Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

12.04.2015 20:23

Re: Předovkářské začátky

Myslím, že nám všem trošku křivdíš. Ale k věci. Někdo si raději pořídí kalibr .50, v některých ohledech je výhodnější. Měl jsem .32 předovky, mám už jen .45. Většinou člověk zůstává u jedné ráže, protože má k ní vybavení - kleště s kokilou, červa našroubovaného na válečku odpovídající ráži, zkušenosti s danou ráží.
Koupit či nekoupit flastr. No, to je otázka. Když jsem nahrabal už zmíněný kopec látek, zjistil jsem, že vlastně ani nevím, co se vlastně prodává. Co je doporučováno odborníky Pedersoli. Objednal jsem si zápalky a k tomu jedno balení flastrů. K mému údivu byla látka řídká, ale z velmi pevných nití. Vyzkoušel jsem to na střelnici, byla to paráda k mé mrzutosti. Říkal jsem si, že jsem vůl a zbytečně vyhodil peníze za látky. Při příští objednávce jsem opět koupil balíček flastrů. Výsledkem na střelnici bylo naprosté fiasko. No jistě, nitě byly už jiné, přestože tloušťka látky byla stejná. Předovka, Franku, takto nefunguje. Vyzkoušíš kus látky, nastřelíš zbraň a hadr vyhodíš, nebo u něj zůstaneš. Pokud máš výsledky dobré, koupíš si klidně třeba 5 metrů a ty peníze se ti vyplatí. Uvědom si, že u předovky je arkánum dělat vše pořád stejně. Když namažeš flastr v den střeleb, budeš mít jiný výsledek, než když namažeš flastr tři dny před střelbou. Když flastry jeden den namočíš v mazivu a jen tak halabala vyždímeš do papírové útěrky, budou výsledky zcela jistě jiné, než když flastry vložíš mezi savý papír a zatížíš třeba cihlou na hodinku. Klidně ti to můžu dokázat na fotkách.
Hodně proměnných? Setsakra hodně proměnných. V tom je předovka neopakovatelná, návyková a naprosto mrcha nelogická. Mám fotku - jeden den se mně vlezlo 5 ran do jednoho chumlu půl centimetru nad desítku. Příští střelby měly rozptyl jako dlaň. A věř tomu, že jsem se ohromě snažil připravit se jako vždy dokonale. Váha střel je u mně v nulové toleranci, jsou všechny stejné. Váha prachu taky, přítlak nabijáku už mám v ruce. Všiml sis někdy, jakou zrnitost má prach ve flašce, když už jsi skoro na dně nádoby? Nebo vystřelíš tři rány, pak se zakecáš s kolegou a pak pokračuješ ve střelbě. Mezitím hlaveň vychladla. Ty dáš dalších pět ran, a pak si dáš kafe. Co to asi dělá s rozptylem v terči, když je hlaveň pokaždé jinak teplá. Jsou to maličkosti? Není lepší se soustředit na střílení a mezi každým nabíjením si třeba napočítat do desíti, nebo udělat kolečko kolem židle?
Ale chápu tě. Začátečník s předovkou to nemá jednoduchý. Když má štěstí, má kamaráda. Nebo přítele na Netu, který ho trpělivě vede, vysvětluje a zcela jistě je ze svého žáka mnohdy na nervy.
Základem je obeznámit se s problematikou předovky. Klidně si i koupit zbraň, osahat ji do detailů. A než člověk půjde na střelnici, je lepší vlézt na tohle fórum a nestydět se zeptat. Je to pořád lepší, než zabít sebe, nebo jinýho.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

12.04.2015 20:55

Re: Předovkářské začátky

Ale jo, tím vším jsem si prošel když jsem před před více než čtvrt stoletím začínal
s předovkami, a to mi věř, nebylo co koupit, vše jsme vyráběli doma, dokonce ani
zápalky nebyly a o prachu nemluvě. Nevím kde chodíš na střelnici, ale já se stále setkávám s lidmi,kteří si koupí předovku a vůbec nic neví,tím myslím opravdu nic, dokonce ani to, že
je nutné nějaké mazání. O množství prachu už ani nemluvě,ani zde nebudu psát co vše
jsem už viděl. Proto říkám - nejlépe začít a vše si koupit a pokud možno v krámě,kde
to znají, poradí a nejen se snaží z věci neznalého člověka vytáhnout peníze.
A pokud budeš začátečníkovi vysvětlovat nitě,hustotu látky atd.,atd., bude z toho jelen
a spíše ho to odradí. A tvůj názor, že někomu zde poradíš - to ano, ale ten dotyčný už musí o tom něco vědět pak tvá rada má cenu, ale sám vidíš kolik
zde píše začátečníků líných si o své problému něco vyhledat a načíst a ptají se na úplné základy a nebo na zaručené, desítkové,laborace. To jsem tady chtěl v podstatě říci.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

12.04.2015 22:04

Re: Předovkářské začátky

Pro Navip:
Pořad mně nešlo z hlavy, píšete, že se dalo s maxiballem nastřílet skvěle při stoupání 1:66. Pak jsem si vzpomněl. Měl jsem nádhernou ocelovou kokilu velké minie, přesné rozměry už si nepamatuji, ale asi 1,25". Střílel jsem s ní z hlavně se stoupáním 1:48, pro kterou je optimální délka střely 0,6". Viz foto. Zase jsem kokilu prodal, protože byla pro mou hlaveň moc volná, v podstatě do hlavě padala sama. Ale špatné to zas nebylo, ne?
Přílohy
velká minie.jpg

Hrom
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 8
Registrován: 19.11.2014 10:35

13.04.2015 8:59

Re: Předovkářské začátky

Pro Virginan:
Mám dotaz na ty špunty z plsti. Jak tlustý materiál na .45. Myslím aby se špunt v laufu nestočil, když je budu nabíjet?
Pro Důďa:
Díky za tabulky od Pedersoliho. Zaujalo mne, že až na drobné výjimky pro ráži .45 udávají všude průměr kule 11,30 mm a flastr tlustý 0,25 mm.

Jinak všem ostatním děkuji za cenné rady a slušnou diskuzi.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

13.04.2015 9:23

Re: Předovkářské začátky

Já nabíjím taky na filcové zátky napuštěné mazáním. Tloušťku do ráže 45 jsem měl 8-10 mm, sekáme to 12 mm lochajznou.
Ideální je třeba ta plst na hladítka, ale lepší je hustá, než taková hnědá řidina. Samozřejmě to nesmí být syntetika, která se propálí, jak už někdo psal.

Viz třeba: http://www.inaradi.com/nahradni-filc-ce ... 2b2e029e15

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

13.04.2015 9:24

Re: Předovkářské začátky

Aby se špunt z plsti nestočil, musí být minimálně tak vysoký, jak je široký... nebo jej musíš zasouvat trnem, který je jen nezbytně nutně menší, než průměr vývrtu...

Ale i plst může být různě hutná a tím pádem pružná... Má někdo vysledováno, jak se to projevuje/neprojevuje na seskupení zásahů?


Reklama

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

13.04.2015 10:16

Re: Předovkářské začátky

Plsť mám kvalitní /ta původní bílá na hladítka/ a zásobu dostatečnou a letitou.
Jako Peggy 8-10 mm.
Vysledováno nemám,protože používám stále stejnou plsť .
Puška dokáže víc než já,ale i tak je to dost slušné.

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

13.04.2015 19:53

Re: Předovkářské začátky

blecha.z píše:Pro Navip:
Pořad mně nešlo z hlavy, píšete, že se dalo s maxiballem nastřílet skvěle při stoupání 1:66. Pak jsem si vzpomněl. Měl jsem nádhernou ocelovou kokilu velké minie, přesné rozměry už si nepamatuji, ale asi 1,25". Střílel jsem s ní z hlavně se stoupáním 1:48, pro kterou je optimální délka střely 0,6". Viz foto. Zase jsem kokilu prodal, protože byla pro mou hlaveň moc volná, v podstatě do hlavě padala sama. Ale špatné to zas nebylo, ne?

Přiznám se, že nechápu souvislost. Minie má dopředu posunuté těžiště a tak může letět stabilně i z velkého stoupání a navíc stoupání 1:48 se považuje za přechodné/universální.
No a ten uvedený soustřel mi nepříjde až tak moc, leda by to bylo na stojáka :D

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

13.04.2015 20:12

Re: Předovkářské začátky

Chtěl jsem jen říct, že celkem dlouhá střela letěla stabilně ze stoupání 1:48. A psal jsem, že pro tohle stoupání by měla být délka střely maximálně 0,6 coulu, což ta minie rozhodně překračovala.
A soustřel - na mě to v roce 2010 bylo moc dobré.

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

13.04.2015 23:11

Re: Předovkářské začátky

No a já opět uvádím, že minie má oproti plným střelám posunuté hmotové těžiště před aerodynamické a tak se stabilizuje jako třeba šíp a stačí jí velké stoupání (MENŠÍ OTÁČKY).
Zkus si vyhodit do výšky minii nad měkkou/vlhkou zeminou a na rozdíl třeba od REALu s vysokou pravděpodobností dopadne přední částí dolů.
Jen mimochodem, nechci zavádět nové vlákno, kdo z místních zkušených jede v sobotu do Placy na Medvědí tlapu?

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

14.04.2015 20:59

Re: Předovkářské začátky

No jo, teorie je jedna věc a praxe druhá, znám několik lidí, kteří střílí z dlouhé pennsylvanie se stoupáním 60 maxiball a ještě dává pod něj mazanou ucpávku
a střílí 9 -10 rozptyl když je dobrá konstalace hvězd, samozřejmě bez podpory a vstoje.
Spousta začínajících předovkářů chce jen flintu s co největším stoupání, pokud by se dělalo
1:10 pak by toužili po tomto,protože si myslí že zde platí přímá úměra - čim strmější
stoupáni = desítkový zásah. Ovšem pak přichází vystřízlivění a někteří znechuceně končí s tímto krásným sportem protože se nenaplní jejich ambice. A přitom stačí tak málo, něco si o tom přečíst a nechat si poradit.

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

14.04.2015 22:11

Re: Předovkářské začátky

Asi by bylo dobré si ujasnit terminologii,uniká mi smysl některých příspěvků. Stoupání vývrtu se značí pro příklad 1:20" jedna otáčka na 20"= malé stoupání vhodné na delší střely, 1:48" střední/universální, 1:66" jedna otáčka na 66"=velké stoupání, vhodné pro kuličky.
Z některých příspěvků se mi zdá že je to myšleno opačně než než to, co mám zažité u moderních zbraní.Perkusní jsem střílel před 20 lety,jen revolver,pušku jsem si pořídil až teď.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

15.04.2015 7:39

Re: Předovkářské začátky

Ano, to je dobra poznamka. Je nutne si ujasnit pojmy. Ja bych treba rekl, ze je to presne naopak: 1:20" je velke /rychle/ stoupani a 1:66" je male /pomale/ stoupani.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

15.04.2015 8:59

Re: Předovkářské začátky

Wdog: Vnímám to jako ty. Stejně, jako 12g brokovnice je větší než 16g, přestože číslo je nižší... A spíše než malé/velké stoupání, použivám rychlé/pomalé. Čím kratší dráha potřebná k jedné otočce střely, tím rychlejší vývrt je.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

15.04.2015 11:12

Re: Předovkářské začátky

Pánové, nic ve zlém, ale vnímáte to špatně. Je to přesně tak, jak píše navip. Čím víc otáček na danou vzdálenost, tím menší stoupání. Tedy, 1:20" = malé stoupání, 1:50" = větší (strmější) stoupání.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

15.04.2015 11:42

Re: Předovkářské začátky

Chlapi, myslím, že jsem pochopil vaši logiku a tím pádem taky tu svoji.
Řekněme stoupání 1:10", tedy jedna otáčka za 10 palců, tzn. 25,4cm.
Já jsem to myslel tak, že se střela při pohybu více otáčí, tedy drážky vývrtu relativně více stoupají, stoupání je tedy velké, to vše ale z pohledu vodorovně položené pušky.
Pokud si ale třeba pušku představíme postavenou svisle, při tomto 1:10" střela nahoru stoupá relativně pomalu, stoupání je tedy pomalé, to je zase váš pohled. Něco jako závit.
Neposoudím, co je logicky či technicko-normově správnější, vzhledem k tomuto babylonskému zmatení jazyků bych navrhoval vyprdnout se na označování jako "malé/velké" stoupání, ale stoupání nazývat výhradně "pomalé/rychlé", podle logiky, jak rychle se střela otáčí. Tomu odpovídá i mezinárodní slow/fast twist.
Takže 1:10" je rychlé stoupání (střela se rychleji otáčí), 1:66" je pomalé, a 1:48" je univerzál.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

15.04.2015 15:46

Re: Předovkářské začátky

Ale ne, je přece jedno, jestli flinta leží, nebo stojí. Pořád je to stejný. Nevím, která střela je rychlejší, jestli z malýho stoupání, nebo naopak z velkýho stoupání. Takže bych nepoužíval formulaci rychlý a pomalý stoupání. Podle mně je stoupání buď velký, nebo malý, případně samozřejmě něco mezi tím. Tak jako u šroubu. Hlaveň je vlastně šroubovice a střela šroub. Tak je to zcela logický a řekl bych i odpovídající odborný literatuře.

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

15.04.2015 16:49

Re: Předovkářské začátky

"mezinárodní slow/fast twist.
takže 1:10" je rychlé stoupání (střela se rychleji otáčí), 1:66" je pomalé, a 1:48" je univerzál"

Když se už nedokáží dohodnout,ani staří praktici,tak potom úplnému začátečníkovi po přečtení těchto příspěvků hrábne a půjde se zastřelit. :wink: :lol:

Já to chápu tak,jak je ocitováno výše.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

15.04.2015 19:15

Re: Předovkářské začátky

Hehe, to je sranda. Samozřejmě víme, že 1:60 je jedna otáčka střely na 60" a 1:22 je jedna otáčka na 22". Ale v hlavě mám uloženo, že moderní kulovnice mají 1:16 a méně. A víme, že moderní střely se zatraceně rychle otáčejí, takže když někdo řekne, že Tracker má kupříkladu 1:28, tak je jasné, že REAL se otáčí dosti svižně okolo sama sebe.

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

15.04.2015 23:40

Re: Předovkářské začátky

To je sranda,netušil jsem jaký rozruch zanesu do vašich řad. Nechci být vnímán jako prudič, ale jak ze své profesní praxe,jsem strojař konstruktér, tak i oblasti zbraní/sportovní střelby kterými se zabývám 45 let ,mám zkušenost že bez sjednocení významu slov dojde k neporozumění. Nejsměšnější situace vzniká pokud se někdo v rámci "odborničení"pustí do otrockého překladu americké zbraňové terminologie.
Můžeme se třeba dohodnout že rychlost střely není její vrtění ale pohyb ve směru výstřelu a vyjadřuje se v metrech nebo stopách za sekundu.
Stoupání je délka na jednu otočku a rychlost otáčení střely je daná stoupáním a také úsťovou rychlostí a vyjadřuje se počtem otáček za sekundu. Z výše použitých výrazů je asi nejpřijatelnější použít rychlý a pomalý vývrt ve smyslu roztočení střely.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků