IS1
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 4
Registrován: 22.12.2012 12:35
Bydliště: Kroměříž

22.12.2012 13:31

Re: Přebíjení - otázky začátečníků

Dobrý den.
Prosím o radu.
Mám ruskou pistolku Makarova 9mm. Dochází mi munice a můj zdroj hlasí, že to lepší nebude. S obtížemi sháním pod cenou 4,5 Kč/ks a začínám uvažovat o přebíjení. Je to oblast, ve které jsem Lama a nemám přebitý ani jeden náboj. Přečetl jsem toto i ostatní vlákna a o této ráži je psáno minimum a když, tak okrajové informace. Chci poprosit, zda by jste mě byli ochotni nasměrovat.
Otázek mám několik :
1) Poctivě sbírám svoje nábojnice. K čištění a leštění je informací dost. Zjistil jsem, že mám i poměrně dost nábojnic 9L. Dočetl jsem se, že někteří přebíječi Makarova je zkracují o 1mm a pak používají pro 9M. Otázka zní: Je potřeba po vyčištění a zkrácení nábojnic 9L, ještě je nějak formátovat s ohledem na kužel 1:11, nebo stačí rozhrdlit v 1.kroku? Pokud se provádí formátování, tak čím a jak?
2) V počátku přebíjení chci používat střely FMJ. Můžete mi doporučit zdroj pod 2 Kč/ks, nemohu nikde najít?
3) Jak se střílí do terče z odlévanou střelou PB 95gr, vliv na hlaveň a přesnost?
4) Jaké máte praktické zkušenosti s odléváním střel 9M-.365/95gr a následnou kalibrací .364. ? Jakého výrobce kokil a kalibru by jste mi doporučili?
5) Jakého výrobce matric používáte a jaké úskalí mám očekávat?
6) Jakou laboraci a jaký prach, zápalky používáte?
7) Je nějaké úskalí při přebíjení tohoto náboje, na co bych měl zaměřit obzvláště svoji pozornost?

Rád na práci používám kvalitní nástroje, na těch nechci šetřit. určitě budu používat víceoperační lis, ale tam se zatím moje úvahy neubírají. Cílem těchto otázek je, abych vůbec mohl střílet ze své oblíbené pistolky, pokud možno tak, jak z továrního střeliva. Věřím, že nejsem OT s těmito otázkami v tomto vlákně, pokud ano, tak prosím o přesunutí ....:-)

Děkuji předem za odpovědi.

Gangoš
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 361
Registrován: 05.08.2010 13:43
Bydliště: Střílky

22.12.2012 17:07

Re: Přebíjení - otázky začátečníků

Makarova si přebíjím a je to v pohodě.

1) Nejlíp vyzkoušet, po prvním přebití po zkrácení bez formátování bude mít náboj hnusný tvar, ale fungovat by mohl a po prvním vystřelení se do potřebného tvaru srovná.

2) FMJ se u nás dá normálně sehnat jen od SaB za nějakých 2,70 (možná už i víc, dlouho jsem je nekupoval). Pokud objevíš někde levnější tak mi dej vědět. Jinak jsou k sehnání jen ARES (olovo v plastu) ty jsou pod 2 Kč, ale kolikrát je taky dobrodružství je sehnat.

3) Poplastované olovo (ARES) se chová jak celoplášť a k hlavni je trochu šetrnější, rozdíl v přesnosti jsem nepoznal.

4) Pokud vím tak potřebné kalibry nedělají všichni výrobci a kvalita je srovnatelná.

5) Používám nejlevnější LEE a je to bez problémů.

6) Zápalky SaB, prach Lovex D032 (ekvivalent Accurate 2), a dobře chodí i s D036 (Acc. 5), který je v 9L na nic. D032 se sype míň, vyjde levněji a míň kouří. Laborace z hlavy nevím, ale pohledám.

7) Tato ráže se přebíjí perfektně, není na ní co ladit takže nemá ani žádné úskalí je radost ju přebíjet. Pokud teda seženeš levné střely :wink:

IS1
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 4
Registrován: 22.12.2012 12:35
Bydliště: Kroměříž

25.12.2012 21:17

Re: Přebíjení - otázky začátečníků

2 Gangoš: Děkuji za nakopnutí, jenom bych chtěl ještě poprosit o tu laboraci.... :), a jaký výrobce zápalek, kterým se vyhnout.... To jsou Střílky u KM?

gres
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 11.11.2006 1:47

27.12.2012 10:56

Re: Přebíjení Makarova a Tokareva

Zdravím All, zistil som že sa mi hilzne 7,62x25 po x prebitiach natiahli nad rozmer komory a LEE nevyrába orezávačku na daný kaliber. Nemám veľmi chuť kupovať puškovú a tú potom skracovať, ale ak iná nebude... Vie niekto o inom výrobcovi ?

Gangoš
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 361
Registrován: 05.08.2010 13:43
Bydliště: Střílky

29.12.2012 15:03

Re: Přebíjení Makarova a Tokareva

To IS1
D036 dávám 4,7 - 4,9 grain na prachovači od LEE je to díra .32 a té D032 sypu 3,4 grain, tj. díra .34, ale ještě to nemám úplně doladěné, protože mi tovární náboj zničil hlaveň a už půl roku nemůžu testovat střelbou. Střílím to teda z CZ 83. Nikdy jsem jiné zápalky než SaB nepoužíval a jsem spokojený.
Jo Střílky u KM.

Uživatelský avatar
trabi_fun
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1002
Registrován: 03.10.2008 14:21
Bydliště: Praha

02.01.2013 13:20

Re: Přebíjení Makarova a Tokareva

Makarova jsem vypiplal k dokonalosti - 113grs FMJ SWC-BT - bezproblemove podavani (Kevin, Mak, Feg), krasne seka kolecka a presnost pri 8mm valcove, presne kalibrovane vodici plose - bezchybna.

MAK - 113grs.jpg


Reklama

ludek26
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 134
Registrován: 10.05.2012 10:28
Bydliště: Písecko

02.01.2013 18:49

Re: Přebíjení Makarova a Tokareva

ty tvoje naboje vypadaji mooc dobre,
co pouzivas za strely FMJ (nekde jsem cetl ze
je vyrabis sam ?) nebo je moznost je nekde koupit?
dekuji

Nobel
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 172
Registrován: 23.12.2007 22:42
Bydliště: Prostějov

03.01.2013 10:37

Re: Přebíjení Makarova a Tokareva

To Gres:
univerzální zkracovačku vyrábí třeba Hornady, M.Soukup ji má skladem.
http://www.hornady.com/store/Trimmer-Wi ... ck-1-Each/

gres
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 11.11.2006 1:47

03.01.2013 18:01

Re: Přebíjení Makarova a Tokareva

vyzerá dobre, dík za tip, trochu som posurfoval po nete a na cabelas.com je pri tomto produkte od nespokojeného užívateľa varovanie že nepodporuje shellholder od iného výrobcu ako hornady. Máš s tou orezávačkou nejakú skúsenosť v kombinácii s shelholdermi od lee ?

Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

03.01.2013 19:06

Re: Přebíjení Makarova a Tokareva

Do zkracovačky Hornady jdou jenom jejich shellholdery, mají větší díru pro zápalkovač. Ale dělá je kdekdo. www.brownells.com/reloading/case-prepar ... m?psize=96

Uživatelský avatar
trabi_fun
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1002
Registrován: 03.10.2008 14:21
Bydliště: Praha

03.01.2013 19:11

Re: Přebíjení Makarova a Tokareva

Sice mam vetsinu orechu (S/H) od HDY, ale stejne jsem prave z duvodu tohoto omezeni sel do Lymana - tam zadny orechy nepotrebujes. Na krajeni experimentu to staci, ale pri vetsi serii je to neskutecny ojeb - pak je treba navstivit kamarady soustruzniky, aby to upichali na potrebny rozmer. Jeste jedna rada - na par (set) kusove serie staci ocelovy Lyman cutter head, pro nadsence je mozne dokoupit nahradni frezku s karbidovymi platky a ty patricne pribrousit (original je tupy jak rit...)

Uživatelský avatar
Prim
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 134
Registrován: 04.10.2011 9:21
Bydliště: Vojkovice

25.01.2013 15:34

Re: Přebíjení - otázky začátečníků

Ahoj,

predem se omlouvam za patrne uplne blbej dotaz. S prebijenim zacinam, vcera jsem zkousel prvnich par naboju (jde o 9Mak). O co mi jde - jsou na nej tridilne matrice, pricemz posledni usazuje strelu a zaskrcuje nabojnici. Nicmene prijde mi, ze i po usazeni strely do odpovidajici hloubky a "zaskrceni" je porad nabojnice trochu otevrena. Strela se nevakla, sedi pevne, jen je po okraji oproti tovarnimu strelivu znatelny prechod. Makarov nabije a vyhodi.
Nastavuje se matrice (LEE) nejakym zpusobem i ohledne zaskrceni? Mozna jsem to blbe pochopil, ale mam za to, ze se nastavuje jen hloubka zapusteni strely a zaskrceni jde tak nejak ruku v ruce s tim. Nebo se pletu? Pripadne muze to byt jen o moc velikem rozevreni nabojnice predchozi matrici?

Diky za trpelivost :D
P.

mhargu11
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 122
Registrován: 24.11.2011 9:47

25.01.2013 15:49

Re: Přebíjení - otázky začátečníků

Poslední matrici trochu víc zašroubuj do lisu. Samozřejmě že musíč upravit i ten šroub co udává hloubku sřely trochu nahoru.

Uživatelský avatar
Prim
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 134
Registrován: 04.10.2011 9:21
Bydliště: Vojkovice

25.01.2013 15:58

Re: Přebíjení - otázky začátečníků

Ja jsem jouda :lol: :lol:
Diky a omlouvam se za zbytecnej dotaz, uz jsem mel asi vcera dost, po tom, co jsem daval celej lis dohormady a snazil se vsechno pochopit + nastavit... nedoslo mi, ze se matrice nastavuje zapustenim, ale vnitrek na usazeni strely ma vlastni zavit... :wink: Jeste jsem na to koukel a rozdelaval ji... :roll:

Uživatelský avatar
Flash
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 630
Registrován: 03.03.2007 13:14
Bydliště: Hradec Králové / Praha

25.01.2013 21:12

Re: Přebíjení - otázky začátečníků

A nábojnice roztahuj co nejmíň. Déle Ti vydrží.

Začátečník
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 48
Registrován: 18.02.2012 22:44

31.07.2013 23:23

Re: Přebíjení Makarova a Tokareva

Střílíte někdo olověné střely z naší vz. 82? Připadá mi, že třeba ty od Aresu nebo z forem od Lee mají krátkou vodící část a v polygonu by s nimi mohl být problém. Jestli fungují, můžete sem, prosím, někdo dát fungující recepturu?
Našel jsem cca 150 grainové střely v ráži .401. Musely by se kalibrovat, ale vodicí část by byla o dost delší. Váhově je to ale už dost přes 95 grainů, které by střela správně měla mít. Lze ještě takové střely použít?
Předem děkuji za případné odpovědi.

Gangoš
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 361
Registrován: 05.08.2010 13:43
Bydliště: Střílky

01.08.2013 13:46

Re: Přebíjení Makarova a Tokareva

9M poplastované olovo od Aresu přebíjím, střílím a funguje, v polygonu se nestrhává. Vodící část je dostatečná. Kousek výš jsem psal navážky které používám a fungují.

Začátečník
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 48
Registrován: 18.02.2012 22:44

03.08.2013 23:38

Re: Přebíjení Makarova a Tokareva

Děkuji. V každém případě je pozitivní, že se dá jednoduše olovem přebíjet i pro vz. 82. Nahoře jsou na fotce náboje, se 115 grainovými střelami. Ta zkratka mi nic neřekne. Nevíte někdo, co je to za střely? Nějaké těžší bych rád zkusil. Jedno jestli olovo nebo pláště.
Obvykle každý přebíjí na terčovou střelbu, ale máte někdo nějakou našlápnutější laboraci, která je stejně dobrá nebo přesnější než třeba obyčejný SB? Myslím samozřejmě náboj s normálními tlaky.

Uživatelský avatar
xmeda
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 66
Registrován: 07.03.2013 13:19
Bydliště: Brno

03.11.2013 0:10

Re: Přebíjení Makarova a Tokareva

Zvidavy dotaz: nezkousel nekdo strelit z Makarovu/Vz.82/FEGu naboj 7.62x25? Pri 1.5mm rezerve by me zajimalo, jestli to jen mocne svihne zaverem a zbran vystreli nestabilni strelu o podstatne nizsi rychlosti. Nebo jestli to zdevastuje zbran...? Vzhledem k tomu, ze pistole na makarovy prezijou bez uhony vystrel 9mm Lugeru, tak by to nemelo nejak zasadne ublizit. (smysluplnost v tom nebudeme hledat a ze neni dobre michat naboje taky vim.. ale ciste experimentalne by me to zajimalo)

Kdyz si nekdo sam prebiji, mohl by to +/- bezpecne zkusit s malym mnozstvim prachu.

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

04.11.2013 10:03

Re: Přebíjení Makarova a Tokareva


PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení / Pistolové ráže

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník