Uživatelský avatar
Alchymistic
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 30
Registrován: 24.09.2016 2:14

27.04.2023 11:04

Přebíjení 8x72R

Zdravím.
Najde se zde někdo, kdo by se zabýval touto exotikou?
Oslovil mne známý s kulovnicí této ráže a přestože přebíjím kde co, byla tohle ale pořádná výzva.
Je to náboj z roku 1898 !! - kuželový tvar a s poloplášťovou střelou.
Matrice pouze CH4D a v ceně přes 8 tis. Kč! a nedostupné.

Tak jsem začal pátrat a diskutovat, až jsem vyžebral matrici od pana Vosmanského z Explosie - strojní matrice bez závitu z dávných dob, kdy st ten náboj vyráběl v SaB (tehdy Blanické strojírny)
Kamarád šikula na nich udělal standardní závit a překalibroval jsem nábojnici 9,3x72R od SaB - chce to fest mazat (nestéhavé mazivo Tectane), jinak praskají.
Laborace 42 Grs S062 a střela SaB SP 2941 (196 grs a diametr .318).
Usazení třely na AOL 90,8 mm a škrcení krčku bylo nezbytné - střela dost volná. Použita škrtící matrice LEE ze sady 8*57 a aby se nastavila správná délka, navlékal jsem na NBC podložky (asi 7 ks) pro dosažení správné pozice kleštiny na konci krčku.
Ten náboj je vážně naprosto unikátní. Dlouhá štíhlá tužka s kuželovým tvarem. Dýchá z toho historie. Asi jsem se zamiloval.

Na střelnici jsme to vzali včera a výsledky nás posadily na zadek.
Puška obojetnice s optikou. Výrobce jsem nerozluštil, ale nádherné rytiny a na to, že jí bylo možná 100let, tak vše chodilo jak švýcary a soustřel na cca 40 metrů prakticky do díry a z obou laufů. Rychlost 625 m/s cca 2500J.

Zahajuji výrobu cca 200 ks - sice pracné jak prase a celkem nákladné, ale za tu krásu to stojí.
Cenově: NBC SaB 9,3x72R cca 40 Kč, střela 2941 cca 8,5 Kč, prach cca 7 Kč (při ceně 2200/kg) a zápalka SaB LR. čili cca 57 Kč

Děkuji za pomoc a rady pánům:
J. Vosmanský (Explosia)
M. Štrobl, J.Král, (Strobl.cz)
M. Kadlec (SaB)
P. Leitner
Střelnice Vražkov

Uživatelský avatar
Vejr
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 599
Registrován: 10.06.2012 15:58

27.04.2023 20:50

Re: Přebíjení 8x72R

Kdysi dávno na to dělalo matrice LEE. Měl jsem nábojnici v ruce, taková dlouhá píšťala. Dobrá práce

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení / Puškové ráže

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků