viditelně nepoškozená, nevidím v tom problém. Svléknout plášť se může i z nové střely a pokud vím, zbraň to rozhodně nerozloží - plášť se svleče buď cestou nebo v terči, ne? Nevím, jak by se mohla střela tak ,,posrat'' aby nějak razantně zvýšila tlaky. Akorát to halt nebude přesný.

Jinak líp to bude asi lítat v případě, že to rozvážíš do skupin.

Celá debata je nicméně hodně akademická .. kolik z vás má reálnej přístup k nezdeformovanejm střelám?

Jinak viz třeba

http://forum.gunshop.cz/domaci-vyroba-p ... ml#p368246

Neměl bych to srdce vyhodit 5000 funkčních střel.

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

13.01.2017 13:42

Re: recyklace střely

Rozloží to ta druhá střela, která kus svlečeného pláště z první střely potká v hlavni. 8)

Znám jednoho, co těchhle experimentů s vystřelenými plášťovanými střelami nechal hned potom, co si ze zafačovanou rukou běžel pro nové NP. :wink:

...ale zase na střelách ušetřil...asi 2 000,- Kč 8)

přesná definice od 1:42 do 1:58 zde
https://www.youtube.com/watch?v=DwIIDLXg_Us

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

14.01.2017 8:41

Re: recyklace střely

Já zkoušel s hecu poplatovaný Ares a ten se nemohlo nic stát.U pláště už to riziko nějaké bude.

Uživatelský avatar
Radim77
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 91
Registrován: 04.10.2010 10:01
Bydliště: Břeclav

14.01.2017 9:32

Re: recyklace střely

Pánové děkuji vám za komentáře :roll:
Já osobně kdybych měl takové střely, tak bych je roztavil, udělal si střely nové nebo bych olovo prodal do sběru a za ty prachy bych koupil střely nové :shock:

Uživatelský avatar
WaA63
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 401
Registrován: 26.09.2013 9:32
Bydliště: F-M

14.01.2017 14:49

Re: recyklace střely

znovu použití vystřelených střel = můžou zůstat i přez rúzné druhy čistění na střelách zbytky drobných pískových částic zaseklých v plášti a to ti bude zvyšovat opotřebení hlavně

jardah9
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 150
Registrován: 22.09.2008 18:19
Bydliště: Lysice

16.01.2017 8:14

Re: recyklace střely

Petzold: ano, četl jsem o jednom „asi“ svléknutém plášti . Jeden to jednou napíše a sto lidí aniž to vidělo to zopakuje a pak se to považuje za pravdu svatou. Kdo ví, co bylo příčinou. Střely nerentgenuji, Ty nové rentgenuješ ? Při správném přelisování se totiž uzavření pláště na zadku ještě zatáhne. Plášť s jádrem drží opravdu spolehlivě.
Střely Makarov jsme stříleli z CZ75, 1911 a P08, proto se museli kalibrovat na 9,03-0,01mm Před kalibrací se jim ještě v tvarové matrici měnil tvar na ogivál podobný na Lugrech.
Počáteční spalovací prostor vzhledem ke stejným délkám a tvaru střel (rozdíl do 0,2mm) je při dodržení stejné délky sestavy náboje také stejný – považuji pro pistoli za dostatečnou přesnost.
Lépe než nové: s originály SB a s přebitými náboji se střelami SB jsem nastřílel rozptyl 10 až 15 cm na 25 metrů. S REkalibrovanými Lugry jsem se dostával na 5 až 10 cm. Proto lepší… Na mé olšové ruce jsem byl spokojen. Zkoušeno opakovaně z mnoha desítek ran různých navážek, různých prachů a délek. Při zkouškách nabíjeno do nábojnic jednoho výrobce a jednoho ročníku. S rekalibrovanými Makarovy to bylo podobné originálům.
Jelikož toto fórum považuji za vhodné ke sdělování a výměně informací, tak jsem na konkrétní dotaz napsal na základě svých praxí ověřených zkušeností odpověď. Nepsal jsem žádné hovadiny ani žádné neověřené teorie, kterých jsou tu od jiných napsány mraky…
Novic se právě chce „něco“ dozvědět, tak proč mu neodpovědět. Předpokládám, že mu osmnáct bylo, občanku má a dovede si na základě svého úsudku vyvodit vhodný závěr.
WaA63 : Jak jsem psal výše, střely byly z plastových záchytů střel, žádný písek. Samozřejmě se ještě čistily. Kdyby byly špatně očištěny, asi by jedna kalibrovací matrice střel nezvládla několik desítek tisíc střel v rámci tolerance 0,01 mm. A věř mi, že ty hlavně nejsou „po smrti“. Měřit umím.
Zpracovali jsme tak cca 20.000 kusů střel.
Dál už nebudu nikomu vyvracet různé teorie, co někde někdo napsal , aniž má vlastní praktickou zkušenost.

Uživatelský avatar
WaA63
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 401
Registrován: 26.09.2013 9:32
Bydliště: F-M

16.01.2017 9:30

Re: recyklace střely

v mém příspěvku - přehlédl jsi slovíčko MŮŽOU :lol:

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

16.01.2017 11:01

Re: recyklace střely

Milý JardoH, oba máme velmi různé zkušenosti. :-) Ale máš pravdu, ať si každý starší 18ti let zaexperimentuje sám. 8)

Jen by bylo dobré k A poznamenat i B. On si málokdo uvědomí, že při výstřelu dochází v 8 místech k většinou pravoúhlé deformaci pláště, mnohdy k "naříznutí" válcové části (většinou v jeho nejslabší části) zhruba do 1/3 až 1/2 jeho tloušťky. O tom co provede další "narovnání" ohybu v plášti jeho rekalibrací po výstřelu můžeme vést dalekosáhlou diskusi. Rozhodně však nedojde k jeho "zpevnění". :wink:

Dále, o tom jak dobře je plášť spojený s jádrem rozhoduje technologický proces výroby střely, nikoliv ty, pozdější rekalibrací.
Při výstřelu, zejména u střel s kalíškem pláště taženým "zepředu" má jádro tendenci se "utrhnout" dopředu , tedy působí proti odporu který plášti klade vývrt.
Navíc, mnoho i renomovaných výrobců nemá jádro s pláštěm spojené úplně dokonale a zejména u vrcholu střely je běžná mezera. Co to s pláštěm provede nárazem na překážku spojeným s decelerací z cca 350 m/s na nulu je na většině střel s odděleným pláštěm vidět.
Tohle všechno vede k výraznému zeslabování homogenity pláště a jádra. Nějakou dobu to může fungovat, pak ale stačí nepatrná změna technologie výroby, záměna za střelu jiného výrobce.....
Já si troufnu říct, že rekalibrace vystřelených FMJ střel a jejich další výstřel je ...sázka do loterie a někdo "vyhraje" dříve a někdo "později". 8)
Já už "vítěze" potkal. :wink:

omega
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 212
Registrován: 26.05.2008 18:45
Bydliště: Brno

17.01.2017 0:12

Re: recyklace střely

Pokud mě paměť neklame a moje informace v určité době byly správné, střely pocházely ze zdroje, kde byly vystřeleny ze zbraní co měly polygonnní vývrt. Množství opravdu na kýble nebyl problém.. :D. A co vím, vystřílelo se toho kvanta bez problémů. Akorát s tím podáváním do komory to bylo horší, CZ 75 vcelku ano, Glock a pistole se strmější skluzavkou ani omylem, ten správný tvar střel tomu bohužel chyběl. Já jsem tohle nepoužíval, ale všiml jsem si, že s tím někdo občas na střelnici střílí.

Uživatelský avatar
certik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 444
Registrován: 30.12.2007 14:53

05.11.2017 15:57

Re: recyklace střely

recyklované střely 9 mm Luger používáme už několik let bez problému, pouze je nutné je roztřídit dle hmotnosti, očistit od zbytků gumy a plastové hmoty, kterou létají a přebrat...práce pro draka na dlouhé zimní večery, ale luger pak vychází na 0,95 Kč...

je pak rozdíl vystřelit za odpoledne 300-400 ran za 300-400, nebo za 1500-2000 Kč...

do 25 metrů není rozdíl v přesnosti, zkoušeno i z MP5..., takže na sypání při IPSC nebo bojovce ideální...

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků