itchy355
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 54
Registrován: 08.01.2014 10:31

08.09.2015 14:53

Re: Psychotesty ?

LEX samozřejmě znám a nějak se angažuju:)

..teď zpětně pročítám novelu a ty srance, co píšou na idnes, jsem moc nenašel -- je tam psáno ,,pokud existuje důvodné podezření, že u držitele zbrojního průkazu došlo k takové změně zdravotního stavu, která může v souvislosti s nakládáním se zbraní představovat ohrožení jeho života nebo zdraví anebo života nebo zdraví jiných osob''

..což je samozřejmě na prdlajs formulace, nicméně oproti stavu předtím se až tak moc nezměnilo (bylo tam jen jednoduše psáno, že zabavit lze aby držiteli bylo zabráněno v jednání kterým porušuje povinnost či nedodržuje zákaz stanovený zákonem, na což rozhodně lze navařit i neoznámenou zdravotní nezpůsobilost).

Obecně důvodný podezření by moh asi mít psychiatr, kterej vám právě diagnostikoval schizofrenii; ne? Těžko soused, kterýmu se nelíbí, že jste jeho psovi šlápli na ocásek..nebo zlá tchýně, která vás slyšela křičet na děcko. Tam není snad žádnej důkaz..

Proto jsem se celkem zděsil, co zas je novýho..takle to fakt vypadá jen na kalení vody od novinářů..?

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

10.12.2019 16:02

Re: Psychotesty ?

Tak ten člověk, který vystřílel čekárnu v Ostravě - na 90% nějaká forma psychózy - buď paranoidní schizofrenie nebo porucha s bludy, odhaduji. Ne že by v tomto případě povinné klinicko-psychologické vyšetření žadatelů o ZP pomohlo, protože zbraň měl nelegálně. Ale abyste si uměli představit, jaké duševní poruchy v příloze vyhlášky o zdravotní způsobilosti jsou a že jsou tam dobře. Psychózy se vyšetřením odhalují poměrně snadno a spolehlivě.

Piggy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 24.07.2012 20:38

10.12.2019 22:56

Re: Psychotesty ?

To je ale řeč o klinickopsychologickém vyšetření v rámci posouzení zdravotní způsobilosti. Tady by samozřejmě psychotik neprošel. Stejně jako by šlo dobře zachytit třeba počínajícího Alzheimera.
Řada lidí si ale představuje "psychotesty" jako síto, které by mělo odfiltrovat příliš zbrklé nebo váhavé střelce (něco na způsob vyšetření profesionálních pilotů), nebo eliminovat riziko "domácí zabijačky".

Uživatelský avatar
Krásnoočko
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 273
Registrován: 29.04.2012 13:11

16.12.2019 17:00

Re: Psychotesty ?

Jericho: nikdo neznáme o tom podrobnosti, co té střelbě předcházelo nebo jak to bylo doopravdy.
Dovedu si představit situace, kdy normálnímu jedinci (dosud bezkonfliktní) přeskočí a rozhodne se takto řešit svoje osobní starosti. Před rokem jsem potkal pána, kterému v nemocnici zemřel syn ve školním věku, prý vinou lékařů.Podle popisu bych to viděl na zanedbání péče personálu a následné zametení pochybení. Zlomený, zároveň nasraný člověk, který se rozhodne oplatit stejnou mincí ve stavu, že nemá co ztratit... To je těžko posuzovat jestli ten člověk je magor nebo ne.
Jsou případy, kdy páchají lidé sebevraždy pro naprosté malichernosti a často mezi ně patří strážníci, policisté, vojáci-ti co psychotesty dělají a jsou normální-papírově.
Mě by zajímalo, jak lze odhalit nemocného jedince, který je bezúhonný, spolehlivý, nekonfliktní... do doby než příjde nějaká mimořádná psychická zátěž a v afektu nebo ze zoufalství se stane něco podobného jako v Ostravě nebo Uherském Brodě.

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

19.12.2019 23:33

Re: Psychotesty ?

Je to hodně těžké, když se s ním neznáte, když ho jen "potkáte", je nerozlišitelný. Já jsem si na to po 15ti letech denní práce vyvinul docela spolehlivý radar. Ale je to nepředatelné, i mezi kolegy - někteří ho mají, jiní zase třeba rychle rozpoznávají lidi sebevraždné, moje žena má čuch na posttraumatická zranění, jiná kolegyně na sexuálně zneužívané, např. A to děláme všichni všechno. Základní, co může pomoct člověku, který to nemá "nakoukané" - když se ten člověk chová nějak "divně", i lehce divně, má to důvod. Když máte uvnitř pocit, že "se neumí chovat", je na vás naštvanej "neoprávněně", "kvůli blbosti", měli byste pocit, že "by potřeboval srovnat", "provokuje", reaguje i lehce "sociálně nepřiměřeně", "opatrně se drží zpátky", nemá kamarády a netvoří je, je citlivý, zamlklý, třeba takové drobnosti sociálně "lehce mimo" jako mastné vlasy v situaci, kde byste to nečekali, jindy u jiného to bylo třeba hodně pečlivě vše oholené, ale vč. obočí. Nebo jsou to drobnosti kdy je zvláštně rychle osobní, řekne věci, které by "se slušelo" říct až později, ( a prolítnete si v duchu co má za sebou, kdo to je, kolik je mu let a jestli by to už v této situaci sociálně umět měl nebo ne). Tohle ale není návod, takový lehce sociálně nepřiměřený, emočně nepřiléhavý, odtažitý, stažený s občasnou větší podivností je každý třetí a tam vstupuje do hry to, kolik lidí s psychózou jste za život poznali. To nejde ani studiem. Asi druhý rok v práci jsem měl na skupině pacienta, který se např. zvláštně usmíval, když jiný pacient vyprávěl o nějakých jeho těžkých věcech a další. Sral mě uvnitř, dohodl jsem se už v týmu, že ho z léčby vyhodíme, protože druhým jen ubližuje a sám nic nedělá. No a než jsem to udělal, tak mi blesklo, jestli nelítá v psychóze. Vzal jsem si ho na vyšetření a měl jí jak z praku. Strašně jsem se styděl, potřeboval pomoc asi víc, než kdo jiný. Dneska by mi snad byl jasný "už mezi dveřmi". Možná právě tenhle stud a strach, jak snadno bych mohl ublížit mě nasměřoval do dalších let. Když ale přemýšlím, jak působí tito lidé na kolegy, typická vnitřní reakce je určitá popuzenost, pocit, že jsou drzí - ale spíše než aktivní drzostí je to tím, že, nerozhrávají takové ty subtilní sociální hry, které umožňují dvěma neznámým být si "sympatičtí", vč. třeba drobných "lží", které by se pro tu soc.situaci "hodilo" říct. Pro praxi - když se někdo chová tak, že to ve vás dělá pocit, že by potřeboval srovnat, nedělejte to. Může to být nevychovanej spratek, který "kohoutí", prudí, taky nemusí. Duševní cvičení - nesnažte se poslouchat, abyste mohli reagovat, ale poslouchat abyste rozuměli. Kdo to dočetl až sem, malý příběh. Měli jsme kluka, který hodně pil, v minulosti skočil z mostu (a po dopadu na mělčinu přežil). Měl hlasy, bylo těžké s ním navázat, ostražitý, nasírací, zatínal pěsti, dělal obličeje, ale po měsících se podařilo, že nám celkem věřil a už jsme ho měli rádi. I AP medikace už dobře nastavená. Pak mu při čekání na oběd nová pacientka, aby ho vtáhla do hovoru, aby nestál "stranou" prohodila laškovně žertovně "Matěji, Matěji, proč tě holky nechtějí"? Z našeho pohledu nevinně zaflirtovala. Matěj neřekl nic, jen se s ní dál nebavil. Došel si do vedlejší vesnice do obchodu a tam si koupil řezák na koberce. Holčina, aniž věděla, ťukla jeho náročné téma, on to rozkódoval jako vysmívání a potřeboval ji podříznout. Protože jsme poznali, že je napružený, roztřesený, zajímali jsme se a protože už nám věřil, tak nám to řekl. Matěj (jméno jsem změnil) je už bohužel po smrti.
Prevence není vždy možná, nicméně projevovaný respekt, i když s něčím třeba člověk nesouhlasí, dělá hodně.

Uživatelský avatar
Žábra
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 336
Registrován: 05.12.2011 10:52
Bydliště: Praha 4

20.12.2019 11:40

Re: Psychotesty ?

Jericho a není "divné" to jak se na lidi koukáte Vy?


Reklama

Rudi2079
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 99
Registrován: 03.05.2013 22:18
Bydliště: Zlínský kraj

20.12.2019 13:17

Re: Psychotesty ?

Jsem stejného názoru, takové rádoby "návody" mohou napáchat hodně škody, která se nedá vzít zpět! Po každém takovém nechutném útoku na nevinné a bezbranné lidi se vždy strhne histérie a najednou je spoustu odborníků jak se co má dělat správně. Souhlasím že člověk musí být obezřetný a měl by si všímat když se někdo začne chovat podivně.
Ale, označit někoho za podivného a někde to nahlásit je dost ošemetné pro člověka který na to má "školy" ne natož tak někdo kdo není studovaný psycholog, psychiatr.protože pokud by to nebyla pravda tak tomu člověku můžete dokonce "hloupým" upozorněním taky zničit život.

Normálně bych se k tomuto tématu nevyjadřoval ale , mám známého který je psycholog a na toto téma mi řekl jasně:
Pokud se stane že si u držitele ZP někdo (policie, obvodní lékař atd.) objedná vyšetření u psychologa, psychiatra : tak tvrdí že dle jeho odhadu co zná své kolegy tak 70% a víc z jeho kolegů daného člověka nenechají "projít" i když nevykazuje žádné zjevné psychické problémy - právě kvůli těmto již dvoum případům (Uh.Brod, Ostrava) a kvůli změnám v legislativě protože i zdravému člověku který je po vyšetření uznán jako psychicky v pořádku může "rupnout" v bedně a poté by to následně odnesl doktor který to vyšetření prováděl. Takže se tím brání a ze zdravého člověka raději udělají někoho kdo sice není momentální hrozbou ale aby se kryli tak napíší posudek ve smyslu že nedoporučují aby tato osoba byla nadále držitelem ZP.
A pokud je člověk který má tento koníček od mládí , přesto že neoplývá financemi tak za spoustu let v tom má veškeré "volné" finanční prostředky a je to jeho "všechno" po rodině a soukromí , tak pak stačí jeden "chytrý" člověk právě poučen super "návodem" někde z fóra aby ukázal na někoho prstem a dotyčnému z vlastní hlouposti doslova zničí život.

Z toho vyplývá - Prosím než někdo na někoho ukážete prstem, dobře to zvažte protože můžete napáchat nevratné škody!

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

20.12.2019 16:20

Re: Psychotesty ?

"Tohle ale není návod, takový lehce sociálně nepřiměřený, emočně nepřiléhavý, odtažitý, stažený s občasnou větší podivností je každý třetí a tam vstupuje do hry to, kolik lidí s psychózou jste za život poznali. To nejde ani studiem. "

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

20.12.2019 16:38

Re: Psychotesty ?

"..dle jeho odhadu co zná své kolegy tak 70% a víc z jeho kolegů daného člověka nenechají "projít" i když nevykazuje žádné zjevné psychické problémy - právě kvůli těmto již dvoum případům (Uh.Brod, Ostrava) .."

Není pravdou. Spíš to odráží obavy střelecké veřejnosti a žadatelů z toho, jaká bude reakce na střelby. Vídám to opakovaně jak u žadatelů o ZP, tak u řidičů kteří musí dělat znovu ŘP a "psychotesty", u žadatelů k PČR... furt ta samá písnička, jen v různých variacích. Zhruba na úrovni - to teď budou přezouvat v pneuservisech gumy jinak, když bylo to náledí a bouračky. Je to nesmysl. Jediné co se opravdu změnilo byl přístup soudů k propouštění lidí ze soudních léčeb - po vraždách v letech 2014 - ubodání ve Žďáru, 2015 v knihovně v H. Bříze a myslím 2016 v Tescu na Smíchově, ale i to už zase téměř vyčpělo.

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

20.12.2019 16:42

Re: Psychotesty ?

Žábra píše:Jericho a není "divné" to jak se na lidi koukáte Vy?

Není to divné. Čeho si asi všimne zubař, když se s vámi setká.. a obkladač, když jde u vás do koupelny. ...

Rudi2079
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 99
Registrován: 03.05.2013 22:18
Bydliště: Zlínský kraj

20.12.2019 22:34

Re: Psychotesty ?

jericho píše:"..dle jeho odhadu co zná své kolegy tak 70% a víc z jeho kolegů daného člověka nenechají "projít" i když nevykazuje žádné zjevné psychické problémy - právě kvůli těmto již dvoum případům (Uh.Brod, Ostrava) .."

Není pravdou. Spíš to odráží obavy střelecké veřejnosti a žadatelů z toho, jaká bude reakce na střelby. Vídám to opakovaně jak u žadatelů o ZP, tak u řidičů kteří musí dělat znovu ŘP a "psychotesty", u žadatelů k PČR... furt ta samá písnička, jen v různých variacích. Zhruba na úrovni - to teď budou přezouvat v pneuservisech gumy jinak, když bylo to náledí a bouračky. Je to nesmysl. Jediné co se opravdu změnilo byl přístup soudů k propouštění lidí ze soudních léčeb - po vraždách v letech 2014 - ubodání ve Žďáru, 2015 v knihovně v H. Bříze a myslím 2016 v Tescu na Smíchově, ale i to už zase téměř vyčpělo.



Já jsem napsal co mi řekl můj "známý" psycholog, a s mnou popsaného vyplývá že ne všichni kolegové s ním souhlasí.(dle jeho slov s ním souhlasí jen cca 70%kolegů - řekl on!) Z vašich příspěvků vyplývá že jste zřejmě psycholog nebo psychiatr , v takovém případě vaše příspěvky chápu.
Ale z mého pohledu přesto že jsem si vědom toho jak se toto vlákno jmenuje, mám pocit že do tohoto tématu zabředáváte natolik hluboko, že bych vám za sebe doporučil raději nějaké fórum pro psychology a psychiatry , tam to pro vás bude určitě odbornější.
Pozor! Pokud by jste však nebyl nositelem jednoho z výše zmíněných titulů, potom se o vás, jako o kolegu střelce začínám obávat. :D

Vše v dobrém a hezké svátky.

Uživatelský avatar
Krásnoočko
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 273
Registrován: 29.04.2012 13:11

21.12.2019 20:58

Re: Psychotesty ?

Jericho: díky za odpověď.
Jsou to cenné informace, které běžný člověk málo kde přečte nebo se dozví.Existuje na toto téma nějaká literatura? Protože asi každý potkáváme divné, konfliktní, nad rámec vybočující tipy a zajímalo by mě, jak s takovýma lidma jednat aniž by se to obešlo hádkou.Občas mám nutkání různým "zvláštním" osobám oznámit svůj názor na ně a většinou se to nesetkává s pochopením z jejich strany. Teď myslím různé narcisní povahy, "všeználci" kteří musí mět pravdu za každých okolností, musející být neustále středem pozornosti i za cenu plácání nesmyslů nevydržejíc ani hodinu zticha,nebo ti co neustále potřebují dokazovat svému okolí jak jsou jedineční a schopní...
Ano víme. Je to o komunikaci, toleranci ale jak to přesáhne určitou mez, tak dochází ke konfliktu a přecházet takové jednání nelze. Např. v zaměstnání, kde ty lidi potkáváme každý den a říci jim opravdu svůj názor v plném rozsahu nelze.
Proto by mě zajímalo jestli takové osoby neznající míru a vykazující pochybné rysy v chování můžou být zdrojem problémů.
Jednoho takového zrovna znám, který si ZP nedávno dělal. Né proto, že by ho střelba bavila ale kvůli společenské prestiži a proto aby se tím mohl každému pochlubit na potkání (pochopitelně chce tu největší a nejsilnější pistoli na nošení, né pro zastavovací účinek ale pro "psychologický" efekt... ). Opravdu u některých lidí mám jisté pochybnosti, jestli jsou zrovna tací bezpeční pro své okolí.

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

25.12.2019 0:48

Re: Psychotesty ?

Mě se v běžném kontaktu nejvíc osvědčilo
- lze-li, zcela se vyhnout kontaktu, či jej minimalizovat - ušetří to energii
- nedá-li se vyhnout, kontakt minimalizovat a naplnit korektním respektem + důsledně se zaměřit na "věcnou", ne na "vztahovou"
- dojde-li k verbálnímu střetu, zdaleka nejlepší řešení, s velkým náskokem před ostatními řešeními, je odejít - rozmyšlená reakce později bývá o moc kvalitnější a nebezpečí z prodlení v 99% nehrozí
- zásadně nevychovávat - je to marné, ba kontraproduktivní, slouží to jen k uvolnění vlastní frustrace
Tohle je použitelné v běžném kontaktu, vč. kolegů, jiné kafe je to v terapii. Tam aby cokoliv léčebného fungovalo, je potřeba navázat vztah.
Ptáš se hodně na cosi co připomíná potřebu ocenění od druhých, potřebu zvýšené pozornosti od nich, prestiž, grandiozitu. Tady by mohlo být užitečné uvědomit si, jestli se ten člověk snaží poutat pozornost jakýmkoliv způsobem, tedy např. i když ví, že ze sebe dělá "šaška" nebo se také snaží poutat pozornost, ale jen tu, která mu přináší prestiž (a naopak zesměšnění by se velmi bál). Druhá varianta je o něco horší; její zcela vystupňovanou podobu měl zřejmě např. Breivik. Zatímco čisté a vystupňované podoby jsou velmi vzácné - u nás tak 3 lidi z 900-1200/rok, mírnější (a zdaleka ne tak rizikové) podoby jsou docela běžné. Mě při kontaktu s nimi vnitřně pomáhá je snášet vědomí, že jádrem jejich potíží je rané zranění (sebehodnoty), které jim dělá dost patálie v prožívání (a je to vidět ve špatně snesitelném chování). Součástí jejich potíží je snížená schopnost prožívat uspokojení přímo; jinak, než skrze ocenění druhých lidí. To je docela peklo. Představ si, že si doma paní umyje okna před Vánoci. Když je zdravá, cítí uspokojení z práce, z výsledku. Možná si i na chvilku sedne a dá si kafčo a bude se kochat výhledem přes čistá okna. No a když má tuhle potíž, tak necítí nic. Žádné uspokojení. Je odkázaná čekat na to, až někdo přijde a řekne "Ty bláho, ty okna jsou ale čistá". A když to bude starosta, bude to o moc lepší, než kdyby to řekla "jen" ta sousedka od vedle. Trochu na toto téma je pěkný vtip: Ježíš, Mojžíš a Bůh pozorují, jak rabín o šábesu hraje golf. Ježíše takové chování rozzlobí a řekne: „Otče, potrestej ho!“
Bůh luskne prsty, rabín odpálí a na jednu čistou ránu krásně trefí jamku. „To je nějaký trest, otče?“ „Ano, trefil se napoprvé a nemůže o tom nikomu říct.“
Z toho vtipu je vidět, že trochu tohoto principu v sobě máme všichni, je to kontinuum. Ale jsou lidé, kterým zásadněji klesá schopnost čerpat uspokojení jinak, než přes ocenění druhými a to pak začíná být problém. Dynamiku jejich duševního fungování si lze představit jako balónek - uvnitř pocit prázdna, nenaplněnosti, navenek téměř dokonalý tvar (na ten dbají, protože jim umožňuje získávat ocenění od druhých - sami ze sebe mají málo, či nic). Ale i uspokojení získané oceněním druhými má krátké trvání; i to velmi prestižní má krátkou expiraci. Potřebují stále přísun nového a nového. A tak si musí stále o něj říkat. Stále excelovat, být ideální, křičí o pozornost - ne samoúčelně, ale protože jsou hladoví - znovu připomenu - sami se nasytit nedokáží, to není volba, ono jim to nefunguje. Proto jsou někteří ochotní sedřít sebe i druhé nemilosrdně v práci, aby byli "zaměstnancem měsíce", povýšení.. nadřízeným lezou do zadku, i kdyby si ho neutřel. Jiní si svůj "dokonalý" balónek přifukují drahými, prestižními odznaky - poslední modely mobilů, luxusní auta, drahé oblečení... V průběhu času jejich snaha bývá oceňována, protože člověk, který se umí sytit sám, jde prostě po práci domů, zatímco oni, nenasycení zůstanou a pracují víc a přes čas. Jdou nahoru přes mrtvoly, je-li vhodné ošukat šéfa, udělají to. Rychle si s šéfy tykají, smějí se vtipům "správných lidí". Mají sníženou schopnost soucítění, lidé jsou pro něj objekty, prostředky. Takže projekt je pro ně přednější, než nemocné dítě podřízené. To bývá důvod, proč si je někteří personalisté rádi vybírají na typ práce, kde se dá veřejně soutěžit. V průběhu času nastoupají typicky do pozice, na kterou jim nestačí schopnosti - oni to ví, ale stoupat musí, příliv ocenění se nesmí zastavit, stagnace znamená hlad. Pak ten přefouklý, grandiózní balónek praskne a většinou překvapivě dramaticky. Prestižní manažer se ožralý a na kokainu ocitne v mizerném bordelu, rozmlátí své drahé fáro a blízek sebevraždě cítí hrozný stud, protože teď všichni uvidí tu prázdnotu, o které věděl jen on a o které se i sám celou dobu přesvědčoval, že tam není. Je to pro něj "konec světa". V tomhle stavu je po nějaké době schopen nahlédnout celý cyklus a příčiny, pak se mu udělá o něco lépe a vše opět potlačí a roztočí tenhle cyklus znovu. Třeba pětkrát, s poločasem rozpadu rok, dva, tři. Je to docela prokletí, ti lidé působí jako navonění zmrdi, chovají se jako kreténi, nicméně jsou to nešťastníci, kde na počátku stálo zranění a oni jsou odsouzeni k neustávajícím a neefektivním snahám o kompenzaci toho zranění (spíše systematického zraňování).
No a když by se jednalo o případ tohoto duševního fungování, a ty jsi mu otevřeně řekl svůj názor na něj, nedej bože veřejně.. on nemůže svůj přefouknutý balónek nějak "natvarovat" na základě tvé "zpětné vazby". Buď "útok" (tak to bude vnímat) odrazí a rychle obnoví vnější dokonalý tvar a další zranění (v dlouhé řadě) vykompenzuje dalším přifouknutím nebo praskne a bude to velká rána. Ale oni jsou zvyklí odrážet, takže jestli nejsi jeho prestižní nadřízený, tak spíš nepraskne. Jen dodám, že prasknutí není cílem, je nebezpečné nejvíc pro dotyčného nešťastníka, při velmi ponižujícím prožívání i pro jeho okolí. Nejsi jeho terapeut, takže se mu to naštěstí nemusíš snažit pomáhat změnit.
Narcistická porucha osobnosti (dosáhne-li to míry a závažnosti "poruchy") je vylučujícím kritériem pro ZP. Posoudit to musí jeho obvodní lékař, který si mohl a nemusel za tímto účelem vyžádat klinicko psychologické vyšetření. Zákon je z mého pohledu napsán dobře. Jeho naplňování má trhliny, to už jsem viděl. Literatura - vynikající populárně naučná kniha pro tento typ duševního uspořádání je od Heinz Peter Rohr - Narcismus, vnitřní žalář. Odborněji a v češtině pak Praško - Poruchy osobnosti. V angličtině je toho víc.

Uživatelský avatar
Žábra
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 336
Registrován: 05.12.2011 10:52
Bydliště: Praha 4

26.12.2019 7:10

Re: Psychotesty ?

Ahoj, docela by mne zajímalo co je "nad rámec". Jdu po chodníku a na někoho se podívám? Jdu po chodníku a na někoho se nepodívám? Podle toho co je psáno výše zřejmě obojí.

Uživatelský avatar
Krásnoočko
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 273
Registrován: 29.04.2012 13:11

26.12.2019 14:42

Re: Psychotesty ?

Žábra: tady nejde o odhadnutí člověka, kterého vidíš vteřiny nebo minuty ale jak vytipovat potenciálního magora z populace, který se nějak projevuje delší dobu.
Viz třeba ten strýc co se rozhodl vyřešit hospodu v Uherském Brodě nebo teď nemocnice Ostrava.
V obou případech se tito jedinci historicky projevují jako "zvláštní" (osoby problémové, konfliktní, nadprůměrně paranoidní...). Pokud se takový blázen rozhodne konat a člověk se k tomu dostane náhodou, tak nemá šanci rozpoznat problém, dokud se nezačne střílet a nebo se k tomu nechystá.
Můj dotaz směřoval spíš k tomu, jak mapovat lidi, které známe ze svého okolí.

Uživatelský avatar
Žábra
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 336
Registrován: 05.12.2011 10:52
Bydliště: Praha 4

26.12.2019 20:15

Re: Psychotesty ?

To chápu. Takový bude nalezen a jak chceš dát lidem na vědomí: bacha na něj. Ten z tý Ostravy měl nelegální zbraň. Čili to nikdo nemohl vědět že ji má. To že se chová jinak se vědělo. Takže všechny co se chovají jinak, než určí psycholog, zavřeme za vysoký plot? To nakonec zbyde jen jeden venku a ostatní budou za plotem. Nebo naopak ...
A kde je zaručeno, že ten psycholog není taky nějaký divný? Viz Chocholoušek :-)

Uživatelský avatar
Krásnoočko
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 273
Registrován: 29.04.2012 13:11

27.12.2019 6:51

Re: Psychotesty ?

No, proti jeho vůli s tím asi nikdo nic neudělá, pokud si dotyčný sám nepřizná, že má problém (i kdyby to byla jenom závislost na návykových látkách).
Proto jsem se spokojil s určitýmy znaky chování na, které si dát pozor "pro vlastní potřebu" aby člověk rámcově věděl ke komu se neotáčet zády :D jestliže už máme nějaké podezdření u člověka, kterého potkáváme častěji a nějak se projevuje.

Uživatelský avatar
Žábra
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 336
Registrován: 05.12.2011 10:52
Bydliště: Praha 4

27.12.2019 14:42

Re: Psychotesty ?

Ono to bude i tím, že díky internetu má takový člověk inspiraci ihned. Dřív (30 let zpět třeba) se to třeba dělo, ale pokud to novináři "neroznesli" nikdo nic nevěděl a inspirace chyběla. A hlavně nás komunisti "drželi zkrátka"!

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

18.02.2020 16:28

Re: Psychotesty ?

Tak ten člověk, který vystřílel čekárnu v Ostravě - na 90% nějaká forma psychózy - buď paranoidní schizofrenie nebo porucha s bludy, odhaduji.
Stále pravděpodobnější se ale zdá být varianta, že za střelbou stála psychická nemoc útočníka, který na útěku spáchal sebevraždu.
Zdroj: první věta já, tady, druhá věta článek na Ihned.cz

Oni spekulují o hypochondrické depresi, to je jedna z možností, ale já stále spíše uvažuji směrem k psychotickému bludu. Vycházím z intenzity, zatímco první se řadí mezi úzkostné, neurotické poruchy, pro blud (z rodiny psychóz) je typická nevývratnost. U neurotického, když vám někdo řekne - "udělali jsme vyšetření a jste v tomto ohledu zdráv", tak vás to alespoň na chvíli uklidní. U bludného ne, tam se přidává paranoia - oni mi to schválně .. neříkají.. nechtějí mě léčit .. aby mi uškodili..
A právě ten spekulativní úmysl poškodit odmítáním léčby nese dle mého názoru znaky spíše psychotické, než neurotické.
Jen tak, pro zajímavost.

Uživatelský avatar
Krásnoočko
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 273
Registrován: 29.04.2012 13:11

21.02.2020 19:44

Re: Psychotesty ?

S tímto problémem se člověk už rodí nebo k tomu má vrozené dispozice? Případně jestli se k tomu může "dopracovat" i zcela normální a dosud zdravý jedinec?

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc / Zdravotní aspekty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků