Uživatelský avatar
arez
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 84
Registrován: 03.12.2009 12:27

31.07.2012 15:16

Re: Povrchová úprava dreva a kovu

OK, dík za tipy, máte pravdu!

Ale teď prakticky - kdo mi to udělá a hlavně za kolik?:)

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

21.09.2012 13:43

Re: Povrchová úprava dreva a kovu

Potřeboval jsem načernit hlaveň. Po neblahých zkušenostech na Netu jsem náhodou získal kontakt na: stanislav.lunda@email.cz. Do dvou dnů jsem měl doma chemii včetně návodu. Cena opravdu korektní. V balíčku je nabídka na další sortiment - hnědění, stříbření, staré kovy, mramorování, patinování, zbrojířské žlucení etc. Černění lze provést potíráním kovu v případě malých plošek, nebo opakováním aplikace chemie se střídavým vařením ve vroucí vodě, což je stejný postup, jako u kyselého černění. Déle to vydrží. Zvládne to každý, za hodinku není co dělat.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

21.09.2012 18:51

Re: Povrchová úprava dreva a kovu

Taky to od něj používám.Černění a niklování funguje akorát mi nefungovalo to žlucení.Když od něj budete něco brát,nebojte se platby předem,ad máte levnější poštu.Seriozní prodejce.

Uživatelský avatar
travis
 
Příspěvky: 882
Registrován: 27.04.2007 17:47
Bydliště: PRAHA 5

21.09.2012 19:14

Re: Povrchová úprava dreva a kovu

Tak mě tedy ten pajc od Lundy nikdy nefungoval, ale možná to je rukama.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

21.09.2012 19:22

Re: Povrchová úprava dreva a kovu

Něco jsem dělal blbě, špiní mně to hadr černotou. I po uzavření procesu olejem. Čert ví, kde jsem udělal chybu.
Po konsultaci s kamarádem se ukázalo, že nestačí černěnou hlaveň polévat vařící vodou, ale je potřeba udělat si z plechu nádobku právě jen na rozměr hlavně a vařit a vařit. Ta teplota je tam důležitá.

Uživatelský avatar
arez
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 84
Registrován: 03.12.2009 12:27

22.09.2012 22:21

Re: Povrchová úprava dreva a kovu

Za pomoci nejruznejsich navodu co jsem poruznu nasel na netu se mi dnes podarilo "samodomo" lemata vicemene zbavit cerneni, vypada mnohem lip nez predtim...

Ted jen otazka co mam udelat aby takovy (bez cerneni, resp. jakehokoli povrchu) zustal, tzn. aby nezacal rezivet ci jinak degradovat?

Je konzervovani tohoto stavu neco co zvladnu sam doma, nebo mam radeji navstivit puskare?


Nemam s upravou povrchu zbrani zadne zkusenosti, za jakekoli poznatky jsem vdecny.

A.


Reklama

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

22.09.2012 22:35

Re: Povrchová úprava dreva a kovu

Stačí občas přeleštit a nakonzervovat. Jinak sbírkové kusy se pokud vím voskují.

mathew_01
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 09.07.2010 22:45
Bydliště: Piestany

22.09.2012 23:20

Re: Povrchová úprava dreva a kovu

Zdravím pani. Černenie a hnedenie ocele sa robí chloridom. Netreba žiadne zázračne vodičky. Kov sa potrie jemnou vrstvou (pomocou vatoveho tampónu) a nechá sa vytvoriť vrstvicka hrdze. Teraz sú 2 možnosti:
1. prelestit ocelovou vlnou 000 a postup opakovať asi 8x, podľa požadovanej sytosti. zastabilizovat sodou bikarbonou a naolejovat. To je hnedenie (browning)
2. povarit asi 15 min. V dest. Vode, vysusit a prelestit oc vlnou 000. hnedy oxid zeleza sa zmeni na čierny. Opakovat tiez niekolkokrat, až do požadovanej sytosti. Táto Metoda sa nazýva slow rust bluing. Takto sa dá urobiť ta patina ako na obrazku od Areza. Inak cernenie ide dolu slabou kyselinou, napr. octom.
Mramorovat nejakou vodickou si neviem predstavit. Je to cementovanie pomocou uhlia z kosti a koze, rohoviny.... Dajte do Googlu vyraz "color case hardening" , na jutube sú aj nejaké videá :-))
Ozaj este treba pripomenut, ze príprava pred hrdzavenim je max. 320 grit. Na viac vylestenych povrchoch sa zle udrziava pociatocna korozia a zbytočne treba postup opakovat. vysledne cernenie sa nepodoba na povrch po brunigale. Vyzerá to úplne inak, krajsie.
pre inšpiráciu: http://www.hobbygunsmith.com/Archives/Aug03/HowTo.htm
http://www.google.sk/search?q=rust+blui ... g0Rq0Gw9oM:

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

23.09.2012 11:16

Re: Povrchová úprava dreva a kovu

Chloridom a akým? Chloridov je vela. :roll:

mathew_01
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 09.07.2010 22:45
Bydliště: Piestany

23.09.2012 20:13

Re: Povrchová úprava dreva a kovu

Jaaaj,to má nenapadlo. Zelezitym pochopiteľne. tym čo sa leptaju plošné spoje. Alebo je na nete recept kde sa rozpustaju klinec v HNO3 a HCl.trebatrochu pohladat :-)
http://www.finishing.com/4400-4599/4469.shtml
Ja som to miesal podla tohto receptu, len upravit pomery a staci si namiesat cca 100 ml. Aj to je na cely zivot 8)
Dá sa to robit aj parami HNO3 a treba skusit "fume bluing" :mrgreen:
A zvedavci si môžu na jutube pozrieť čo sa dá urobiť v tavenine KNO3 pri rôznych teplotách "nitre bluing"

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

16.10.2014 22:39

Re: Povrchová úprava dreva a kovu

Pánové měl bych dotaz jakou, že to povrchovou úpravu pažby provádějí ti kluci na videu Colonial Gunsmith https://www.youtube.com/watch?v=lui6uNPcRPA ?
Včelí vosk a lněný olej ??? Bohužel angličtinu neovládám tak abych komentáři rozuměl.
Předem dík za odpověď.

itchy355
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 54
Registrován: 08.01.2014 10:31

17.10.2014 9:22

Re: Povrchová úprava dreva a kovu

Pokud rozumím správně, vzal na surový dřevo nejdřív směs kyseliny dusičný s rozpuštěnýma železnýma pilinama. To zahřál a tím dřevo zčervenalo. Pak jen několik vrstev lněnýho oleje.

Každopádně teda to je drsný, co se kvůli jedný flintě tenkrát dělalo. Fakt neskutečná práce..dík za ten odkaz. Ještě když si člověk uvědomí že všechny nástroje si předtím museli taky vyrobit (říkal kromě pilníků tušim).. vrtáky, všechny dlátíčka hoblíky..třeba nechápu, jak vyrobili ten vodící ,,šroub'' pro vedení nožů na vývrt..šílenost šílená!

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

18.10.2014 11:06

Re: Povrchová úprava dreva a kovu

Klobouk dolů!
Neskutečná machrovina!
Už jsem to video viděl,ale neustále mne udivuje šikovnost a opravdu smekám před puškaři té doby.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

18.10.2014 19:44

Re: Povrchová úprava dreva a kovu

Díky za překlad.
Machři to jsou opravdu neskuteční. Taky jsem poprvé hleděl s otevřenou hubou. Myslím, že tihle mohli v pohodě začít tavením železné rudy :D .

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

19.10.2014 0:44

Re: Povrchová úprava dreva a kovu

Oni to uměli i naši dědové. Například můj děda když se učil v roce 1910 uměleckým zámečníkem, tak si musel spoustu nářadí udělat, vykovat atd. Musel si i sekat ty pilníky. Samozřejmě pod vedením mistra u kterého se učil. Staří uměli všechno a my o tom už bohužel málo víme. Proč?? Protože jsme se jich málo vyptávali a myslím, že je to stejné do dneška.
Ohledně výroby drážek v hlavni, není to tak složité i když to tak může na první pohled vypadat. Tenkrát uměli udělat ne jenom stejnoměrné stoupání, ale i proměnlivé, pomalé u dnového šroubu a rychlejší u konce hlavně. Byli šikovní a přemýšleli. I konkurenční prostředí udělalo své.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

19.06.2018 22:34

Re: Povrchová úprava dreva a kovu

Dobrý večer. Tak jsem se po letech odrazování ze strany kolegů střelců rozhodl pro stavbu předovky. Hlaveň, křesadlový zámek a většinu dalších dílů z oceli a mosazi mám připraveny a zatímco se suší přířez na pažbu, jsem dnes vyzkoušel výše zmíněnou metodu na kousku bukové desky. Místo žhavého železa jsem sice použil horkovzdušnou pistoli, ale výsledek mě velice příjemně překvapil. Po napuštění ještě teplého dřeva lněným olejem se objevil přesně ten starožitný odstín jako na starých flintách.
Jen chci varovat případné experimentátory, že kyselina dusičná musí být zředěná (odhadem cca 10 %) a místo železných pilin jsou lepší rezavé hřebíky. Reakce je potom klidnější. Nádobu nezavírat nebo alespoň do víčka udělat dírky, protože než se ingredience změní v roztok dusičnanu, uvolňuje se plyn, snad vodík?!
Po natření dřeva tímto tmavohnědým sajrajtem a jeho vyschnutí byl povrch šedozeleněhnusný, ale konečný výsledek stál za to.
Uvidíme, co to udělá s českým javorem.

Předchozí

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník