navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

01.01.2016 18:18

Re: Prach trošku jinak

A porovnání s Vectanem, pokud jsi ho zkoušel?

Uživatelský avatar
Truman Head
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 06.06.2006 15:48
Bydliště: OSTRAVA

01.01.2016 20:43

Re: Prach trošku jinak

Vectan (ČP) jsem nikdy nepoužíval - nemůžu sloužit 8)

Uživatelský avatar
Truman Head
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 06.06.2006 15:48
Bydliště: OSTRAVA

01.01.2016 21:04

Re: Prach trošku jinak

Stok - foto
Přílohy
ZS4.ZELENY.PEPUC.jpg

Uživatelský avatar
Truman Head
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 06.06.2006 15:48
Bydliště: OSTRAVA

01.01.2016 21:08

Re: Prach trošku jinak

Stok - foto
Přílohy
ZS4.ZELENY.PEPUV.jpg

smates
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 167
Registrován: 18.03.2007 13:43
Bydliště: Ústí nad Labem

01.01.2016 23:50

Re: Prach trošku jinak

U nas asi nejde sehnad co?Do PL daleko

Uživatelský avatar
Truman Head
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 06.06.2006 15:48
Bydliště: OSTRAVA

02.01.2016 14:20

Re: Prach trošku jinak

máš SZ.


Reklama

api
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 111
Registrován: 07.02.2014 16:43

02.01.2016 14:46

Re: Prach trošku jinak

Zaujímavé :) Ale zaujímalo by ma ako si ten prach v Poľsku kúpil. Pokiaľ viem, tak predovky (vrátane perkusných revolverov) sú v Poľsku bez zbrojáku (od 18r.), ale na nákup prachu je už potrebná nejaká "licencia" (rovnako ako v Maďarsku).

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

02.01.2016 19:35

Re: Prach trošku jinak

A nestačí v těchto případech český zbroják, případně s evropským?

Uživatelský avatar
Truman Head
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 06.06.2006 15:48
Bydliště: OSTRAVA

03.01.2016 9:30

Re: Prach trošku jinak

pro všechny co mají zájem,jak probíhá nákup černého prachu (Stok)v polsku.
na internetu/jejich stránce pošleš objednávku + naskenovaný EZP,domluvíš si
termín osobního vyzvednutí ve fabrice,platba na místě v bance nebo dopředu přes Účet....
maximální jednorázový odběr 20kg.
Předovky jsou v polsku volně od 18-ti let ,ale na
nákup ČP musí být buď klasický zbroják,což je v PL zatím problem=situaci která u nás byla
do cca.r. 1993 zkoušky,7x potvrzení z národního výboru :mrgreen: ale co
je nejhorší podpis místního náčelníka,který bez udání důvodu řekne ne.....sice to není ze
zákona,ale nikdo se nechce s "náčelníkem" hádat.
Jednodušší je vyřídit si EZP na který si sice žádnou zbraň nekoupí,ale můžou s předovkou vycestovat do zahraničí na závody a koupit si ČP :D .

Halvar
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 04.03.2015 18:18

11.02.2016 23:20

Re: Prach trošku jinak

Mám takový začátečnický dotaz. Všude se doporučuje do velkých ráží cca nad .50 používat FFg prach, tedy hrubší granulaci. Mě by zajímalo jestli se pro tyhle velké ráže používá hrubší prach protože hoří pomaleji a tudíž tlačí kuli po větší délce hlavně, nebo to má nějaký jiný význam. Nedávno jsem si pořídil ke své pušce mušketu ráže .69 na takové oddechové střílení velkými kulemi :) A do toho 1 Fg prach. Ale zajímalo by mě, co by udělal, nebo proč se nepoužívá běžný FFFg?

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 634
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

12.02.2016 7:54

Re: Prach trošku jinak

ide o rychlost horenia a priebeh tlakovej krivky... mensie zrna zhoria skor ako vacsie a tym stupa tlak, v podstate max tlaky s pomalejsim prachom dosiahnes pri vyssej laboracii a mas vyssi vykon ako pri rychlejsom prachu kde uz pri nizsej navazke dosiahnes max tlaky... predstav si narazenu gulu na prachu, prach ma urcity objem, po odpale zacne prach horiet a zaroven tlacit gulu do predu, zvacsuje sa spalovaci objem hlavni, ak das prach s malym zrnom, zhori skor a tym objem priestoru v ktorom vyhorel prach bude mensi a tym dosiahne aj vyssi tlak ako ked bude horiet vacsie zrno, kym zhori gula bude dalej od dna, vacsi spalovaci priestor a tym dosiahne mensi max tlak... nieco podobne ako je to pri bezdymakoch, ale tu je aj ine zlozenie prachu cim sa reguluje rychlost a priebeh horenia, pri BP je zlozenie stale rovnake a pri BP to nieje az take kriticke... ale na dierkovanie papiera v beznej vzdialenosti s tercovymi laboraciami nemusis riesit zrnitost prachu, bezny FFFg alias Vezuvit postacuje bohate...
samozrejme ked si chces uzit ranu, treba siahnut po plnych laboraciach a prislusnej zrnitosti prachu... :mrgreen:

Halvar
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 04.03.2015 18:18

12.02.2016 11:11

Re: Prach trošku jinak

Díky za odpověď. Takže jestli to správně chápu, tak by při použití Vesuvitu mělo stačit dejme tomu cca 40 gr prachu místo 80-90 gr 1F.
A jak říkáš, já si chci užít ty plnotučné laborace, takže je to spíš taková teoretická otázka :)

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

12.02.2016 12:22

Re: Prach trošku jinak

No shodou okolností mám také křesadlovou mušketu a občas s ní střílím... zkoušel jsem kde co, až jsem si přečetl, že náboj do muštety obsahoval 12 gramů prachu s tím, že 1 gram se počítal na pánvičku, 1 gram se při manipulaci rozsype a do laufu půjde tedy okolo 10 gramů. Tak jsem to začal zkoušet podobně (měrkama co mám odměřím na prachovnici 9 gramů) a světe div se, mušketa střílí rovně.... Tormentováno mám na 12 gramů provozní dávky.
Jo a Vesuvit :)

TomSmith
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 206
Registrován: 09.09.2012 12:52

12.02.2016 18:16

Re: Prach trošku jinak

Doplním ještě k těm rozdílům hoření zrn černého prachu nějaká čísla vyčtená z internetu:
Kód: Vybrat vše
  Výbuchové teplo, Objem plynů
          kcal/kg   cm3/g
Hrubozrnný   726    274
Jemnozrný    764    241
Pánvičkový   837    198

Pokud to velmi zjednoduším tak čím jemnější prach tím více tepla, ale zase méně spalných plynů. Přitom splané plyny jsou to co nám žene střelu.

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 634
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

15.02.2016 15:08

Re: Prach trošku jinak

Halvar píše:Díky za odpověď. Takže jestli to správně chápu, tak by při použití Vesuvitu mělo stačit dejme tomu cca 40 gr prachu místo 80-90 gr 1F.
A jak říkáš, já si chci užít ty plnotučné laborace, takže je to spíš taková teoretická otázka :)

to zase nieje az take jednoduche porovnanavat ca 40 gr FFFg vs 80-90 gr Fg...
nieco take porovnavat sa teoreticky da, ale presne cisla je tazke zistit,
pri max. tlaku horenia by sa dala spravit nejaka prevodna tabulka zrnitosti prachu,
ale musel by byt jeden vyrobca a porovnavat systemom ze napr. prach FFFg dava max.tlak napr.11000 LUP pri 60 gr prachu a prach FFg dava zhodny tlak pri navazke 80 gr..
samozrejme vsetky podmienky zhodne pre vsetky zrnitosti prachu..
ak ta to zaujima, dobra kniha sa tomuto venuje tato:
http://www.lymanproducts.com/lyman/publ ... powder.php
su tam pekne nabijacie tabulky aj so zmeranymi tlakmi, da sa s toho pochopit ako
to teda s BP je...
navadzacie tabulky laboracii najdes aj na stranke pedersoliho, ale treba si vsetko odskusat osobne... niektora hlaven bude strielat pekne aj s ca 30 gr prachu, ina bude az s ca 80 gr.. je to dost individualne...
co kolega Kentan pisal o kresadlovej muskete je pravda, len take velke mnozstvo prachu bolo potrebne aj s dovodu ze rovnaka zrnitost prachu za Napoleona sa pouzivala aj do diel aj do pusiek... a koli lepsiemu zapalu sa neskor podsypavalo jemnejsim...
vela zalezi aj od vyrobcu a jeho technologie, hlavne kvality dreva pouziteho na vyrobu dreveneho uhlia, ale celkovo najvykonejsi momentalne vyrabany BP je svajciar... ale asi aj najdrahsi... tych 12 gramov svajciara by muselo robit dobru paseku s plecom... :mrgreen:
ja som skusal 10 g so .72 -kou a 50 g gula, posadilo ma to na zadok... :mrgreen:
je zname ale ze hladka hlaven vacsieho kalibru a kresadlo treba slusne podsypat aby to fungovalo...

Uživatelský avatar
Truman Head
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 06.06.2006 15:48
Bydliště: OSTRAVA

15.02.2016 15:52

Re: Prach trošku jinak

to Halvar : zase záleží k čemu chceš plnotučné laborace.....pokud jen velký kravál a aby to letělo směrem od tebe......dej míň zrnitý prach,máš to levnější a parády habaděj.......pokud chceš něco trefit nastupuje pro velké kalibry hrubší prach,pomalejší hoření - zkombinovat navážku zase s délkou hlavně - ideálně aby navážka vyhořela u ústí :shock: (teorie :D ) a ideální výsledek v terči.
Pěkný silvestr :D 2017

Halvar
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 04.03.2015 18:18

16.02.2016 18:31

Re: Prach trošku jinak

No, chci s tím i něco (na poměry hladkého laufu) trefovat, takže do toho zatím mám švýcarák No. 5.
Mě právě na tomhle videu překvapil, že do toho cpe 200 gr 3F prachu. Čekal bych spíš, že tam bude dávat něco hrubšího.
https://www.youtube.com/watch?v=SJvesjGissE

apa
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 25.08.2015 18:35

31.03.2016 11:52

Re: Prach trošku jinak

Truman Head píše:pro všechny co mají zájem,jak probíhá nákup černého prachu (Stok)v polsku.
na internetu/jejich stránce pošleš objednávku + naskenovaný EZP,domluvíš si
termín osobního vyzvednutí ve fabrice,platba na místě v bance nebo dopředu přes Účet....
maximální jednorázový odběr 20kg.
Předovky jsou v polsku volně od 18-ti let ,ale na
nákup ČP musí být buď klasický zbroják,což je v PL zatím problem=situaci která u nás byla
do cca.r. 1993 zkoušky,7x potvrzení z národního výboru :mrgreen: ale co
je nejhorší podpis místního náčelníka,který bez udání důvodu řekne ne.....sice to není ze
zákona,ale nikdo se nechce s "náčelníkem" hádat.
Jednodušší je vyřídit si EZP na který si sice žádnou zbraň nekoupí,ale můžou s předovkou vycestovat do zahraničí na závody a koupit si ČP :D .



Zdravím
Nepojedete náhodou do Polska pro tento prach?? Případně nemá někdo dvě pixle jednu červenou a jednu zelenou k prodeji?? Rád bych ho otestoval a porovnal se Swiss.
Díky jsem z Ostravska

TomSmith
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 206
Registrován: 09.09.2012 12:52

01.04.2016 13:12

Re: Prach trošku jinak

Hledal jsem přebíjecí tabulky na webu explosie a narazil jsem tam i na nové (z 2.3.2016) PDFko k Vesuvitu :
http://www.explosia.cz/streliviny/downl ... vit_CZ.pdf
A zajímavá novinka je, že tam je Vesuvit rozdělen na tři druhy:
    Vesuvit LC1 vhodný především pro pistole (0.2 - 0.5 mm).
    Vesuvit LC2 vhodný především pro muškety a brokovnice (0.5 - 0.7 mm).
    Vesuvit LC vhodný především pro muškety a brokovnice (0.2 - 0.7 mm).

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

01.04.2016 16:30

Re: Prach trošku jinak

A co cena, bude se lišit? Je to vlastně rozsortýrovaný LC podle velikosti zrna.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků