Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

21.12.2010 17:33

Re: Povrchová úprava pažby

Jo, dřevo byl smrk, s tím vysycháním máš možná recht, ale po tý zkušenosti radši s fermeží brzdím.

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

22.12.2010 11:56

Re: Povrchová úprava pažby

Řekl bych že fermež a olej nejsou totéž,bylo mi odborníkem zdůrazňováno napouštět pažbu lněným olejem nikoliv fermeží,poslechl jsem a jsem spokojen.Třeba někdo fundovaný by vysvětlil rozdíl?

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

22.12.2010 12:29

Re: Povrchová úprava pažby

Fermež je již předoxidovaný (předpolymerovaný) lněný olej. Historicky se připravovala vařením (delším) lněného oleje. Podle délky vaření vznikla fermež řidší (napouštěcí), delším pak hustší "laková" a po případné modifikaci přímo olejový lak.

Více třeba zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ln%C4%9Bn%C3%BD_olej

EDIT: Primárně se pro napouštění používal lněný olej, ať u zbraní, nebo třeba u lodních součástí. Vtíral se tak, aby na povrchu nezůstávaly "mokré fleky" a postup se opakoval mnohokrát. Hustší "laky" a fermež už byla cesta ke snížení pracnosti a pro získání souvislé povrchové vrstvy pro ochranu vnějšího povrchu. Napouštění (impregnaci) to nenahrazuje.

Jo a na konec - fermež i olejové laky se ředily terpentýnem, což je frakce ze suché destilace dřeva, dříve téměř nejrozšířenejší ředidlo vůbec. Napouštěcí fermež se někdy ředila terpentýnem, ale to už byly "náhradní postupy", protože jak je známo, nejlepší kvalitu dává "lidské sádlo".

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

22.12.2010 13:58

Re: Povrchová úprava pažby

Jojo, vojenská příručka z roku 1780 přikazuje nássadu (tedy pažbu) po každém použití navlažovat dřevěným (tedy lněným, neboli olejem na dřevo) olejem a šoustat (tedy leštit) do mdlého lesku :)

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

24.12.2010 11:58

Re: Povrchová úprava pažby

To jsem opravdu rád , že jsem tu neprotlačoval nevhodné řešení, ale naopak neošizenou klasiku. :wink:
Přeji všem pěkné vánoce.

Uživatelský avatar
Milos1898
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 15
Registrován: 09.11.2010 11:09
Bydliště: Jihlava

02.02.2011 19:05

Re: Povrchová úprava pažby

Poraďte prosím nanesl jsem na pažbu asi 120 vrstev šelakové politury, ale ne a ne to vyleštit to jako zrcadlo. Jinak je pažba opravdu nádherná ale proti světlu jsou patrné mikrorýhy. Zkoušel jsem to leštit mechanicky (papírem na lak o zrnitosti 2500 pod vodou, pastami), či smotkem pouze napuštěným lihem a s žádným výsledkem jsem nebyl ůplně spokojen. Za každou radu dík Miloš.


Reklama

Uživatelský avatar
travis
 
Příspěvky: 882
Registrován: 27.04.2007 17:47
Bydliště: PRAHA 5

02.02.2011 20:27

Re: Povrchová úprava pažby

Jako uzavírací povrchová vrstva proti vlhkosti a oděru se nanáší na šelak 1-2 vrstvy Paraloidu a pak je povrch lesklý jako psí k.... Dělal jsem to asi na 4 pažbách.

Uživatelský avatar
travis
 
Příspěvky: 882
Registrován: 27.04.2007 17:47
Bydliště: PRAHA 5

02.02.2011 20:35

Re: Povrchová úprava pažby

Ještě doplňuji: Paraloid mají na:www.Sandragon.cz, Praha 5, Strakonická ul.

Uživatelský avatar
Milos1898
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 15
Registrován: 09.11.2010 11:09
Bydliště: Jihlava

11.02.2011 20:09

Re: Povrchová úprava pažby

2travis: dík a info.
Má někdo informace o tom Paraloidu? Mají jich hodně abych nezvolil nevhodný. Navíc by mě zajímalo rozpouštědlo a způsob nánosu na šelak.
Za každou informaci díky.

Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

11.02.2011 20:45

Re: Povrchová úprava pažby

Pod šelak musíš mít perfektně vybroušeno, ukáže každou chybu. Připravený povrch napustit klihovou vodou a po dokonalém vyschnutí znova přebrousit. Potom dvě až tři vrstvy řidší šelakové politury podle savosti podkladu. Po vytvrdnutí přebrousit nasucho a nanést jednu až dvě hustší vrstvy. A nastupuje ta nejobtížnější část, leštění. Smotek bavlněnýho plátýnka smočit lihem, když s ním poklepeš o dlaň tak ji nesmí namočit ale jenom studit!!! a opatrně leštit. Podle potřeby smotek vlhčit lihem a poprášit mletou pemzou. Pemza působí nejen jako brusivo ale i plnivo. Dávat pozor aby se povrch "nespálil" jinak přebrousit a znova :mrgreen:
Udělat kvalitní šelak není prča a chce to dost cviku a citu. Pro začátek bych to zkusil radši s kouskem rovnýho prkýnka než se pustíš do pažby. Doporučil bych se držet postupu s fermeží který tady několikrát popisoval Kentan. Sice to není na oko tak luxusní ale o dost jednodušší a trvanlivější.

lubomír
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 128
Registrován: 11.11.2007 21:37
Bydliště: Olomouc

11.02.2011 21:11

Re: Povrchová úprava pažby

Pod šelak se má dřevo napustit kvalitním rostlinným olejem a ne klihem.Já používám čistý olej koupený v lékárně co mají na přípravu mastí.Stejným olejem se leští.Pokud použiješ hustější šelak tak je křehký.
pokud potřebuješ vyplnít póry ve dřevě tak na to se používala plavená křída.Po vybroušení napusti olejem.několik vrstev řídkého šelaku podle savosti,jemně přebrousit a znovu řídký šelak do požadovaného lesku.Po důkladném zaschnutí leštit olejem a výsledek je super.Líh šelak rozpouští,já bych s ním neleštíl.

Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

11.02.2011 21:53

Re: Povrchová úprava pažby

Lubomír: tohle není vyčtený ale praxe, pod šelak můžeš dát fermež ale výsledek je trochu jiný. Olej jako podklad jsem nikde neviděl, nevylučuju to ale vyzkoušený to nemám. Ten postup který jsem popsal je klasika, učilo mě ho před dlouhými lety pár dědků a při restaurování starožitnýho nábytku se používá obecně. Lihem se šelak leští právě proto že ho rozpouští :) a hotovou polituru natřít olejem...... :roll:

lubomír
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 128
Registrován: 11.11.2007 21:37
Bydliště: Olomouc

11.02.2011 22:18

Re: Povrchová úprava pažby

Sidet:tento recept mám od svého děda a ještě mi ho doporučil strýc,který byl profesionálním restaurátorem.Netvrdím,že je to jediný správný postup.Zkusím jak budu něco dělat vyzkoušet tvůj postup a porovnám výsledky.Jěště mě strýc doporučil,pokud mám měkké dřevo tak namočit vodou,nechat uschnout a jemně přebrousit a to opakovat tak dlouho dokud se jěží chlupy ze dřeva.Pak lakovat nebo napouštět voskem.Tak jak u všeho,je možné,že různé postupy vedou k dobrému výsledku.

Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

12.02.2011 8:43

Re: Povrchová úprava pažby

Místo vody před posledním broušením je právě lepší použít klihovou vodu, tedy hodně naředěný kožní klih. Nejen že postaví chlupy ale i penetruje a zpevní podklad. Vůči všem povrchovkám se chová neutrálně. Zkus si co to udělá třeba s bukem, který se často používá na pažby.

Uživatelský avatar
travis
 
Příspěvky: 882
Registrován: 27.04.2007 17:47
Bydliště: PRAHA 5

12.02.2011 15:23

Re: Povrchová úprava pažby

To co píše Sided a Lubomír je určitě pravda a je to jistě profesionální postup. Já takový profík nejsem, tak jsem to dělal dle doporučení od Sandragoru: pažbení jsem vybrousil šmirgly od 280-400-600 do 800 zrnitosti, pak jsem to napustil lihovým mořidlem do požadované barvy, připravil šelak ředěný patřičným lihem, udělal hadrové bambulky z bavlněných hadříků a nanášel šelak, asi 4-5 vrstev. Další den jsem připravil paraloid ředěný xylenem a nanesl asi 2-3 vrstvy a bylo hotovo. Lesk jako blesk, trvalnlivost a vodoodolnost dobrá. Pár kamarádů tyto pušky používá a to víš, že na nabíjecích stolech je někdy frmol a povrchovka drží. Pokud někdo chce povrch matný, tak na to jsou jiné materiály. Toť mé zkušenosti s šelakem a Sandragorem. Nábytek bych si netroufl dělat, ale pažbení?, proč ne.

Oldřich
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 232
Registrován: 31.07.2006 12:23
Bydliště: Praha

07.08.2012 21:17

Re: Povrchová úprava pažby

Chci sundat lak z pažby a předpažbí na Remington 870.
Protože jsou na obou dílech rybiny, chtěl bych použít odstranovač nátěrů-mám Lakostan.
Nezbarví mi nějak po jeho použití dřevo?
Díky
Přílohy
SNB11254.JPG

Uživatelský avatar
solory
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 311
Registrován: 14.07.2005 13:02
Bydliště: Bystřice pod Hostýnem

07.08.2012 22:41

Re: Povrchová úprava pažby

Hoj,
Odstraňovač nee, bude to červené...
Čistý hadr nejlépe staré bílé prosteradlo a aceton nebo nitro redidlo. Namočit, zabalit, igelitka a 10 minut. Pak rozbalit a utřít. Popřípadě kartáčkem očistit. Pokud bude třeba něco brousit, pak opatrně a povrch po posledním brusu musí vypadat stejně jako okolí. Stejný lesk/mat.
Bacha na plasty! Nitro žere...

Solory
Tapatalk Samsung galaxy Note

Oldřich
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 232
Registrován: 31.07.2006 12:23
Bydliště: Praha

07.08.2012 23:10

Re: Povrchová úprava pažby

Hoj a díky za radu.
Nitro mám a plast pujde dolů.
Ještě dotazy-Až dřevo rozbalím po lázni, bude na něm něco jako sliz, hrudky...?
Utírat mám čistým, nebo nitrem napuštěným hadrem a je třeba pak dřevo nějak omýt?

Uživatelský avatar
solory
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 311
Registrován: 14.07.2005 13:02
Bydliště: Bystřice pod Hostýnem

08.08.2012 9:58

Re: Povrchová úprava pažby

Na dřevě bude místy spíš sliz, vše se utře do hadry ve které je to zabaleno. Pokud něco drží, pak namočím další kousek hadru a utiram dokud nesleze. Jen výjimečně někde něco zůstane a pak ty drobky stačí nehtem nebo kouskem plastu seskrabnout. Vše je třeba dělat rychle, jak lak opět uschne, už nejde tak snadno dolů, je jak sklo, takže nešetřit.
Dokud je namocene, tak nebrousit, bacha na hrubý kartáč, vše udělá v rýhy. Když vyschne, pak následují opravy a brouseni pokud je třeba.

Uživatelský avatar
travis
 
Příspěvky: 882
Registrován: 27.04.2007 17:47
Bydliště: PRAHA 5

08.08.2012 14:46

Re: Povrchová úprava pažby

Rybiny vyčisti kartáčkem ( na ruce, starý zubní). Budeš asi muset odstraňování v igelitu opakovat.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Optika, Příslušenství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků