Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

04.08.2017 11:21

Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

Další díl seriálu správné/nesprávné zacházení se zbraní.

Press check, tedy drobné potažení závěru zpět pro kontrolu náboje v komoře.

Osobně je opět pokládám za blbost a to z následujících důvodů:

1. Zbytečně nutí manipulovat se zbraní, když to není třeba. Pokud si nejsem jistý, v jakém stavu mám zbraň (což bych určitě měl), tak přetáhnu závěr. Press check je jen další zbytečná technika, kterou člověk driluje a může zanechat neblahé následky. Stačí na to již jiná technika, tedy přetáhnutí závěru, není záhodno plevelit návyky další kravinou. A ano, raději přijdu o jeden náboj, než získat další zbytečnou techniku, což se negativně projeví třeba ve stressu.

2. Nefunguje vždycky, třeba v noci.

Jaké na to máte názory Vy?

talarich
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22.02.2016 12:13

04.08.2017 11:34

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

Přetáhnutí závěru mi nedává 100% jistotu, že tam další náboj opravdu najede. Mohl jsem nedostatečně dorazit zásobník při taktické výměně a nyní si přetažením závěru vyhodím poslední náboj a další mi nenajede. Nebo jsem byl (obzvlášť v rukavicích a některých typech zbraně) neopatrný a stiskl jsem omylem vypouštění zásobníku, který mi mírně povyjel ven a opět při přetažení závěru sice vyhodím nábojnici, ale další nenajede. Podle mě jediný 100% způsob, pokud někdo nechce lehce stáhnout závěr a podívat se, tak je vytáhnout zásobník a podívat se, že tam mám o náboj míň, který tím pádem musí být v komoře. Obzvlášť u dlouhých zbraní to může být výhoda než podhmatem stahovat krapet závěr a koukat na náboj v komoře.
Ale souhlasím, že v noci stejně prd uvidím, takže tam musí přijít na pořad dne jiný způsob.

Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

04.08.2017 11:42

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

talarich: Každé (!) přetažení závěru je samozřejmě předcházeno jebnutím zásobníku zespodu. Pokud ani toto nepomůže, tak se zbraní je něco špatně a press check je stejně k ničemu, potřebuješ minimálně jiný zásobník.

V noci nepoužitelné, takže se budeš muset učit nějakou další techniku (asi pohmatem), která to "vyřeší". A další zbytečný plevel na světě :)

talarich
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22.02.2016 12:13

04.08.2017 11:45

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

Jak chceš, já dávám přednost kontrole náboje v komoře před vyhozením náboje a pozdějším doplňováním, abych měl plný zásobník.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

04.08.2017 11:47

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

Pohled člověka, který zatím neabsolvoval žádný taktický kurz - můj. Pokud nemám ve svou zbraň, zásobníky a náboj takovou důvěru, že pociťuji u zbraně nutnost kontrolovat to, že došlo při standardní manipulaci opravdu k jejímu nabití, tak bych asi měl volit jinou zbraň, které budu věřit víc. Mluvím teď o situaci, kdy zbraň, případně zásobníky se střelivem, nejsou znečištěny bahnem, pískem, sněhem...
Pokud je zbraň, zásobník i střelivo v pořádku, tak jí předsi věřím. Když sednu do auta, tak taky nestartuju jen tak na zkoušku, jestli motor funguje. Když se na zbraň nebo auto nedá spolehnout, tak to asi chce změnu...
Pokud zbraň, zásobník, nebo střelivo během tréningu vykazuje problémy při nabíjení, tak řešením není kontrola nabití. Řešením je najít co je špatně a odstranit to.

Slezman
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 32
Registrován: 16.06.2017 19:31

04.08.2017 11:50

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

Zde mají výhodu zbraně s výstražníkem, nebo - ještě lépe - ty, u kterých to lze bezpečně poznat pohmatem vytahovače.


Reklama

cipis
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 528
Registrován: 02.06.2012 19:14
Bydliště: blízko Brna

04.08.2017 11:53

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

Některé zbraně nezkontroluješ. Některé mají takový průběh natažení závěru, že buď ho vůbec neposuneš anebo posuneš až moc. U kohoutových zbraní pomůže mít natažený kohout, není třeba taková síla na závěr a snadněji se kontroluje. A nejde tuhle techniku dělat u zbraní, kde nejde dorazit závěr. Taková M4 bez dorážeče, tam to prostě nejde. Sice si zkontroluji, že je náboj v komoře, ale tím, že nemám možnost dorazit zpátky závěr, tak si přidám možnou závadu.
U XDMka je třeba výstražník. A namítnutí, že v něm může něco prasknout a být furt vyskočený, no, tak na to se dá reagovat, jak si zkontroluji úderník např. ...

Grimpo, lepší příklad s tím autem je kontrola brzd, ne motoru :-) Kdopak si po rozjetí zkusí zabrzdit? :)
Naposledy upravil cipis dne 04.08.2017 11:54, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

04.08.2017 11:56

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

Grimpo: Ač si neabsolovoval žádný taktický kurz, tak tvá intuice je naprosto správná. Já se na každém kurzu chovám jako jedničkář a šprt a všechny pokyny instruktora dodržuji bezezbytku. Jen si pak po kurzu vyberu, co mi přijde správné.

Nevím, jestli někdo z vás zacházel se zbraní pod velkým stressem, ale člověk často dělá neuvěřitelné věci a často neví, co udělat dřív. A v takový situaci mu všechny press checky, rány jistoty, dorážení závěru atp. dost, ale opravdu dost překáží :)

Věci se zbraní se mají učit co nejvíc bezpečně, tedy musí být maximálně jednoduché.

Slezman
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 32
Registrován: 16.06.2017 19:31

04.08.2017 12:00

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

Ve stresu se nemá dělat nic co není nutné. Já myslel, že se bavíme o přípravě než se vyleze ven. Tzn. doma nebo na bezpečném místě, a tam při splnění bezpečnosti manipulace nechť si každý upraví svůj rituál dle libosti a tak, aby byl v klidu. Rozhoduje typ zbraně, její stav, praktické zkušenosti s ní, a každému vyhovuje něco jiného, takže není důvod zakládat flame.

Venku musím vždy vědět, v jakém stavu mám zbraň a co musím udělat, abych mohl střílet, a toto nikdy neměnit. Tedy ideálně jen tasit a stisknout spoušť, další úkony navíc jsou pak na riziko každého podle používané zbraně a dle úrovně jeho drillu.

Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

04.08.2017 12:19

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

Slezman: no a já právě ty rozdílné zacházení se zbraní (uvnitř/venku) nepraktikuji. Se zbraní se má zacházet jedním a pořád stejným a co nejjednodušším způsobem :)

Výjimky ale určitě existují :)

Slezman
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 32
Registrován: 16.06.2017 19:31

04.08.2017 12:24

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

Trochu nerozumím, já venku se zbraní (při nošení) nijak nemanipuluji.

Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

04.08.2017 12:27

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

Ale pokud bys musel manipulovat, tak přeci stejně, ne?

talarich
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22.02.2016 12:13

04.08.2017 12:34

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

Grimpo: to ale vůbec není o důvěře ve zbraň či střelivo. To je zkrátka kontrola, kdy si zkrátka nejsem jistý, protože mi závěr krapet sjel po rukavic nebo jsem byl unavený a podobně. Na střelnici, při mířence nebo LOSíku, ať si klidně kontroluje náboj v komoře každý jak chce. Ale když opravdu potřebuju mít jistotu, že tam ten náboj je, tak to nemá nic společného s kvalitou zbraně nebo střeliva. Při mířence nezáleží, jestli vystřelím hned napoprvé nebo až po opětovném nabití. Ale v akci ty 3 sekundy vliv mít můžou.
Při vynuceném přebití žádnou kontrolu neprovádím.

Slezman
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 32
Registrován: 16.06.2017 19:31

04.08.2017 12:37

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

sardaukar píše:Ale pokud bys musel manipulovat, tak přeci stejně, ne?

Manipuloval bych bezpečně a tak, aby nedošlo k prozrazení skrytého nošení.
(Pokud to pro někoho je press check, a zvládne to bezpečně a rychle, upřednostňuju to asi před tím, než kdyby někdo např. na záchodě na firmě začal šustit závěrem a sbírat poskakující spadlé náboje. Jen příklad pro odlehčení :-) )

pelanj
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 372
Registrován: 06.02.2014 18:53
Bydliště: Okres Beroun

04.08.2017 15:59

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

Já to beru jako "důvěřuj, ale prověřuj". I na závodě se radši opravdu přesvědčím, že je vše OK, samozřejmě do bezpečného prostoru.

Lze si tímhle postupem přivodit závadu? Pokud tedy vynechám vytažení moc daleko.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

04.08.2017 16:29

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

pelanj: No jasně. Když mám zadělanou pístovku bez FA jak jetel (což se mi po 150 ranách ještě nestalo), tak ze zadní polohy to nadrcne bez problému. Ale jakmile si pootevřu fršus kvůli té kontrole, tak už mi to třeba nezavře a já budu muset řešit zbytečný problém. Tak když už, tak tedy radši budu kontrolovat pohledem do zásobníku. Což já tedy nebudu. Na soutěži.

Uživatelský avatar
Justinian
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2441
Registrován: 02.01.2007 22:37
Bydliště: Pripjať

05.08.2017 16:45

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

Myslím, že o ráně jistoty se dá polemizovat sem i tam a každá strana může rozumně argumentovat, ale zrovna tahle "Yeagerovina" mi přijde úplně zcestná (aspoň teda předpokládám, že je to minimálně po filozofické stránce další inspirace Yeagerem, kterého trademark a modus operandi je být za každou cenu kontroverzní, kdykoli otevře hubu - a je šance cca 50:50, jestli odtud vypustí nějakou nepříjemnou pravdu nebo úplný blábol).

Několikrát jsem viděl profesionály - a myslím skutečné profesionály, bez uvozovek, lidi, co mají nastříleno to, o čem se mi ani nesnilo, a pro které "stresové situace" znamenají trochu něco jiného než pro většinu ostatních - jak si nebyli uprostřed nějaké činnosti jistí, jestli mají v komoře. Jednou jsem zažil i situaci, kdy byl jeden z nich přesvědčený, že má... a neměl. Reagoval okamžitě a stálo ho snad jen něco přes sekundu, ale utvrdilo mě to v názoru, že za kontrolu nic nedám.

Navíc v tomhle případě opravdu nechápu tu výhradu, kterou k press checku někdo může mít. Jo, pokud to u dotyčného kvéru nejde, tak holt smůla (btw. osobně bych kvér bez možnosti doražení závěru na nic než rekreační střelbu nechtěl), ale jinak mi to opravdu přijde jen jako že se tady někdo rýpe v zavedených věcech, protože chce být strašně inovátorský, aniž by to mělo hmatatelný přínos. Press check mě nic nestojí, není to činnost, která by se dělala pod tlakem nebo drilovala jako součást střelby, a nepředstavuje žádné riziko pro mě ani pro ostatní, takže nechápu, co jejím vynecháním získám, ale je docela jasné, co jejím vynecháním můžu ztratit.

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

05.08.2017 18:52

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

Přesně tak, press check a jeho nácvik je určen do situací, kdy adrenalin stříká ušima.
V rámci pohodového střeleckého odpoledne v teniskách, na odstíněném stavu s filcovým koberečkem a dalekohledem, při vyhodnocování optimálních navážek RS 24 na rozptyl střel Haendler Natermann je to tak nějak jedno. :wink:

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

07.08.2017 10:54

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

Koukám další flame :shock: Proč?
Pokud nechceš dělat kontrolu náboje v komoře po nabití, je to tvoje věc. Ale hledat důvody, proč je to nadbytečné nechápu.

Jen předesílám, že pokud zbraň nosím v rámci "ochrany zdraví, života a majetku", nebo v rámci "lovu" mám ji vždy s nábojem v komoře a když ji nabíjím mám vždy dostatek času v klidu zkontrolovat, zda je náboj v komoře či nikoliv...

Metodiky provedení té kontroly jsou různé, jak pro situaci, kdy na to vidím, tak v situaci, kdy je tma...

Zatím se mi díky tomu nestalo, že by se při stisknutí spouště ozvalo jen zlověstné cvaknutí a člověk musel přemýšlet, proč...

Jakuza8787
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 71
Registrován: 01.09.2012 21:27

07.08.2017 17:39

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

Press Check není manipulace do stresu. Stejně jako JPP i mně se zatím nestalo zlověstné cvaknutí do prázdna. Ale vím už o 2-3 případech u sebe samého, kdy mi tato metoda to cvaknutí předešla. 1x kurz a mám pocit že 2x LOS( u té losky to byl vadný zásobník). A argumentovat další metodou včetně mizejícího náboje z zásobníku je krásné. Ale nic není tižšího, jednoduššho než potáhnout závěr a zkontrolovat. U SA58 na pohodu. U pistole (G17) to jde a u AR15 po troše cviku to za tmy taky uděláš když chceš hmatem. Zažil jsem celonoční patrolu/střežení objektu u AČR-AZ kde jsem prostě toto praktikoval naprosto v klidu. Máš klid, vše funguje a vyjmutí zásobníku a zandání je co do procenta závad asi nejhorší manipulace z mého pohledu.

Další

Obsah fóra / Zbraně / Obecně o zbraních

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků