Eladrin
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 213
Registrován: 25.04.2006 10:49

25.04.2006 11:17

dotazy začátečníka

Za posledních několik týdnů jsem toho o zbraních a souvisejících zákonech přečetl docela hodně, ale stále mi není pár věcí jasných. Chtěl bych si udělat zbroják, otázky nejsou problémem, ovšem praxe se mi nedostává..

1. Pistoli jsem nikdy v ruce nedržel (mám zkušenost pouze se vzduchovkou a malou kuší), takže vážně uvažuji o nějakém tom kurzu zacházení se zbraní. Buď si zajdu na střelnici jen tak zastřílet (instruktor se mnou být musí, tak by mi snad ukázal, jak se to drží a kudy to střílí :D) nebo zajdu rovnou do nějakého kurzu přípravy k získání ZP.
2. Není mi jasné, z čeho všeho budu nucen na testech střílet (ovládat), pokud mám v plánu skupiny a, b, e. Pistole je jasná, ovšem např. brokovnici umět ovládat nemusím (nechci, nepotřebuji).
3. Jak je to se skládáním zkoušky mimo oblast trvalého bydliště? Vím, že se o to žádá na policii, ovšem praktické řešení neznám. Některé střelnice, co jsem našel nabízejí možnost složení zkoušky u nich. Proto předpokládám, že se přihláška odevzdává jim a oni už to nějak vyhandlují. Bohužel se téměř ve svém trvalém bydlišti příliš nezdržuji.
4. Zpět k bodu 1. - jaké střelnice (nejlépe v Praze) byste mi doporučili, příp. jaké kurzy? Souvisí to také s bodem 3, protože předpokládám, že je lepší dělat kurz tam, kde budu dělat zkoušku. Finanční hledisko také hraje docela roli*.
5. Je mi prozatím (jj, stárnu každým dnem) dvacet let a otázka zní, jestli pro skupinu E musím mít jednadvacet už během zkoušky anebo až při podání žádosti o ZP na policii.
6. Co se týče vlastní zbraně, tak po pročtení diskuzí všude možně uvažuji o Glocku 17(19), nicméně pokud má někdo něco proti, samozřejmě reakci uvítám.

To je zatím vše, na co jsem si vzpomněl.

* jasně, chápu, že se jedná o docela drahý špás, ovšem ze začátku se to tak nějak více akumuluje a přeci jen musím ještě rozmýšlet každou tisícovku, proto bych se rád dostal na nějaké to nutné minimum znalostí pro získání ZP a pokračoval s vlastní zbraní a ZP, což (dlouhodobě) náklady sníží. Nicméně nehodlám za každou ušetřit (na to mám ke zbraním dostatečný respekt).

vrb
 
Příspěvky: 381
Registrován: 15.06.2005 21:51

25.04.2006 12:08

nejlepší je sehnat někde pár kámošů co už mají něco nastříleno, zajít s nima na střelnici a vyzkoušet si různé zbraně a střelnice. já jsem student(žebrota) 23let, ABE jsem dělal před 2 týdny a ani jsem z brokovnice nemusel střílet, jen rozložit a složit. brokovnici jsem tam držel v ruce podruhé v životě po 12 letech a šlo to. hlavně bezpečnost, šikovnost se nehodnotí.
úplně nejdřív si kup takové dvě příručky po 80Kč (testový soubor a manipulace se zbraní) a přečti si je, je to sice nuda, ale zodpoví ti to spoustu dotazů. pak zajdi na nějakou střelnici, obětuj 500kč a zkus si parkrát vystřelit z pistole jestli se ti to vůbec bude líbit. velice se mi taky líbily předváděcí akce firem, je tam většinou půjčení zbraně zadarmo a platíš jen střelivo a dozor. pak to chce opravdu někoho kdo má zkušenosti a pistoli a párkrát s ním někam zajít, hlavně aby sis na zbraně trochu zvykl a neměl při manipulaci adrenalin, třeba já po 10 hodinách manipulace a střelby už jsem si myslel že jsem v poho, a pak jsem udělal takovou chybu že bych tomu sám ani nevěřil.
Pak to chce naučit se s malorážkou a brokovnicí, ty jsou tak jednoduché že to už jednodušší být nemůže. a naučit se střílet z malorážky, když to držíš poprvé v ruce tak ten terč na 25m je fakt hodně malej, když se přidá tréma tak ani nemusíš nastřílet. vem si vzduchovku a zkus nastřílet na 20m všechno do 10-3, není to zas až taková sranda.
mezitím se zajdi zaptat na policajty že bys chtěl přihlásit se na zkoušku a kdy a kde jsou termíny. pak to chce jen umět testy a chladnou hlavu. hodně štěstí.

abe je pistole, malorážka a brokovnice. tomu se nevyhneš.

odkud jsi?

Eladrin
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 213
Registrován: 25.04.2006 10:49

25.04.2006 12:19

Díky za rady; bohužel v mém okolí jsem jediný člověk střelecky pozitivní, takže tady se nemám od koho odpíchnout.
Co se týče té zmínky o vzduchovce, nemám tušení, co znamená 10-3 :?. Na cca 20 metrů se ze stoje trefím do hrnce o rozměrech asi 10×10 cm vcelku bez problému (ovšem bez stresu, že). Jestli je to málo či hodně netuším.

Jsem z Jihlavy, ale jsem tam max. o víkendu. Jinak stále ve škole.

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

25.04.2006 13:34

Na uceni otazek muzes zkusit moji skromnou stranku: http://zbrane.kvalitne.cz/
Pro nejaky info zkus: mujglock.com

Prazske strelnice treba Cestlice (kde si myslim, ze jsou k lidem bez ZP docela vstricni) nebo Magnum, kde jsem delal pripravny kurzy, ktere mi myslim velmi pomohly (celkove info, sborka, rozborka a strelba).
Ceka te pistole, brokovnice, malorazka. Teoreticky musis umet strelbu, kontrolu (manipulace) i rozborky/sborky. Po mne nicmene chteli jen strelbu ze vsech tri. Brokovnici a malorazku uz jsem mel dokonce pripravene nabite. Na to se ale clovek spolehat nemuze a musi to umet.

Jinak si myslim, ze ke zkousce by melo stacit osmnact let a jednaadvacet az k vydani ZP. Ale najisto to nevim, optej se na mistnim oddeleni policie.
Jinak ta prihlaska se musi podavat na oddeleni policie prislusne tvemu trvalemu bydlisti. Oni ti urci strelnici, kde se bude zkouska konat. Jina moznost je delat to na strelnici v miste tveho trvaleho bydliste (oni to s policii zaridi) a nebo zazadat policii o to, aby sis mohl delat zkousku jinde (mimo sve trvale bydliste). Mne to nabizeli (ale ja si to nechtel zbytecne komplikovat), ale nemusi vsude vyhovet, je to o lidech.

A ke Glocku - jako stastny majitel G19 ti ho samozrejme muzu doporucit, obzvlast na noseni. Ale znas to, kazdy chvali to svoje (pokud to neni uplnej krap :D ). Kdyby sis chtel ozkouset glocky, tak na prazske strelnici avim na Florenci se temer kazdy patek schazi vetsi mnozstvi glockaru, kteri radi poradi. Zjistit, co ti vyhovuje, ale holt musis sam ;)

vrb
 
Příspěvky: 381
Registrován: 15.06.2005 21:51

25.04.2006 14:20

eladrin, mrkni do PM, úplně nahoře vpravo

Eladrin
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 213
Registrován: 25.04.2006 10:49

25.04.2006 14:41

Já právě v zákoně našel jen to, že ZP je možné vydat osobě, která dosáhla předepsaného věku a nenašel jsem nic o tom, že existují nějaké požadavky pro zkoušku z odborné způsobilosti (nebojí se ti komisaři trochu?), takže dovedeno ad absurdum může zkoušku na E skládat desetileté dítě, jen mu za rok propadne, protože ji nemůže nikde uplatnit :-)

Jinak díky za návrhy těch střelnic; škoda že mají ceníky i jiné informace často tak nepřehledné, že člověk neznalý (já) často nemá ani tušení kolik za hodinu střílení zaplatí.


Reklama

vrb
 
Příspěvky: 381
Registrován: 15.06.2005 21:51

25.04.2006 15:03

nejlepší bude rovnou se na to zeptat na policajtech a jaké jsou termíny abys měl jasno.

jo, ještě jen tak poznámka, pořízením ZP a zbraně si ukončíš mládí a pasuješ se do stavu slušných dospělých. už nikdy nebudeš moct jet domů ožralej autem z diskotéky, porvat se s někým v hospodě protože měl blbý kecy, kouřit na veřejnosti trávu, házet dlažební kostky na policajty a posílat je doprdele, rozbít držku fanouškovi protihráčů na fotbale nebo hokeji, hajlovat na veřejnosti, sprejovat po zdech... a spoustu dalších mladických radovánek, tak si rozmysli jestli ti to za to stojí...

Eladrin
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 213
Registrován: 25.04.2006 10:49

25.04.2006 15:09

:lol: :lol: Tak alkohol a auto mi dohromady nejde, s mojí postavou bych se v hospodě popral asi jen jednou, nekouřím nic, natož trávu, policajty mám rád (už mi třikrát našli ztracenou peněženku i s obsahem (ok, vybrali si to zase dopraváci)) atd. takže tady problém nebude. Vlastně jsem dokonale bezúhonný a spolehlivý občan.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

25.04.2006 15:58

Hele tak mě napadá, z Polné u Jihlavy je zde na auditku Riskman, myslím že když bys ho slušně požádal o návštěvu střelnice, pokec a takové trošku vysvětlení o co jde, tak určitě nebude proti, a za úhradu nákladu by tě určitě i nechal z pár svých kousků vystřelit... zkus jej požádat (nevím jestli tyhle auditka čte).

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

25.04.2006 16:19

Ja jsem na Magnumu za pripravnej kurzik ke zkousce zaplatil cca 600 nebo 700 CZK...

2vrb: to nechapu. zbran mam tak pul roku a nevim o tom, ze by me pripravovala o mladi :D
jo a je mi 18

vrb
 
Příspěvky: 381
Registrován: 15.06.2005 21:51

25.04.2006 16:32

a chováš se jako mladej? (viz výše) nebo jako dospělej? zkus se trochu pobavit a uvidíš že to nebude bez následků. :)

jo, díky za ty testy na netu, fakt mi pomohly, jestli je možnost jak se ti nějak odvděčit tak dej vědět.

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

25.04.2006 17:44

vrb píše:jo, díky za ty testy na netu, fakt mi pomohly, jestli je možnost jak se ti nějak odvděčit tak dej vědět.

Treba nakladak munice, at mam jako chudy student co strilet :lol:

Nevim, jak se chovam, to musi posoudit okoli. A bavim se porad ;) Sice ne hazenim dlazebnich kostek po policajtech, ale doma v backorach nesedim ;)

Uživatelský avatar
Drak
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 06.11.2006 9:40

27.04.2007 7:35

necitovat předcházející příspěvek!

Zdravím,
Nedá mi to a taky napíšu, spíše než z nutnosti tak z hecu jsem se přihlásil s kamarádem na zbrojní průkaz - on to tehdy chtěl kvůli práci (jen podotknu jak to tak už bývá, po první hodině přestal a já to dokončil)¨. Zbraň jsem do té doby držel taky jen vzduchovku. Co se zkoušek týká tak testy se člověk naučit musí, existuje pár pomůcek s kterýma to je jednodušší. Střelby se vůbec neboj. Před zkouškou jsem si vystřelil asi 50x a myslím, že po prvních 5 ranách to šlo už plus mínus kam mělo. Hlavně to chce klid a jak mi pořád říkal instruktor "výstřel Tě musí překvapit", nesnaž se vystřelit to pak člověk strhává a dělá krtka nebo jak tomu mazáci říkají :-). Takže pokud máš hlavě většinu věcí po hromadě tak jak máš mít tak se toho neboj.

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

27.04.2007 9:58

Eladrin. Neboj, komisaři se nebojí. :lol:. Desetileté dítě zkoušku udělat nemůže, protože mu není ani 15, ani 16, ba ani 18 nebo 21, jak se praví v liteře zákona. Zkoušku na E udělat samozřejmě můžeš, i když ti není 21 let. Na PČR se ovšem může vyskytnout někdo, kdo bude tvrdit, že to nejde. Jde to, jen si ulehčují práci.
Žádost o vykonání zkoušky musíš podat na místně příslušném oddělení. Na žádost bys měl napsat, kde ji chceš vykonat. ( s drobným zdůvodněním proč, studium, práce, pobyt doma pouze o víkendech atd...)
Místně příslušné oddělení, by žádost mělo zaslat tam, kde chceš zkoušku vykonat.
Bohužel, zákon je jen jeden, ovšem praxe na odděleních PČR se většinou liší okres od okresu.

Platí to, co zde výše napsali kolegové, jen bych zdůraznil zacházení se zbraní. Chce to co nejvíc trénovat a trénovat, rozebírat, skládat, nabíjet, vybíjet , ať to dostaneš co nejvíce do krve. Nejde jen o to, jestli to umíš (to se samozřejmě předpokládá) ale také s jakou jistotou a "grifem".

Třeba včera u zkoušky jsem měl, bohužel, 80% odpad :(

Eladrin
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 213
Registrován: 25.04.2006 10:49

27.04.2007 10:41

Sice trochu opožděně, ale stejně díky. Já už jen čekám na vydání ZP. Naše oddělení PČR je zatím v pohodě, vyšli mi zatím vždy vstříc, takže nakonec jsem zkoušku dělal v sobotu a stavit se tam můžu i mimo úřední dny (v pátek odpoledne).

A ti včerejší chudáci vylítli na teorii nebo praxi? Jak už jsem psal jinde, z naší skupiny neudělalo 50 % teorii, ale zbytek prošel.

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

27.04.2007 11:06

Eh.., tak to gratuluji. Vítej mezi zbrojný lid. :D

50% teorie, zbytek lemplové, co drželi pistoli asi tak podruhé v životě.

Začíná se mi potvrzovat, že zde mocně působí ten zasr..ný bulvár s tím svým "získat ZP je u nás velmi snadné".

Eladrin
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 213
Registrován: 25.04.2006 10:49

27.04.2007 13:14

Tak já jsem taky před zkouškou držel pistoli v ruce taky jen párkrát (a revolver jen viděl z dálky). Nicméně jsem zapojil logiku a nakonec jsme to s komisařem zvládli. Trápil mě ze skupin nejvíc, ale to bylo spíš tím, že jsem si tam vůl zaškrtal hezky ABDE.

ANGELO
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 1
Registrován: 30.03.2007 11:25
Bydliště: OSTRAVA

22.05.2007 2:25

ZDRAVIM ZROVNA ŠROTIM TESTY NA ZKOUŠKY A ČERPÁM Z TESTU CO JSOU K DISPOZICI NA - ZBRANĚ KVALITNĚ.CZ - JEN SEM SE CHTĚL UJISTIT
JESTKI JDU SPRÁVNOU CESTOU JESTLI TY TESTY TAM JSOU STÁLE AKTUÁLNÍ ? PORADITE ? 8) :?:

....máš pocit, že jsi ne jmenovaném serveru ? Měl by ses zeptat tam, je-li aktuální. A jen na okraj...VELKÝMI písmeny se zde píše, jen když chceš něco VELMI zdůraznit... Viktorcistic

Uživatelský avatar
Iha
 
Příspěvky: 1466
Registrován: 24.09.2006 23:58
Bydliště: Prerov

23.05.2007 9:11

Nevim jestli jsou tam ty aktualizace zakona z min. roku, ale v otazkach se to nijak neprojevilo. Jen vypadly snad nejake dalsi otazky v testech. Myslim, ze se da vicemene ridit tim doporucenim na zrusene otazky a ty se neucit. Ja si cely ten blok otazek co tam je stahl do pdfka vyhazel nepouzivane a z toho se ucil. Pak jsem pouzil ten procvicovaci rezim. Samostrejme v tom rezimu jsou vsechny otazky.

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

23.05.2007 9:48

K aktualizaci zákonu jsem se ještě nedostal (jsou tam některé menší úpravy), ale v základu jsou zákony zatím stejné.
Testové otázky jsou aktuální, jen dle vyjádření ministerstva asi čtyři vypadly, protože už byly neaktuální (tzn. špatně tam žádný nejsou, jen se teoreticky naučíš o 4 víc - které to jsou tam myslím někde píšu).
Snad se k té aktualizaci někdy v blízké době dostanu.
Sekce o zacházení se zbraní je nadčasová ;)

- autor stránek ;)

Další

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků