FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

25.04.2020 21:14

Re: Perkusná Sharpska

Holt literaturu si musíš najít sám, já jsem toho nastudoval spousty, ale nedělal jsem si nikdy
žádné odkazy. Svého času jsme to stříleli přesně dle dobových pramenů včetně všeho vybavení a pomůcek a samozřejmě i v uniformách US Army.
Nemůžeš chtít po výrobcích současných replik aby tyto zbraně přesně kopírovali, protože
je to někdy velice nebezpečné a firmy si platí velice vysoké pojistky proto tomu kdyby si nějaký jouda ublížil. Proto jsou tam gumové O kroužky a další speciality, je to jen nějaká ochrana proti průseru. Osobně preferuji repliku naprosto přesně jak byl originál, ale v dnešní době to prostě není možné.
Ještě k těm předovkám,ano střílet lze, ale nabíjení jen ve stoje, což je cíl který nemine ani
začátečník.
Poslední rada - pokud trváš na originalitě - kup si prostě starý originál, no a pak nám můžeš napsat ty rozdíly ve střelbě a funkčnosti. A budeš se divit.

Uživatelský avatar
daho
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 62
Registrován: 23.05.2007 9:08
Bydliště: Jedovnice

03.03.2021 20:30

Re: Perkusná Sharpska

Nazdar chlapi,
máte někdo zkušenost s vyšroubováním hlavně z IAB .45?
uvítám rady a návody :-)
díky

Uživatelský avatar
Styblo31
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 297
Registrován: 28.03.2009 17:29
Bydliště: Praha

04.03.2021 11:53

Re: Perkusná Sharpska

Já teď nedávno vyndával hlaveň ze Sharpsky DP, inspiroval jsem se tímto videem https://www.youtube.com/watch?v=H9IehOwCyXU
Hlaveň mám osmihranou, tu jsem upnul přes masivní cínové pakny ve 150ce svěráku, a udělal jsem si klíč který je v tom videu. Vnitřní plochy klíče jsem si vyložil odstřižky lina a utáhl na ploše pouzdra závěru. Vše musí být utaženo aby nedošlo k protočení/žvejknutí. Zjisti si, ověř, směr povolování závitu a počítej s použitím síly výrazně větší než malé. Ale v moment kdy se to pohne už jde vše rukou.
Přílohy
hlaven sharps.jpg

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

04.03.2021 17:48

Re: Perkusná Sharpska

Já šrouboval hlaveň ze Sharps .45 Sporting od Pedersoliho tak, že po upnutí hlavně do svěráku přes dubové špalíky jsem strčil do dutiny padacího závěru dubovou lať přibližně stejného profilu jak je dutina a povoloval. Žádný problém nevznikl.

Uživatelský avatar
daho
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 62
Registrován: 23.05.2007 9:08
Bydliště: Jedovnice

04.03.2021 17:56

Re: Perkusná Sharpska

díky,
pořádně rozmyslím úpravy a vrhnu se na to.

bug
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 29
Registrován: 27.02.2007 23:06
Bydliště: Pha vychod

06.08.2021 11:37

Re: Perkusná Sharpska

Zdravim, tady https://youtu.be/LSnpjPHtwlo je pekny popis jak strili original. Asi tehdy meli stejne potize jako dnes. Ke konci vyjmenovava duvody proc vlastnit sharps a v case 38:14 jedna zajimavost - jedina puska s mlynkem na kavu (nebo kukurici?).
PS Omlouvam se, se Sharps jsem parkrat strilel, ale jinak nejsem odbornik, takze to klidne smazte.


Reklama

api
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 111
Registrován: 07.02.2014 16:43

16.05.2023 16:53

Re: Perkusná Sharpska

Zdar šarpskári :-) Medzi "nepoučiteľných", ktorí sa rozhodli vyskúšať tento mnohými kritizovaný systém, patrím už aj ja. Mám model Sporting .54 od Pedersoliho. Náboje odpaľuje spoľahlivo, k nástrelu na strelnici som sa zatiaľ nedostal, presnosť budem hodnotiť neskôr. Čo mi však vrta hlavou, je riešenie bloku záveru. Videl som nielen tu rozne fotky bloku - s gumičkami, rozne doštičky atd. a moja sa na nič z toho nepodobá. Blok má normálne osadenie na "okrajovú" nábojnicu a ešte aj vyťahovač:
https://aparapi.rajce.idnes.cz/Sharps/
To je ten starší systém, ktorý DP vyrábal pred "gumičkovým" alebo niečo iné?

Uživatelský avatar
daho
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 62
Registrován: 23.05.2007 9:08
Bydliště: Jedovnice

16.05.2023 17:01

Re: Perkusná Sharpska

To neznám, Pošli ještě fotky závěru abloku shora. Mě to připadá jako Sharps Saguaro.

api
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 111
Registrován: 07.02.2014 16:43

16.05.2023 17:09

Re: Perkusná Sharpska

Foto doplnené do albumu. Saguaro to nie je (podľa mňa), na zbrani je vyrazené len Pedersoli, navyše poľská šarpska má nábojnice s "ventilčekom" (ak dobre chápem), tieto majú normálny prešľahový otvor.

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

16.05.2023 17:16

Re: Perkusná Sharpska

Áno, je to systém, ktorý vymysleli nemci, stránka doctor Sharps:
http://sharps-doctor.de/
... a ako vždy a všetko to Poliaci opajcli. Toto môže byť ešte ten DE systém.
Teda klasická nábojová zadovka z prerobeným záverom na perkus.
V SK po zmene zákona kat. C, teda pôvodná zbraň kat. C prerobená do kat.D sa po novele vracia do pôvodnej kategórie.

api
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 111
Registrován: 07.02.2014 16:43

16.05.2023 17:19

Re: Perkusná Sharpska

Aha... to bude asi aj dôvod, prečo mi ju "fízli" zapísali rovno na zbroják...
Vdaka za info a rýchlu odpoveď.

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

16.05.2023 17:27

Re: Perkusná Sharpska

v CZ to neplatí, lebo majú zákon a novelu v súlade s ústavou ... tá sa však v SK nedodržiava a prijali retroaktívny zákon, teda protiústavný ...

api
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 111
Registrován: 07.02.2014 16:43

28.05.2023 17:47

Re: Perkusná Sharpska

Takže som absolvoval svoju premiéru so Sharps :-)
Prach - Švajčiar č.3 50grs (3,24gr), s citom som ho utlačil mosadznou tyčkou a dosypal žltou krupicou tak 2mm pod okraj hilzne. Vystrihovať rôzne papieriky na spodok nábojnice sa mi nechcelo, tak som otvor prelepil kúskom obyčajnej papierovej pásky.
Strela - Pedersoli modern (s plochou špičkou 13,8mm) z Poľska. Strely odliate z Pedersoli klieští sa ukázali na nič, mali by mať priemer okolo 13,75mm, no moje mali takmer 14mm. Príčina - "taloši nesklamali" a vyrobili zmetok, kokila sa úplne nedoviera, je na styčných plochách prehnutá ako luk, keď medzi palec a ukazovák chytíte vrchnú časť kokily, tak sa úplne zavrie, ale ako mám tak odlievať? :D
Náboje som kompletoval na stojanovej vrtačke, len do čeľustí som upol miesto vrtáku oceľový tyčku s rovnou plochou a strely jemne dotlačil po prvý prstienok strely zároveň okraja nábojnice.
Hotové náboje som namáčal v mazacej zmesi kúpenej z Poľska (ked som objednal strely, tak som objednal aj mazivo) podľa vône je to evidentne zmes včelieho vosku a nejakého rastlinného tuku (pripomína mi heru alebo ceru). Každú strelu som močil 3x a utrel tuk zo špičky a nechal ho len na a v drážkach.
Na pušku som nahodil diopter a tunelovú mušku a "odoka" ho nastavil mierením na susedov komín. :-) Pred streľbou som namazal pušku konkorom na všetkých pohyblivých častiach a
strhol papierovú pásku z otvorov na nábojniciach. Strieľal som na 50m na terč 50/20.
Prvá rana - za nulu úplne hore na 12tej hodine (takže horizontálne nastavenie som trafil),
potočil som diopter odhadom, druhá rana - tiež nula, ale už takmer pri čiare. Tak som potočil poriadne dioptrom a trafil som čiaru 4-5, tak som potočil ešte raz o rovnaký počet dielikov a bác - trafil som desiatku mierne vpravo :D Ďalšiu ranu som od radosti strhol a potom to šlo (mám len 10 nábojníc zatiaľ).
Pri streľbe som používal pre istotu ochranné okuliare, ale žiadne fúkanie do gezixtu som necítil.
Takže na prvé strieľanie som spokojný, puška funguje a triafa, len ma trápia dve veci:
1. musím vyriešiť nákup striel
2. som rozmaznaný z terčových slabých navážok z krátkych zbraní, rana 50 grainov prachu zo sharpsky je pre mňa fakt ako rana z dela, myslíte že na 50 metrov má zmysel urobiť si navážky 35, 40 a 45 grainov a skúsiť tie? Predsa len strela je ťažká skoro 34 gramov a asi potrebuje podsypať....

jvms
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 26
Registrován: 23.06.2014 20:39
Bydliště: Ostrava

22.03.2024 23:07

Re: Perkusná Sharpska

Tak mě to taky potkalo a mám zapečenou komoru. Mám asi 3 roky starého Sharpse .54 a strilim pouze kovovými patronami. Komora mi zůstala v zadní poloze a závěr jde zavřít jen do poloviny. S komorou prostě nejde hnout. Zkoušel jsem konkor, petrolej, wd40, naftu i trik s hmozdinkou. A stav pořád stejný.
A co teď? Napadá mě jedna věc. Komoru nechat tak jak je a trošku ji zbrousit, aby šel zavřít závěr a mít prostě komoru pevnou v zadní poloze. Zkoušel to někdo?

Předchozí

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků