Uživatelský avatar
Oldřich jandera
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 123
Registrován: 14.05.2006 13:41
Bydliště: Čechy

10.11.2007 20:58

Mohu potvrdit. Exaktu jsem koupil a za týden za polovinu prodal. Optika je to mizerná, navíc velký a těžký krám.
VANGUARD VSF 55 12-50x50 jsem koupil tady:
http://obchod.foto.cz/

a je výborný, používám ho na pistoli i malorážku, naprosto postačuje a navíc je malý!!!

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

11.11.2007 10:02

Pánové, asi koukáme každý jinýma očima. Střílím přes 30 let (pravda, maximálně do 100 m) a za tu dobu mi prošla rukama řádka dalekohledů. Nejlepší z nich byl německý Zeiss - taky byl největší a nejtěžší. Co bylo lehký a plastový zpravidla stálo za prd. Na obranu Exakty musím napsat toto (už jsem to uvedl i na paralelním fóru):
EXAKTA není špatná, sám ji používám - do 50 m na malorážku bez problémů, 100 m na malorážku ve špatným počasí nebo za horšího světla problém, na kulovnici do 100 m bez problémů, na víc jsem nezkoušel. Na pistoli na 25 m rovněž bez problémů, na míň jsem rovněž nezkoušel.
Za hlavní konstrukční nedostatek u ní považuji ovládání ostření válečkem relativně malého průměru, takže na krátké dráze máte velkou úhlovou změnu, tudíž to ostření vyžaduje jemnou ruku a trpělivost. Kromě toho, pokud by chtěl pravák dalekohled používat tak, že do něj bude koukat ze strany (což často potřebují puškaři vleže), dostane se k tomu "ostřítku" je problematicky, protože ho bude mít vespod. Mně, levákovi, to naopak vyhovuje.
Ve srovnání např. s Yukonem ve stejné cenové relaci je tohle hvězdářskej dalekohled. Tome, nevím, jak dlouho jsi s tou Exaktou na střelnici pobyl a jak jsi s ní pracoval, s tvým názorem se bohužel nemohu ztotožnit. Oldřichu, jak se chová ten Vaguard při horším světle? Zkus o něm napsat trochu víc. Zdrbat něco (Exaktu) obecným termínem "naprosto nevhodný" apod. dokáže každý. Rád bych (a asi nejen já) bych se dozvěděl, co Ti na Exaktě nevyhovovalo, že ses jí tak rychle zbavil. Já s ní zatím mám problém pouze na malorážce na 100 m a to jen za šera nebo hnusného počasí (což jsme bohužel na 100m závodech zatím měli skoro vždycky).

Tomáš Ťopka
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 217
Registrován: 05.05.2007 14:51
Bydliště: Praha

11.11.2007 13:45

Harp mne sprdnul za používání silných výrazů a má pravdu.Uznávám,že možná může tento dalekohled někomu vyhovovat.Mě ale ne. Obraz nešel zaostřit(50m).Respektive šel,ale nedostatečně.Prostě nebyl ostrý.Zásah z malorážky se sice dal rozpoznat,ale jen s velkou námahou.Například "smajlíky" co jsme stříleli na Sedleci,nejdou rozpoznat.Poznám sice jestli se směje nebo ne,ale například vůbec nepoznám,jestli má oko + nebo x.Od dalekohledu s tak velkým zvětšením bych čekal víc.To mě vedlo k tomu,že jsem popsal tento pozorovák jako naprosto nevhodný.Teď jsem vytáhl starý Zeis po tátovi, s kterým jsem před lety střílel pistolovou mířenku a na těch 50m dobrý. Na flintě mám Delta Titanium a při zvětšení 16x vidím ale stejně nejostřeji

Harry
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 101
Registrován: 17.10.2007 16:50

11.11.2007 15:27

Ne, na optice se šetřit opravdu nevyplatí :(

Dnes jsem si to opět ověřil v praxi. Sice už jsem koupil pozorovák Leupold, nicméně i když jsem čekal že mi poštou přijde do pátku, tak nepřišel, v pondělí ho jistě budu mít :cry: ...

Takže jsem dnes naposledy musel použít levný pozorovák který jsem měl na přechodnou dobu. 50m malorážka, bylo hnusně a pršelo. Optikou na pušce 6,5x jsem poznal kulový a pozorovákem bohužel taky, takže jsem střelil 2x stejný terč, protože jsem prostě neviděl první zásah, který byl v černém. Jsem si naprosto jistej, že kdybych už měl tu novou optiku, tak by se mi to nestalo, protože bych to viděl...

Uživatelský avatar
David Laxa
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 210
Registrován: 02.03.2007 2:41
Bydliště: Břeclav

11.11.2007 18:07

A co je zač ten pozorovák na přechodnou dobu? Má přiblížení alespoň 36x? Já mám na BR Weaver T36 a to pozorovák nepotřebuju, ale na krátkou bych něco potřeboval, ale střílím 22LR z pistole i na 50m.

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

11.11.2007 18:11

tím projde každej,když pak vidí perfektní soustřel ale mimo střed terče, tak by mu jeblo,mně to nakonec donutilo jít do tohodle:
http://www.meopta.com/index.php?id=171&lang=cz
je ale fakt, že jsem ještě nezažil takový svetelený podmínky,abych využil zvětšení 60x.
Když je jakž takž tak se dají najít díry v terčí na 400 m od ráže 308 win, ale už sem zažil že na 200 m nebylo vidět nic...


Reklama

Uživatelský avatar
David Laxa
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 210
Registrován: 02.03.2007 2:41
Bydliště: Břeclav

11.11.2007 18:28

Meopta je hodně dobrá, ale na mě zatím drahá. Rád bych si pořídil něco do 4tis. kč. Vím že to asi nebude na pořád, ale bohužel nejsem schopen investovat 15 a více tis. kč do něčeho lepšího. Tak jsem vybral Yukon,Exaktu a Vanguard shromažďuji informace, abych se rozhodl. Netrvám ani na novém kusu. Rád si přečtu jakékoli zkušenosti.

Harry
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 101
Registrován: 17.10.2007 16:50

11.11.2007 18:31

Ta optika "na přechodnou dobu, než se vzmůžu na něco slušnýho" byla vojenská Meopta 20x50. Dobrý sklo, ocelový tubus. Vidím s tím zásahy líp než třeba s Yukon 20-50x50 (to jsem asi před měsícem porovnával na 50m. Malorážka, zataženo, pošmourno). Sice nemá takový zvětšení, ale sklo je pořád lepší než plast, i když je 50 let starý :wink:

Na .308 mám 3,5-15x56 Nightforce a s tím je vidět samozřejmě víc a líp, takže k týhle pušce tu Meoptu ani nevybaluju.
A rozdíl, když má člověk pozorovák je fakt děsivej. Na jaře jsem střílel na soutěži s .308 a byl jsem 15. Na podzim, stejná soutěž, stejný terče i vzdálenosti. Na pušce byla jediná změna že mám libelu na optice, jinak i střelivo stejný. Ale povedlo se mi zapůjčit Zeiss 20-60x85 a najednou jsem byl 6. :shock: (a mezi těma dvěma soutěžema jsem nevystřelil ani ránu, takže žádný "natrénoval"...)

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

11.11.2007 18:32

do 50 m na 22 LR by měla stačit meopa sport 25x50, v komisi se dá koupit za 1500 kč.
výprodej ve fabrice byl za 4 kč asi před 2 rokama.

Uživatelský avatar
David Laxa
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 210
Registrován: 02.03.2007 2:41
Bydliště: Břeclav

11.11.2007 18:50

Takře Yukon je ze hry. Meopta 25x50 je slušná, pár lidí kolem ji má, ale to už bych šel do Vanguard VSF 55. Exaktu má kolega a je s ní spokojen. Z VSF 55 jsem se ještě nedíval, tak mám trochu obavy, jestli dokáže dát takový obraz jako třeba Weaver T36. Vím že srovnávat puškohled a pozorovák není vhodné, obzvláště když přihlédnu k cenové hladině. Weaver T36 mám už dlouho a jeho kvality znám, tak ho používám jako měřítko při výběru.

Uživatelský avatar
David Laxa
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 210
Registrován: 02.03.2007 2:41
Bydliště: Břeclav

11.11.2007 19:06

Jestli Vám to nebude vadit, rád bych Vás poprosil, abychom se přesunuli na fórum "pozorovací dalekohled".Vše to vzniklo z mého inzerátu, tak ať nemusím skákat z jednoho na druhé. Všem Vám děkuji za reakce a budu rád za každou další zkušenost.

Uživatelský avatar
Bobr
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2276
Registrován: 08.01.2006 13:09

11.11.2007 19:31

tak spojeno :-)

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

11.11.2007 21:11

Tome, neber to tak, že jsem Tě sprdnul, jen jsem chtěl vědět více, v čem je problém. Mimochodem, střílel jsem ten závod s Tebou a ty smajly jsem dal bez chyby. Čím myslíš, že jsem na ně koukal? Právě Exaktou. Problém neschopnosti zaostřit tenhle dalekohled vidím právě v tom malém průměru "ostřítka", což jsem už psal. Navíc cítím, že mám trochu nevyhovující stativ, jelikož je lehkej a plastovej. To ale není chyba dalekohledu. V žádném případě netvrdím, že Exakta je soubor všech ctností, ale v cenové kategorii do 3.000,- (možná i 4.000,-) je to podle mě to nejlepší, co můžeš koupit a při střelbě do 50m mě nezklamal za žádného počasí. Zvětšení 60x jsem prakticky nepoužil, 40 - 50x je dostatečné, přičemž světelnost je také ještě dostatečná. Když je horší počasí, stáhnu to na cca 30x - nedokážu sice přesně přečíst čárovou ránu (což je stejně nakonec práce rozhodčího), ale mám tam dost světla, abych poznal bezpečně zásah v černým, tedy pokud bezprostředně za terčem není černá clona, na čemž by vyhořela i spousta daleko dražších dalekohledů.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

11.11.2007 22:06

Kall píše:do 50 m na 22 LR by měla stačit meopa sport 25x50, v komisi se dá koupit za 1500 kč.
výprodej ve fabrice byl za 4 kč asi před 2 rokama.


Na BR definitivne ne.
Nevim jak je to mozne, ale pripada mi ze puskohledy se stejnym zvetsenim jako pozorovaky koukaji lepe. A lepsi trida puskohledu dokonce lepe nez nektere levnejsi pozorovaky s vetsim zvetsenim.
Asi to bude i v jine cenove hladine.
Weaver T36 za ca 15.000kc kouka lepe nez vetsina levnych pozorovaku. Vetsina lidi pouziva levne pozorovaky zvetseni v rozmezi 30-50x a ja znechucene odchazim protoze z puskohledu o zvetseni 36x jsem schopen precist skore (mimo kalibrace) kdezto z levnych pozorovaku hadam jestli to je 9 nebo ne.

Tomáš Ťopka
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 217
Registrován: 05.05.2007 14:51
Bydliště: Praha

11.11.2007 22:31

To je přesně to,co jsem říkal už na začátku.S puškohledem,při zvětšení 16x rozpoznám víc naž s tou Exaktou.Dokonce jsem i koketoval s myšlenkou koupit nějaký pokažený puškohled s větším zvětšením.Byl někde tady v bazaru a nešla stranová korekce,což by mi v tomto případě nevadilo.Na 50m by to mělo bý super.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

11.11.2007 22:41

No problem je v tom, ze puskohledy (kvalitativne na urovni Burris, Weaver apd.) jsou podstatne drazsi nez levne pozorovaky.
Dalsi problem je ze se to spatne drzi a blbe se do toho kouka a ovlada. Je to urceno a konstruovano na manipulaci na zbrani. Proste vse je to jen o penezich a kompromisu. Je jasne ze optika za 30.000 nebude koukat 2x lepe nez optika za 15.000 a ta za nebude koukat 2x lepe nez optika za 7.000.

qwer
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 12.11.2006 13:19

11.11.2007 22:42

Okopíroval jsem svůj příspěvek z vedlejšího fóra:
Na pozorování zásahů na 50m. používám Meoptu Sport 40x70. Mám i slabší okulár 25x. Pozorováků jsem měl již opravdu hodně. Variábl byl jen jeden, byla to Zenica 8-24x40. Nebyl vyloženě špatný, ale stalo se mi, že během závodu začalo pršet, sešeřilo se a já neviděl kam to lítá. Pro pozorování na 25m., nebo do přírody byl dobrý. S kamarádem jsem provedl malý testík. Použité monokuláry: Meopta Sport 40x70, Zeiss Jena 40x60 a rusák ZRT457 přepínatelný okulár 30x a 60x 60. Počkali jsme na střelnici, až se při západu slunce zhorší světelné podmínky, prostřílené terče stále vyvěšeny na 50-ce. Překvapení pro nás oba bylo, že nejhůře se nám koukalo Zeissem, od kterého jsme čekali nejvíc. Nejlepší se zdál ZRT457 (30x). Meopta měla o něco tmavší obraz, ale stále dobrá. Při běžném denním světle jsem u ZRT-čka (60x) pozoroval zvlnění obrazu po krajích. Záleželo tedy aby pozorovatel využíval pokud možno optickou osu soustavy. Rovněž mi nevyhovovalo že vidím malý úsek na terči, nosím brýle a nemůžu oko více přiblížit k okuláru. Nejvíce mi vyhovuje zmíněná Meopta, okulár 25x použiji v případě nepředvídatelně zhoršených podmínek. Ještě se vrátím k tomu Zeissu (DDR), jednalo se o starší svazarmovský kus. Na objektivu jsem našel malou bublinku ve skle, takže zklamání. Vám co přemýšlíte co pořídit, doporučuji nechat variábly stranou a jít do pevných zvětšení, je to jistota při špatném světle.

Uživatelský avatar
David Laxa
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 210
Registrován: 02.03.2007 2:41
Bydliště: Břeclav

11.11.2007 22:55

Tak co říkáte na ten Vanguard VSF 55 ? Nemáte s ním někdo zkušenost? T36 je kontrolu terčů opravdu super ale když neberu "dlouhou" tak čekám až ostatní dostřílí a jdu se podívat. Když je nás víc, tak je to špatné.

Harry
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 101
Registrován: 17.10.2007 16:50

11.11.2007 23:27

Aha, tak už vím co je ten Vanguard VSF 55 zač... Měl jsem to samé pod jménem Winchester :lol: A prodal jsem ho a nechal si raději tu starou Meoptu 8)

Obrázek

Obrázek
100m - s puškohledem 15x jsem viděl víc a líp... V podstatě je to použitelný jen když není žádná jiná optika na porovnání. V praxi - na střelnici se raději koukám jen puškohledem (páč je kvalitní) a do lesa si raději vezmu kvalitní binokulár :wink:

Prostě nejsem tak bohatej, abych si mohl kupovat levný věci :lol: (no a hlavně mám jenom jedny nervy a nechci o ně přijít, když bych se musel vztekat s něčím, co neslouží jak potřebuju)

Neznám ten T36, ale jestli má slušnou optiku, tak abys nebyl z toho "pozorováku" zklamanej... Nejlepší by samozřejmě bylo, porovnat je vedle sebe.

Uživatelský avatar
Milan N.
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 334
Registrován: 24.07.2006 13:37
Bydliště: Brno

11.11.2007 23:41

Ja mam Winchester 15-45x60 a pouzivam ho na 50 m kdyz strilim z SAA .357 a musim rict ze pro tento ucel za 5321 Kc jsem max spokojeny. A to ani nepouzivam max zvetseni. Neni to spicka, ale pro svuj ucel staci a bracha mi ho porad krade do lesa kdyz pozoruje ptactvo a je s nim taky spokojeny...Tam kde jsem ho kupoval meli jeste 20-60x80 za 7699 Kc, ale to uz bych nevyuzil...

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Optika, Příslušenství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník