Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

16.04.2015 19:25

Re: Předovkářské začátky

Naprosto souhlasím s poslední větou, vystihuje stoupání přesně.
K překladům z anglického jazyka je potřeba jisté shovívavosti. Existuje vynikající slovník, který se zabývá výhradně americkou vojenskou terminologií. Bohužel v něm nebylo téměř nic pro nás předovkáře. Takže jsme nadále odkázáni na překladač Google a věty typu: "Kladivo udeřilo na bradavku. Nebo - načítání bylo snadné." Po čase si člověk osvojí z kontextu, co to znamená. Buďme rádi za tuto možnost. Jsou zde lidé různých profesí a vzdělání spojení společnou zálibou, na to je třeba nezapomínat.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

17.04.2015 9:15

Re: Předovkářské začátky

navip píše:...Z výše použitých výrazů je asi nejpřijatelnější použít rychlý a pomalý vývrt ve smyslu roztočení střely.


Přesně tak jsem to psal a k tomu jsem došel ještě v době, kdy google byl v plenkách, nebo spíš možná internet u nás a nemaje technického vzdělání... :-)

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

17.04.2015 15:15

Re: Předovkářské začátky

Ano,přesně tak jsi to napsal.
V té debatě to pak nějak zapadlo,ale byl jsi první kdo to popsal česky a srozumitelně! :wink: :oops:

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

10.05.2015 16:11

Re: Předovkářské začátky

Protože výsledky křesadlovky nejsou žádný zázrak, člověk hledá na Netu. Našel jsem článek pana Vallandighama, zkusil jsem za pomoci překladače vykopat trochu informací. Co myslíte, jsou reálné?:
Volný překlad podle Paula Vallandighama:
Mezi lidmi je rozšířen mýtus, že předovky, zejména křesadlovky, jsou nepřesné a nesnesou srovnání s "ostrými" zbraněmi. A další věc je, že křesadlovky jsou pomalejší než perkusky. Část viny na tom nese snobství některých střelců, obávají se konkurence, jako kdyby šlo o výhry tisíce dolarů, předstírají že jsou velcí střelci, potomci legend dědů jejich dědů. Literatura o předovkách chybí, mladí, (nebo i staří) začínající nemají přístup k informacím.
Křesadlo je pomalejší, než perkuska - to je mýtus. Pokud máte seřízený mechanismus zámku, správně nastavený pazourek, snop jisker vletí do středu pánvičky, tak hlavní nálož bude zapálena ještě dřív, než kohout perkusního zámku dopadne na zápalku, nebo-li zápal z pánvičky zapálí hlavní dávku prachu dřív, než-li kohout dokončí svou dráhu. Podstata je v tom, že oheň z pánvičky je rychlejší, než ze zápalky, i když mechanizmy zámků jsou stejné.
Celé tajemství křesadlového zámku tkví v tom, že se nemusí prach nijak dusat, může se nechat trochu volného prostoru pro přídavný kyslík - což umožní zapálení celého objemu nálože prachu. Dále je lepší, když pánvička má široký a mělký tvar, než pánev úzká a dlouhá. Pokud to jde, vezměte Dremel nářadí a pánvičku upravte. Vyleštěte pánvičku do zrcadlového lesku. Usnadní to vytření pánvičky po výstřelu a odpuzuje rezavění. Ve slunné dny použijte na pánvičku 4F granulaci, v deštivém a chladném počasí pak stejný prach, jako v hlavní náloži. Otvor zátravky musí být nad prachem a prach pánvičky musí být kousek dál od otvoru zátravky. (této stati jsem zcela nerozuměl) Podle autora je vhodné mít kanálek v hlavní prachové náloži, umožní to bleskové odpálení prachu. Ukládejte pazourek do plátku olova, ne do kůže. Kohout, který má pazourek v kůži, má tendenci odskakovat. A důsledek pak je 20 výstřelů a pazourek nehází jiskru. Ale kámen uložený v olovu tuhle nectnost nemá. Moderní zámky mají příliš silnou pružinu, která ničí ocílku. Napětí pružiny by mělo být tři libry. V podstatě by měl kohout křesat jiskry i bez pružiny ocílky. Napětí bicí pružiny by mělo být asi 10 liber, ne, jak je tomu dnes, kdy tyto pružiny mají 40 liber. Silné pružiny způsobují nekonsistenci zásahů.
Dalším mýtem je flastr, koule a honba za měřením síly flastru. Staří lovci nemuseli mít starter. Hlaveň byla lehce do konusu, koule se zatlačila palcem ruky. A protože tehdy nebylo k dispozici takové množství různých bavlněných látek, jako dnes, museli utěsnit kouli jinak. Všude bylo k mání vosí hnízdo, trávy, mech, březová kůra, tabák, plevele. Zejména ale vosí hnízdo bylo vhodné - snadno se rozemnulo v dlani. Stačilo nasypat půl palce mezi prach a kouli. Tato vrstva zabránila propálení flastru a poskytla přesnost. A nejdůležitější je - najít vhodnou a stále stejnou látku na flastr. Nasypat kukuřičnou mouku, nebo vosí hnízdo. Nebo plst pro zedníky.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

11.05.2015 21:53

Re: Předovkářské začátky

Po mnoha,celkem úspěšných soutěžních letech v terčové střelbě z KřPu některým výše uvedeným tvrzením nevěřím ani omylem.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 13.10.2012 22:02

11.05.2015 22:19

Re: Předovkářské začátky

blecha.z píše:.....Podstata je v tom, že oheň z pánvičky je rychlejší, než ze zápalky, i když mechanizmy zámků jsou stejné.


Uff, teda, dočetl jsem to teda celý, ale už v okamžiku toho textu co jsem teď citoval, jsem nabyl pochybnosti, zda pisatel textu (Vallandigham) vůbec někdy černoprachými zbraněmi střílel. Protože větší blbost jsem už dlouho nečetl. Kdo se tím trošku zaobírá, tak sám moc dobře ví, že zpoždění (rozdíl) výstřelu křesadlového zámku oproti perkusu jde lehce pocitově poznat při samotné střelbě! A je to samozřejmě přesně naopak než autor textu tvrdí. Kdo tomu nevěří (nebo ten rozdíl sám při střelbě necítí), doporučuji mu třeba nějaké slowmo videa na YT.

No a zbytek textu? Skoro škoda slov...


Reklama

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

12.05.2015 12:07

Re: Předovkářské začátky

Pozor, "pan Blecha nepíše"! Jasně jsem napsal, že jsem začal s křesadlovkou a že mně výsledky nejdou. Nabídl jsem k diskuzi článek zmíněného pána z US a originál lze na Netu najít. Jestli je to nesmysl, tak by bylo slušné stať vypíchnout a napsat, PROČ jde o nesmysl. Ne kvůli mé ješitnosti, ale vůči těm, kteří s křesadlem začínají, či mají úmysl začít.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 13.10.2012 22:02

12.05.2015 15:03

Re: Předovkářské začátky

2 blecha - Přečetl sis můj příspěvek pozorně? Schválně tam uvádím - pisatel textu i se jménem! Tj. ne tebe.

A proč jde o nesmysl (zrovna ta mnou vypíchutá část) jsem uvedl také, ale pro jistotu to ještě zopakuji. Rychlost zápalu hlavní slože prachem na pánvičce je pomalejší, jak zápalkou (perkus). Kdo to nedokáže cítit při samotné střelbě, doporučuji mu shlédnout zpomalená videa na YouTube - zápalů křesadlových vs perkusních zbraní. (Plamen ze zápalky je řádově!!! rychlejší jak hoření prachu z pánvičky, neboť je to třaskavina, oproti černému prachu který je střelivina.)

Doporučuji např: https://www.youtube.com/watch?v=LjcDex6uaQE kde jsou poměrně hezky vidět prodlevy od zahoření prachu na pánvičce po výstřel.

Pro porovnání zde např perkus: (od 2:00) https://www.youtube.com/watch?v=kYXbf9m36nI kde je vidět, že k výstřelu dochází prakticky bez prodlevy.

U křesadlovky je tak možnost stržení daleko větší, než u perkusu - z čehož vyplývá častá pověra, že křesadlovky jsou méně přesné jak perkusy. Nejsou, ale vyžadují daleko preciznější spouštění - tj jsou háklivější na sthávání při spouštění a jsou tak pro střelbu náročnější, než perkusní systémy.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

12.05.2015 17:47

Re: Předovkářské začátky

Dobrá, je to jasné. Díky.
K tomu bych doplnil, že se mně neosvědčilo uchycení kamínku do plátku olova. Ale třeba je to jen subjektivní dojem.
A dál - kolik sypat prachu na pánvičku, plnou, trošku, libovolně? Ke kraji zátravky, nebo na druhou stranu. S množstvím prachu na pánvičce tápu, nevím to. Ale umístění prachu na pánvičce a v kanálku - to se mně zdá zbytečné, protože se to nedalo v praxi dodržet. Myslivec nebo voják nestál na místě, v boji už vůbec. Ale je možný, že se pletu taky.

Chtělo by to slabikář křesadlovky.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

12.05.2015 19:27

Re: Předovkářské začátky

Podívejte se na rychlý křesadlový zámek např. u pistole Mortimer ( a jsou i rychlejší)... závěr je jednoduchý. Co nejkratší zátravka a prach na pánvičče POD zátravku. Některé baterie rychlých zámků maj klínek, který prach na pánvičce sám při zavření baterie vytlačí tak, aby zátravku nezakrýval. Je to logické. Prach hoří na povrchu a pokud je zátravka ukryta pod jeho vrstvou, musí nejprve prohořet, což tedy trvá.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 13.10.2012 22:02

12.05.2015 20:48

Re: Předovkářské začátky

S množstvím prachu na pánvičce je třeba laborovat a najít tu vhodnou dávku pro konkrétní zbraň. Moc prachu i málo prachu je špatně. O laborování s kamínkem a ocílkou platí totéž - pro každou určitou zbraň bude vyhovovat něco mírně jiného.

Bohužel, nějaké univerzální rady jsou v tomo oboru dost ošemetné. IMHO si stejně každý střelec najde svoji optimální cestu (a to nejen co se týče prachu, ale i kulí, flastrů, mazání, aj.)

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

12.05.2015 21:09

Re: Předovkářské začátky

Kule, flastry, mazání, nabíjení - tomu se věnuju od roku 2008. Když už jsem tu křesačku loni postavil, chci mít výsledky aspoň pro potěchu duše. Zatím nebyly nějak zvlášť. Dělat něco jen tak bez logiky, bez přemýšlení, to považuju za ztrátu času. Tak šmejdím a skládám základy.

V čem spočívá "rychlý zámek". Je podstata stejná, jako u perkusky, kdy bicí pružina je spojená třmenem s ořechem?

Uživatelský avatar
Igrlik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 472
Registrován: 17.11.2005 22:23
Bydliště: Prešov, SR

12.05.2015 21:11

Re: Předovkářské začátky

blecha.z píše:...že se mně neosvědčilo uchycení kamínku do plátku olova. Ale třeba je to jen subjektivní dojem.
...

Olovo je tvárne, nárazmi sa formuje, poddáva, kamienok sa uvolní a rozviklá. Kus tenkej a tvrdej kože podľa mňa spraví oveľa lepšie uchytenie. Ak olovo, tak po každých pár výstreloch doťahovať. :?
Ak je koža dosť tenká (1-1,5 mm), potom nepruží tak, aby to bol problém.
Čo sa mňa týka, plne súhlasím s názorom, že na súčasných replikách sú predimenzované pružiny - bicia aj ocieľky. Vyladenie je nevyhnutné! :!:

JohnSilver
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 107
Registrován: 08.02.2009 12:50
Bydliště: Stredni Slovensko

13.05.2015 12:59

Re: Předovkářské začátky

Ja mam Frontiera. Zatravku som mal origo 1,5 mm, teraz mam made in home, priemer 1,4 mm. Do hlavni Vesuvit LC, na panvicku do dvoch tretin davam Swiss panvickovy.....prodleva je minimalna, chcem skusit este zmensit otvor na 1,3 mm.....s tym ze chcem zachovat spolahlivost, nabijam tak, ze po vystrele prefuknem hlaven, kohut dam na poistny ozub a zatvorim ocielku a nabijam hlaven...ked je na panvicke par zrniek prachu, zatravka je cista a mozem sypat prach na nu....ked zrnka nie su, cistim ihlou.

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

13.05.2015 13:40

Re: Předovkářské začátky

Jen poznámka k Paulu Vallandighamovi.

Paul Vallandigham - byl občanským povoláním advokát, dlouholetým členem NRA a řiditelem organizace GSL (GunsSaveLife.com)
zemřel 3.10.2012
On zcela jistě znal předovky, střílel z nich a jistě věděl o střelbě z nich dost a dost. Ovšem je pravda, že i členové na US fórech s jeho některými názory na techniku střelby z předovek nesouhlasili a ohleduplně to v debatách dávali najevo. Další věc je překlad článku kde se lze snadno dopustit chyby a tím poněkud znesnadnit správné pochopení technického textu. Strojový překlad správnému významu moc nepomáhá.
Přílohy
Paulrange.jpg

Uživatelský avatar
Héfaistos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 13.10.2012 22:02

13.05.2015 15:33

Re: Předovkářské začátky

Při vší úctě k Paulovi - napsat, že plamen střelného prachu má vyšší rychlost jak plamen perkusní zápalky... Mno. Když použiji slovo dezinformace, tak to jsem ještě celkem shovívavý.

Černý prach, ať u jakýkoliv, má kritickou (nejvyšší možnou) rychlost hoření cca 335 m/s, tzn. de-facto deflagruje. Rychlost hoření zápalkové slože (jakožto třaskaviny) je řádově vyšší. Taktéž plamen zápalky je intenzivnější a pod daleko větším tlakem, než plamen prachu z pánvičky (který "pracuje" při atmosférickém tlaku). Plamen ze zápalky tak dokáže iniciovat mnohem více prachových zrn hlavní slože v úvodní části výstřelu a to v daleko kratším čase, než plamen z pánvičky.

Stačí sledovat ty videa, které jsem postnul výše (nebo na YT jakákoliv jiná zpomalená videa výstřelů předovek) a musí to snad být všem jasné...

Edit: ještě přidám např toto (pěkně natáčeno na stejném místě):
https://www.youtube.com/watch?v=TenDAjMAD_4 (perkus)
https://www.youtube.com/watch?v=b9j0TeJYEIQ (křesadlo)

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

14.05.2015 20:09

Re: Předovkářské začátky

Jasně je vidět, že rozdíl ve spouštění je. Ale na tomto videu se zdá, že křesačka odpaluje prakticky okamžitě, prachu na pánvičce je hodně, výsledky bych takový chtěl mít:
https://www.youtube.com/watch?v=fkWxYnHPsE0

Uživatelský avatar
Jeremiah
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 114
Registrován: 17.02.2014 8:39
Bydliště: Uh.Hradiště

14.05.2015 21:09

Re: Předovkářské začátky

[quote="Fandaks"]Jen poznámka k Paulu Vallandighamovi.

poznámka ke vloženému foto - ta Afroameričanka má brutálně akční střelecký postoj :-)

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

14.05.2015 22:11

Re: Předovkářské začátky

Nepovažuju se za nijak zkušeného křesačkáře, ale na předloženém článku nevidím nic, co by bylo špatně-kromě obrovského zevšeobecnění, které mohlo vzniknout v rámci volného překladu, zvlášť pokud bylo zevšeobecňováno už v původním článku.
Perkusky jsou na jedno brdo, tam není o čem mluvit. Ale u křesadla je třeba rozlišovat, jestli je to "backwood blacksmith engineering" výtvor nebo širokopánvičkový zámek (třeba navíc "self priming" z nabíjení) sestavený z polotovarů které se už před r. 1800 vozily do Ameriky po bečkách a se zátravkou prostě prohnanou vrtákem někam pořed čelo dnového šroubu, nebo doladěná konstrukce s linerem anebo i komorou v dnovém šroubu, či high-end jako Manton V-pan lock na adekvátním kvéru.
Neopálený Manton se správně udělaným kamenem a dobrým prachem si podle testu (někdy konec 90. let, přišel jsem o to s havárií počítače) nijak nezadá s rychlostí dobrého civilního perkusu.
A mimochodem-náš jemný pánvičkový prach, který se dá koupit (Vesuvit Pf) je až nemožně moc jemný. Místo FFFFG by tam těch F muselo být tak 6-7...). 4F se dá získat přesátím LC na nejiskřivém (bronz, mosaz) sítu s oky 0,2 mm. Co projde, jde na pánvičku.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

15.05.2015 11:25

Re: Předovkářské začátky

Tak moc jsem z toho nepobral, myslím, že by nebylo od věci to napsat trochu srozumitelněji, především bez těch anglických výrazů.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník