Fighter
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 49
Registrován: 09.09.2006 16:56

17.04.2007 11:36

Prevence případných konfliktů.

Kolegové dovolil jsem si založit toto téma, protože jsem přesvědčen o jeho důležitosti. Dovolte mi malé zamyšlení. Mám trochu zkušenosti s létáním a tam je dokázáno, že důvodem každé mimořádné události, havárie, či katastrofy je nepřerušený řeťezec nagativních jevů které po sobě následují. (Ač se to tak zpočátku nikdy tak nejeví).To znamená , že nikdy se nejedná o jednu osamocenou událost. Nedopustit vznik tohoto řetězce je nad lidské síly, ale přerušit ho, to už lze! Vidím v tom významnou analogii pro toto téma.

Pro příklad si představme fiktivní noční konflikt v problematické čtvrti a pokusme se heslovitě posat řetězec, který vyústil v krajní řešení, tedy použití zbraně ve stavu nouze.

1) Bylo nutné, abych byl na tomto místě v tento čas?

2) Pokud ano, choval jsem se tak, abych riziko konfliktu snížil na minimum? ( MP-3 v uších, pozornost oslabená alkoholem, přehled o osobách v okolí, podezřelé zvuky, volba trasy podél vchodů, hloučky před hernami a bary atd.)

3) Byl jsem připraven na případný konflikt? ( teleskop v ruce, rozepnutá bunda, nabitý mobil...)

4) Znám dobře svoji zbraň, pouzdro, použité střelivo a jejich vlastnosti?

5) Jsou mé návyky a zkušenosti na dostatečné úrovni?

6) Nenacházím se v problematickém období zvýšeného ohrožení mé osoby? Upravil jsem v takovém případě svůj denní režim?

Při zpětné analýze nám vždy vyjde, že nemusíme být ve všem na 100%, ale že je nutné v nějakém bodě přerušit zmíněný řetězec vedoucí k velkému problému. Každá situace i když se bude zpočátku jevit jako naprostá náhoda (blesk z čistého nebe), se řídí zmíněnými zákonitostmi.

Vezměte si nějaký zde popsaný krizový případ z minulosti a udělejte si pro sebe podobnou analýzu (nejlépe písemně). Dojdete k překvapivým závěrům. Možná se to bude někomu zdát příliš triviální, ale v letectví se takto léta pracuje a zachraňují se další životy. Možná by to mohlo pomoci i nám.

Uživatelský avatar
S474N
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 453
Registrován: 03.08.2004 15:31
Bydliště: www.MujGLOCK.com

17.04.2007 12:02

Me osobne se to nezda trivialni, spise naopak moc prekombinovane. Nicmene neco na tom byt muze.

Uživatelský avatar
Samuraj
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 440
Registrován: 05.05.2004 12:43
Bydliště: Brno

17.04.2007 12:23

ja to povazuji urcite za zajimavy "mentalni" model...
a pokud je provereny v letectvi, lze aplikovat i v jinych oblastech.

Kazdopadne pokud uz clovek nemuze zmenit program, misto, atd. je treba "pilovat" body 3, 4 a 5 :wink:

Dle meho lze tento model s uspechem pouzit i pri argumentaci s odpurcem zbrane (napr. v rodine)...
- chodim v noci z hokny? - jo
- muzu to zmenit? - ne
- muzu zmenit trasu (s ohledem na umisteni hokny, domova)? - ne
-> takze musim byt aspon pripraven utok odrazit... :idea: :wink:

Fighter
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 49
Registrován: 09.09.2006 16:56

17.04.2007 12:38

Samuraj.
To ale pak může třeba případný odpůrce zbraní-manželka apelovat na včasné přerušení řetězce vypitých piv. Proto radím analýzy dělat potají:-)))

Uživatelský avatar
zoufalec
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 859
Registrován: 15.10.2006 18:01
Bydliště: Boskovicko

17.04.2007 16:51

Bez obav, do hospody se s krochnou stejně nechodí a pokud někdo ano, tak doufam že se po cestě s ní nechlubí. Tudíž manželka jako brzda neobstojí. :lol:

vito
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 876
Registrován: 26.01.2006 9:01

18.04.2007 7:18

Fighter:

Ano, uvedený řetězec je naprosto v pořádku a dokonce byly na toto téma popsány "stohy" papíru. To, co aplikuješ z letectví, platí nepochybně i pro obranné situace. A já osobně jsem rád, že jsi upozornil na ten řetězec. Ona to skutečně není nikdy osamocená příčina. Nad tím je dobré se zamyslet.


Reklama

SINCITYMAN
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1888
Registrován: 18.03.2005 15:39

18.04.2007 19:44

Určitě je to ok,dokonce jsem se někde dozvěděl že pokud musíš bojovat,dopustil jsi se nejméně šesti těžkých chyb,nejdůležitější z nich je že jsi byl ve špatný čas na špatném místě...

Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

18.04.2007 21:00

Fighter: Pozoruhodné a dle mne velice užitečné. Možná by ještě stálo za to, krom navrhovaného řetězce příčin sestavit i podobný řetězec možných následků (resp. plynule jej na řetězec příčin navázat). Např. jak vyhodnotit situaci po konfliktu, jaká čísla volat či jak konat jiným způsobem (co je dobré z hlediska taktického, humánního a právního, což bohužel zdaleka nemusí být v souladu).
Mohla by to býti taková prevence příčin a následků konfliktu, když už je nutný. Ale o to raději prosím kolegy povolanější a lépe se vyjadřující.(Třeba by vznikl takový "Manuál obrany před zločinem a právem" :o)

vito
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 876
Registrován: 26.01.2006 9:01

19.04.2007 7:04

Re.:

Ano, toto jsou, jak říkával jeden náš prezident, smysluplné úvahy. A já je již dávno považuji pro realizaci obrany za nejméně tak důležité, jako je ovládání zbraně.

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

25.04.2007 14:13

Re: Fighter:

vito píše:Ano, uvedený řetězec je naprosto v pořádku a dokonce byly na toto téma popsány "stohy" papíru. To, co aplikuješ z letectví, platí nepochybně i pro obranné situace. A já osobně jsem rád, že jsi upozornil na ten řetězec. Ona to skutečně není nikdy osamocená příčina. Nad tím je dobré se zamyslet.


Kategoričnost tohoto výroku si dovolím korigovat :-) Minimálně v jednom případě se mi stalo, že se jednalo o akt násilí (ve vztahu k mojí osobě) zcela nahodilý. A troufnu si tvrdit, že i ve vztahu k osobám obětí.
Situace byla následující:
Já přicházím ulicí 28. října kolem kostela sv. Václava k ulici Štefánikově na Smíchově, cca 20 metrů před křižovatkou po Štefánikově po mojí straně proběhla skupinka od pohledu nadrbaných šmejdíků.
Štefánikovu jsem přešel, a jdu po chodníku směrem ke křižovatce Anděl.
Šmejdíci přecházejí stále asi 20 metrů přede mnou.
Proti dvojice kluk + holka, jelikož šmejdíků je cca 7 a jdou vedle sebe, nemají jak jim uhnout (a kvůli autům u chodníku nemůžou ani přejít, i když nejspíš je ani nenapadlo proč šmejdíci přecházejí). Nějak se kolem sebe propasírují, ale kluk chytá ránu pěstí mezi lopatky s řevem "ty hajzle, máš mi uhnout z cesty". Holka zdrhá proti mě, volá o pomoc.
Baťůžek s flaškou vody za roh, já mezi auty do ulice (nic nejelo, noční klid), stavím se tak aby za cíli byla zeď, napadený vpravo, útočníci vlevo, alfasamec uprostřed chodníku, ostatní půlkruh kolem něj, mezi námi čumák a kufr dvou aut jako bariéra.
Ruka na pažbě 1911ky zatím v pouzdře ve stavu 1, výzva "Nechte toho a v klidu se seberte a vypadněte než bude zle, kouká na vás kamera MP" (což už tehdy byla mimochodem pravda, stáli skoro přímo pod ní :lol:
Alfasamec (spíš alfapenis) měl trochu keců jako že dostanu přes držku, ale ostatní mu to s poukazem na pistoli dokázali rozmluvit (ani jsem mu nemusel vysvětlovat jak by s ním 9 EFMJ v pětašťouře zacvičilo). Ještě trochu keců že si jeho i mě najdou, otočili se a odtáhli. Kluk popad holčinu, pípnul "dík" a odmetelili pryč :-)

Troufnu si tvrdit, že oni ani já jsme tomu předejít nemohli, protože ti xindlové si je cíleně vyhlídli. Ale nejmůžu vyloučit, že kdyby se kromě věnování se sobě trochu tvářili jako špatné cíle, hošíci mohli vystartovat po někom jiném. Ale že by nakonec po někom vyjeli si myslím zpochybnit nejde.
Prostě to takříkajíc "někdy chyba oběti není".

vito
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 876
Registrován: 26.01.2006 9:01

25.04.2007 15:30

Re.:

Ale jo, to je samozřejmě pravda. Ale zase je to jenom řetězec událostí. Byl jsi na místě / a nemusel jsi tam být /, nebo jsi tam z nějakého důvodu mohl být o 10 min. později nebo dříve, kluk s holkou totéž. Téměř vždycka je to o nepravé chvíli a nepravém místě. Ale toho nechme, to by mohla být čirá sofistika. Praxe je prostě vždycky taková, jaká je a téměř vždycky nás překvapí. A ty moje předchozí argumenty neměly vyznít jako kategorické. Kategorické soudy sám nemám rád. :)

Uživatelský avatar
Andy
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 471
Registrován: 13.07.2005 19:43
Bydliště: Praha

25.04.2007 16:05

nekro:
Dobrej zasah. :-) Kluk ti mel dat aspon na pivo. Horsi je, kdyby ten nadsamec chtel vyzkouset jak se umis trefit. To by bylo zly.

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

25.04.2007 16:14

Verim, ze by to nedokazal zkusit dostatecne rychle, aby jeste pred tim nezahlidl tu rouru od kamen mirici na jeho hrudnik... Pak by skutecne snad pochopil, ze opravdu neni dobre zjistovat rychlost a presnost strelce metodou pokus - omyl.

Fighter
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 49
Registrován: 09.09.2006 16:56

25.04.2007 17:04

nekromancer.

Vidím to tak, že v Tebou popisovaném konfliktu jsi to byl právě Ty, který řeťezec přerušil.
Holka s klukem byli na špatném místě ve špatný čas, ale asi to nemohli ovlivnit. Jiná otázka je, když Ty sám jsi zaregistroval ty týpky a ohodnotil je jako možné nebezpečí, mohli tak udělat i oni a přejít na druhý chodník. Říkám možná, nebyl jsem tam. Důležité je, že řetězec byl přerušen, nikdo nebyl zraněn.
Takže poučení z tohoto případu bych viděl v tom, že ani když jdeme s pěknou holkou a máme myšlenky úplně někde jinde, nesmíme zapomenout koukat kolem sebe. Myslím, že nikdo se před holkou neztrapní tím, že raději vyklidí pole, než aby se ona stala svědkem napříjemného konfliktu.

Fighter
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 49
Registrován: 09.09.2006 16:56

25.04.2007 17:09

A ještě důležitá věc! Přerušit řetězec neznamená přerušit sled chyb oběti, ale sled negativních jevů, které k události vedou. To by bylo nepochopení.

Patejl
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 223
Registrován: 29.04.2004 8:18
Bydliště: Praha

26.04.2007 8:03

Fighter:

ten předposlední příspěvek nezní moc logicky. Když půjdu se ženou nebo jinou něžnou bytostí a uvidím problémy (věřím že uvidím) tak se rozhodně tím, že uhnu z cesty neztrapním . Ten pokus "se neztrapnit" by byla právě třeba ta první chyba v řetězci (pokud by tou první nebylo, že jsem nečuměl). Věřím, že pokud dost naléhavě řeknu třeba "přejdeme- hned!" tak pochopí.

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

26.04.2007 10:50

Andy píše:nekro:
Dobrej zasah. :-) Kluk ti mel dat aspon na pivo. Horsi je, kdyby ten nadsamec chtel vyzkouset jak se umis trefit. To by bylo zly.


Vzhledem k tý kameře a kamarádovi jako veliteli směny na služebně půl bloku daleko jsem se toho tolik nebál :-)

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

26.04.2007 10:51

Fighter píše:nekromancer.
ovlivnit. Jiná otázka je, když Ty sám jsi zaregistroval ty týpky a ohodnotil je jako možné nebezpečí, mohli tak udělat i oni a přejít na druhý chodník.


Neměli šanci. Z jedný strany zeď, z druhý auta, a ti klučíci přešli s viditelným úmyslem vyvolat konflikt a zřezat ho na hromadu.


A abych nerobil moc odpovědí extra...
Jsem toho názoru, že holka který nedojde že hrozil konflikt a má pak kecy, nestojí za to si kvůli ní nechat valchovat žebra.

Uživatelský avatar
Datajev
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 48
Registrován: 14.09.2006 11:16

26.04.2007 16:30

Nekromancer - Dobrá práce, moc dobrá. K těm předchozím příspěvkům je fakt důležitý dávat bacha v jakékoliv situaci. I já mám pověst hlídacího psa kdekoliv, ale i tak se mě to jednou nepodařilo uhlídat viz můj příběh který jsem tu už psal tak ho jen překopíruji sem do tohoto tematu se hodí víc: „Jsem se jednou tak kolem jedné v noci vracel domů od známých po odlehlejší ulici našeho klidného městečka, když se proti mě asi na 60metrů vynořil típek a už na první pohled bylo znát, že není úplně střízlivý, ale nijak se nekymácel ani nevrávoral a celkem se držel. Už na těch 60metrů bylo vidět, že míří přímo ke mně, což mě nijak moc neznepokojovalo. Ozbrojený jsem nebyl, ale nejsem žádny drobeček. Stále mířil přímo ke mně. Když byl u mě tak na 15metrů, provedl něco co jsem v tu chvíli zdálo jako taseni z podpažního pouzdra. Ten člověk stále mířil ke mě, to co vytáhl jsem neviděl protože byla noc, ale bylo to černé a on to držel obouruč jako pistoli blízko u těla. Musím říct, že mě zatrnulo. To už byl u mě tak na 3 metry. Už jsem jen čekal, že zazní vystřel nebo věta „ Dej sem prachy nebo je po tobě“ doprovázená ruským přízvukem. Na štěstí nic z toho se nestalo ten blb mě minul snad o 40cm a pokračoval dál a tu věc stále držel v ruce. Jediný co mě napadlo bylo jak by to dopadlo kdyby měl opravdu zbraň a o něco mu šlo to už bych se plazil po zemi s prostřeleným břichem a on mel radost z mích 120kč a mobilu. Nebo jak by se asi tvářil kdybych byl ozbrojeny a na jeho chování patřičně rychle zareagoval. Bylo by to asi hodně nepříjemné. Já tu věc vůbec neviděl, ale snad to byla peněženka a on si vůbec neuvědomil jak to může vypadat, držel to fakt jako pistoli asi za hřbet. V tu chvíli jsem si taky uvědomil jak složité je v takových situacích reagovat. Vím, ale na 100%, že bych nestřílel dokud bych tu věc na 110% neidentifikoval jako zbraň. Jenže to by dotyčnému dalo dost času mě pořešit.“

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

26.04.2007 17:22

Toto téma považuji za velmi užitečné a vhodně založené. Dovolil bych si trochu rozebrat tento - podle mne nejdůležitější bod:

1) Bylo nutné, abych byl na tomto místě v tento čas?


Podle mne by druhý bod měl být:
- pokud ano, jsem připraven na to, co se tam může dít?

To totiž docela dobře odpovídá na to, co se tu objevilo " musím jít z práce a nemám kudy jinudy".

Pro ilustraci - léta jsem dojížděl ze směn, a vždycky mě udivovalo, že slečinka si dovolí překlapat ve 23 hod. nádražní halou v minisukýnce a na jehlách. Vše co bylo v nádraží se za ní podívá - mockrát jsem čekal, že za ní i někdo vyrazí ven. Tomu říkám koledovat si. Měl jsem na toto téma hovor se svou kamarádkou, a upřímně řečeno, moc jsem neuspěl - ba přímo jsem pohořel. Odmítala jakékoli riziko vzít na vědomí.

Přitom by stačilo - pokud se jedná o společenskou záležitost - pamatovat na převlečení/přezutí, přespat u kamarádky atd. atd.

A o tom podle mne vyhýbání nebezpečným situacím je !

(tím netvrdím, že se jim dá vždycky vyhnout - ale to jsme pak u varianty B)

Další

Obsah fóra / Střelectví / OFF TOPIC - MIMO TÉMA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků