reloader
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 377
Registrován: 27.12.2005 21:16
Bydliště: Brno

24.01.2011 22:51

Přebíjení 10mm AUTO

Máte někdo zkušenost s přebíjením tohoto náboje? Jak moc jsou nábojnice náchylné na praskání?

Uživatelský avatar
trabi_fun
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1002
Registrován: 03.10.2008 14:21
Bydliště: Praha

25.01.2011 0:13

Re: Přebíjení 10mm AUTO

Na praskani jsou v pohode - stejne jako 40 SW (krome CCI z Al, ktere sice deklaruji, ze jsou Non-Reloadable, ale prebijet se za urcitych podminek daji). Co je u techto razi vetsi problem (40 SW/10mm Auto) je ne plne supportovana komora (napr G20) a nevhodna volba prachu (moc rychlej) - vznikly prstynek na nabojnici se jen obtizne kalibruje(normalni matrici neni mozne - musi byt pouzita matrice, ktera ma jinak reseno vyhazovani - ne shell holderem) - uplne odstranit jiz nejde - jeho vznikem dochazi k poruseni homogenity materilau nabojnice v miste nejvyssiho namahani a muze to vest k havarii zbrane - kazdopadne k ukonceni zivotnosti nabojnice. Uz jsem to sem nekolikrat psal...pokud chces vykon 10 Auto, jdi do .400 Cor-Bon - nabonic vsude mrak (obycejne 45 ACP) a nemusis resit kolikrat to vydrzi krcek ... ze zkusenosti je .45 pouzitelna na CBcko 2x- pak je jiz krcek natolik vyhraty, ze kolisaji vytazne sily (vykon)

radex
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 14.03.2009 16:39
Bydliště: Brno

25.01.2011 1:10

Re: Přebíjení 10mm AUTO

Mohu potvrdit, nábojnice vystřelená z G20 bude jen obtížně přebitelná, neboť má soudkovitou výduť až 0,3mm!!! Takže odhaduji, že bude docela problém ji vytáhnout ven z kalibrační matrice, ale kvalitní mazadlo by možná bylo řešení. A jestli se ti podařilo v této ráži sehnat jinou zbraň než Glocka, tak smekám, protože já sháním již přes rok a stále nic. Obchodníci jsou v tomto směru absolutně impotentní. Každopádně vydrž, ať je nás desítkovejch víc.
Jo a dej si bacha, někteří výrobci (HB) dělají hilzny s malejma zápalkama, ať se ti to nepomíchá :wink:

reloader
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 377
Registrován: 27.12.2005 21:16
Bydliště: Brno

25.01.2011 10:05

Re: Přebíjení 10mm AUTO

to Radex: láka mě že bych si pořídil glocka v této ráži, ale také na fóru glocku někdo psal, že nábojnice z něho nebyly úplně ok.Bez přebíjení by to, ale nebylo finančně únosné. Tak zjištuji jestli by to byl dobrý nápad jít do tohoto.

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

25.01.2011 12:15

Re: Přebíjení 10mm AUTO

Dobrou matricí a poctivým mazáním se dá bez problému rekalibrovat jak .40SW, tak 10Auto střelené z Glocka.

Po zkušenosti doporučuji (ale kroutí se mi chodidla v pěst :) )kalibrační matrici Lee. Ve srovnání s RCBS, Lyman, Hornady .. kalibruje hilznu na největší délce, resp. na ústí má nejmenší náběhový kužel.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

25.01.2011 19:30

Re: Přebíjení 10mm AUTO

Tuhle ráži si občas pro radost přebiju pro Norníka 1911(a zásadně střílím tam, kde se po sobě dají dobře sbírat hilzny). Používám olovo od Anděla, váha tuším 170grs (?), sypu SP2. Tuhle ráži mám moc rád a naplno našláplou ji z té 1911 snáším lépe, než třeba .357 z těžšího revolveru.


Reklama

reloader
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 377
Registrován: 27.12.2005 21:16
Bydliště: Brno

25.01.2011 20:10

Re: Přebíjení 10mm AUTO

to Grimpo:kde shaníš nábojnice? Vede je anděl?

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

25.01.2011 22:38

Re: Přebíjení 10mm AUTO

Vystřílel jsem něco továrních a také jsem si koupil pár nových u Anděla. Je to ale už před pár lety, cenu si nepamatuji. Nevím jak to bude s tím Glockem, já v té 1911 nemám problém a ty hilzny se zdají být po nějakých 5-7 cyklech stále OK. Matrice používám karbidové Lee.

radex
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 14.03.2009 16:39
Bydliště: Brno

26.01.2011 1:46

Re: Přebíjení 10mm AUTO

Anděl je má většinou skladem za 4,80 Kč ale jsou to právě ty Hirtenbergery s dírou na malou zápalku, což mě pěkně nakrklo, protože všichni ostatní výrobci je dělaj s velkýma.
Teď jsem koupil v Brně na Šumavské kompletní náboje od Prvi Partizan, cena velmi sympatická 11Kč, jsem moc zvědavý na kvalitu hilzen při přebíjení

reloader
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 377
Registrován: 27.12.2005 21:16
Bydliště: Brno

26.01.2011 8:44

Re: Přebíjení 10mm AUTO

to Radex: i přebíjené náboje s pomalejším prachem se ti v glocku vydouvají?
Když se použije magnumová zápalka pro Hirtenbergery, to by mohlo dobře zapálit prach. Jaké s tím máš zkušenosti? Použití velké zápalky x malé.

to Grimpo: ty máš ty Hirtenbergery?

Jaké máte matrice? Díval jsem se na LEE a jsou dvě možnosti. Buď matrice na 40 S&W-10mm Auto a nebo jenom na 10mm Auto. Jaký je v nich rozdíl?

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

26.01.2011 19:01

Re: Přebíjení 10mm AUTO

Značku si nevybavím, ale zápalka je normálně LP.

Ty jo za 11? A je to olovo nebo celoplášť?

Matrice mám .40SW-10mm.

radex
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 14.03.2009 16:39
Bydliště: Brno

27.01.2011 1:59

Re: Přebíjení 10mm AUTO

Toho glocka jsem měl naštěstí jen půjčeného, stříleny tovární remingtony. Nemyslím si však, že by to vydouvání byla záležitost rychlého či pomalého prachu, ale především mazácky volné komory. Můj názor je, že je to z důvodu spolehlivosti při podávání nového náboje do komory, čím je náboj delší, tím hůř se zasouvá do těsné komory. A protože 10 Auto je docela dlouhej, tak museli kapánek zvětšit komoru aby zachovali maximální spolehlivost, jaká se u služebních zbraní a zbraní na obranu vyžaduje. V této kategorii se holt na přesnost a přebíjení nehraje.

U těch HB malá magnum zápalka bude fungovat naprosto bez problémů, potíž však nastane, vlastníš-li progresivní lis s automatickým zápalkováním, kde musíš jak ocas furt přehazovat mechanismus z velkých na malé podle toho které jsi zrovna vystřílel. A nedej bože aby se ti náhodou nějak pomíchaly, třeba jednoduše tak, když pravidelně chodíš na svoji oblíbenou střelnici a nějakou hilznu přehlídneš v trávě a sebereš ji až další týden poté, co jsi změnil sortu hilzen a pokud to včas neodhalíš, tak máš sakra malér. Prostě proč si dělat problémy tam kde vůbec být nemusejí.

Ty náboje od Prvi Partizan mají střelu 190 grn FMJ s plochou špičkou, nemagnetující (já osobně proti magnetujícím žádné výhrady nemám). Jako dovozce je na krabičce uvedena spol. BVS, tak by měli být k mání i u nich v Praze.

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

27.01.2011 15:48

Re: Přebíjení 10mm AUTO

trabi_fun píše: vznikly prstynek na nabojnici se jen obtizne kalibruje(normalni matrici neni mozne - musi byt pouzita matrice, ktera ma jinak reseno vyhazovani - ne shell holderem) - uplne odstranit jiz nejde - jeho vznikem dochazi k poruseni homogenity materilau nabojnice v miste nejvyssiho namahani a muze to vest k havarii zbrane - kazdopadne k ukonceni zivotnosti nabojnice.


Běžný jev, leč lehce odstranitelný a rozhodně nedochází k ukončení životnosti nábojnice. Těchto soudkovitě nafouklých nábojnic těsně u jejich dna jsem kalibroval mraky a střílel jsem s nimi dokud jsem je neztratil. Kalibruju je tak, že do jednooperáku našroubuju žehlicí matrici od LEE, kterou ovšem vykuchám, aby z ní zbyla jen díra požadovaného průměru. Místo shellholderu nasadím trn, na matrici seshora nasadím petflašku a prohrnu nábojnice celé skrz vykuchanou žehličku. Nábojnice jsou perfektně zkalibrované po celé délce a není s nima problém ani ve zbraních s opravdu těsnou komorou.

Uživatelský avatar
trabi_fun
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1002
Registrován: 03.10.2008 14:21
Bydliště: Praha

27.01.2011 16:30

Re: Přebíjení 10mm AUTO

Popsane napraveni "bezneho jevu" je sice prasecina z hlediska materialoveho - ale jako zoufaly pokus prodlouzeni zivotnosti nedostatkovych nabojnic muze fungovat. Kazda pistolova nabojnice je lehce kuzelova k usnadneni extrakce vystrelene nabojnice - tim ze se z ni udela valcova dochazi k mnohem vetsi plasticke deformaci materialu (vice krehne) a pokud si nekdo naivne mysli, ze vybouleny prstynek zazehli zptatky - tak opticky mozna ano, ale z hlediska poruseni homogenity materialu nikoliv. Pravdepodobnost, ze bude naboj nabit do komory presne stejne (nabojnice nebude plne supportovana ve stejnem miste) je sice mala, ale kdyby se tak skutecne stalo, 2x to ten vykrehly/vyhraty material jiz vydrzet nemusi a vidim, ze zkusenost s rozlitlou pistoli (kdyz se utrhne dno a fouknou plyny do sachty a do okenka) je dalsim strelcum nezdelitelna...

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

27.01.2011 16:54

Re: Přebíjení 10mm AUTO

ona je hlavně prasečina střílet takový náboje z komory, která není plně supportovaná...

Jak říkám, takhle zdeformovaných nábojnic jsem kalibroval tisíce, náboje (.40SW) laboruju tak, že by Glocka spolehlivě rozmontovaly, a ve svojí zbrani s dobře udělanou komorou je otáčím dokud je neztratím.

Ať si z toho každý vezme co chce. Opatrnost je na místě, zbytečná předposranost je věc každého uživatele...

ARES
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1198
Registrován: 28.06.2005 15:28
Bydliště: Zlín

27.01.2011 17:35

Re: Přebíjení 10mm AUTO

Zvláštní je, že pokud je to prasečina, tak proč speciální matrici na tento typ formátování (na průměr dna nábojnice) asi před půl rokem nebo snad už rokem vypustila do světa firma RCBS a nebo Redding, teď si nejsem úplně jist. Samozřejmě se počítá s následným formátem na kuželovitý tvar

EDIT: Jo, tak jde o Redding: http://www.redding-reloading.com/new-pr ... sizing-die

Uživatelský avatar
trabi_fun
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1002
Registrován: 03.10.2008 14:21
Bydliště: Praha

27.01.2011 18:08

Re: Přebíjení 10mm AUTO

... no me se takto rozlitla jedna z prvnich G20 dovezenych do CR. Naboje poradne k mani nebyly a kdyz tak hlinikovy CCIcka a nebo Normy za strasnou raketu. Tak jsme tocili ty "oprstynkovany" a zase narovnany Normy nekolikrat dokola s predstavou nekonecny zivotnosti - s opatrosti nejvetsi jsem je nabijel W296 prachem (coz bylo to nejpomalejsi k nasypani do pistole) a pouze 170grs FMJ kuli - po nekolika otocenich se jedna nejak hur vyspala, ustrihla se ji prdel v miste nabehu v hlavni a rozebrala zasobnik a zrnicka prachu a mosazny strepinky jsem mel v cele dlani...prestoze jsem dodrzel veskere zasady bezpecnosti, "ucho se utrhlo". Ale jak rika jeden muj kamarad na adresu .40 Glockaru - jsou pouze taci, kterym se uz .40-tkovej Glock rozlitl a kterym se teprve rozlitne... :wink:

ARES
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1198
Registrován: 28.06.2005 15:28
Bydliště: Zlín

27.01.2011 18:15

Re: Přebíjení 10mm AUTO

No jo, ale to neznamená, že takto přebíjet nábojnice je prasárna, nýbrž že ten de.il co vymyslel nepodepřenou komoru pustil do světa prasárnu

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

30.01.2011 19:07

Re: Přebíjení 10mm AUTO

OT. 40 mám používám pouze tovární střelivo zbraň má za sebou 13200 ran a je ok.Kolega vlastnící Glocka v 10 používá taky továrnu.Má 2.generaci Glocka.Podepřená nepodopřená komora.Lajckým pohledem se nábojnice v G 22 mín zasahuje do skluzavky jak v G 17.

Abrams
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 5
Registrován: 30.09.2010 22:05

14.02.2011 14:25

Re: Přebíjení 10mm AUTO

Ja to prebijim 6 let do Glocka 20C a naprosto bez problémů. 10grs SP 2 pod 180 grs FP ARES. Dává to cca 420m/s a není jediný problém. Nabojnice Fiochi, pms, pp, všechno s velkou zapalkou.

Další

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení / Pistolové ráže

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků