Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

25.07.2008 10:14

praní nábojnic, čistící media ...

Pročetl jsem pár US for a našel jsem docela zajímavé informace, se kterýma se rád podělím:

- pokud máte problém s prachem ve směsi, prostě zabordelená směs:
a) lžička denaturáku a promíchat(prej se to usadí dole), moc se mi to nezdá
b) mít trvale v pračce nastříhaných pár čtverečků saváku (vzpomeňte na školní léta a růžové saváky-pijáky na inkoust), stačí je tu a tam obměnit jak se zašpiní..... prach na sebe chytají.

- lepší a rychlejší praní, doporučujou namíchat kukuřici s ořechama v poměru 1:1, mimo to, je prej zbytečné kupovat tovární kukuřici a tovární ořechy, v us se v petshopech dostanou drcené ořechy a kukuřice pro podestýlku domácích mazlíčků (ořechy jsou myslím pro papouchy do klece, kukuřice pro kočky do kočičícho záchodu), ceny jsou prej zlomkové oproti "superprofi....", navíc s přidáním leštidla od Frankford arsenalu (něco jako sidol) to prej čistí stejně dobře (prodává anděl, vypadá to jako dvousložková záležitost, nutno protřepat).

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

25.07.2008 10:17

K těmto informacím jsem se dostal když jsem hledal odpoveď na otázku, kde se bere takový mazlavo lepavý bordel v pračce, který se nalepuje na hilsny v různě velkýc kouskách, konzistence jak plastelína, (u "červené směsi" to má takovou fialovo hnědou barvu), stává se vám to taky? co to je? (osobně si myslím že to má co společného s prachem používaným v SS109 od SB a v jejich vojenských .308, ale nemám pro to důkazy, mám pocit že ten prach hoří s mastnýma zpoldinama)

Uživatelský avatar
MARKONY
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1723
Registrován: 08.05.2004 12:55
Bydliště: OSTRAVA

25.07.2008 11:51

Ten denaturak vyskoušim , a dam vědět .

Uživatelský avatar
Voux
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 293
Registrován: 14.06.2004 22:59
Bydliště: Praha 4

25.07.2008 16:30

FOX: Ten mazlavo lepkavej svinec se mi na nábojnicích taky objevuje. Hlavně při už hodně používaný směsi (kukuřice). Používám prach Vectan SP2. Zatím jsem se nad tím moc nepozastavoval protože po výměně "mycí" směsi je problém pryč. Buď to jsou kumulovaný mastný zplodiny, nebo kumulovaný zplodiny který nějak vážou vodu a vytvářejí tenhle bordel. Otázkou je jestli to je z prachu nebo ze zápalkový třaskaviny. Zajímavej by byl chemickej rozbor.

open
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 711
Registrován: 30.12.2006 11:09

25.07.2008 18:42

Jo tak tu kukuřici sem jednou koupil ve zverimexu. Ty drcené části sou různě veliké. Po čištění ty větší kusy zůstaly v nábojnicích. Vyklepat to z nich docela porod. Tak kdo se nudí tak ať takovou blbost také udělá.

pufr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 236
Registrován: 10.07.2007 10:16
Bydliště: západně od Prahy

25.07.2008 20:14

Na tu kukuřici do kočičího záchodu jsem už taky koukal, jsou drcená vřetena klasů a vypadají teda jinak než to co se prodává na nábojnice -různá velikost - takové "cucky", tak jsem to ani nevyzkoušel.

S tím jemným prachem jsem udělal zajímavou zkušenost. Ca před pěti lety někdo psal v Precision Shootingu něco o vibračních pračkách a bylo tam, že když přidá k nábojnicím tak decku vody, tak se vyleští mnohem rychleji - ale nepsal v jakém médiu. Já používám tu kukuřičnou drť + Frankford abrazivum a tak jsem tam dal decku vody a děly se věci. Všechny nábojnice na sobě cca za 3/4 hodiny měly tlustý černý povlak jemného prachu, který nehtem skoro nešel seškrábnout. Takže od té doby se takhle pomocí nábojnic na vyhození nebo S&B pomosazeného železa a vody toho jemnýho prachu zbavuju, s kukuřicí to funguje.

Když jsem v roce 96 koupil leštičku, tak jsem tu drť asi třikrát i přesel na sítu a v plátně vypral ale to je spousta špíny, samý olovo, bárium ... hnus :)


Reklama

open
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 711
Registrován: 30.12.2006 11:09

25.07.2008 21:29

Čistím dost, mám tam ořechovou náplň druhý rok. Vždy po vyčištění když vyberu nábojnice tak to venku za lehkého vánku přesypu z výšky z nádoby separátoru zpět do leštičky a zase opačně. Udělám to tak 3x - 5x, větřík ten jemný prach odnese. Nějakou silnou černotu nepozoruji.

Uživatelský avatar
BARRY
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 13.02.2004 19:47
Bydliště: Český Ráj

26.07.2008 8:56

Červený prach z ořechů mi zůstává na dně, tak prostě ten zbytek s trochou drtě vysypu do odpadu. Dnes čistím kukuřicí s trochou Sitolu a je to bez prachu (teda alespoň nebarví vše jako ořechový). Tuším, že to tu kdysi inzeroval Fox a funguje to.

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

26.07.2008 10:32

BARRY píše:Dnes čistím kukuřicí s trochou Sitolu a je to bez prachu


Neboj, to přijde..... taky tím zatím čistím a po vyprání cca 40-50 tisíc nábojnic je to černý jak bota a fest to práší. Už jsem to i propral ve vodě a pracně sušil.....

Uživatelský avatar
BARRY
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 13.02.2004 19:47
Bydliště: Český Ráj

27.07.2008 9:00

A pomohlo to? Já to zkoušel prosítovat, ale ten prach se lepí na všechno. Asi bude jednodušší náplň vyhodit a pořídit novou, než se s tím s.át.

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

27.07.2008 10:29

No pomohlo, ale pouze na chvíli. Zbavil jsem se prachu, ale za cenu týdenního sušení, dělal jsem to proto že to už prášilo moc a neměl sjem čas si zajet pro novou drť, víckrát bych to už nedělal, nový médium je lepší řešení...[/code]

kraken
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 407
Registrován: 05.04.2007 19:31

27.07.2008 23:44

ja peru v kremicitym pisku zrnitost 0,1-0,5 nm

nejlépe už odzapalkovany nabojnice, neháže to závady při zápalkování na lee turretu. náboje se nesekají (nezadírají v hlavni malá zrnitost)
osobně jsem s tim velmi spokojenej

při dlouhým praní nabojnice jsou vylesteny i zevnitr
ani lis není zanesenej pískem, peru takhle rok a zústávám u toho, v létě zkusím rozemlít sušenou ukradenou kukuřici z pole v mlýnku jestli to bude použitelný pak dám vědět

odpověd pro pavla horáka:

Jo jsou jako přejetý smirkem neblejskaj se, ale jsou čisťounký
úbytky fakt nesleduju, střílim 9 luger takže sbírám všechno co leží na střelnici.

Doporučuju
Naposledy upravil kraken dne 07.03.2009 19:11, celkově upraveno 1

pavelhorak
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 212
Registrován: 24.01.2007 11:02
Bydliště: Praha

28.07.2008 7:56

křemičitý písek ??? - kolik přebití vydrží nábojnice? Jakou zrnitost používáš? Jsou vážitelné úbytky na nábojnicích? Na můj vkus dost drsné abrazivo, viděl jsem tokarevy takto prané a byly jak přejeté smirkovým papírem než vyleštěné

Uživatelský avatar
Ross
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 20.01.2004 12:33
Bydliště: Brno

28.07.2008 8:39

Nezkouseli jste nekdo vylozene jenom ten bordel do tech kocicich hajzlu? mam v planu to otestovat ... tak se radeji nejdrive zeptam :wink:

SINCITYMAN
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1888
Registrován: 18.03.2005 15:39

28.07.2008 18:37

Peru v rýži a zkusil jsem tam nasypat vídeňské vápno,docela pěkně leští...

pufr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 236
Registrován: 10.07.2007 10:16
Bydliště: západně od Prahy

29.07.2008 7:03

Jeden kamarád pere v pohance - je taková pěkně ostrohranná :)

Uživatelský avatar
Oggy
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 735
Registrován: 19.02.2008 17:56
Bydliště: Žatecko - okr. Louny

29.07.2008 8:56

A já jsem se sem styděl napsat, že peru v rýži s pohankou. V poměru 50:50. A ono to zase tak neobvyklé není, jak tak koukám... :P

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

29.07.2008 11:27

to Oggy

Jak dlouho pereš?Myslím, normálně zasviněný nábojnice po jednom střílení.
Já mám, zatím ořechu na 3 výměny,ale docela mi to zajímá. :roll:
Jak,myslíš,že by to čistilo nábojnice po black powder?
Taky mi zajímá,co je nejlepší přidat za leštidlo,zatím jsem to nikdy nezkoušel.

Uživatelský avatar
Oggy
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 735
Registrován: 19.02.2008 17:56
Bydliště: Žatecko - okr. Louny

29.07.2008 12:01

To virginan: Nábojnice nechávám v pačce asi tak 30 minut. Výsledek vypadá docela slušně. Akorát nemohu říct, jak dlouho by se to pralo v kupované pračce :( , protože já jsem si dělal pračku doma. Peru najednou okolo 300-400 nábojnic (podle ráže).
Ta pohanka ten účinek opravdu o dost vylepšila (ty ostré jsou fajn :) ).
Bohužel nic do čeho by se dal použít černý prach nevlastním, takže nemohu porovnat ani zašpinění nábojnice, ani jak by se to vypralo :oops: .
Jako leštidlo jsem zvažoval Sitol, ale nikdy jsem se to neodvážil zkusit. Nevěděl jsem, kolik toho tam přidat. A hlavně jsem se obával toho, aby případný zbytek Sitolu v nábojnici nějak nepoškozoval prach (třeba nějaká chemická reakce :roll: ) při dlouhodobém (třeba dva měsíce) uložení přebitých nábojů.
Doufám, že sem někdo, kdo používá Sitol dá svoje zkušenosti. Prach na přebíjení používám S-020 a S-020-2.

fugaga
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 155
Registrován: 25.11.2006 1:46

29.07.2008 22:16

Používam Sitol a žiadny problém. Nábojnice sa lesknú ako psovi gule. Pridávam len tak od oka, sú to asi tak dve čajové lyžičky. Médium mám drvený orech. žiadny problém som so Sitolom nezaznamenal, akúrát ten orech práši, tak to presypávam a separujem na balkóne. Orech mám v práčke asi tak 6 mesiacov a zatiaľ čistí dobre. Pral som aj v ryži a tam to bolo bez prášenia. Ak nie som s vyleštením spokojný, pridám ešte trochu Sitolu. Mám továrenskú práčku a periem asi tak hodinku ako kedy, niekedy aj menej.

Další

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení / Výroba střel a příprava nábojnic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků