cipis
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 528
Registrován: 02.06.2012 19:14
Bydliště: blízko Brna

04.08.2017 12:01

Re: Rána jistoty

Samozřejmě, o tom se nepřu.
Nicméně na těch kurzech je to ještě "horší", tam nejen že kdy nabito a kdy ne, ale ještě počet nábojů v zásobníku atd.
Ono se to dostává asi do podobné problematiky, jak občas někdo někde nosí s nábojem v komoře a někde ne. Ve finále pak neví, co jak má ...

talarich
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22.02.2016 12:13

04.08.2017 12:40

Re: Rána jistoty

Ano, to je nejhorší. Když jednou to nosíš tak a jindy onak. Je to podobné jako s pojistkou na zbrani (třeba ČZ75). To pak nevíš, zda tam tu pojistku máš nebo ne, takže pak při akci nevíš, zda musíš nejdřív odjistit nebo můžeš rovnou pálit.
Abych všechno dělal vždycky stejně, tak při ukládání zbraně, stejně jako před čištěním, dávám ránu jistotu. Zkrátka pokud ta zbraň má být neaktivní, tak nechť je neaktivní. Pokud ale má být připravená, tak nechť je připravená.

pelanj
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 372
Registrován: 06.02.2014 18:53
Bydliště: Okres Beroun

04.08.2017 15:54

Re: Rána jistoty

Nevím. Ale člověk by měl být právě připraven na to, aby po zneškodnění útočníka automaticky nevybil, ale zůstal ve střehu.

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

04.08.2017 18:11

Re: Rána jistoty

sardaukar píše:Jsou instruktoři a školy, kteří ránu jistoty zakazují, doporučuji třeba Jamese Yeagera, u kterého jsem konečně po letech nalezl shodu ve většině názorů. Do té doby jsem měl pocit, že jsem jediný zástupce zdravého rozumu na Zemi :)

Já to beru jako zvyk (zlozvyk), který je hluboce zakořeněný a který bezpečnost nijak nezvyšuje a dává spíš pocit bezpečnosti a špatné návyky. A v tom je to největší nebezpečí, protože jak víme, bezpečnost je na prvním místě a žádný střelec by neměl věřit druhému, že zbraň je vybitá. U dynamických disciplin to platí dvojnásob :)


No tak zrovna Yeager je především a v první řadě obchodník, který má byznys postavený na hejtování dlouholetých pravidel aby se odlišil od ostatních střeleckých škol. Sorry.

A ještě jednou: mířená rána jistoty do bezpečného prostoru (ideálně na terč jako součást nácviku spouštění) následuje až po důkladné kontole NK. Nenahrazuje ji. :!:

A dále, tento "drill" vznikl v době, kdy se IPSC a IDPA střílely téměř výhradně z 1911 a Gaston Glock teprve přemýšlel jak dostat co nejvíc záclonových tyčí do rakouské armády.

talarich
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22.02.2016 12:13

06.08.2017 14:10

Re: Rána jistoty

To pelanj: to si asi špatně rozumíme. Já ukládáním nemám na mysli ukládání do pouzdra, ale do trezoru. V pouzdře je vždy nabitá.

pelanj
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 372
Registrován: 06.02.2014 18:53
Bydliště: Okres Beroun

06.08.2017 15:04

Re: Rána jistoty

Reagoval jsem na cipise na minulé straně, zapomněl jsem to tam napsat.


Reklama

cipis
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 528
Registrován: 02.06.2012 19:14
Bydliště: blízko Brna

06.08.2017 22:57

Re: Rána jistoty

Já to pochopil, že to byla reakce na můj příspěvek :)
Proto jsem se o tom zmínil, že defacto nic nechystá na to správné, protože u soutěží vybíjíš a nabíjíš a když už to není soutěž, tak to někdo vezme dle provozního řádu, takže zase vybíjíš a nabíjíš. No a nejhorší je ten kurz, tam máš ještě počet nábojů.
Podle mne by ty položky měly končit naopak taktickým přebitím a ukázáním rozhodčímu, že mám nabito a jsem nachystán na další akci :) Pokud to bude soutěž/cvičení na sebeobranu. Ale asi LOS a všechny sporty nejsou přípravou na sebeobranu, v tomto konkrétním bodu.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

06.08.2017 23:19

Re: Rána jistoty

LOS a jiné sporty, aby se vůbec mohli realizovat, se musí držet v neposlední řadě těch provozních řádů střelnic. Bo asi všude nejsou tak tolerantní majitelé/správci, jako tam co se provozují "Drilly".
V neposlední řadě - kolik účastníků mívá takový taktický kurz? 10? 15? 20? Na LOSu máš třeba 70-80 soutěžících. Ten nárůst nebezpečí selhání jednotlivce vnímám ne jako lineární, ale exponenciální.

Pohyb po střelnici s vybitou zbraní je bezpečnější, a ne že ne. A o tu bezpečnost jde snad až na prvním místě, ne?

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

07.08.2017 10:40

Re: Rána jistoty

Podobný názor mne vždycky zarazí...

Rána jistoty je pomyslným "prezervativem nataženým na svíčku"...

U pistole, přesto, že mám zbraň po kontrole, dávám ji vždy, i když před tím vizuálně kontroluji prázdnou komoru a zásobník mimo zbraň...

Stejně tak ji dávám u samonabíjecích pušek a brokovnic, kde je to součástí vypuštění bicího mechanizmu...

Jediné u čeho ji vynechávám jsou zlamovací zbraně, opakovací kulovnice a malorážky... Nechávám je zlomené, či s otevřeným závěrem...

Jinak jsem viděl celou řadu výstřelů při "ráně jistoty"... Na střelnici se vždy najde někdo, kdo zapomene vyndat zásobník, nebo se mu zlomí vytahovač, případně přeskočí drápek vadnou nábojnici. Viděl jsem prostřelený stůl na policejní služebně...

A co se týče zbraně a jejího opotřebení či zničení zápalníku... Kolik stojí zápalník (200,300 ?) a kolik může stát případný důsledek nechtěného výstřelu?

Ale je to každého věc...

U lidí co budu mít a střelnici na ni budu vždy trvat...

cipis
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 528
Registrován: 02.06.2012 19:14
Bydliště: blízko Brna

07.08.2017 11:32

Re: Rána jistoty

Ale vždyť už jsem předtím jednou psal, že tohle vůbec nepopírám. Jen jsem si posteskl, že defacto není žádná možnost, jak se to naučit. Z toho posledního odstavce, když to strašně pokřivím, tak plyne, že je bezpečnější chodit bez pistole vůbec.
Krásně se na střelnici naučíme střílet, vybíjet, dávat rány jistoty, kontrolovat náboj v komoře a všechno tohle okolo. Ale kde se dá pak naučit, v souladu s předpisy, to slavné skryté nošení? Vždyť si vezmi takovou situaci, na střelnici střílíš s opaskovým pouzdrem na straně střílející ruky, protože prostě bezpečnost při závodě/tréninku/střílení, ale pak vybiješ, no a poklidíš věci do auta, převlékneš se do saka, protože třeba prostě musíš a pod sakem máš vodorovné podpažní pouzdro. A celou cestu někam defacto míříš nabitou zbraní na spolucestujícího na zadním sedadle. Navíc to nabíjíš a ukládáš někde u toho auta, s kdovíjakým bezpečným směrem, který je stejně u toho pouzdra k ničemu, protože po uložení do pouzdra to stejně míří vodorovně.
To pouzdro ber jako příklad. Osobně ho nepoužívám.
Proč by se to nemohlo dělat tak, že se zakáže manipulace se zbraní, vyjma palebné čáry na pokyn nebo určeného místa kdykoliv, s tím, že mám u sebe tak, jak nosím.
No a tu nejmenovanou střelnici a nejmenovanou skupinu radši nebudu zmiňovat, páč chození s nabitou zbraní po střelnici je asi nic proti těm činnostem ...


Grimpo píše:LOS a jiné sporty, aby se vůbec mohli realizovat, se musí držet v neposlední řadě těch provozních řádů střelnic. Bo asi všude nejsou tak tolerantní majitelé/správci, jako tam co se provozují "Drilly".
V neposlední řadě - kolik účastníků mívá takový taktický kurz? 10? 15? 20? Na LOSu máš třeba 70-80 soutěžících. Ten nárůst nebezpečí selhání jednotlivce vnímám ne jako lineární, ale exponenciální.

Pohyb po střelnici s vybitou zbraní je bezpečnější, a ne že ne. A o tu bezpečnost jde snad až na prvním místě, ne?

phenix022
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 04.08.2017 11:17

07.08.2017 17:19

Re: Rána jistoty

ak smiem pridať moju trošku do mlyna, tak osobne som zástancom rany istoty, aj keď je nevyhnutné zhodnotiť niektoré faktory (viď napr staršie zbrane)... je to najme z dôvodu neučenia sa viacerých návykov ale len jediného lepšie ako mať z toho miš maš, to v stresovom faktore môže byť rizikom.... a možno mám na to taký nazor aj pre to, lebo zbraň používam najmä na šport, zvyčajne ju nenosím, a keď už áno, tak v kondícii 2.
A rovnako som bol viac krát svedkom rany istoty kedy tá rana vyšla, napr vďaka poškodémuý vyčahovaču.

pelanj
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 372
Registrován: 06.02.2014 18:53
Bydliště: Okres Beroun

07.08.2017 17:26

Re: Rána jistoty

Za sebe bych ještě dodal, při poškozeném vytahovači zůstane náboj v komoře a ten při správné kontrole přece vidím!

Uživatelský avatar
SEXYaSMYSLNY
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 435
Registrován: 20.09.2010 3:01
Bydliště: Slovácko

07.08.2017 21:20

Re: Rána jistoty

Budu mluvit za sebe.

U opakovací lovecké kulovnice vycvaknutí do vybíjecího náboje.

Dlouhá samonabíječka vždy rána jistoty, stejně tak broková pumpa.

Krátká dle spoušťáku. U kohoutovek sklápím kohout, u Kevina nic, u Glocka rána jistoty.

Podle mě je nejdůležitější stáhnutí závěru a vizuální kontrola komory za každých okolností. Ve tmě pohmatem. A pak už je to jedno. Jen za mě jakkoliv uvolnit péra v bicím ústrojí.

A co se týče střelnice. Dlouhou nejedu v režimu nošení, nejsem člověk z nějaké profi složky a nepotřebuju to. Ale krátkou trénuju tak, že je pořád nabitá. Na střelnici jak v životě. Skrytá, v pouzdře, komplet nabitá, nebo v rukách a střílející. Pokud skončí situace a zůstane závěr vzadu, hned přebití. Zbraň vracím vždy do pouzdra nabitou, v komoře. Chodím na střelnici, kde nejsem omezen nějakými pravidly o ráně jistoty, pohybu po střelnici s vybitou apod. Ze stavu střílím málo, většinou z plochy. Nesoutěžím na oficiálních akcích. Proto mi přijde divné něco odstřílet, stahovat závěr, dávat rány jistoty. Odstřílím, strčím do pouzdra. Pokud je krátká prázdná, přebiju, strčím do pouzdra. A vždy nosím skrytě, i na střelnici. Tak to dle mě má prostě být. V drtivé většině nosím glocka, takže pak doma samozřejmě vybíjím. Vyhodím náboj z komory, vizuálně zkontroluju a dám ránu jistoty někam do postele, gauče. Do míst, která jsou měkká.

Tak to dělám já a nikomu to nevnucuju :-).

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

07.08.2017 21:51

Re: Rána jistoty

No vidíš. A já na pohyb po střelnici s géčkem (a vlastně čímkoli) jedině vybitým (vyjma soutěže a pohybu v rámci stage), ránu jistoty bez přemýšlení opět v rámci ukončení situace na stage, doma nevybíjím, takže bez RJ, a při rozborce pro čištění jsem jaksi nucen...

Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

08.08.2017 10:15

Re: Rána jistoty

Grimpo promiň, že tě teď budu chytat za slovo. Ale ono přesně o tom to je.

"ránu jistoty bez přemýšlení".. - přesně k tomu tento drill strhává i jinak pozorné lidi a odvádí je od řádné(!!) kontroly zbraně ... nakonec přeci dělám ještě "ránu jistoty". No a pak se nelze divit všem těm historkám o prostřelených stolech na služebnách atd, a jak je dobře, že byla rána jistoty provedena, kolik to zachránilo životů a tak. Přitom bez ní a se správnou kontrolou zbraně by ke všem těmto situacím vůbec nedošlo.

Na námitku, že se jedná o další bezpečnostní prvek, který celou bezpečnost jen zvyšuje, tak ne, není to tak. Pokud si někdo není jistý tím, co vidí a ošahá si (prázdná komora) sekundu před tím, tak si logicky nemůže být jistý ani "ranou jistoty" (zmáčkl jsem, nezmáčkl jsem, radši zmačknu znovu) A to už hraničí s obsesivně kompulsivní poruchou :)

Ale už se opakuji, vše ze své strany jsem k tématu už napsal.

talarich
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22.02.2016 12:13

08.08.2017 13:36

Re: Rána jistoty

To Sardaukar: až vymyslíš způsob, jak zajistit, že všichni provedli řádnou kontrolu vybité zbraně, tak přestanu vyžadovat ránu jistoty. Ale právě proto, že tohle nikdy nevíš, a to ani u sebe, tak to cvaknutí na prázdno při ráně jistoty je zkrátka jistota a info pro ostatní.

Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

08.08.2017 13:56

Re: Rána jistoty

talarich: A čemu má ta "rána jistoty" u tebe na střelnici zabránit?

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

08.08.2017 14:16

Re: Rána jistoty

Tvl, ty nečteš a furt si meleš svou. Grimpo nenapsal "bez kontroly komory", ale bez přemýšlení ...jako automaticky.
Pokud někdo nezkontroluje NK tak je ko..t a je jedno, jestli dá ránu jistoty nebo ne.

A čemu má zabránit ? Ničemu, ale když už, v tom nejhorším případě, tzv. "nechtěný" výstřel, tak aby to ten ko..t udělal pod kontrolou, do bezpečného směru. OK ?

Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

08.08.2017 14:20

Re: Rána jistoty

Petzold: a vice versa

Nicméně kdy by na té střelnici tedy mělo dojít k tomu nechtěnému výstřelu "nebezpečným" směrem?

Uživatelský avatar
Eddie45
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 39
Registrován: 02.07.2015 13:48
Bydliště: Dolni Rozinka

08.08.2017 14:47

Re: Rána jistoty

Predchazi se tim dire do masa.

Je to kontrola (test) spravneho vybiti zbrane a take vypusteni biciho mechanismu.

Nic dalsiho v tom nehledej. Vyzaduji to mezinarodni pravidla IPDA-IPSC.
Nahodny vystrel je nalezite ocenen DQ.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Obecně o zbraních

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník