Uživatelský avatar
ls007
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 305
Registrován: 10.06.2014 13:46
Bydliště: Praha

03.11.2016 20:14

Re: Předovkářské začátky

Já to všechno udělal, zámek chodí hladce, a na spoušti mám asi kilo. Ale ty pružiny jsou prostě moc silné, a vždycky tomu dají pořádný kopanec. Ten, spolu s prodlevou, způsobí rozkomíhání zbraně. Zlepší to kvalitnější prach (v komoře i na pánvičce), výrazně zkrátí prodlevu. Kde sehnat slabší pružiny nevím, a vyrobit je neumím.

Uživatelský avatar
GreenKey
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 18
Registrován: 28.05.2016 10:28
Bydliště: Praha

03.11.2016 21:29

Re: Předovkářské začátky

2 Bohemud
Hlavne se nenechej odradit jiste dobrymi radami kolegu. Podle techto prispevku nova kresacka z krabice snad ani nemuze strilet.
Takze po precteni vlaken o kamenech, zatravce, ocilce, orechu............ Jsem svoji Kentačku pistol od Prdelsoliho radeji chtel nechat ve skrini, kde uz 20 let spokojene lezela. No minulou sobotu jsem ji preci jen vytahl, a hle, vsechno fungovalo jak ma. Kule natvrdo na mazanou ucpavku, do hlavne i na panvicku Vesuvit a bylo 20 ran bez jedine zavady. A slo by strilet dal, kdyby bylo co.
A je pravda, ze kresadlo je vyssi divci , a kdo se s nim nauci.......
Strilel jsem na 15 metru. Postupne jsem se z celeho terce vypracoval az stabilne do cerneho. ( 5 ran s oporou pro kontrolu hrube pod 5 cm soustrelu) V sobotu zkusim 25m.
Tož tak.

Halvar
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 04.03.2015 18:18

04.11.2016 10:50

Re: Předovkářské začátky

Nestřílim BP sice nějak dlouho, ale moje první puška byla Hawken 170 od Investarmu. Musim říct, že začátky byly docela těžké, než jsem doladil mazání a dávku prachu na pánvičce. Ze začátku jsem dost často řešil, že to špatně zapalovalo, vyhořelý prach na pánvičce a nic, nekřesající kámen. Ale na to všechno jsem našel řešení: Kámen to chce udržovat s dobrou ostrou hranou, na pánvičku to chce jemný prach a nemám problém střílet každou ránu a zpoždění je také minimální. Perkusní zámek mě ani moc neláká, protože křesadlo mi prostě přijde zábavnější.

Bohemund
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 193
Registrován: 29.04.2013 6:54

04.11.2016 15:05

Re: Předovkářské začátky

A já vám všem za vaše názory a osobní rady děkuji. Přirozeně, že si z toho vezmu pro sebe jen něco. Prostě od každého z vás si nějakou tu radu beru k srdci. Rozhodně nečekám, že se mi povede střílet hned napoprvé a s jistotou. Vlastní nezdary zákonitě přijdou. Rozhodně ale začnu s tím, že koupím na zaučení tu křesadlovou pistoli. Zrovna dneska jsem našel jednu, sice ne od Ardesy, ale od Pedersoliho za skoro tutéž cenu - je to model Kentucky. Sice to není Pirate, ale nevadí. Aspoň to bude bambitka jako z filmu Revenant :D

Přesnost, respektive tuhost spouště, per apod u té pistolky řešit tolik nebudu. Nejdřív mi půjde hlavně o to, aby to vůbec vystřelilo a pokud možno bez velké prodlevy.

Co mě bude asi nejvíc zajímat na začátku je správné upnutí kamene, jeho ostrost a sklon vůči ocílce. Ladění toho ostatního nechám na pak.
Mazání použiju jak jsem zvyklý z perkusek - to by mohlo být podobné, především podle zásady: kdo maže, ten jede.

Uživatelský avatar
ls007
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 305
Registrován: 10.06.2014 13:46
Bydliště: Praha

04.11.2016 20:00

Re: Předovkářské začátky

Osvědčilo se mi upínat kámen do olověného plechu, spolehlivost je mnohem lepší.

DrU2
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 33
Registrován: 04.02.2009 20:02

16.11.2017 12:58

Re: Předovkářské začátky

Prosím o radu/pomoc zkušených.
Chtěl jsem si koupit moderní inline předovku(úplně první) od Ardesy(asi Vorteka), ale nemají tam, co jsem chtěl a jak tak povidáme a zkoušíme, tak jsem se nějak zakoukal do Hawkena od InvestArm.
Prohledával jsem pak fórum a přišlo mi, že většina lidí co mají Hawkena, ho mají v ráži .45 :/. Je pro to nějaký důvod?

Jsou zde nějací BP střelci (asi z Prahy), co chodí okolo krámku Dave v Opletalce? Prosím, mohli byste mě kontaktovat? Děkuju moc za mail či SZ.


Reklama

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

20.11.2017 18:36

Re: Předovkářské začátky

Hawken rifle od IWA je nádherná puška, už to tu bylo mnohokrát vzpomínané. Pažba z ořechu, má kolébavý třpyt, jako tygří oko. (kámen z jižní Afriky) 12 drážek, napínáček. Pokud ji budete kupovat, nechť Vám prodají i náhradní piston. Myslím, že má jiný závit, než od Ardessy.
Ráže .45 - zřejmě většině lidí vyhovuje. Svou roli asi taky hraje "mám pětačtyřicítku".

Uživatelský avatar
ls007
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 305
Registrován: 10.06.2014 13:46
Bydliště: Praha

22.11.2017 22:04

Re: Předovkářské začátky

Ona je pětačtyřicítka taky praktičtější, zejména pro nás, co jsme líní, a nemáme dílnu na odlévání. Hotové střely se seženou snáz, a ve větším výběru.

DrU2
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 33
Registrován: 04.02.2009 20:02

28.11.2017 13:25

Re: Předovkářské začátky

Děkuji za reakce.
Prosím, ještě mám dotaz pro znalé. Už jste někdy viděli takový vývrt ? :-? Je to normal?(ty čárečky)-InvestArms Hawken 120
Díky za názor

Obrázek

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

28.11.2017 13:39

Re: Předovkářské začátky

Slusna brzda. Podla mna vyfrezovana hlaven a nezalestena. Vsetko vratane drazok by malo byt ako zrkadlo leskle a hladke.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

28.11.2017 17:42

Re: Předovkářské začátky

Tento skoro "pilník" žádný leštění nevyřeší. Už jsem tu fotku viděl a pořád nedovedu pochopit, jakým nástrojem ten v podstatě jemňoučký závit výrobce stvořil. I po vrtání je povrch hladší.Docela smutný, co projde výstupní kontrolou. O tormentaci nemluvě. Kdysi bývaly výrobky Investarm zárukou slušného stupně kvality.

DrU2
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 33
Registrován: 04.02.2009 20:02

08.12.2017 9:17

Re: Předovkářské začátky

Děkuji za názory. Ono to asi nebude úplně drsné, ale jen škrábnuté od štíplého vrtáku. Každopádně když to sledujete od pole k poli, tvoří to šroubovici.
Známý má revolvery a v jednom prý to samé a je to prý nejpřesnější z těch, co má.

Teď dotaz z jiného soudku. Pokud by si člověk chtěl trošku zrenovovat pažbu - opotřebovaný(ohlazený od ruky) lak, lze to zaretušovat místně nebo to chce vzít celé?

Je v okolí Plzně(Klatov) nějaký šikovný puškař či někdo jiný, kdo se zkrášlováním(repasí) tohoto druhu zabývá ?
Děkuji

Uživatelský avatar
Héfaistos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 13.10.2012 22:02

04.02.2018 14:25

Re: Předovkářské začátky

blecha.z píše:...Našel jsem článek pana Vallandighama, zkusil jsem za pomoci překladače vykopat trochu informací. Co myslíte, jsou reálné?...

...Křesadlo je pomalejší, než perkuska - to je mýtus. Pokud máte seřízený mechanismus zámku, správně nastavený pazourek, snop jisker vletí do středu pánvičky, tak hlavní nálož bude zapálena ještě dřív, než kohout perkusního zámku dopadne na zápalku, nebo-li zápal z pánvičky zapálí hlavní dávku prachu dřív, než-li kohout dokončí svou dráhu. Podstata je v tom, že oheň z pánvičky je rychlejší, než ze zápalky, i když mechanizmy zámků jsou stejné...


Opět se vracím ke staršímu tématu, neboť na netu se objevilo koncem roku nové perfektní video (a to rovnou z českých luhů a hájů!) věnující se černoprachu - resp zpomalených záběrů výstřelu. Jsou z hlediska výše uvedeného důležitá i v tom, že v nich natáčeli různé typy zámků (doutnákový, křesadlový, perkusní) a přesně měřili průběh doby výstřelů (tj. čas od prvního pohybu kohoutu po opuštění střely hlavně). Opět je zde naprosto jasně vidět (i spočítáno), že pan Vallandighamse, jemně řečeno, mýlí a křeadlo je vždy pomalejší (a to někdy skoro řádově!) jak perkus.

Uvedené video naleznete zde: Krása výstřelu II

kraken
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 407
Registrován: 05.04.2007 19:31

05.02.2018 1:15

Re: Předovkářské začátky

Videa moc pěkná, jen mi tam trochu chyběly druhy a navážky použitých komponentů ale to jsou detaily.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

05.02.2018 8:42

Re: Předovkářské začátky

Héfaistos píše:... Opět je zde naprosto jasně vidět (i spočítáno), že pan Vallandighamse, jemně řečeno, mýlí a křeadlo je vždy pomalejší (a to někdy skoro řádově!) jak perkus. ...


To je samozřejmě pravda, nicméně u dobře postaveného a správně seřízeného křesadlového zámku jsou rozdíly pod rozlišovací schopnost střelce.

Samozřejmě, střelba z křesadel chce cvik a selhání je pravděpodobnější.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 13.10.2012 22:02

06.02.2018 1:16

Re: Předovkářské začátky

Je to teda už dlouho, co jsem aktivně střílel předovky, ale rozdíl mezi křesadlem/doutnákem a perkusem jsem zaznamenal vždy. Prostě u perkusu je to zmáčknout->výstřel, kdežto u křesadla (či doutnáku) je to zmáčknout->čekat->výstřel. Je to možná jen desetina sekundy, ale jakožto audiofil jsem alergický na jakýkoliv špatný lipsync delší jak 10ms... :wink:

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

06.02.2018 1:46

Re: Předovkářské začátky

Suhlas :-) Nie je nic horsie ako vystrel M -ta-ta :-D Aspon pre zvukarske usi :-D

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

06.02.2018 8:39

Re: Předovkářské začátky

Když "zpožďák" slyším, je to už IMHO špatně. Ale možná jsem jen hluchej ;-) Přít se nebudu.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

06.02.2018 15:30

Re: Předovkářské začátky

Ahoj kamarádi. Mockrát jsem si na to vzpomněl. Ta videa jsou pro předovkáře přímo fantazie. Chyběla mně tam jedna věc - ukázka nabíjení na začátku filmu u každé zbraně. To každého předovkáře zajímá, potom následuje výstřel a opět je to předovkář, který to srovnává a přemýšlí. Mohl by to být námět na další video, že?
Na YouTube jsou některé ukázky střelby z křesadlovky, kde prakticky není znatelná časová prodleva od stisknutí spouště a výstřelu. Ale nemyslím si, že křesadlo je rychlejší, než perkuska. Možná stejně rychlá, když je nový kamínek, pečlivě seřízený, když střelec ví, jak nasypat na pánvičku prach a jaký druh. Pak následuje výstřel ihned.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

07.02.2018 0:07

Re: Předovkářské začátky

Mám stejný poznatek jak Zdeněk, když je křesadlový zámek dobře seřízený, tak nejsem schopen prodlevu zaregistrovat. Rozdílu mezi křesadlovkou a perkuskou věřím díky tomu videu, kde to měřili. Není důvod o tom pochybovat.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků