nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

14.05.2007 16:52

Přebíjené náboje pro sebeobranu?

ODDĚLENO OD NÁKUPU EFMJ





vito píše:Teď se na mě možná sesypete, ale co na to jít z druhé strany.
(...)
neuvádím. A taky mi netvrďte, že žádná taková není. A aby bylo zcela jasno, mluvím o zbrani výlučně na osobní obranu, takže žádné námitky, že se na 25 m netrefím do desítky na mezinárodňáku.


Ideální by bylo si ládovat sníženou laboraci se slabší pružinou a flatpointem, jenomže to podle výkladu zákona nesmíš, protože se vyvozuje že když si smí pro vlastní potřebu ládovat jen držitel sportovního ZP, že z toho plyne že pouze pro sportovní účely i když máš ostatní kategorie.

selag
 
Příspěvky: 556
Registrován: 08.06.2005 13:45
Bydliště: Vysočina

17.05.2007 11:17

S tím ládováním pouze na skupinu sportovní bych polemizoval. Mám pouze "E" a podle zákona jsem oprávněn nabývat do vlastnictví části nábojů. Přímo jsem se na to ptal na našem OŘ. Nebyli si moc jistí, tak se ptali na kraji a no problem. Na základě jejich vyjádření si příští týden jedu pro lis a zápalkovačku.

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

17.05.2007 12:12

To je sice hrozně fajn, ale pokud zákon 119/2002 nebyl novelizován aniž bych si toho všiml, stále platí že "přebíjet pro vlastní potřebu může držitel ZP kat. B" - sportovní. Tedy ty jakožto držitel E sice můžeš nabývat vlastnictví částí nábojů a dokonce i střelivin, ale nejsi oprávněn z nich sestavovat kompletní náboje. Souhlasím že je to schíza, ale prostě je to tak napsáno v zákoně.

Stanovisko odboru správních agend není směrodatné, protože policie zákon nevykládá a není k tomu ani oprávněna.
Naposledy upravil nekromancer dne 18.05.2007 11:00, celkově upraveno 1

vito
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 876
Registrován: 26.01.2006 9:01

17.05.2007 13:01

Re.:

Naprostý souhlas s nekro. Držme se přesného znění zákona a policejní orgány ať říkají co chtějí. Ony totiž jiné policejní orgány řeknou zase něco jiného. To není nic neobvyklého. :( A zcela všeobecně řečeno, tento systém je v tomto státě velmi oblíbený.

SINCITYMAN
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1888
Registrován: 18.03.2005 15:39

18.05.2007 14:22

To je pěkný,ale platí že co není zakázáno je povoleno,což je jedním z pilířů demokratického práva....

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

18.05.2007 15:03

Problém je, že je výslovně povoleno, a tím omezeno. Z tohohle se obávám že se vykroutit nedá.


Reklama

SINCITYMAN
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1888
Registrován: 18.03.2005 15:39

18.05.2007 18:40

Ale dá to že někomu něco povolím,neznamená že to někomu jinému zakážu,pokud mu to není zakázáno už nějakým jiným právním předpisem to by nám asi víc řekl Fox,když už nás seřve že jsme zase OT ....

Uživatelský avatar
Missak
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 901
Registrován: 09.07.2006 17:20
Bydliště: Přerov

20.05.2007 21:40

Beru to také tak, že pokud to není výslovně zakázáno, tak mi nic nebrání ve vlastním přebíjení (mám jen E, pro info) a kluci z GC jsou téhož názoru. Pravda je, že ptát se někdy na PČR na jejich názor je k ničemu. Viz můj nákup 858 Tacticalu - nesmíte mít, nesmíte nosit, nejde nosit skrytě a perla na konec - stejně s tím nesmíte nikde střílet ani na střelnici. Ale to jsem opravdu už jinde. :twisted:

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

21.05.2007 11:15

SINCITYMAN píše:Ale dá to že někomu něco povolím,neznamená že to někomu jinému zakážu,pokud mu to není zakázáno už nějakým jiným právním předpisem to by nám asi víc řekl Fox,když už nás seřve že jsme zase OT ....


Pokud by to byla pravda, dalo by se z toho vyvozovat že držitelé ZP ostatních skupin než B mohou přebíjet i pro CIZÍ potřebu, což je v rozporu s dalšími právními předpisy, které stanovují postupy a požadavky na provedení střeliva, jeho výrobu a přezkušování.
Možná by stálo za to, aby se k tomu vyjádřil FOX a já schválně zkusím sehnat vyjádření kamarádky právničky bez vazby na střílení.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

21.05.2007 12:48

Vidím to asi takto, výslovně nadáni možností přebíjet jsou držitelé zbrojních průkazů skupin B a C, zejména bych řekl že kvůli tomu, že tito mají zbraně takřka bez výjimky jako svou hobby a je u nich předpokládána vyšší odbornost než u skupiny E (která toho taky tolik nevystřílí a tudíž přebíjet nejspíš nepotřebuje), taky si představte typického pouze Ečkaře, prostě pantáta, co má doma v šuplíku bouchačku. Takový si nebude nic studovat, tím pádem ani přebíjet. Nicméně střelivo přebíjené pro vlastní potřebu (potažmo i pro cizí) je dovolené výrobní provedení, a tudíž nevidím důvod, když majitel skupiny B a E bude nostit střelivo, kterým běžně střílí. Právně je to dle mého nenapadnutelné a zákaz nošení přebíjeného střeliva není z žádného ustanovení zákona zřejmý. Pouze je dáno kdo může přebíjet. O následném využití střeliva není nikde ani slovo.

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

21.05.2007 13:05

SW_FOX píše:střelivo přebíjené pro vlastní potřebu (potažmo i pro cizí) je dovolené výrobní provedení


A to plyne z čeho? Pro B a C není v podstatě omezeno výrobní provedení střel (ve smyslu že jsou zakázány jen chemicky aktivní slože, trasírky a výbuchy), tedy koupit můžeš jako polotovary i expanzáky, a pak máš jen zprostředkované omezení že bys je neměl použít pro obranu (ve smyslu že když není k dispozici nic jiného, použít je v mezích NO můžeš, ale pokud je budeš nosit s úmyslem použití v obraně, máš problém).
Kromě toho, z této logiky plyne, že přebíjet můžou držitelé všech skupin ZP, protože žádné konkrétní ustanovení zákona to nezakazuje a pouze výslovně zvyšuje důraz na povolení přebíjení pro skupinu B. Pak to ale celé ztrácí smysl, včetně celého zákona o zbraních a střelivu.

selag
 
Příspěvky: 556
Registrován: 08.06.2005 13:45
Bydliště: Vysočina

21.05.2007 13:11

Já té vaší interpretaci zákona rozumím a chápu ji. Ale pak mi řekněnte, proč mi zákonodárce, jako majiteli ZP pouze skup. "E" umožňuje nabývat do vlastnictví části nábojů ? V sobotu jsem se ptal u několika prodejců, jestli mi na ZP pouze skup. "E" prodají prach, kule, zápalky. Všude jednoznačně kladná odpověď. Vybavení k přebíjení - lis - taky koupím bez problémů, na to nepotřebuju ani ZP, tak k čemu mi to pak podle vás všechno bude, když přebíjet nemůžu? A ještě k tomu sportu - jsou střelecká odvětví, kde můžu soutěžit bez toho, že bych vlastnil ZP skup."B" ( KVZ, LOS)

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

21.05.2007 13:15

selag píše:tak k čemu mi to pak podle vás všechno bude, když přebíjet nemůžu? A ještě k tomu sportu - jsou střelecká odvětví, kde můžu soutěžit bez toho, že bych vlastnil ZP skup."B" ( KVZ, LOS)


Ale tak přece otázka nestojí :-)
Otázka totiž zní, čemu slouží zákon napsaný tak dementně, že vlastně ani neumožňuje jednoznačný výklad. Ujišťuju tě, že otázka, k čemu majiteli lisu a komponent bude že si to může koupit ale nesmí to zkompletovat, naprosto není pro schválení zákona zajímavá, natož směrodatná.

selag
 
Příspěvky: 556
Registrován: 08.06.2005 13:45
Bydliště: Vysočina

21.05.2007 13:22

Ano, zákon si lze vykládat různě. Já se podržím výkladu, že přebíjet pro vlastní potřebu mohu :-) a s klidným svědomím to dělat budu.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

21.05.2007 13:39

nekromancer píše:
SW_FOX píše:střelivo přebíjené pro vlastní potřebu (potažmo i pro cizí) je dovolené výrobní provedení


A to plyne z čeho? Pro B a C není v podstatě omezeno výrobní provedení střel (ve smyslu že jsou zakázány jen chemicky aktivní slože, trasírky a výbuchy), tedy koupit můžeš jako polotovary i expanzáky, a pak máš jen zprostředkované omezení že bys je neměl použít pro obranu (ve smyslu že když není k dispozici nic jiného, použít je v mezích NO můžeš, ale pokud je budeš nosit s úmyslem použití v obraně, máš problém).
Kromě toho, z této logiky plyne, že přebíjet můžou držitelé všech skupin ZP, protože žádné konkrétní ustanovení zákona to nezakazuje a pouze výslovně zvyšuje důraz na povolení přebíjení pro skupinu B. Pak to ale celé ztrácí smysl, včetně celého zákona o zbraních a střelivu.


No pozor, ty komponenty co kupuješ (expanzáky pro lov atd....) jsou dovolené výrobní provedení, akorát máš omezení k čemu co užít, prostě když budeš mít lever action pušku, kupuj a láduj tam co chceš, lovecké jsou se zvýšenou ranivostí samozřejmě, přesto si je můžeš vyrábět a užívat jich, neboť jako zákonem vzdělaný občan víš co a jak.

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

22.05.2007 9:50

--- omyl ---
Naposledy upravil cmk dne 11.02.2010 11:08, celkově upraveno 1

selag
 
Příspěvky: 556
Registrován: 08.06.2005 13:45
Bydliště: Vysočina

22.05.2007 11:54

Ale znáš :-) přece mě :oops:

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

22.05.2007 17:26

Aha. Podle téže logiky:
Trestní zákon stanoví, že nabývání zbraní jiných než volně dostupných bez oprávnění je trestným činem nedovoleného ozbrojování.
Jelikož ale zákon o střelných zbraních a střelivu oprávnění (licence, koncese, zbrojní průkazy atd.) taxativně vyjmenovává a jejich držitelům jejich nabývání "zpříjemňuje", ostatním nikdo nezakazuje zbraně nakupovat, protože zbrojní oprávnění (s tímto konkrétním názvem) stejně neexistuje, a tedy nedovolené ozbrojování je fiktivní blábol.
Jen teda nechápu, proč mi ve Slavičíně odmítají prodat dvaasedmdesátku. Přitom bych za repas měl mít nárok na slevu.

SINCITYMAN
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1888
Registrován: 18.03.2005 15:39

22.05.2007 18:42

Nemýlím-li se je nedovolené ozbrojování definováno v Trestním zákoníku,takže v zákoně o zbraních a střelivu už být nemusí...

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

24.05.2007 11:10

Jestliže formulace "držitel ZP sk. B a C je oprávněn sestavovat jednotné náboje z komponent" znamená, že i ostatním skupinám ZP je dovoleno sestavovat kompletní náboje z komponent (protože to zákon explicitně nezakazuje), stejnou logickou operací lze dovodit, že formulace "držitel ZP skupiny X je oprávněn nabývat zbraně takové a makové" znamená, že držitelé skupin neopravňujících výslovně k nákupu plně funkčního kulometu / bitevního vrtulníku / atomové bomby jej držet tak jako tak mohou (protože to tento zákon explicitně nezakazuje).

Další

Obsah fóra / Střelivo / Pistolové a revolverové střelivo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků