Uživatelský avatar
Bulls.eye
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1047
Registrován: 09.07.2006 17:11
Bydliště: Brno

05.03.2007 23:27

vliv portů na střelu?

Můžete mi prosím někdo osvětlit, jaký mají vliv porty v hlavni na střelu z hlediska rychlosti a energie (popřípadě i přesnosti)?
Konkrétně mám na mysli rozdíl ve vystřelení 357my z 4' laufu normálního a portovanýho :idea:

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

06.03.2007 5:17

Rychlost/energie bude určitě nižší u portů (protože na to rozpínající se plyny nepůsobí tak dlouho). Přesnost nevím, možná by mohla být i lepší, protože ty plyny nebudou střelu po opuštění hlavně již tolik ovlivňovat.. Na druhou stranu by to mohlo přidat více kmitů hlavni (což ale u krátké zbraně tak výrazné nebude). U tohohle asi závisí hlavně na kvalitě provedení ústí hlavně.

Uživatelský avatar
Bulls.eye
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1047
Registrován: 09.07.2006 17:11
Bydliště: Brno

06.03.2007 11:21

A jak to vůbec je s vývrtem, pokud je hlaveň portovaná u ústní (to bude asi otázka na majitele tauruse 627 :wink: ) - někde jsem četl, že vývrt v těch posledních cca 2cm kde je hlaveň rozšířená kvůli portování chybí...takže ze 4' by měl člověk rázem nějakej 3' a to se na energii, zvlášť u 357, musí taky projevit ne?

Uživatelský avatar
Phantom
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1209
Registrován: 20.01.2004 15:57
Bydliště: Praha 13

06.03.2007 11:28

Bulls.eye: Což o to, drážky tam jsou, ale porty jsou vyvrtané prasácky jak to zrovna vyšlo. Správně by měly být otvory portů vyvrtané do středů drážek, tak nejmíň ovlivňují přesnost.

Animal
 
Příspěvky: 181
Registrován: 23.11.2004 16:21
Bydliště: Bratislava

08.03.2007 16:22

Mam Taurus 44SS8, je to osem a stvrt palec v 44mag a porty su urobene tak ako pisal Bulls.eye. Teda ze vyvrt nekonci na usti hlavne ale 2-2,5 cm od ustia. Takto nejako to vyzera: http://www.gunblast.com/images/Taurus-T ... C-017F.jpg Fotka je z Trackera 44, na tom mojom revolveri to ale vyzera v principe uplne rovnako. Priemer ustia je nizsi ako priemer tej "komory", v ktorej su porty, na obrazku to nie je celkom dobre vidno, lebo je to zaostrene na koniec vyvrtu. Tu http://www.gunblast.com/images/Taurus-T ... C-003F.jpg vidno v druhej diere od ustia ako to vyzera.

Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

13.03.2007 20:02

Já mám Taurus 627 (4", .357), a takto sofistikovaně tam ten port provedený není, je to přesně tak, jak píše Phantom - prostě je to zvenku přesně symetricky a zevnitř některá díra do drážky, některá do pole, a většina na rozhraní.

U dlouhé pušky bych se vlivu na přesnost asi bál, ale u krátkých je myslím převažující vliv chyb střelce.
Porovnával jsem přesnost se zapůjčeným revolverem bez kompenzátoru (rovněž Taurus, 4", typ nevím), a 627 byl znatelně přesnější, možná tak o 1/3 menší rozptyl. Zároveň si ale netroufám tvrdit, že je to samotnou konstrukcí - ona totiž i ta samotná střelba je s tím kompenzátorem mnohem, mnohem příjemnější, a já jako nepříliš intenzivně trénovaný střelec tak možná činím i méně chyb (strhávání pod vlivem čekání na ránu atp.).

Vliv portů na rychlost střely se myslím přesně spočítat nedá (taky záleží na zvoleném náboji), muselo by se to změřit. Ale pro terčovou střelbu je to nepodstatné (no, možná siluety...) a pro nošení je i u .357 přebytku energie až haňba, nějaké desítky Joule asi nic moc neovlivní.


Reklama

Obsah fóra / Střelivo / Střelivo ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků