Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

08.08.2017 12:54

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

.................

Když s lidmi začínám, nabíjecí a vybíjecí sekvence je základ a pokud ji nezvládnou, nabíjejí a vybíjejí do mrtva, dokud jim to nejde... Opět se budu opakovat, ale střelecké dovednosti jsou pyramida a tohle je jeden z kamenů v první řadě... A stavět dům od střechy, to uměli v Kocourkově, ale na střelnici to nefunguje...

Začíná to tím, že než páskuju, kontroluju náboje. Nejdřív vizuálně, střely, zápalky, usazení, pohledově nábojnice a pak i mechanicky, prstem přejíždím přes zápalku...

Pak vizuálně zkontroluju zásobník, vývodky, tělo a při páskování sleduji, jak se chová pružina, jestli má pravidelný odpor, nebo jsou tam nějaké skoky...

1) Zásobník do zbraně, doražení, kontrola, zda drží...
2) Natažení, náboj do komory, kontrola náboje v komoře (vizuální, nebo dotekem prstu po tmě), doražení závěru
3) Vypuštění kouhoutu, pokud je, nebo zajištění, podle mechanizmu...
4) Opětovné doražení a kontrola zásobníku, že drží...
5) Uložení do pouzdra

A znovu říkám, nikdy se mi nestalo, že bych neměl doražený zásobník, neměl náboj v komoře... Takže u toho s dovolením zůstanu a je zbytečné mne přesvědčovat o tom, že to dělám blbě, nebo zbytečně komplikovaně...

cipis
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 528
Registrován: 02.06.2012 19:14
Bydliště: blízko Brna

08.08.2017 15:03

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

........................
osobně tu kontrolu náboje v komoře dělám, u zbraní, u kterých to jde, stejně tak takovou zevrubnou kontrolu zbraně obecně, jestli neupadla muška, neupadlo tohle a támto atd. Horší je to s autem, tam jestli auto brzdí, tak zjišťuji na první křižovatce, byť jsem nějakou dobu tu kontrolu dělal, kvůli podezření na zavzdušněné brzdy.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

08.08.2017 20:07

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

.............

To proč to já dělám takhle, má své důvody a je to jen o praxi...

Možná už jsem to psal, ale viděl jsem desítky lidí na střelnici, na závodech, ale i při lovu, kdy byli přesvědčeni, že mají náboj v komoře. A pak cvak a panika...

Viděl jsem tovární náboje bez zápalky, náboje s deformovanou střelou, střelou zaraženou v nábojnici, nebo úplně volnou... Nebo náboje s prasklou nábojnicí... Viděl jsem náboje se špatně dotlačenou zápalkou... Zase, z výroby... Své zmetky z přebíjení nepočítám...Většina z nich by byla příčinou závady, pokud by se nabila do zbraně...

Byť pravdou je, že se zavedením robotických optických výstupních kontrol jsou tyhle náboje spíš vzácnost...

Viděl jsem náboje neuzamčené v komoře, viděl jsem blbě nabitou nábojnici 9x21 do 9x19 mm...

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

08.08.2017 23:10

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

Ano dělám.Ráno , když jdu do práce a beru si Géčko s pohotovostního trezoru kde zbraň ukládám zásadně nabitou zda je opravdu nabitá.Je to trezor na na jednu zbraň co mám u postele s biometrickým zámkem.A to pohledem na výstražník , že mám opravdu včelu v úlu.

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

09.08.2017 8:39

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

vysvětlit nám ignorantům proč a jak
lze dozajista i bez vzájemného zvyšování krevního tlaku

thankyou.gif
thankyou.gif (20.96 KiB) Zobrazeno 7940 krát

Uživatelský avatar
Starosta
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 227
Registrován: 10.04.2008 10:35

09.08.2017 17:34

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

Mně se to vyplatilo na jednom LOSu pár let dozadu, kdy jsem střílel přebíjenkama (s tím, že případné závady tvrdí charakter) :D

Na stagi jsem natáhl, vše se zdálo v pohodě, ze zvyku jsem chtěl udělat press-check a závěr nešel dozadu.
Nábojnice byla prostě moc macatá a dalo dost námahy, abych ji vůbec závěrem vyškubl z komory.
Ano, možná by normálně vystřelila a natáhla další náboj, ale proč si to v klidu nezkontrolovat a nezbavit se potenciálního selhače, nebo hůř, potenciálního znefunkčnění zbraně?

Jsem zvyklej nosit v komoře, takže závody začínající "bez" dost často zapomínám natáhnout - a pak je tu ten pověstný "cvak".

Nikomu to nenutím, ale přínosů tam pár vidím.
Stejně jako u držení závěru palcem při ukládání do pouzdra a finálním zmáčknutí dna zásobníku proti závěru, když už je zbraň v pouzdře.


Reklama

dave1354
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 50
Registrován: 18.09.2015 7:58

10.08.2017 0:48

Re: Press check - kontrola přítomnosti náboje v komoře

Já nevim.. první věc co se zbraní udělám vzav ji do rukou, je kontrola. Pokud chci nosit nabitou komoru, musím přece zkontrolovat, že tak skutečně je, stejně tak pokud chci nosit vybitou tak zkontrolovat, že tak skutečně není. A to včetně situace bezprostředně po nabití/vybití.. výstražníky a podobný věci jsou spíš takovej doplněk, kdy třeba uvidím kvér ležet na stole a řeknu si kurva vole ten výstražník je jinak, než by měl bejt (ať tak, či tak). Ale věřit mu to, že ten náboj tam skutečně je a vsadit na to život? Co když si s tím kvérem včera někdo ,,hrál'' a nechal tam školák?

Jinak já když ráno před šestou odcházím do práce, tak fakt ani nemám zájem cvakat závěrem ,,normálně'', páč bych vzbudil všechny spící přítomný. Jen pomalu vytáhnu zásobník, kouknu zda je plnej, dám ho zpět, kouknu zda komora je plná, šup do pouzdra a nashledanou. Řehtat závěrem a pak lovit náboj po zemi a cpát ho zpět do zásobníků..hm.

Ve tmě tam šahám a nebo počkám někam na světlo, kde kouknu.

Předchozí

Obsah fóra / Zbraně / Obecně o zbraních

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků