Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

08.08.2013 12:53

Re: Predovkárske nehody

Ano, přesně tak to je (asi nejsi v rozporu s tím, co psal Kentan a já a komentuješ dotaz od blecha.z).

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

12.09.2013 22:17

Re: Predovkárske nehody

Jen taková málá poznámka na okraj. Nejsem ani chemik, ani fyzik... Někde, možná i tu na střelcetví, jsem četl info o havárii perkusní pušky během pietní salvy při pohřbu... Co mne zaujalo a uvízlo v paměti bylo, že puška byla extremně malokaliberní - .32 tuším a navážka prachu byla dost velká, tuším 3-4g.
Existuje něco, jako detonační sloupec, či tak nějak. Jinými lidovými slovy, do určité výšky nasypaného prachu jen shoří, pak už bouhá...
Nebo se úplně pletu... :?:

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

12.09.2013 23:40

Re: Predovkárske nehody

Černý prach je výbušnina, střelivina a taky trhavina. Takže bych si rozhodně netroufnul tvrdit že hlaveň do poloviny nasypaná černým prachem jen "vyhoří" nebo jen "pšoukne" a pod. Hodně dnešních začátečníků si vůbec neuvědomuje jakou sílu má černý prach a nic neví o jeho dlouhé tradici v trhání skal.

Největší problém je asi slovo "hoření" černého prachu. Tohle slovo nevystihuje děj který nastává při odpalu v dnešních replikách, ani při trhacích pracech a myslím že ani u zábavné pyrotechniky. Proto si můžeme občas přečíst naivní představy o tom co černý střelný prach umí. Mimo to si každý představuje hoření úplně jinak.

Pro ty které toto téma zajímá je tady stránka:
http://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99eln%C3%BD_prach

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

13.09.2013 11:03

Re: Predovkárske nehody

Černý prach není primárně trhavina, je to střelivina. Proto se také používá dodnes k odstřelu velkých bloků kamene, které je nutné vylomit vcelku. Protože, jak aspoň říkal můj táta střelmistr, černej prach odsouvá, netrhá :)
Jinak k té nasypané hlavni do půlky: málo kdo si uvědomuje, že takhle nasypaný prach tvoří i "střelu". A to dost nepříjemnou. Vršek nehoří (plamen se k němu neprokouše zezdola), zato se pěkně utemuje a šprajcne - obdobně, jako vy ten lauf někdo zaklínoval....

Předchozí

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník