FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

09.02.2018 17:17

Re: Předovkářské začátky

Videa jsou naprosto parádní a srovnání s modernou velmi poučné pro nevěřící (mimo okruh církve dýmajícího toaleťáku :D ) Dobře postavené a seřízené křesadlo je opravdu stejně rychlé jako perkus.
Velkým překvapením a zklamáním je replika pistole Manton, tedy v případě, že je na ní V-pan lock. Ale asi je a něco je na něm špatně, buď seřízení kamene, nebo příliš vyleštěná a tvrdá pánvička. Tenhle zámek by zrovna měl konkurovat perkusu a jeho jednodušší verze by měl lehce překonávat.
Na druhou stranu, těch asi pět studených a sotva viditelných jisker by u jiného zámku dost možná znamenalo úplný selhač...

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

09.02.2018 21:32

Re: Předovkářské začátky

To mě zaujalo. Z jakého důvodu je pánvička "V" předurčena podávat lepší výsledky, jak jiná. Není oválná pánvička lepší? Má větší plochu pro zachycení jisker. Že by tvar do "V" soustředil plamen hořícího prachu směrem k zátravce účinněji? Osobně si myslím, že snad ano, ale pak by asi záleželo na tvaru zrn prachu, jestli mohla dávka prachu odhořet naráz. Nebo po vrstvách a to by pak vysvětlilo to zprodlení výstřelu.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

11.02.2018 0:57

Re: Předovkářské začátky

Mám pocit, že se FrantaB upsal a nechtěl napsat vyleštěná pánvička, ale ocílka. :wink:

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

12.02.2018 21:00

Re: Předovkářské začátky

Bingo. Celý víkend pocit, že jsem někomu řekl nebo napsal strašnou blbost a ejhle...

Jasně že to měla být ocílka. Hladká, tvrdá a vyleštěná pánvička je plus, nedrží na ní pak bordel.

V-pan lock je opravdu lepší než oválná pánvička:
Když na oválné pánvičce přistanou jiskry, prach od nich začne odhořívat, přitom prská, teplo a horká zrna spalin jdou především nahoru (kam je katapultují zrna zapalovaná v hlubší vrstvě), další zrna se zapalují takřka výhradně kontaktně a teplem.
V-pan zachycuje jiskry do toho V, takže část tepla a odskakujících horkých zrn z jedné strany se zachycuje v protější stěně toho V. Černý prach je citlivý především na náraz, až pak na teplotu a plamen, takže V uspořádání prachu na pánvičce citelně přispívá k množivému efektu, kdy se rychlost rozhořívání prudce zvyšuje.
Protože zub vytvářející "V" v prachu sahá takřka na dno pánvičky, zářez v prachu pak docela dobře určuje způsob odhořívání-od středu V ke krajům, takže v ose zátravky se setkává plamen a horké zbytky z přední a zadní části náložena pánvičce-ta nejteplejší, nejenergetičtější část, která má nejlepší potenciál skrz zátravku zapálit hlavní nálož.
Relativně prostá myšlenka, ale docela brutální geometrická úloha, plus celkem peklo zvládnout to řemeslně, aby to zlepšení bylo poznat. Do jisté míry podobného efektu se dosahovalo tím, že se do prachu v pánvičce vytlačila drážka šistícím bodcem na zátravku.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

13.02.2018 13:09

Re: Předovkářské začátky

Musím si tvar té pánvičky najít na Googlu, nejde mně to to do hlavy, jak to mají řešené. A pak si k tomu přidám text od FrantiškaB. Jestli je to řešení pánvičky tak převratné, věřím že je, proč byla ta pistole Manton na videu pomalejší.
Co říkáte na razítko?
Přílohy
kolečka na flastry.JPG

Uživatelský avatar
Igrlik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 472
Registrován: 17.11.2005 22:23
Bydliště: Prešov, SR

13.02.2018 15:12

Re: Předovkářské začátky

Pôjde zrejme o ten fakt, že perkusná zápalka je plnená traskavinou, ktorá vykazuje rýchly prechod explozívneho horenia do detonácie. Rýchlosť šírenia takto vzniknutej vlny obvykle prevyšuje rýchlosť zvuku a môže dosahovať tisíce metrov za sekundu. Naproti tomu na panvičke kresadla je strelivina, charakteristická explozívnym horením s rýchlosťou horenia od centimetrov za sekundu do maximálne stoviek metrov a táto rýchloť je navyše silne závislá od tlaku. Takže na otvorenej panvičke, kde tlak zodpovedá tlaku atmosférickému, sú rýchlosť horenia, ako aj tlak čela vlny (voči traskavej náplni perkusnej zápalky) veľmi malé.
A obe tlakové vlny musia prejsť zhruba rovnakú vzdialenosť zátravkou a zapôsobiť na navážku streliviny v komore. Efekt je zrejmý! Exaktnými meraniami potvrdený.


Reklama

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

13.02.2018 20:26

Re: Předovkářské začátky

Pánvička není plochá, ale je to docela hluboký, úzký kanál-žádné "myší ucho", které je opačným extrémem. Druhý vtip je především ve víčku pánvičky, na kterém je připájený břit (V-bar) z platiny, aby byl odolnější proti opalování, který se při zavření pánvičky postará o uspořádání počinové nálože.

Dnešní perkusní zápal je o maličko pomalejší, než s původními zápalkami.
Protože dnešní zápalky zapalují teplem a plamenem (v tomhle pořadí), k čemuž černý prach není nějak extra citlivý (dejte gram prachu na papírek, položte na něj hořící zápalku, nebo jej hlaďte plamenem ze zapalovače. Hezkou chvíli se nic nestane.).
Původní zápalky s korozivními složemi (azid rtuťnatý) obsahovaly ostrohranné mleté sklo nebo křemen. A tyhle drobné "projektily" se postaraly o dostatek nárazů, aby se prach zapálil dřív, než začal reagovat na teplo a plamen.

Rychlost šíření tlakové vlny z nálože na pánvičce nebo ze zápalkové slože hraje celkem minimální roli, prach zapaluje teplo, případně drobné částice svým nárazem (pevné zbytky hoření na pánvičce).
I proto mají volně sypané navážky a temované (nebo kompresní u nábojů) tak odlišný charakter rány i úsťovou rychlost (pokud je střela dostatečně těžká).

mcrea
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 77
Registrován: 19.07.2009 23:05

14.02.2018 10:21

Re: Předovkářské začátky

Hodně zapomínám, ale není třaskavá rtuť fulminát rtuťnatý? Míchá se s azidy olova a stříbra, tady zřejmě došlo k omylu

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

14.02.2018 12:17

Re: Předovkářské začátky

Asi bych si měl dát pauzu od všeho, anebo nemít rozepsaný text tak dlouho, až zapomenu co jsem napsal (a pak čtu co jsem chtěl napsat a ne co jsem napsal).

Jasně že fulminát rtuťnatý v původních zápalkách.
Mnohem méně energetické azidy (navíc převážně olovnaté) máme v dnešních nekorozivních zápalkách.

Mea maxima culpa
u:o

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

30.05.2019 10:18

Re: Předovkářské začátky

Panovia, vím že dnový šroub by se měl nechat na pokoji, ale... mám na stole Pedersoli Scouta, ve kterým - podle všeho již před lety - někdo nechal kus nabijáku. Po menším boji se mi podařilo dostat ven drum a vyšťourat prach. Odhalil jsem hrot vrutu. Domnívám se, že někdo pojal skvělý nápad dostat ven kuli vrutem (proti tomu žádná) ukotveným v dřevu nabijáku (proti tomu všechno). Takže - potřebuju dostat dnový šroub ven. Mám na to tlačit po nebo proti směru hodinových ručiček? Děkuji za tip.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

30.05.2019 10:49

Re: Předovkářské začátky

A proč chceš kvůli střele s nabijákem vymontovávat dnový šroub. Neznáš rychlejší a jednodušší cestu ?

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

30.05.2019 11:50

Re: Předovkářské začátky

Rád si dám poradit. Střela byla doražená asi až nakonec, ten kousek dřeva vrutem má - vzhledem ke zbytku nabijáku co mám k dispozici - stěží pět centimetrů...
Nemám soustruh, abych vyrobil drum k napojení na kompresor, a když už jsme u toho, nemám k dispozici ani ten kompresor...

A pokusit se to vystřelit, to si opravdu netroufnu.

Ano, mohl bych zkusit "opouzdřit" vrták vhodného průměru, aby nezničil vývrt, a skusit postupně odvrtávat až k vrutu, a co tím získám?

EDIT: "Přístup" k té mosazi, ve které je pravděpodobně vetknut vrut, a tedy teoretickou možnost odvrtat dřík, do mosazné tyče zaletovat závitník, zkusit do toho říznout závit, a vytáhnout to za něj?

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

30.05.2019 12:09

Re: Předovkářské začátky

Ono by chtělo s jistotou vědět jestli tam je vrut který drží za pár závitů ve zmenšeném průměru kom.šroubu,nebo jestli je ta "zátka" tvořena
střela kterou prochází vrut a ještě navíc kousnutý do kom.šroubu.

Nabízí se varianta kdy namontuješ zpátky drum,a budeš podsypávat a pokusíš se ten špunt vystřelit.
Nebezpečí je mimo jiné i v tom že se ti špunt v laufu zvrtne a a vrut vyrobí o drážku víc.To bych nedělal a stejný výsledek by asi byl i pokud by jsi zvolil variantu s "vyfuněním" stlačeným vzduchem.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

30.05.2019 12:57

Re: Předovkářské začátky

No tak to se asi právě nedozvím, dokud to nedostanu ven. Vrut zdá se býti průměru cca 4 mm. Předpokládám, že část komory v dnovém šroubu má průměr o něco větší.

Uživatelský avatar
Igrlik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 472
Registrován: 17.11.2005 22:23
Bydliště: Prešov, SR

30.05.2019 22:35

Re: Předovkářské začátky

Kedysi dávno mi zlyhal derringer Philadelphia. Nemajúc vtedy ešte vyťahovák, po zaliatí navážky a nastriekaní konkoru do hlavne som drevenou paličkou mlátil po ústí tak dlho, až guľa vyliezla spätnými nárazmi po ústie a vyšprtol som ju von.
(obratom som zrealizoval vrut!!! :wink: ... áno, bolo to iba nejakých 9 cm... ale aj tak... )

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

31.05.2019 9:57

Re: Předovkářské začátky

No, Scout má 720mm... to bych to ústí dřív roztemoval i tou dřevěnou paličkou... :)

Už se zadařilo. Povoluje se to CCW. A stačila na to zámečnická svěrka, svěrák, kus plocháče cca 500x50x10 mm a 2x vrták 8 mm. Jo a ještě to celé bylo zhruba čtyři dny naloženo v naftě. Víc viz. fotky.

https://drive.google.com/open?id=1-_RKQc4472Lo2psR-0SmsuoNVLaeLc2u
https://drive.google.com/open?id=1-Xt1J06kGIB5-MEbKma2PZ_8k3Ac2r4O
https://drive.google.com/open?id=1-WAPmv8_DnPCe8xe00D4m8Ua1WXUEOGQ
https://drive.google.com/open?id=1-UjZ1JHdPsQ-rcnOfCklE-u9dnrX_iuH
https://drive.google.com/open?id=1-SkIUhpzomjEjAK1kwc34ghsBnk1jeYK

Bez bušení, jen plynulé zvyšování síly na páku - plocháč. Dlouho nic, už jsem myslel že na tý hlavni pomalu vyrobim závit díky osmihranu, pak rána. Myslel jsem, že jsem konečně něco urval. Ale ne. Dobrá věc se podařila.

Díru v dnovém šroubu jsem ještě šuplerou neměřil, odhaduju to na 4,5 - 5 mm.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

01.06.2019 13:43

Re: Předovkářské začátky

Doufejme, že jste udělal značku na dnovém šroubu proti hlavni. Pokud drum prochází dnovým šroubem do komory, tak se musí DŠ utáhnout přesně tam, kde byl původně. Dříve na to puškaři mysleli, ale dneska tam ryska nebývá.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

01.06.2019 16:57

Re: Předovkářské začátky

Není to jak Ardesa, i šroub má oktagonální "přírubu". Původní polohu nelze minout. Přetahuje se o cca 1/16.

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

05.06.2019 21:25

Re: Předovkářské začátky

Tak mi cisto teoreticky napadlo. Co tak v pripade, ze je gula nabita bez prachu ci uz so zlomenym srobom a nabijakom, alebo nie - Hlaven dolu a nahriat ju tak, ze sa olovo rotavi a vytecie ?? Asi bude problem s olovom v drazkach, ale to sa vydriet asi da. Len ci material hlavne teplotou okolo 300c neutrpi :-)

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

05.06.2019 23:17

Re: Předovkářské začátky

Sice bych to tak nedělal, ale nemělo by se nic stát.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků