Uživatelský avatar
tazator
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 297
Registrován: 13.07.2006 16:15
Bydliště: Lanškroun

14.05.2016 19:13

Praktické zaučení na střelnici - problém

Dobrý den.. Prosím o radu, dnes jsem měl na střelnici opět zájemce o zbrojní průkaz a najednou mi bylo řečeno, že nesmím svěřovat svoji zbraň lidem bez ZP.. Dále, pokud nemám nějaký kurz či nějaké osvědčení tak nemohu školit lidi na přípravu ZP.. Ale pokud si přečtu § 59 tak jsem se ničeho nedopustil. Potřebuji rady jak se hájit. Dělám to každou sobotu a lidí dost a úspěšnost stoprocentní a jsem na ně hrdý - asi jim jde na střelnici o prachy, protože spousta lidí to dělá bez jejich kurzu.. ZP mám více než deset let a skupiny A,B,E - pistoli mám a jen malorážku si tam půjčujeme.. Děkuji za každou radu..

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

14.05.2016 19:38

Re: Praktické zaučení na střelnici - problém

No zřejmě si někomu šlápnul na kuří oko a pokud je žalobce, bude i soudce. Bereš za to peníze ?

Podnikání je v novém občanském zákoníku definováno jako samostatná výdělečná činnost vykonávaná na vlastní účet a odpovědnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku.

Neoprávněným podnikání se rozumí provozování živnosti bez příslušného živnostenského oprávnění pro tento typ živnosti.

Nechci být moc rýpavý, ale jak k tomu přijdou ti, kteří si k takové činnosti pořídí živnosťák a zbrojní licenci ?

Uživatelský avatar
gunman
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1304
Registrován: 20.01.2004 13:06
Bydliště: Lhota

14.05.2016 20:03

Re: Praktické zaučení na střelnici - problém

Jde o to, jak to prezentuješ. Pokud někde inzeruješ, že připravíš za úplatu na ZP, tak děláš chybu. Pokud si ale jdeš s přáteli zastřílet a při tom jim ukážeš manipulaci, tak je vše OK

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

14.05.2016 20:11

Re: Praktické zaučení na střelnici - problém

Petz: Za ty roky "u divadla" jsem se tomu už také několikrát propůjčil, ale nikdy jsem na střelnici u provozovatele "nenarazil". Takže je to asi jak kde a u koho. Ad peníze - nikdy jsem si za to nevzal než za munici. Jen naposled, grupa sedmi kolegů a kamarádů mi zaplatila 5hodinový "pobyt" na střelnici, protože já sám jsem za ten čas vystřelil jen asi 20 ran při předvádění. Ani jsem to po nich nechtěl, jako odměnu bych raději kdyby se někdo z nich rozhodl udělat si ZP. Většina z nich si vystřelit chtěla už dlouho, ale nebýt toho, ž jsem je tam vytáhnul já - kolega/kamarád - nejspíš by zůstalo u toho chtění. Má to tak spousta lidí a ti, kteří propadají dojmu, že touto činností jim šlapeme na kuří oka, by si to měli uvědomit.

Uživatelský avatar
tazator
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 297
Registrován: 13.07.2006 16:15
Bydliště: Lanškroun

14.05.2016 20:38

Re: Praktické zaučení na střelnici - problém

Neee neberu za to peníze. Jsem přes zbranekvalitne a bez odměny, ale občas někdo něco dá - investuji to do oleje atd.. - čištění zbraně.

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

14.05.2016 21:10

Re: Praktické zaučení na střelnici - problém

No pokud je to tak, potom jak píše Gunman...s přáteli si jdu zastřílet a nováčky "evangelizovat" :wink: podle § 59, odst. 1), písm. b) "sportovní příprava". Je dobré si ještě přečíst konkrétní provozní řád střelnice, jestli to tam nemají nějak speciálně ošetřeno.

Na argumenty... najednou mi bylo řečeno, že nesmím svěřovat svoji zbraň lidem bez ZP.. Dále, pokud nemám nějaký kurz či nějaké osvědčení tak nemohu školit lidi na přípravu ZP.
.......ať konkrétně doloží které ustanovení a kterého zákona jsi případně porušil. 8)


Reklama

akimcz
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 99
Registrován: 03.01.2010 22:16
Bydliště: JM

14.05.2016 22:07

Re: Praktické zaučení na střelnici - problém

a jakou radu bys chtěl, omg?
dám ti jednu - zajeď si do cizího autoservisu se sousedovým autem, začni ho tam opravovat a oháněj se tím, že to vlastně pro souseda děláš zadarmo, aby mohl jezdit :lol:
jo, a ještě si od majitele servisu půjč nářadí, aby jsi to mohl opravit

pak sem napiš, jak jsi dopadl :wink:

spikelet
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 280
Registrován: 13.01.2014 16:00
Bydliště: Zlín

14.05.2016 22:17

Re: Praktické zaučení na střelnici - problém

Pletes hrusky a jabka. On prece za pronajem strelnice plati, za pujceni zbrane taky plati.
Zadny zakon neporusuje. Provozovatel strelnice se mu snazi namluvit, ze porusuje zakon.

akimcz
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 99
Registrován: 03.01.2010 22:16
Bydliště: JM

14.05.2016 22:34

Re: Praktické zaučení na střelnici - problém

Já přece neříkám, že porušuje zákon a za to nářadí taky může zaplatit :-).
Prostě se to majiteli asi nelíbí a tím to hasne. Není co řešit.

spikelet
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 280
Registrován: 13.01.2014 16:00
Bydliště: Zlín

14.05.2016 22:47

Re: Praktické zaučení na střelnici - problém

To se mu snazi namluvit provozovatel strelnice. Pokud se to provozovateli strelnice nelibi, tak mu to ma rict na rovinu. Hele, kazis mi ksefty, nepreji si, abys tady zaucoval, pripravoval uchazece na zbrojni prukaz, kdyz to muzu delat ja. A ne mu tvrdit, ze porusuje zakon. Pritom sam musi vedet, ze se niceho nezakoneho nedopousti. Pokud to nevi, tak by nemel ani tu strelnici provozovat.

ludo
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 200
Registrován: 19.01.2012 12:42

15.05.2016 7:03

Re: Praktické zaučení na střelnici - problém

Ten správce co tam byl v sobotu je dost konfliktní.Myslím, že se sním domluvit nejde.

garf
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 121
Registrován: 21.10.2011 18:08

15.05.2016 13:01

Re: Praktické zaučení na střelnici - problém

Obávám se ,že obě strany mají každá svou pravdu ,
a uvedu to na záměrně paralelním příkladu provozu lyžařských arealů na přelomu tisíciletí kterého jsem byl účasten ,svědkem .Arealy ,když zjistili , že mimo pouhého provozování lyž.arealu / vleky+sjezdovky / by mohli poskytovat i další služby ,které do té doby provozoval jiný subjekt, většinou i spřátelený a místní - , lyžařské školy , půjčovny ,servis ,občerstvení ... začali tyto subjekty blokovat , likvidovat a přebírali jejich "bussines" tvrdě monopolně bez alternativ volného trhu /ponechme právní stav ,kdy areal má majitele ale sjezdovka je ve své podstatě veřejná plocha s nějakým řádem/
A tak docházelo k tomu , že vyhazovali ze svahu místní instruktory se svými klienty , dokonce je nechali lustrovat pčr , nebo blokovali celé lyžařské školy/ YellouPoint Špindl/ , poskytovatelům občerstvení blokovali zásobování,trasy příjezdu lyžařů , a podobné příjemné boje ... to vše aby ovládli zimní bussines celý ...
Stálo to dost peněz , a soudy soudili, skončilo to u ústavního soudu - areal Špindl tehdy čstv prohrál na celé čáře nejen antimonopolně ,platil nejen veškeré soudní náklady ale i ušlé zisky , a v další sezoně to bylo ok, jen to samé zkusil další areal se stejným následným vývojem ....
Naštěstí časem a vývojem došlo k tomu , že přiveze -li instruktor autobus klientů arealu dostane skipas zdarma ,a na klienty slevu...
Podobně je to s pronájmem tenisového dvorce ,jestli si ho najmu na 2 hodiny jako trenér s 2klienty ,nebo ,jako kulatej strejda co si vzal dva kamarády na kurt ,co je komu do toho, nebude li mé konání někoho rušit ... .


Paralela tam je ,koncese na výuku lyžování i licence pochopitelně také ,ale někdo kdo učí zdarma zaplatí si permici ,tak co s ním ? To bychom pak omezovali otce učícího zdarma své dvě ,3 děti,nebo jejich strejdu ? ?


Pronajmu -li si stav , mámZP- B déle než 3 atd , dělám to navíc zdarma ,dokonce veřejně oznámeně na webu ZK , pak spíš přivádím klienty ke střelectví ,kteří by třeba komerčně - se na to vykašlali ,neboť nedůvěřují komerční výuce -takových může být i vícero ...pak a spolu se mnou 2 na stavu ,tak to v klidu při příchodu zápisu obsluze ohlásím ,zaplatím ,dle ceníku a basta fidli
To že každý dobrý čin ,je po zásluze potrestán -patří k věci :D
Vždy by tam měla být dohoda a tato dohoda by měla být předem z obou stran ,správce střelnice není většinou majitel , je to jen výkonný místní ,zkrátka odpovědná osoba v tu chvíli , Takže doporučení oslovit vedení střelnice majitele , a požádat je o stanovisko , souhlas , a za jakých podmínek ,dělám to tak leta ,pár desítek lidí jsem ke střelectví zdarma přivedl ,zaplatili si střelnici, střelivo, terče a záslepky - stejně jako občas dělám zdarma správce střelnice /čím dál méně, páč se bojím , když nesou přes plac zavřenou broknu :mrgreen: / ..
Uvědomme si ještě jeden podstatný fakt ,že po chudých letech poloprázdných střelnic ,při udržovacích nákladech ,požadavcích na balistické posudky ostatní posudky povolení ,všem tom molochu okolo - se prostě chtějí finančně zotavit , třeba aby mohli investovat a to je o penězích , z EU fondů asi nic na střelnicích nepřistane :twisted:
střelnic je jak šafránu a bez peněz to nejde...

Uživatelský avatar
tazator
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 297
Registrován: 13.07.2006 16:15
Bydliště: Lanškroun

18.05.2016 8:24

Re: Praktické zaučení na střelnici - problém

Jak jsem psal na fóru zbraněkvalitne -Mluví tu spousta lidí o mé morálce - střelnice dělá kurzy, ale školení? Z pistole 15 ran a z malorazky taky - to se lidi moc nenaučí střílet. Je lepší když to neudělají? Chci jim pomoci najít chyby, kde se zlepšit. Nedat prst na spoušť.. Prostě základy. Kdysi tam za rok vydělali deset tisíc a to mají dnes za den. Munici si kupují tam.. Za mě berou 110 a bez zp 160 a nikdo se o nic nestará. Já to dělat nemusím a na lidi se vyprdnu - prostě budou kurz opakovat. Ale snad nejde takoví hnusni střelci - vždycky jsem si myslel, že je to o tom si pomoci, ale koukám je to stále u někoho jen o penězích.. Mám chuť se na to s prominutím vysrat! Když jsem jim tam vodil kamarády a nosil peníze, to bylo v pohodě, ale když chci něco udělat, ne pro sebe, ale pro jiné, tak je to špatně.. Asi budu využívat sice dal, ale soukromou střelnici.. Nikdo mě nebude kecat do ničeho a dokonce chtějí pouze za lidi co střílejí 100,- ale spíše se zde nechám vymazat - kdo nic nedělá, nic nezkazí a nikdo si nebude stěžovat jaký já jsem hnusný se svojí morálkou a defakto kazim kšefty..
A ano tento správce je opravdu konfliktní - jediný, který to řeší a dokonce z lidí dělá hlupáky!! Opravdu narazit na tohoto člověka je si zhoršit celý den.

Kubaj
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 16
Registrován: 29.11.2015 16:00

18.05.2016 8:37

Re: Praktické zaučení na střelnici - problém

O podnikání se dle mého nározu nejedná, neboť to neděláš za účelem zisku. Podle mě je všechno OK. Vždyť střelnici zaplatíš pronájem za sebe i svého kolegu. Ochotně i zaplatíš pronájem zbraní. Vždyť může být každému putna, jestli s kolegou probíráš trénink na ZP nebo kecáte o práci/ženách/sportu/doplň cokoliv. Střelnice má zaplaceno a pokud neporušíš provozní řád, tak ti do toho nemají co kecat. :)

Uživatelský avatar
tazator
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 297
Registrován: 13.07.2006 16:15
Bydliště: Lanškroun

18.05.2016 8:45

Re: Praktické zaučení na střelnici - problém

Ale kecají. V žádném případě se nejedná o podnikání. Chci prostě pomoci lidem a podnikatelé mi hází klacky pod nohy a přitom jim tam nosím peníze a střelnici doporučuji - asi jim to je málo. Pak, že střelci drží při sobě? Hovno, peníze jsou velkým pánem!

Uživatelský avatar
SEXYaSMYSLNY
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 435
Registrován: 20.09.2010 3:01
Bydliště: Slovácko

18.05.2016 23:32

Re: Praktické zaučení na střelnici - problém

Já to dělám víceméně pro známé. Teorie a manipulace mimo střelnici, zbytek tam. Jsem teda správce, takže si tam chodím, když je volno. Ale i tak. Zákon neporušuješ, můžeš školit dle libosti. Na střelnici do toho kecají proto, že jim kazíš kšeft, to je celé. Ty jim to dáš za hubičku, oni si nasadí vstup, poplatek za instruktora a náboje za minimálně 200% ceny. Takže je to jasné. Stačí mít zbroják. Malé omezení je jen při výuce dětí 10 - 18 let. Musíš mít ZP B nebo C a věk od 21 let.


§ 59
Svěření zbraně
(1) Držitel zbrojního průkazu nebo zbrojní licence může svěřit zbraň kategorie B nebo C nebo střelivo do této zbraně jiné fyzické osobě, která není držitelem zbrojního průkazu příslušné skupiny, pouze v rámci

a) výcviku a výuky ve střelbě,

b) sportovní přípravy nebo sportovních soutěží, jejichž součástí je střelba,

c) výuky k loveckým účelům,

d) přípravy na budoucí povolání související s držením nebo nošením zbraně,

e) filmové nebo divadelní činnosti, jde-li o zbraň upravenou pro střelbu nábojkami nebo cvičnými náboji, nebo

f) výuky branné přípravy nebo výuky v oboru, jehož obsahem je i výroba, opravy a zkoušky zbraní a střeliva.

(2) Svěří-li držitel zbrojního průkazu nebo zbrojní licence zbraň nebo střelivo do používání fyzické osobě podle odstavce 1, je povinen

a) poučit tuto osobu o bezpečném zacházení se zbraní a střelivem,

b) dbát nutné opatrnosti a

c) zajistit přítomnost odpovědné osoby (instruktora), která je držitelem zbrojního průkazu příslušné skupiny a zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní a střelivem.

(3) Zbraň nebo střelivo do této zbraně lze svěřit fyzické osobě podle odstavce 1 jen na dobu nezbytně nutnou, a to pouze

a) k provedení střelby na střelnici, pokud nejde o střelbu ze zbraně uvedené v odstavci 1 písm. e), nebo

b) k jiné manipulaci se zbraní nebo střelivem v prostoru, který určí odpovědná osoba provádějící dohled podle odstavce 2 písm. c).

(4) Při výuce, přípravě nebo soutěžích, jejichž součástí je střelba, může osoba mladší 18 let, nejméně ve věku 10 let, používat zbraň, avšak pouze za přítomnosti osoby starší 21 let, která je držitelem zbrojního průkazu skupiny B, popřípadě skupiny C nejméně 3 roky a zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní a střelivem.

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

19.05.2016 8:19

Re: Praktické zaučení na střelnici - problém

A jedna zásadní otázka na Tazatora : kdo je majitel střelnice, jak vznikla a jaký má status jen komerční nebo klubová ?

Uživatelský avatar
tazator
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 297
Registrován: 13.07.2006 16:15
Bydliště: Lanškroun

20.05.2016 12:08

Re: Praktické zaučení na střelnici - problém

Je to střelnice Luková u Lanškrouna (omlouvám se, ale jsem na mobilu a blbě se mi sem dávají odkazy) správce Horníček - hodně lidí si na něj stěžuje..

cipis
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 528
Registrován: 02.06.2012 19:14
Bydliště: blízko Brna

20.05.2016 12:53

Re: Praktické zaučení na střelnici - problém

Mno, tak se to konečně posunulo trochu dál. A kupodivu je to vše vyjmenované v provozním řádu, viz. sekce Funkcionáři střelnice a jejich povinnosti.
Instruktora "jmenuje" správce střelnice (má to být zapsáno atd.).
Jinak je to sdružení, tedy zapsaný spolek a ten má nějaký řídící orgán. Takže vše na něj ...
V provozním řádu je jednoznačně napsáno, že bez ZP se může střílet jen s instruktorem. A jak jsem psal v předchozí větě, toho jmenuje správce. A když tě nejmenuje, tak nejsi instruktor a nemůžeš tam někoho mít. Nevím ale, proč to tedy ten správce, co tě nechce jmenovat instruktorem, musí okecávat blbostma, když mu to provozní řád nenařizuje, aby tě jmenoval.
Takže, jak se psalo už dříve, jednej s vedením organizace.

Kolar
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 146
Registrován: 05.12.2015 10:03

20.05.2016 23:11

Re: Praktické zaučení na střelnici - problém

Zdar, dělám to samé, beru jenom za střelivo a žádný problém. Majitel střelnice je spokojený, že přivedu lidi kteří tam normálně nepůjdou a on má výdělek.

Další

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc / Zřizování a provoz střelnic, manipulace a chování na střelnicích

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků