Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

03.08.2017 14:32

Rána jistoty

Celou svou střeleckou kariéru přemýšlím na úkonem zvaným "rána jistoty". A před pár lety jsem dospěl k názoru, že je to kravina - mačkání spouště má být součástí procesu střílení a ne procesu vybíjení.

Dospěl někdo k podobnému zjištění? :)

Uživatelský avatar
Alangorax
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 302
Registrován: 30.04.2013 10:50
Bydliště: Beroun

03.08.2017 15:20

Re: Rána jistoty

Tak tahle diskuze se stoprocentně pěkně zvrhne :)

Zkusím krátce popsat situaci proč si myslím, že rána jistoty má smysl. Jsem s několika lidma v kóji a trénujeme na IPSC, střídáme se po pěti zásobnících. Pokaždy když někdo dostřílí tak vybije pistoli a dá ránu jistoty. Každý z ostatních to vidí a slyší. Můžu tak být v klidu když pak manipuluje s pistolí u stolu, že má prázdno.

Sám jsem si na závodech "ránou jistoty" vystřelil. Po poslední ráně jsem vytáhl zásobník (byl prázdný), zatáhl za závěr (nic nevypadlo) a dal "ránu jistoty" - vyšla rána. Když jsem našel nábojnici tak se ukázalo, že jí praskl okraj za který ji vytahuje vytahovač ...

Nevím jak jsi k tomu došel, ale já bych v jedné kóji s člověkem který nedává ránu jistoty nebyl ...

Slezman
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 32
Registrován: 16.06.2017 19:31

03.08.2017 15:40

Re: Rána jistoty

nehledě na zbraně bez kohoutu ...

a co tedy za úkon děláš, když končíš střelbu a závěr máš na záchytu?

Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

03.08.2017 16:03

Re: Rána jistoty

Postup: závěr na záchyt, vytažení zásobníku, kontrola prázdné (!) komory, závěr dolů. Nevím, proč dělat něco víc. Na spoušť hmatám jen při střelbě/sušení.

A výstřel při "ráně jistoty" ... To je přesně ono, kvůli nadrilované bezmyšlenkovité "ráně jistoty" střelci nedělají to, co by hlavně dělat měli - tedy kontrolovat prázdnou komoru :) Šahat na spoušť jindy, než při střelbě/sušení prostě zavání průserem.

Ale podle vkusu každého soudruha.

Slezman
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 32
Registrován: 16.06.2017 19:31

03.08.2017 16:27

Re: Rána jistoty

nevadí zbrani, že bude prakticky celou dobu natažená?

Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

03.08.2017 16:30

Re: Rána jistoty

Pružiny opotřebovává natahování a smršťování, takže ne, respektive ne moc. Pěkný příklad - nalezené plné zásobníky z druhé války i po padesáti letech fungovaly bezchybně ( tedy "bezchybně" s ohledem na tehdejší stav technologií :)


Reklama

Slezman
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 32
Registrován: 16.06.2017 19:31

03.08.2017 16:34

Re: Rána jistoty

opravdu dle vkusu .....
já mám naučeno od vzduchovek, že péra se nenechávají natažená, ale možná je to spíše zděděná přehnaná šetrnost.

[OT] ad staré zásobníky, zrovna já bych ty své 50 let staré ještě nechal tedy dalších 50 let plné uležet, ty pružiny dříve dělali pekelně tuhé, u mě to působí s některým střelivem i závady... [/OT]

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

04.08.2017 7:56

Re: Rána jistoty

Ono je dobré rozlišovat typ zbraně, okolnosti použití a zvyklosti. Co se týká dynamické střelby, ať už z pistole nebo pušky, snad neexistuje "škola" nebo "disciplína", která by ránu jistoty nevyučovala nebo nepožadovala.
Když je někde skutečně střelecký "frmol", je to poslední bezpečnostní prvek v řetězci bezpečného zacházení se zbraní. A jak píše Alangorax, rána jistoty je zejména poslední signál rozhodčím, střelcům kolem, kteří do komory zase až tak nevidí ...že zbraň je skutečně bezpečná.
Např. u ležáka s malorážkou v koženém kabátě, skeetu, long range soutěžích atd. apod. je rána jistoty samozřejmě trošku nesmysl.

Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

04.08.2017 8:12

Re: Rána jistoty

Jsou instruktoři a školy, kteří ránu jistoty zakazují, doporučuji třeba Jamese Yeagera, u kterého jsem konečně po letech nalezl shodu ve většině názorů. Do té doby jsem měl pocit, že jsem jediný zástupce zdravého rozumu na Zemi :)

Já to beru jako zvyk (zlozvyk), který je hluboce zakořeněný a který bezpečnost nijak nezvyšuje a dává spíš pocit bezpečnosti a špatné návyky. A v tom je to největší nebezpečí, protože jak víme, bezpečnost je na prvním místě a žádný střelec by neměl věřit druhému, že zbraň je vybitá. U dynamických disciplin to platí dvojnásob :)

Uživatelský avatar
PeSi
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 224
Registrován: 21.07.2009 17:36
Bydliště: Čakovice u Týnce nad Sázavou

04.08.2017 9:08

Re: Rána jistoty

I když je mi jasné, že je to proti srsti spousty lidem, tak stejně jako život, tak i ránu jistoty jako takovou nelze svázat žádným obecným pravidlem. Rána jistoty je kontextová záležitost a její použití nebo nepoužití závisí na celé řadě objektivních i subjektivních okolností.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

04.08.2017 9:25

Re: Rána jistoty

Dokud jsem se věnoval výhradně mířence, byl jsem nepřítelem rány jistoty. Už kvůli tomu, že u mnou provozovaných, oblíbených oldtimerů, by rána jistoty dost často znamenala i poslední ránu na delší dobu.
Po té, co jsem začal příležitostně s koketovat s LOSem, změnil jsem na to názor. Ad a) pokud je zbraň moderní, nemělo by jí cvaknutí naprázdno vadit, ad b) přesně jak napsal Petz, definitivní signál pro rozhodčího a okolí, že nejsem nebezpečný.

Pokud to někdo považuje ránu jistoty za nebezpečný návyk kvůli nějakým školám taktické střelby, je to samozřejmě jeho věc a jeho názor. Nikdo nikoho nenutí účastnit se podniků sportovní dynamické střelby, na kterých pro změnu nikdo neocení takové "taktické" vychytávky, jako nadrcnout do komory a následně kontrolovat nabití nezajištěné nabité zbraně s hlavní mířící mimo bezpečné úhly (viděno na YT - Střelecká abeceda HardTask). Resp. ocení - zaslouženým DQ.

Svůj k svému.

Uživatelský avatar
Jirka2
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 28
Registrován: 13.01.2017 0:29

04.08.2017 9:39

Re: Rána jistoty

Možná blbá otázka - dělá se něco jako rána jistoty u revolveru? Nebo se vyklopí válec? Nikdy jsem žádnou soutěž neviděl, tak se ptám...

pelanj
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 372
Registrován: 06.02.2014 18:53
Bydliště: Okres Beroun

04.08.2017 10:12

Re: Rána jistoty

Grimpo: Jak míří mimo bezpečný úhel? Třeba jako nahoru? Jen abych v tom měl jasno. Na sebe snad nikdo pistolí mířit nebude:)

K tématu - rána jistoty je dobrá věc a u některých pistolí i nutná věc. U pistole s kohoutem má asi člověk na výběr.

Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

04.08.2017 10:23

Re: Rána jistoty

Grimpo: Ježišmarjá, proč to stavíš tak konfrontačně. Když se účastním nějaké soutěže, tak samozřejmě dodržuju pravidla tý soutěže, o to přeci vůbec nejde. Presschecky pokládám za blbost taky (možná založím nové téma :) a zrovna ten HardTask ránu jistoty učí. Ale budu je muset víc prozkoumat, zrovna včera jsem viděl jen kousek jejich jednoho videa.

Jde o smysl tohoto úkonu zvaném "rána jistoty", já v něm smysl nevidím a vidím spíš zápory. Na nějaké opotřebení zbraně se opravdu ohlížím až na posledním místě.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

04.08.2017 10:44

Re: Rána jistoty

Jirka2: Když jsem střílel mířenku, bylo dobrým zvykem po položce nechávat revolver položený na stole s vyklopeným válcem. Když jsem poprvé laškoval s LOSem a ještě jsem měl revolver, stejně jako u pistole jsem musel ukázat prázdné komory a dát ránu jistoty. BTW, ránu jistoty se mi jednou zcela nezáměrně povedlo dát se ZKR551 a stálo mě to zápalník.

pelanj: Dle toho videa na které jsem koukal, tak myslím nad úroveň valu. Pokud to tedy zrovna netočili v Americe nebo v Mexiku. Tedy, myslím ty staré lomy u Karlštejna. Tam máš val 80ti metrový. Ale střelců tam moc nepotkáš. :wink:

sardaukar: Konfrontační tón nebyl úmysl. V běžném životě - např. doma po vybití, ránu jistoty nedávám, zato opakovaně kontroluju prázdnou komoru. Pokud ale vezmu s sebou na střelnici nějaké nestřelce, tak než jim předám železo do ruky, tak v závislosti na typu zbraně, ránu jistoty většinou ano.
Jestli "presscheck" je to dorážení závěru, tak si to téma rád pročtu. Pač z něho mám rozhodně podivnější dojem než z rány jistoty.

pelanj
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 372
Registrován: 06.02.2014 18:53
Bydliště: Okres Beroun

04.08.2017 11:02

Re: Rána jistoty

Jasně, to by odpovídalo. Mají pro to své důvody (byl jsem tam zatím jen na pušce). Na závodech by něco takového rozhodně neprošlo.

sardaukar: Téma presscheck určitě založ, zatím jsem jeho zastáncem, jelikož mi bylo z několika nezávislých zdrojů logicky zdůvodněno, proč je to dobré. Rád si poslechnu i opačné názory.

Jinak já ránu jistoty dávám i doma, ale bez toho nerozeberu pistoli, takže mi stejně nic jiného nezbývá.

Slezman
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 32
Registrován: 16.06.2017 19:31

04.08.2017 11:15

Re: Rána jistoty

pelanj píše:Jinak já ránu jistoty dávám i doma, ale bez toho nerozeberu pistoli, takže mi stejně nic jiného nezbývá.


Díky za to doplnění :-) Říkal jsem si, že je tam ještě nějaký důvod, a nemohl jsem si vzpomenout. Přitom to mám na mé zbrani stejně.

talarich
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22.02.2016 12:13

04.08.2017 11:27

Re: Rána jistoty

No, James Yeager je zrovna chlápek, kterého člověk musí buď milovat nebo nenávidět. A možná by si zasloužil vlastní diskuzní vlákno, protože o lecčems, co říká, by se dalo s úspěchem pochybovat. Ale budiž. Každý soudruh ke svému...
To, že dávám ránu jistoty opravdu v mém případě neznamená, že zanedbávám kontrolu hlavně. Takto se to nedá spojovat. A každý, kdo tak činí, tak buď "podle sebe soudím tebe" nebo neví, co říká. Jsem rád, že dnes se již rána jistoty považuje při pistoli za standard.

cipis
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 528
Registrován: 02.06.2012 19:14
Bydliště: blízko Brna

04.08.2017 11:46

Re: Rána jistoty

Zvrhne se to :)
A pomůžu také názorem, že proč po odstřílené položce vybíjet, ukazovat komoru a dávat ránu jistoty? Po odstřílené položce má následovat připravení zbraně na další střelbu a pokud tato není hned, tak do pouzdra. Nataženo, náboj v komoře, atd., podle vkusu každého soudruha. Denně tu chodí desítky tisíc lidí s nadrcnutým kvérem někde v pouzdře, a ty pouzdra nejsou jen na opasku na straně střílející ruky, jsou různě v kabelkách, kapsách, podpažních pouzdrech, ledvinkách atd. Tedy zcela jistě tam hlavně nabitých zbraní nemíří vždy zcela jasně do nějakého bezpečného prostoru, ale naopak, např. na spolucestujícího na zadním sedadle atd.
Kontrolu zbraně s ránou jistoty samozřejmě ano, ale před předáním zbraně někomu jinému, před čištěním, opravou, úpravou, prostě jinou manipulací, než je střílení nebo nošení.
Chápu, že se na soutěžích asi někdo bojí, proto bez nábojů před a po, ale to prostě nepřipraví na každodenní nošení, na každodenní manipulaci apod. Resp. připraví takový dril, že až dojde k ochraně života, zdraví a majetku, tak po zneškodnění prvního "pachatele" dojde automaticky k vybíjení zbraně a ukazování komory asi svědkům, místo aby po pečlivé kontrole situace došlo ke kontrole/nabití zbraně a pohotovostní poloze či uložení do pouzdra.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

04.08.2017 11:55

Re: Rána jistoty

Na soutěžích je mimo jiné nutné dodržovat provozní řád střelnice. Situace na soutěži dává možnost střelci "otestovat" jeho schopnost řešit "problém". Ale soutěž jako taková (tzn. celý ten den strávený na střelnici) ho předsi nemá za úkol připravovat na "běžné" nošení. To je náplní různých jiných kurzů.

Další

Obsah fóra / Zbraně / Obecně o zbraních

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník