cipis
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 528
Registrován: 02.06.2012 19:14
Bydliště: blízko Brna

18.03.2015 10:04

Re: Psychotesty ?

Jde to dělat anonymně? Aby ten doktor nevěděl, koho zkouší a za jakým účelem?

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

18.03.2015 11:35

Re: Psychotesty ?

Ne.

Jura1
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 100
Registrován: 06.05.2008 14:55

18.03.2015 12:44

Re: Psychotesty ?

Celkem mě zaujal tenhle článek:

http://zpravy.aktualne.cz/regiony/praha ... erm=link_1

Podle toho, co píší, zřejmě netrpí žádným ze stavů zcela vylučujících způsobilost pro ZP (organické duševní poruchy, schizofrenie, poruchy schizotypální, s bludy...). Drogy zřejmě taky nebral, takže poruchy chování způsobené jejich užíváním se ho netýkají. To jsou věci přímo vyjmenované ve vyhlášce, které vlastnictví ZP nepřipouští vůbec.

Jde mi o to, že pokud by tento člověk hypoteticky žádal o ZP, měl by na něj byť s omezením nárok. Dostal by A,B (éčko nejspíš ne) s tím, že by mu třeba zkrátili lhůtu pro kontroly. Funguje to tak? Nebo jsou další diagnózy, se kterými nemá nárok ani na skupinu A a nejsou vyjmenovány v těch stavech vylučujících? Jen mě to zajímá, protože zbraň pak prostě má tak jako tak :) :?:

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

19.03.2015 8:42

Re: Psychotesty ?

K tomu článku - cituju z mých předchozích příspěvků:

... společnost se dohodla na tom, že z hlediska zákona nebude považovat za normální a tedy nebude strkat do trestně právní kolonky až poměrně hrubé ztráty kontaktu s realitou, typu bludů, pravých halucinací apod. ...

A jinde jsem psal:

.. Je pouze legislativní a společenský úzus činy takto osobnostně organizovaných lidí nezahrnovat do legislativního vyvinění. Z hlediska odborného není žádným překvapením, že jejich činy mohou být takto velmi nemilosrdné a nesoucitné, a že vůbec mohou takto konat. ...
Konec citací

Je velmi pravděpodobné, že těžiště článku je o duševním zdraví z hlediska zákona - zde skutečně zřejmě nebude z hlediska zákonného důvod přiznat snížení ani rozpoznávacích, ani volních schopností.

Z hlediska odborného je na první pohled zjevné, že se bude jednat o posun na osobnostní rovině.

Poruchy osobnosti jsou ve vyhlášce zahrnuty a tento člověk by velmi pravděpodobně přes psychologické vyšetření pro ZP neprošel.

Uživatelský avatar
Otík
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 398
Registrován: 30.10.2006 23:25
Bydliště: Kladno

27.03.2015 22:05

Re: Psychotesty ?

Něco k našemu tématu:

http://zpravy.idnes.cz/rozhovor-letecky ... ntent=top6

Co mě zaujalo: Piloti nemají nařízené psychologické testy...

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

29.03.2015 14:16

Re: Psychotesty ?

Editováno:
Příspěvek jsem dobrovolně smazal, neboť se netýkal psychologického vyšetření v souvislosti se zbraněmi, ale piloty dopravních letadel.
Omlouvám se.
Naposledy upravil jericho dne 30.03.2015 12:35, celkově upraveno 1


Reklama

Pupak
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 106
Registrován: 03.06.2014 21:54

29.03.2015 16:46

Re: Psychotesty ?

Výcvik pilota v podstatě na všech úrovních obsahuje i řešení mimořádných událostí, dopraváci chodí co půl roku na simulátor, kde jim toho naloží až z nich teče. Je v něčem lepší mačkat čudlíky podle světýlek na ÚLZ?

Sullenberger i Pearson měli zkušenost s lítáním na větroních, což jim mohlo pomoct víc, než nějaký superschopnosti. Plachtaři jsou zvyklí neustále počítat dokluz, stejně jako že na přistání mají jen jeden pokus, často i do terénu mimo letiště.

střeleček
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 172
Registrován: 11.12.2009 0:10
Bydliště: Českobudějovicko

29.03.2015 18:15

Re: Psychotesty ?

Machři nepochybně jsou! Ale tito měli ještě, a to také všichni plachtaři znají, neletci prominou " z prdele kliku" (ne náhodou bývala v podobě malovánky na některých, údajně šťastných letadlech). To je třeba "to", že tam ta vodní plocha byla. A ne hustě baráky!

Piggy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 24.07.2012 20:38

29.03.2015 18:40

Re: Psychotesty ?

Jericho: Z diskusí na leteckých fórech se rýsuje spíše možnost (samozřejmě jedna z), že Lubitz měl před sebou perspektivu ukončení letecké kariéry prakticky na samém počátku - výcvik dělal údajně nadvakrát a nebyl moc dobře hodnocený. U člověka, který odmala toužil jenom létat, to mohl být neřešitelný problém. Přitom možná měl na hrbu dluhy za výcvik. Jestli měl navíc dojem, že ho firma - či spíš ten konkrétní kapitán - bezdůvodně šikanuje, byl by to motiv jaxviňa dát jim/mu to sežrat.
Anebo to bylo úplně jinak :?: :?: :?:

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

29.03.2015 21:44

Re: Psychotesty ?

Editováno:
Příspěvek jsem dobrovolně smazal, neboť se netýkal psychologického vyšetření v souvislosti se zbraněmi, ale piloty dopravních letadel.
Omlouvám se.
Naposledy upravil jericho dne 30.03.2015 12:35, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Lunochod
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 35
Registrován: 13.06.2012 17:26

29.03.2015 23:23

Re: Psychotesty ?

Z mého pohledu jakékoliv pravidelné testování, akorát zvýší úroveň stresu už v tak dosti stresovém prostředí a v žádném případě nepříspěje na bezpečnosti létání.
Reálné je provádět toto testování například současně při obnovování první třídy zdravotní způsobilosti tj. jednou za rok, to je relativně dlouhá doba během které může duševní zdraví pilota projít výraznou změnou a jakékoliv častější testování, které by mohlo mít nějaký reálný efekt je nereálné.

Jako jediná rozumná opatření vidím technického a organizačního rázu.

Technická - řídící systém letadla nedovolí pilotovi za normálního stavu překročit limity letadla, snížit rychlost na pádovou apod. což v dnešní době už mnoho letadel umí.

Organizačního - podobně jako je to v USA, musí být v kokpitu minimálně dva příslušníci posádky. Tohle osobně považuji za nejjednoduší a zároveň nejefektivnější opatření.

K činu německého pilota - nechci v žádném případě jeho čin obhajovat či zlehčovat ale nemyslím si, že mu primárně šlo o zabití lidí, nebo že chtěl nějakou pozornost. S tím letadlem by to tam podle mne napálil i kdyby v něm nikdo nebyl. Měl obavu že se jeho celoživotní sen bortí, neměl už pro co žít a tak chtěl zemřít při tom co miloval, to ovšem nijak neospravedlňuje, že sebou vzal stopadesát lidí.

Pupak
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 106
Registrován: 03.06.2014 21:54

29.03.2015 23:26

Re: Psychotesty ?

Vyrozuměl jsem z toho, že na simu se na tuto poruchu přijde s největší pravděpodobností taky, jen později, nemluvě o tom, že to nepůjde dlouho utajovat ani při běžných letech. Z praktického pohledu se tedy nabízí otázka přiměřenosti, tj. zda by to znamenalo takový přínos, kvůli kterému by bylo účelné hnát všechny pravidelně na testy, což je v zásadě podobná debata jako u držitelů ZP. Osobně ani v jednom případě nemyslím, že by kvůli ojedinělému excesu bylo nutno měnit pravidla a docela mě zaráží, jak si pan Truska z ÚLZ hřeje svou polívku na ještě teplých troskách toho Airbusu:

http://zpravy.aktualne.cz/domaci/lekar- ... 5900fea04/

Celé je to na dlouhou debatu, především jsem chtěl aby někdo nezískal dojem, že (speciálně dopravní) piloty nikdo nekontroluje, jak se nám média v honbě za senzací snaží prezentovat.

Když o tom mluvíme, mně to klouže na optimálu 1:47, bohužel znám přesně i místo dopadu toho Airbusu, byli jsme tam párkrát poplachtit v Gapu a dole v Seyne jsem jednou nechtěně upad.

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

30.03.2015 7:44

Re: Psychotesty ?

Editováno:
Příspěvek jsem dobrovolně smazal, neboť se netýkal psychologického vyšetření v souvislosti se zbraněmi, ale piloty dopravních letadel.
Naposledy upravil jericho dne 30.03.2015 12:34, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Lunochod
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 35
Registrován: 13.06.2012 17:26

30.03.2015 10:30

Re: Psychotesty ?

Ano, jediný smysl vidím v zjištění počínajícího neurodegenerativního procesu. Ovšem, tento proces předpokládám obvykle začíná až v pokročilém věku (>50), dovolím si tvrdit, že většina profesionálních pilotů je soudných a v tomto věku již svou kariéru pomalu končí.
Abychom kvůli 0,01% pilotů, kteří nejsou soudných, trestali ten zbytek mi nepříjde správné.

Tady to opět řeší organizační, technické opatření a eventuálně bych byl pro i zavést pravidelné testy ale pouze pro piloty v pokročilém věku.

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

30.03.2015 11:31

Re: Psychotesty ?

Editováno:
Příspěvek jsem dobrovolně smazal, neboť se netýkal psychologického vyšetření v souvislosti se zbraněmi, ale piloty dopravních letadel.
Naposledy upravil jericho dne 30.03.2015 12:33, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
ufo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4035
Registrován: 05.07.2006 14:16
Bydliště: Brno www.maxrounds.com

30.03.2015 11:42

Re: Psychotesty ?

Psychotesty - U ZBRANI

mkriz
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 62
Registrován: 21.02.2011 11:18

08.09.2015 1:48

Žádné čekání na posudek. Podivíni o zbraň přijdou hned ...

Dnes jsem narazil na tento článek ...

http://zpravy.idnes.cz/uhersky-brod-str ... domaci_aha

Doporučuji si přečíst. Krom očekáváného (zkrácení platnosti ZP zpět z 10 na 5 let) se do návrhu vloudila "nenápadná" vsuvka. To, že by policisté podle návrhu měli mít právo sebrat zbraň komukoliv, kdo by mohl trpět psychickou poruchou a ohrožovat své okolí může být konečně v pořádku (i když možné zneužití může být i zde)..

To klíčové ale přijde : Když lidé upozorní na zvláštní chování ozbrojeného souseda kupříkladu radnici, policie mu pak okamžitě zbraň či munici zabaví. Preventivně.
„Pokud ji nevydá dobrovolně, bude policie oprávněna vstoupit do obydlí a zbraně tam zadržet. Je to vlastně předběžné opatření. Držitel zbrojního průkazu pak bude povinen podstoupit mimořádnou lékařskou prohlídku,“ říká mluvčí ministerstva vnitra Petra Kučerová.

No .. to už je tedy ale pořádná "kláda". Jak se říká: "cesta do pekla je dlážděna dobrým úmyslem".

Chápu sice bohulibý úmysl, ale zkuste se zamyslet, jak to může v praxi probíhat. Zcela pominu, že někdo naštve nějakého policistu .. nerad bych někomu něco podsouval.

Ale pomůžu si konkrétním případem z mého předchozího bydliště.

Soused (sám se NElečící agresivní schizofrenik neužívající medikaci) který mě neměl rád, (několikrát jsem se opakovaně ozval, protože ještě v 03.00 ráno po 12 hodinovém koncertu mu řvala hudba jako blázen a celý dům nemohl spát) mne NAHLÁSÍ, že jsem divný, podezřelý člověk a celkově nebezpečný.
Pak už to pojede rád naráz ... Přijedou policisté, zabaví mi zbraně a JÁ půjdu na mimořádné TESTY (asi je budu muset opětovně zaplatit). Nikde se nepíše za jak dlouho mne kam pozvou, kdo bude ten test dělat a jak .. (pochybuji, že takový případ bude chtít řešit praktický lékař - odpovědnost na sebe brát nebude ...).
Potom výsledky někdo vyhodnotí (možná někdo, přesvědčený, že zbraně jsou ZLO a každý kdo je má je agresivní blázen ?) - opět v nespecifikovaném čase. No a pak se uvidí co vlastně bude ... Jestli něco bude. A i když vše bude ok .. kdy uvidíte svůj majetek ? Za měsíc, půl roku ?

No a komu by to bylo málo - to udání se po celé té eskapádě dá napsat znovu ne ? Tím samým člověkem, nebo sousedkou, které možná šlapete na rohožku ? Nikde přece není řečeno, že ten test stačí na měsíc, rok, dva .... a jestli udání budou dvě, tak už to bude divné ne ??

Zneužití je prostě nasnadě - a dotkne se ve výsledku i velice slušných lidí, kteří se provinili jen tím, že vlastní zbrojní průkaz.

A to pominu fakt, jak bude takový člověk - pravděpodobně zcela nevinný - mít poškozen sociální a morální statut ve svém okolí ("Paní - včera u něj byli policajti ... že je prej nebezpečnej ! A něco od něj nesli .. to bude gauner co - kdo by to řekl - přece by tam nešli jen tak... Já to vždycky říkala paní.)

popravdě jestli to není návrh, který má začít plíživé odzbrojení obyvatel v ČR, opravdu nechápu, jak se jím může někdo seriózně zabývat...

itchy355
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 54
Registrován: 08.01.2014 10:31

08.09.2015 7:48

Re: Žádné čekání na posudek. Podivíni o zbraň přijdou hned ...

Aha.. tak to je opravdu den. Zjistím, že vláda nabere dalších 12000 státních zaměstnanců, že pokuty za přestupky je třeba zněkolikanásobit a že občany je potřeba odzbrojit (zatím plíživě)..

Jako těch možností, jak toto zneužít je tolik, že mě ani nebaví o nich přemejšlet.

Budeme muset ještě vymyslet, jak vyřešit tu část s vniknutím do bydliště - pokud by osoba nespolupracovala - tak, aby to nebylo protiústavní. Ale myslím, že to bude možné vyřešit s právníky,“ uvedl Roman Váňa (ČSSD)


Zasraná ústava, co takle jí vůbec zrušit?

Naopak podle psychologa Jindřicha Vaňka, který posuzuje duševní způsobilosti v souvislosti s vydáním nebo prodloužením zbrojního průkazu, je změna naprosto v pořádku a souhlasí s ní.


Ale jistě.. takovej průměrnej sběratel, kterýmu právě sebrali 40ks za celej život nasbíranejch exponátů bude ochotnej takovýmuhle Vaňkovi dát klidně na nový auto, jen aby ho zbavil následků pomluvy tety Novákový..

Co s tím? Kam se podepsat? Komu napsat dopis?

Uživatelský avatar
PeSi
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 224
Registrován: 21.07.2009 17:36
Bydliště: Čakovice u Týnce nad Sázavou

08.09.2015 10:05

Re: Žádné čekání na posudek. Podivíni o zbraň přijdou hned ...

mkriz: Toto se diskutuje zde i jinde uz temer pul roku. Nicméně pochvala za všímavost.

itchy355 píše:Co s tím? Kam se podepsat? Komu napsat dopis?


O http://gunlex.cz/ jste už slyšeli?

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

08.09.2015 12:27

Re: Psychotesty ?

Opět mediální dělostřelecká příprava pro plebs : protahuje se to schvalovacím procesem, policajti to předhodí "novinářům" ať se připraví živná půda....

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc / Zdravotní aspekty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků