dvigatěl
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 16
Registrován: 31.07.2006 10:44

31.07.2006 12:20

Prach trošku jinak

Zkoušel jste někdo něco jiného než jenom zrněný Vesuvit LC? Chtěl jsem zrychlit nabíjení, a tak jsem vyzkoušel prachové kuličky s pojivem, i lisované prachové válečky. Střílel jsem to jen z revolveru, ale výsledky byly mizerný, protože rychlost hoření byla nízká. Kuli to vždycky jen vypšouklo. U prachové kuličky rychlost zpomaluje pojivo, což byl v mém případě klíh. U válečku je to dané silou lisování, pak odhořívá po vrstvách. Možná, že by se laborováním s množstvím nebo typem pojiva u kuličky dalo něco vylepšit, ale nevím. Už je to několik let, ale ještě si vzpomínám, že jsem zkoušel zrněný prach lepit sorbitem (sladidlo pro diabetiky), aby se při výstřelu zrna rozpadla, ale taky neúspěšně. Pojivo zanechávalo zbytky. Napadlo mě taky použít nějaký spalitelný obal, ale pak jsem těch blbin nechal. Tak mě zajímá, jestli jste někdo taky tak experimentoval. A třeba i jen s hrubostí prachu nebo jestli jste si ho i dělali sami. Já jo, ale hoří vždy pomaleji než Vesuvit a zanechává více zbytků. Je dobrý tak na ohňostroj.

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

31.07.2006 13:22

Předělávat Vesuvit nebudu, ale pokud chceš vidět jak se dělají papírové náboje do revolveru, tak tady je několik stránek:

http://www.thehighroad.org/showthread.p ... 4&t=144094

Uživatelský avatar
Netopyr
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1917
Registrován: 03.02.2006 19:45
Bydliště: Berounsko

31.07.2006 15:39

jako spalitelný obal by šel použít filtrační papír z nitrocelulosy, některé analytické laborky to používaj
rychlej prach doma těžko uděláš - mletí, lisování, drcení je trochu problém, leda že bys nahradil KNO3 za chloristan, nebo chlorečnan, ale je to trochu o hubu a o pistoli :(

Uživatelský avatar
armytec
 
Příspěvky: 317
Registrován: 22.05.2006 17:27
Bydliště: KV kraj

31.07.2006 18:15

trochu? torochu moooc. pokud někdo chce něco dělat s chlorečnanama tak ať se připravý na pobyt v nemocnici. je to o hubu- důrazně varuju před jakýmakoliv podobnýma hrátkama.

Uživatelský avatar
Netopyr
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1917
Registrován: 03.02.2006 19:45
Bydliště: Berounsko

31.07.2006 21:34

Dvigatěl : pokud si používal jako pojidlo sorbit klih a podobné věci, musel si hoření nutně zpomalit, protože si výrazně porušil kyslíkovou bilanci, nehledě k tomu, že klih i sorbit hoří dost neochotně. Pokud si vyráběl prach doma asi by stálo za úvahu použít jako pojidlo kaši z doma udělaného prachu. Když bude Vesuvit ve výrazném přebytku, mohlo by to fungovat.

dvigatěl
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 16
Registrován: 31.07.2006 10:44

01.08.2006 9:00

Chlorečnan draselný bych nabil asi jen jednou. Možná by řampnul už při ládování. Místo něj by ale mohl být celkem v pohodě chloristan draselný. Spolu s hliníkem a sírou co by flash by byl zajímavý zábleskem i zvukem, jenom nevím, co na to hlaveň. Koukal jsem na stránky s papírovými náboji a ten papír je obyč, ani ne nitrovaný. Tak z válce ty zbytky lehce vypadnou. Jen bych měl obavy o selhaný nebo zpožděný výstřel, když je mezi prachem a kapslí ten papirus. Ale asi to musí fungovat.
Vyzkouším ještě jednu věc. Do formičky-trubičky, vymazané před tím hustším nitrolakem, nasypu dávku prachu a trochu zmáčknu. Tím se povrchová zrna budoucího válečku slepí k sobě. Trubička bude muset být kvůli vyndavání podélně rozříznutá. Ještě to vyzkouším.


Reklama

Uživatelský avatar
alistaire
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 76
Registrován: 11.04.2006 12:16

01.08.2006 13:31

k tomu prošlehnutí papírem.
Když se v černoprachých kanónech používají náboje (papírové kartuše nebo plátěné pytlíky), tak se dírou zátravky po nabití propíchnou jehlou...
Tak by se to dalo udělat i tady, pokud je piston dostatečně průchozí?
pak by to bylo spolehlivější, než čekat prošlehnutí skrz papír.

dvigatěl
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 16
Registrován: 31.07.2006 10:44

01.08.2006 14:52

Propíchnutí by u revolveru šlo. A nebo ještě lépe namočit spodek v prachové kašičce. Rozmočit prach v nitrolaku a v tom vyválet dno náboje. Udělat takový nápal.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

15.08.2006 19:28

Kdysi jsem přemýšlel o výrobě přípravku ze dřeva, jehož pomocí by se dal lisovat Vesuvit at už za mokra či za sucha do válečků... Zjistil jsem totiž, že prach již za několik hodin po té, co je slisován např. v komoře revolveru kulí, se "speče" a mohl by tedy držet pohromadě. Pak jsem u toho upustil, protože jsem v tom nesledal extra výhodu a byla by to práce navíc.
Mnohem lepší, i když pracnější, jsou papírové cartridge, které používali vojáci.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

12.12.2006 12:42

Lisování černého prachu do tablet a pod je kontraproduktivní - rychlost hoření je daná povrchem, a ten se tím zmenšuje. Tableta nebo váleček se chová jako "doutnák", vyrábějí se takto např. zpožďovače. Jediná cesta je kartridž s volně sypaným prachem. Propalovací kardtridže pokud vím vyvinuli a odzkoušeli v "8. kavalerii" a byl k tomu obsáhlý návod ve starší Střelecké revue.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

01.01.2007 21:58

To nemá cenu doma zkoušet dělat.Zkusil to kde kdo a s výsledkem nic moc.Chce to čistý cemikálie,nejlíp PA.Jestli myslíš že použiješ uhlí na grilování od pumpy tak se pleteš.Nevím jaký používaj do LCčka,ale to hoří proti jinejm prachům co znám dost pomalu.Možná ho tak pomalej dělaj úmyslně.Nevím.
Nikdy se ti nepovede hmotu dokonale zhomogenizovat,nazrnit,odprášit.
Nechci tě podceňovat,ale na 99% se ti lepší prach jak vesuvit nepovede.
K těm tabletam:
Platí co napsal Peggy.tableta se bude chovat jako zrno,čím větší tlak vyvineš při lisování tím bude hořet pomalejc.

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

02.01.2007 16:50

Koho zajímá výroba černého prachu v domácích podmínkách, může číst tady:
http://www.musketeer.ch/blackpowder/homemade_bp.html

Autor je Švýcar a tam to není zakázané. Rozhodně jsem proti domácí výrobě černého prachu, ale přečtení snad nikomu neublíží.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

04.01.2007 22:23

Solidně popsaná výroba č.p. byla taky ve střelecký revui.Bylo to několik pokračování.Je to ale už skoro 25 let(rok 1982-1984).Psal to tuším nějaký Pojezdný a jmenovalo se to PULVIS PYRIUS.Nebo tak nějak podobně.Je to fakt dlouho abych si to přesně pamatoval.Popisoval výrobu od získávání surovin až po zkoušení hotovýho prachu v průběhu několika staletí.Divím se že to tenkrát vůbec vyšlo.Bylo to skoro jako návod.

gres
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 11.11.2006 1:47

04.01.2007 23:23

Velmi pekne a podrobne popísal výrobu čierneho prachu Urbansky. Je tam aj niekolko špecialitiek citujem:

Pikrátový prach. Brugére (l869) a nezávisle na něm F. Abel navrhli použít pikrátu amonného ve směsi s ledkem draselným místo černého prachu.

Pracovní postup byl v principu stejný jako při výrobě černého prachu, při čemž se vyráběla zrna, která se snadno leštila. Ve Francii byl roku 1881 tento prach podrobné prostudován. Dával dobré výsledky při použití v pušce i v dělech. Byl mnohem účinnější než černý prach a měl podle Brugéra toto složení :

43 % pikrátu amonného

57 % dusičnanu draselného

Tato nová střelivina slibovala velké možnosti, avšak krátce po ní vynalezený bezdýmný nitrocelulosový prach vyřádil z použití veškeré směsi s dusičnanem draselným a podobnými solemi, které dávají při výbuchu mnoho tuhých zplodin. Jedině v Americe se určitou dobu používalo místo černého prachu různých směsí, hlavně pro lovecké prachy; na př. Gold Dust Powder (Stark, 1894) obsahoval 50 % pikrátu amonného, 25 % pikrátu draselného a 20 % dvojchromanu amonného. Začátkem XX. století však bylo upuštěno i od používání těchto směsí.

vrb
 
Příspěvky: 381
Registrován: 15.06.2005 21:51

08.01.2007 2:28

jako malej kluk jsem si doma namíchal černého prachu kila(když přestali prodávat Travex), ale musím konstatovat že po půlroční optimalizaci výroby jsem dosáhl úplně stejných vlastností jako LC vesuvit, když porovnám investovanou námahu, bordel v dílně, a výtěžnost, je lepší si to koupit, bohužel v 10 mi ho nikdo neprodal a ani nevím jestli za komančů se to dalo sehnat. složení jednoduché, rychlosůl, síra (byla s ní přilepená televizní obrazovka v jedné staré televizi), dřevěné uhlí, ještě se neprodávlo v pytlích, tak se prostě udělal oheň a to černé co zbylo jsem použil. podrtit co nejjemněji(někdy jsem to zkoušel vlhčit ale neosvědčilo se to), usušit, doladit množství síry a uhlí za sucha postupným testováním. vlastnosti dobré, bohužel mi to bylo málo, co bych výrazně nedoporučoval jsou organické peroxidy.

PS, teď koukám že jsem to dělal téměř stejně jako ten švýcar...

Uživatelský avatar
Iha
 
Příspěvky: 1466
Registrován: 24.09.2006 23:58
Bydliště: Prerov

08.01.2007 14:45

Jo jo kamos take rikal, orgranicke peroxidy nebrat ;). Je to desne svinstvo. Kdysi jsme zkouseli i nitraci toluenu, ale tam to skoncilo na tom, ze v 10 letech nemas pristup k dusicne. Pry ale neni problem udelat traskavou rtut a je to oproti peroxidum bezpecnejsi.

Uživatelský avatar
douda
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 58
Registrován: 20.01.2004 16:49
Bydliště: Mladá Boleslav

11.01.2007 12:17

Ty tablety cerneho prachu nejsou valecky ale jsou to DUTE VALECKY ... je to kvuli proslehnuti ohne na vsechny tablety najednou!!! Proste od pistonu leti plamen kominkem uvnitr tech 2 a vice valecku a zapali je soucasne zevnitr. Tim je dan rychlejsi zazeh cele prachove sloze.

Uživatelský avatar
BARRY
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 13.02.2004 19:47
Bydliště: Český Ráj

11.01.2007 12:37

Nerozdrtíš ty válečky při nabíjení koule?

Uživatelský avatar
douda
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 58
Registrován: 20.01.2004 16:49
Bydliště: Mladá Boleslav

11.01.2007 13:06

NE!

BARRY píše:Nerozdrtíš ty válečky při nabíjení koule?


Zapomen na nejake hrube mlaceni do nabijaku ... strela je v sabotu (podobne jako plastovy kosicek u moderni brokovnice) a ty ji tam jen zatlacis.
http://content.answers.com/main/content ... -Sabot.png
http://personalsecurityzone.com/images/H67265lg.jpg

Uživatelský avatar
BARRY
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 13.02.2004 19:47
Bydliště: Český Ráj

11.01.2007 15:19

Mám zkušenost jenom s revolverem, proto se ptám. U těch sabotů od Hornadyho je ale taková vodicí tyčka, možná se i zkracuje podle "navážky", ale ta tu díru ucpe, ne?

Další

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků