Chtěli by jste vlastnit samočinnou zbraň a chodit z ní střílet?

ANO
58
75%
NE
19
25%
 
Celkem hlasů : 77
Lukas_K
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 594
Registrován: 11.11.2006 22:19
Bydliště: Praha

23.02.2009 16:03

@4majk: Ono to není jen o samočinných, takovou taky nechci. Je ale i spousta samonabíjecích zařazených jako A, třeba pro snadnost přestavby. Mno a ty jsou teď taky dobré tak akorát do vitríny.

Uživatelský avatar
gunman
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1304
Registrován: 20.01.2004 13:06
Bydliště: Lhota

23.02.2009 16:08

kromě mp5 od BaT mne tada skoro žádná nenapadá

a už i MP5 se dá sehnat samonabíjecí od turka

Uživatelský avatar
Justinian
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2443
Registrován: 02.01.2007 22:37
Bydliště: Pripjať

23.02.2009 16:15

Měl jsem pocit, že jde hlavně o to, že spousta zbraní je levnější nevykastrovaná.
V tom případě by pak člověk na střelnici prostě nechal přepnuto na semi-auto a
žádné blbnutí ani rabování peněženek kvůli spotřebě munice by se nekonalo.

To ale nic nemění na tom, že jakákoli vstřícná změna u áček je dnes v rovině sci-fi.

Uživatelský avatar
revas
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 274
Registrován: 26.07.2004 22:39
Bydliště: Kousek od Blanska _________________________ člen sdružení LEX www.gunlex.cz

23.02.2009 16:16

No jako takovej Glock 18 v 9L toho moc neutratí když si přebíjím, takže bych skrz těch 50kč jednou za týden až 14 dní určitě nezchudl když si dovolím jednou za střelby vypráskat dva standartní zásobníky dávkou. Za tu prču by mě to stálo :P :D

Balvan: furt mě něco říká že ta doba "CHA-CHA-CHA-CHA" už není daleko.

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

23.02.2009 17:13

Postavme vec jinak...
Rekneme, ze si chci koupit Sa58 ve full-autu.

Co jsem nyni povinen...
- jsem povinen mit ZP sk. A
- jsem povinen mit trezor
- jsem povinen podat zadost o vyjimku

Rekneme, ze dostanu vyjimku na "nakup a drzeni samocinne zbrane za ucelem sberatelstvi" (pravda, asi ji nedostanu, ale co kdyby... ;-) ).

Pujdu, dle zakona ji koupim a zaregistruju - mezi tim mi prijde domu Policie CR zkontrolovat trezor a vse bude OK.

Ukazte mi prosim nekdo jedinou carku v zakone, ktera mi zakazuje vzit zbran, kterou mam "pro sberatelske ucely" a jit si s ni vystrelit na strelnici, ktera je pro to schvalena?

Steiner
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 998
Registrován: 12.01.2007 10:45
Bydliště: Brno

23.02.2009 17:34

cmk: doc. Komenda píše, že tyto zbraně nelze nosit ani z nich střílet.
http://www.rucevzhuru.cz/index.php/zbro ... anich.html bod 6. Výjimky

Ale podle §28 5) můžeš na střelnici střílet ze všech zbraní, který jsi oprávněn držet, s výjimkou zbraní neoznačených platnou zkušební značkou (§29 odst. 3 d.)

Takže zkusit se zeptat doc. Komendy, kde k tomu tvrzení přišel. Třeba jsme něco přehlídli.


Reklama

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

23.02.2009 18:26

Steiner > dik za odkaz, ale prijde mi to jako "nazor". Ano, v bode 6 se pise, ze z Acek nelze strilet, ale zduvodneni bohuzel doopravdy chybi :-(

Nicmene ano - ze zbrani neoznacenych platnou zkusebni znackou nelze skutecne strilet - to jsem skutecne zapomnel dat do podminek - pocital jsem s tim automaticky :-)

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

23.02.2009 18:30

Hodil jsem tam dotaz, tak pockam na odpoved: http://www.rucevzhuru.cz/index.php/ptejte-se.html

Uživatelský avatar
Kendziro
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 392
Registrován: 19.01.2007 17:58
Bydliště: Praha

23.02.2009 23:14

Pokud vím, tak tahle otázka se objevila i mezi otázkami Lexu na ministerstvo vnitra a odpověď byla prakticky shodná se Steinerovou - nikde v zákoně se nepíše, že se ze sběratelské zbraně nesmí střílet - píše se tam, že sběratelská zbraň nemusí mít zkušební značku, a v tom případě se z ní nesmí střílet.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

24.02.2009 0:24

Zakázané zbraně, myšleno vojenské, mají přeci vojenské přejímací značky... Do jaké míry toto nahrazuje zkušebnu? Že by se vojáci spoléhali "jen" na solidnost výrobce či dodavatele? :?

Balvan
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 287
Registrován: 28.10.2008 17:58

24.02.2009 2:05

Vojenské přejímací značky potvrzují pouze to, že zbraň vyhověla podmínkám, které na ni klade konkrétní armáda, přičemž ne vždy musí byt tormentační zkouška součástí těchto podmínek. Je ale zvykem, že vojenské zbraně mají přísnější tormentační podmínky, než ty civilní. Nelze to však generalizovat, protože jsou údobí, kde se na to tak nehledí. Těsně před pádem tření říše se prý tormentace u většiny německých zbraní vůbec neprováděl. I za předpokladu, že tam tormentace je, tak ti stejně nikdo neřekne, za jakých podmínek byla prováděna (teploty, tlak v náboji, ...) a téměř nikdy se to nebude shodovat s hodnotami předepsanými podle CIP. Je to taky problém tormentačních nábojů, protože armády si dost často dodává vlastní, mnohdy v nestandardním provedení (ocelové nábojnice, občas dokonce prý i s průbojnými střelami, ...). Dělali se prý i namátkové zkoušky střelby dávkou pomocí tormentačních nábojů (prý to dělali Rusové). Dnes se u nás uznávají pouze značky civilní tuzemské, nebo ty, které zaručují, že zbraň prošla zkouškami podle CIP.

Uživatelský avatar
jomekabi
 
Příspěvky: 2011
Registrován: 03.09.2007 19:28
Bydliště: Tábor _______________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz

24.02.2009 3:20

Zadne "pry" - vojaci maji, vedle "normalni" munice i prubojne, zapalne a vybusne strely (samozrejme ne pro vsechny typy zbrani). Ale kazdopadne zbrane v civilnim sektoru musi mit budto nase, nebo cizi, platne CIP znacky, tak to holt je. Napr. moje PPKcko (Ulm) muselo na zkusebnu - melo sice nemeckou policejni orlici, ale nemelo CIP znacku.

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7066
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

24.02.2009 8:55

Lukas_K píše:@4majk: Ono to není jen o samočinných, takovou taky nechci. Je ale i spousta samonabíjecích zařazených jako A, třeba pro snadnost přestavby. Mno a ty jsou teď taky dobré tak akorát do vitríny.


přečti si název vlákna a tema hlasování
ono to je jen o samočinných

Balvan
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 287
Registrován: 28.10.2008 17:58

24.02.2009 13:01

To jomekabi:
To, že armády mají průbojné, zápalné,... samozřejmě vím. Jde o to, že prý mají mít i průbojné tormentační, zápalné tormentační,...

Uživatelský avatar
jomekabi
 
Příspěvky: 2011
Registrován: 03.09.2007 19:28
Bydliště: Tábor _______________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz

24.02.2009 19:27

Promin, spatne jsem Te pochopil. :oops:

Steiner
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 998
Registrován: 12.01.2007 10:45
Bydliště: Brno

06.03.2009 22:32

Takže tu máme odpověď doc. Komendy a stanovisko odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitrana na dotaz, který vznesl cmk na webu www.rucevzhzuru.cz

http://www.rucevzhuru.cz/index.php/zbro ... rie-a.html

Držitel zbrojního průkazu skupiny A je oprávněn na střelnici z legálně držených a ověřených zbraní všech kategorií střílet.

Uživatelský avatar
fredy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 281
Registrován: 05.10.2006 23:10

07.03.2009 1:21

Balvan píše:To jomekabi:
To, že armády mají průbojné, zápalné,... samozřejmě vím. Jde o to, že prý mají mít i průbojné tormentační, zápalné tormentační,...
a k čemu by to bylo? už vidím jak v CZUB pálí průbojnýma a zápalnýma tormentákama... :lol: :lol: :lol:

Balvan
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 287
Registrován: 28.10.2008 17:58

07.03.2009 23:11

V CZUB je nikdo používat nebude, tyhle testy si provádí armáda sama během přebíracích zkoušek. Ty obvykle probíhají na vojenských střelnicích.
Používají se primárně proto, že je třeba otestovat, jestli zbraň vydrží i značně předimenzovaný náboj (zmetek z výroby) s jinou střelou, než je standardní celoplášť s olověným jádrem. Platí zásada, že by se měla zbraň testovat s veškerou municí, se kterou se bude v reálu používat a to včetně tormentačních zkoušek. Je sice hezké, že zbraň vydrží výstřel tormentečním nábojem a pak průbojně-zápalným nábojem. Co se ale stane, když se do zbraně dá tormentační průbojně-zápalný? On se může také, kvůli odlišné konstrukci než má klasický celoplášť, v hlavni roztrhnout a způsobit havárii zbraně, stačit k tomu může třeba špatně vyrobená hlaveň (geometrie, nevhodný návrh,...).
Jinak, jak už jsem psal, jedná se o zkoušky typové, na každém kusu se rozhodně neprovádějí. Stejně tak se u zbraní běžně neprovádí pokusná střelba tormentačními dávkou a přece se takové typové zkoušky provádějí, kdysi jsem viděl v dokumentu na rakouské ORF. Sověti (záběry byly už staršího data) tam stříleli z nějakého kulometu, ten byl přidělaný k zemi, všichni zalezlí v jámách a borec za to zatáhl provázkem, plameny z toho šli opravdu exkluzivní a kupodivu to kulomet přežil (myslím, že se střílelo 50 ran).

Uživatelský avatar
fredy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 281
Registrován: 05.10.2006 23:10

08.03.2009 1:17

jo tak nejaké kusovky testovat mohli, já jsem myslel že všechny kusy co opustí CZUB :lol:

PaF
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 30.01.2007 21:54
Bydliště: Brno

08.03.2009 17:13

Ja jsem odpovedel ne, ale unahlil jsem se. Jednu zbran bych jako PDW moc chtel. A to Skorpiona. Davka se da v poho zvladnout, ikdyz uz je to moc davno, co jsem si ho na vojne vyzkousel, vzpomonam s laskou :lol: Scarabeus mne kupodivu moc nelaka, ikdyz jednou az se zacnou objevovat za pusu z druhe ruky jako dnes 858, neodolam :lol:

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc / Koncese, vyjímky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků