Uživatelský avatar
Igrlik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 472
Registrován: 17.11.2005 22:23
Bydliště: Prešov, SR

15.05.2015 12:04

Re: Předovkářské začátky

Zrozumiteľnejšie popisy spomínaných vyfikundácií by boli aj na menšie skriptá... námet máš, gúgli, hľadaj, študuj :wink:

Uživatelský avatar
Héfaistos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 13.10.2012 22:02

15.05.2015 12:18

Re: Předovkářské začátky

blecha.z píše:...na tomto videu se zdá, že křesačka odpaluje prakticky okamžitě...


Právě - jen se zdá. :wink: Ale i když to není zpomaleně, dá se vysledovat jasná prodleva mezi dopadem kohoutu a výstřelem. To u perkusního systému není. Navíc při střelbě z bagu (jako na videu) není riziko strhnutí tak velké a tak výsledky můžou být opravdu pěkné.

Jak už tady bylo řečeno, u křesadlovek hodně záleží na výrobním provedení a kvalitě zámku a celého systému, na jeho konstrukci a vyladění a také na druhu a kvalitě prachu na pánvičce. Přesto bude mít křesadlovka vždy výstřel o něco opožděnější (velikost té prodlevy závisí na výše uvedených skutečnostech) než perkus, kde se s tímto laborovat nemusí.

(OT) 2 Jeremiah - na tom fotu IMHO trénují střelbu zpoza překážky. Proto ten postoj.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

15.05.2015 13:36

Re: Předovkářské začátky

Igrlik píše:Zrozumiteľnejšie popisy spomínaných vyfikundácií by boli aj na menšie skriptá... námet máš, gúgli, hľadaj, študuj :wink:

Díky za nezištnou a neocenitelnou radu, ale tohle je fórun, na které chodím, abych se něco dozvěděl, případně poradil, pokud umím. Takže podle tebe ho rovnou zrušme a můžeme gůgliť, hľadať a študovať.

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

17.05.2015 13:52

Re: Předovkářské začátky

Ti kteří mají zájem se poučit o střelbě z křesadlové předovky je tady dostupná literatura:
http://www.amazon.com/Flintlocks-Practi ... 0977073645
Přílohy
FlintlockBook-small-sq.jpg

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

27.06.2015 19:07

Re: Předovkářské začátky

Ahoj chlapci. Mám dotaz. Syn je v nějaké grupě zabývající se třicetiletou válkou, gotikou a podobně. Mimo jiné má mušketu ráže 17.8 mm, jestli jsem dobře měřil. Tam se střílí ucpávkou, ale já bych to rád zkusil na ostro. Koule odliju do nějaké provizorní kokily. Ale zajímá mě dávka prachu na takovou dělovou kuli. A z čeho vyrobit lunt, stačí bavlněná prádelní šňůra nasycená roztokem hypermanganu, aby to jen žhavilo? Hledal bych na Googlu, ale tady to bude jistější. Díky za odpověď, nemám s tím nejmenší zkušenost, je to už moc daleká doba, kdy se to praktikovalo.

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

27.06.2015 19:15

Re: Předovkářské začátky

S odlievanim a navazkou ti neporadim, ale v jednej takej skupine pouzivali ako lunt normalny okruhly knot do petrolejky. Myslim, ze ho nicim nenapustali, len tak ako byvalo zvykom sem tam rozfukali :-)


Reklama

cornfield
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 20
Registrován: 29.06.2014 15:49

27.06.2015 19:23

Re: Předovkářské začátky

možná se pletu, ale mám dojem, že původně máčeli lunt z přírodného vlákna v roztoku oxidu olova v octu/kyselině octovej. kolik čeho si nepamatuju, narazil jsem na to kdysi dávno, na stránkách pána ze švícar, odpaloval tím husitskou píštalu. lunt je pak sladkej, necucat !

edit :
tady je návod i se zdůvodnení proč to tak dělali
http://www.musketeer.ch/blackpowder/lunte.html

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

27.06.2015 21:16

Re: Předovkářské začátky

No ještě, že jsem požádal o radu. Já bych použil prádelní šňůru a ta by se rozpletla. Knoty nemám představu, kde by se daly v dnešní době sehnat. Dřív se běžně prodávaly v kovomatech.

TomSmith
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 206
Registrován: 09.09.2012 12:52

27.06.2015 21:38

Předovkářské začátky


Uživatelský avatar
KajaKliment
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 606
Registrován: 18.04.2008 11:22
Bydliště: Vysočina

27.06.2015 22:03

Re: Předovkářské začátky

V kovomatu i v drogerii seženeš pořád. Možná ne na metry, ale balíček jo. Nedávno jsme kupovali půl metru za 25 nebo 30 korun.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 13.10.2012 22:02

02.11.2015 18:37

Re: Předovkářské začátky

V threadu předovková videa se objevilo výborné video, které z dovolením zduplikuji i sem, neboť se silně dotýká diskuse, která tu před půl rokem proběhla (rychlost vývinu rány u křesadlových vs perkusních předovek).

https://www.youtube.com/watch?v=Pk4RpjG-5sI

To důležité začíná v čase 6:38 - měření doby od začátku pohybu kohoutu po výstřel samotný. Výsledky:

Doutnákový zámek: 0,074 sec
Křesadlový zámek: 0,066 - 0,111 sec
Perkusní zámek: 0,008 - 0,011 sec

Když odpočteme čas pohybu kohoutu (který je u perkusního i křesadlového zámku +- stejný a jde o cca 0,005 - 0,007 sec) a poté provedeme příslušné výpočty, tak u křesadlového systému dojde k vývinu rány za cca 0,0825 sec, kdežto u perkusního systému je to v průměru 0,0035 sec, tj. zhruba 25x rychleji! (Jde o čas od dopadu křemene na pánvičku nebo dopadu kohoutu na zápalku do okamžiku kdy střela opouští hlaveň)

A i když započteme čas pohybu kohoutu (což je z hlediska strhávání důležitější) tak přesto je rychlost vývinu rány u perkusních systémů stále ještě cca 10x rychlejší!

Doufám, že výše uvedené video, údaje v něm obsažené a tyto výpočty budou definitivní tečkou a pro ty, kteří oponovali informacím, že perkusní systém je daleko rychlejší jak křesadlový, poučné.

Hnidopichové můžou namítat, že z hlediska statistiky jde o malý a nedostatečný soubor údajů (pokusů), ale garantuji vám, že i kdyby se měření provádělo u každé ze zbraní třeba stokrát, tak dojdete k obdobným výslekdkům - a to, že křesadlový zámek je cca 10x - 25x pomalejší jak perkusní (dle zvolené metodiky výpočtu).

enfield2
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 205
Registrován: 29.10.2012 20:05

29.07.2016 15:08

Re: Předovkářské začátky

Dobrý den,
jako začátečník s BP mám možnost koupit perkusní Howdah a to buď ráži .20/20 nebo 58/58. Ta druhá má drážky v hlavních. Obě zbraně jsem měl v ruce a jsou fungl nové. Kterou byste doporučili? Na střílení hrubými broky budou dobré asi obě, ale při střelbě jednotnou střelou by ta 58/58 mohla být přesnější, protože má ty drážky. Na druhou stranu ráže 20 je tuším o nějaký ten kousek větší než ráže 58.
Fakt nevím, kterou vybrat. Trochu si taky říkám, že broky z drážkované hlavně budou mít příliš velký rozptyl, ale to by se nemuselo stát, kdybych je nabíjel do hlavně v nějakém kontejneru z korkové zátky nebo něčeho podobného - tak jak je to u normálních brokových nábojů.

Za postřehy děkuji.

Uživatelský avatar
ladaj
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 87
Registrován: 29.11.2010 14:39
Bydliště: Zlín

29.07.2016 15:39

Re: Předovkářské začátky

Obecně drážkovaný vývrt broky roztočí a ty se pak po opuštění hlavně vlivem odstředivé síly rozletí do široka, na pár metrech přes celý terč. Osobně bych bral brokové, drážkovaná bude sice na kouli lepší, ale na broky nanic, pokud to nemá být na hady z bezprostřední blízkosti.

Otázka je, jak sportovně užít ty broky z brokových hlavní, statické míření je o ničem, chce to buď na čas, terče v pohybu nebo střelce v pohybu.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

01.08.2016 11:28

Re: Předovkářské začátky

Howdach pistol nemá hledí. Takže já bych volil hladkou 20tku. Nebo pak heldí dodělat... Ale stejně z toho terčovnice nebude, lepší je zametadlo... :mrgreen:

Bohemund
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 193
Registrován: 29.04.2013 6:54

03.11.2016 13:14

Re: Předovkářské začátky

A je to tady, čas dospěl a já se se svým střeleckým vývojem dostal do stádia návratu ke kořenům, lépe řečeno ke křesadlům.
Perkusní systémy jsem již poznal a líbí se mi, avšak nyní moje nitro touží po své první křesadlové zbrani. Zde je jádro pudla. Theoreticky jsem již doufám dostatečně připraven čerpáním informací z četby, sledováním videí i osaháváním a opatrným zkoušením křesadlových zbraní od mých kamarádů.

Východiska a základy, proč se chci naučit střílet křesadlovky:
- nostalgie a romantika starých zbraní
- mám rád i napoleoniku, piráty, válku za nezávislost USA apod.
- soutěžně bych se možná začal věnovat střelbě z křesadlových zbraní s hladkým vývrtem
- především bych ale střílel pro radost a pro to kouzlo samotné

Prosil bych o váš názor na následující dva body, které jsem si dlouhou dobu rozmýšlel:

Bod 1.
Nejprve si koupím jednoduchou křesadlovou pistoli, spíše levnou - moje volba by padla na model Ardesa Pirate, ráže .45 - abych si vůbec nacvičil všechny potřebné úkony s nabíjením, střelbou a vším co s tím souvisí. Získám tak svoje vlastní zkušenosti s křesadlovým systémem a pokud mě nadšení nepřejde, můžu přistoupit k bodu 2.

Bod 2.
Pokud mě křesadla chytnou a nadšení přetrvá, koupím si již dražší zbraň, se kterou již budu později i závodit, mazlit se a romanticky čmoudit na střelnici - Byla by to napoleonská mušketa s hladkým vývrtem od Pedersoli; model 1777 Corigé AN IX, ráže .69
Zrovna tato flinta se mi vzhledově líbí a pro moje účely by mi mohla vyhovovat, ačkoliv vím, že není nijak závratně přesná, což ale u hladkých hlavní ani nepředpokládám. Moje představa terčového střílení je - trefit siluetu člověka na 50 m, větší ambice asi ne.

Myslíte, že takto rozmyšlené je to v pořádku nebo byste postupovali jinak? Jak? Prosím o vaše myšlenky. Klidně i do SZ, ale raději veřejně, ať je to i pro ostatní.

Díky

Doplním malý podbod
Bod 2. b) - Pokud během zaučování s pistolí nebo později s mušketou dojdu k závěru, že chci střílet přesněji nebo na větší dálku nebo obojí, tak koupím ještě Pedersoli Jaeger Hunter; ráže .54 s drážkovanou hlavní a napínáčkem.

A teď mi jde hlavně o to, jestli je lepší to brát takto popořádku nebo rovnou koupit třeba mušketu 1777 nebo toho Jaegera a učit se rovnou na nich. Mám obavu z toho, že když mi to nepůjde a nechytne mě to, tak utratím zbytečně moc peněz za jinak dobrou zbraň a prodávat ji budu s citelnou ztrátou. Citelnější, než když by mě nadšení přešlo u pistole od Ardesy.
Naposledy upravil Bohemund dne 03.11.2016 14:49, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

03.11.2016 14:21

Re: Předovkářské začátky

Ahoj Bohemund. Myslím, že Tvůj postup má logiku. Vždycky můžeš pověsit pistoli na hřebík. A přesnost křesadlovky je plně srovnatelná s perkuskou, jen "získat řidičák" k její obsluze trvá mnohem déle.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

03.11.2016 17:23

Re: Předovkářské začátky

Já na tom byl podobně. Ne, že by mě přestala bavit perkuska, ale byl jsem zvědavý na křesačku. Tak jsem si jednu postavil. Ne pistoli, ale flintu. Pistole zavrhuji z jednoho prostého důvodu, že už ve svém věku nejsem schopen z nich dohromady nic trefit, třesou se mě ruce. Zvolil jsem ráži .54. Kupodivu už ze začátku byly výsledky poměrně slušné. Tedy na moje požadavky. Začal jsem s kuličkou .535 a flastrem 0,42mm a zůstal u toho. Navážka mě vychází 2,9 g. Musím říct, že střelba z křesadlovky má svůj půvab a mě těší víc, jak perkuska. Takže většinou střílím právě z křesadlovky.
Teď bych si dovolil sdělit svůj názor. Jestliže máš zkušenosti s perkuskama, tak bych se nebál jít rovnou do křesadlovky s drážkovaným vývrtem. Kupovat flintu s hladkým vývrtem je podle mně zbytečná investice. Jestli střílíš dobře z pistole, budeš střílet dobře i z křesadlové pistole. Nemám zkušenosti se zámky levných křesadlovek, ale to by se dalo tady někde vyčíst. Doporučuji na pánvičku používat pánvičkový švýcarák. Dal jsem za půl kila sice 12 stovek a ještě si pro něj jel 120 km, ale nic lepšího není. Je to opravdu rozdíl, oproti všemu, co jsem zkoušel.
Tohle byla moje cesta ke křesadlovce, jestli si z toho něco vybereš, je na tobě. Ještě bych podotkl, že nejsem extra střelec, střílím jen pro radost, tedy žádné závody. Ale kouzlo křesadlovky mě pořád drží. Tvoje obavy z "učení" jsou zbytečné. Oproti perkusce je jen jiný druh zážehu. Když je dobře nastavený zámek, není problém.

Uživatelský avatar
ls007
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 305
Registrován: 10.06.2014 13:46
Bydliště: Praha

03.11.2016 18:57

Re: Předovkářské začátky

Ardesu Pirate mám, a pokud mám být upřímný, nedá se z toho nic trefit. Na 10m jsem rád, když to udržím v černém na 50/20, a na 25m když to udržím v terči. Tedy při střelbě z ruky, z bagu je to zásadně lepší. Pistole samotná přesná je, ale problém je v dlouhé a velmi různorodé prodlevě mezi stiskem spouště, a okamžikem kdy střela opustí hlaveň. Má silné pružiny, a úder kohoutu do pánvičky a odklopení pánvičky s ní pořádně zatřesou.
Pokud to chceš na něco jiného než jenom sranda střelbu, nemůžu ji doporučit.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

03.11.2016 19:44

Re: Předovkářské začátky

Ardesácký zámek je hodně problematický, aniž by prošel doladěním. Jsou to odlitky poskládaný dohromady a tím to zhaslo. Už mám zkušenost, že se musí komplet rozebrat. Pozor na ztrátu té překlápěcí součástky, má jen si 5 mm na délku. Smirkem zrnitosti 2500 vyleštit styčné plochy, včetně hrotu spoušťové páky. Po smontování opatrně nastavit odpor tím šroubkem na ořechu. U křesadla zaleštit "nos" na ocílce. Je to ale práce pro zkušenější, je třeba opatrnosti při sundávání bicí pružiny atd.
Potom ale zámek chodí o poznání lehčeji. (namazat vazelinou, ale to je samozřejmé)

Uživatelský avatar
Igrlik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 472
Registrován: 17.11.2005 22:23
Bydliště: Prešov, SR

03.11.2016 20:07

Re: Předovkářské začátky

Ardesácke pružiny - bicia aj ocieľky - sú podľa mňa zbytočne silné. Bude vhodné ich buď zoslabiť alebo nahradiť slabšími. Kentucky Pistol "z krabice" bola nepoužiteľná - kohút by sa musel naťahovať skoro heverom a na odklopenie ocieľky bolo treba vyvinúť tiež poriadny tlak, kameň by to rozdrvilo ... :evil:

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník