locki
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 46
Registrován: 09.10.2009 20:35

06.04.2021 11:41

Re: long range shooting

Kall píše:Hlaveň 24 palců a ráže 223 , zbytečnej hendikep na dálku.


V čem?

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

06.04.2021 18:32

Re: long range shooting

přijdeš o pár metrů/s na ústí a to může na dálku chybět

locki
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 46
Registrován: 09.10.2009 20:35

06.04.2021 21:44

Re: long range shooting

No tak jasně, že 26 palců by byla lepsi :D . Ale tak jsi to asi nemyslel. Rozdíly nad 20 jsou marginální a určitě řešitelné volbou prachu. Do 500 metrů zanedbatelné, řekl bych. Pokud jsi to myslel tak, že ta 24 je moc dlouhá, tak obecně rychlost i v 223 může růst až do těch 26 palců i když už nepodstatně. Až tuhle hlaveň odstřílím, nechám tam udělat délku podle potřeb co vyplynou v nerezu od Kuny.

locki
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 46
Registrován: 09.10.2009 20:35

17.04.2021 12:03

Re: long range shooting

Zdravím s prvními praktickými postřehy. Nastřelení ok, puškohled v pohodě. Break-in - podle mě dnes nemá praktický smysl. U vývrtu kovaných hlavní tuplem ne. Přesto jsem ho udělal, je to takový hezký vstupní rituál. 1x1, 3x3, 5x5 a mezi každou čištění. Prvních 100 ran jsem se za tím vysloveně hledal. Placy Céčko, 4 stupně. Střelba z Atlasů a zadního bagu. Z obyčejného stolu a židle od školní lavice. Ukázalo se především, že puška má potenciál pod 0,5 MOA. Já zatím úplně ne, ale to se srovná. ;-)

Střílel jsem tovární GGG 62gr. Jen na break-in a na mosaz 50 kusů. I ty chodí kolem 1 MOA. Pak GGG 69 a 77gr, 70 kusů. Vlastní laborace střel Hornady ELD Match 75gr, Sierra TMK 77gr, Nosler CC 80 gr. Měl jsem volných jen 50 kusů nejlevnější nové mosazi Armscor. Srazil jsem hrany, srovnal jsem jí na krčkovací matrici s trnem a bushingem 246, roztřídil a děj se vůle. Prach L D73.5, zápalka SB SRM. Navážky 0,1gr pod maximum z QL. Pak 0,3gr dolu a pak dalších 0,4gr dolu. Součástí prvního střílení byl experiment s OAL, tedy s BTO přesněji. Změřil jsem vzdálenost na drážky a všechny střely usadil ogiválem 0,3 mm před drážky pro minimalizaci jumpu. Praxe ukázala, že citlivost na jump ovšem nebude žádné drama, takže to příště zkrátím všechno na nějakých 59mm, aby se mi to vešlo do krabiček. OAL byly Sierra - 59,1mm, Nosler - 60mm, Hornady - 62mm. Do zásobníku Tikky v pohodě, všechny podává jak má. CBTO všech laborací 47,8mm.

Vzhledem k teplotě a velmi pravděpodobně i velkému volnému prostoru v nábojnicích díky malé hloubce usazení zůstaly rychlosti naměřené na Labradaru 35 až 50m/s za vypočtenými hodnotami QL. Nechtěl jsem to ale hned napoprvé hrotit, teď vím, kam můžu a budu zrychlovat. Konzistence rychlostí vynikající. Tlaky byly i pocitově proti GGG továrně slabé. Tady se sluší zmínit, že 62gr sypačky od GGG chodily z 24 palcové Tikky 970 až 980 m/s. Ve 4 stupních a nominál mají 950m/s. I tohle laciné střelivo, které kupuju na mosaz je v rychlostech velmi konzistentní.

No a je čas ukázat schopnosti zbraně a neschopnost střelce.

Nejlepší soustřel GGG 69gr, lehce pod 0,6MOA.

Nejhorší soustřel GGG 69gr, těsně pod 0,8 MOA

Nejlepší položka GGG 77gr

Nejhorší položka GGG 77gr. Jsou v mé pušce lepší, než 69 a neuvěřitelně konzistentní. Na obou fotkách je vidět, jak to jedním výstřelem posílám do kopru. Není to úlet o ničem jiném, než o chybě střelce, věděl jsem to pokaždé, když jsem blbě odmáčknul. Prostě jsem za tím léta neseděl, neležel.

10 ran GGG 77gr. Tady je to jestě víc patrné. Těch 7 ran je někde kolem 0,3 MOA a já to pak rozmetám tesně pod MOA.

Nosler a jeho 3x5. Popis v obrázku. Ta střela se mi pocitově nejvíc líbila i když na bullet comparatoru má ze tří zkoušených největší rozptyl...byť stále špičkový. Věřím, že najdu laborace kolem 850m/s, které budou výborné. Uvidíme jak s Lovexem, do příštích experimentů už půjde i RS52.

Sierra 77gr TMK. Slušné výsledky, bude potřeba ji výrazně zrychlit, je vidět, jak se soustřel utahuje se zvyšující se rychlostí. Tohle bylo prostě moc pomalé, chce to laborace o 50m/s výš.

Hornady ELD Match 75gr. Nakonec taková malá katastrofa. Je na ní pozitivní jen to, jak konzistentně špatné soustřely to jsou. Tyhle střely se zatim v laboracích a s puškou nepotkaly. Byly horší, než ty sypačky 62gr. Příště je zkusím taky výrazně zrychlit až někde k 900 metrům, ale D 73.5 na to už je tlakově moc tvrdá, RS52 to věřím dokáže ještě kus pod tlakovým maximem.

Ukázalo se tedy především, že citlivost na jump a ladění laborací na malé odstupy od drážek asi nebude mít velký vliv. GGG 77gr továrna byla dost srovnatelná a její CBTO je o dobré 3mm kratší. Lovex je Lovex s jeho teplotní závislostí se musí počítat, ale fakt jsem to nechtěl hnát naslepo na hranu i když bylo jasné, že vzhledem k podmínkám si laboraci kolem maxima z QL určitě člověk může dovolit.

locki
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 46
Registrován: 09.10.2009 20:35

29.04.2021 18:02

Re: long range shooting

První hodnocení pořízené sestavy. 3 krát na Placech a celkově 532 ran při hledání laborací, zkoušení a učení se zase střílet. Neměl jsem očekávání, abych nebyl zklamaný, přesto Tikka nejen nezklamala, ale nadchla. Mohu jen doporučit. Je to puška 0,5 MOA a lepší i s továrním střelivem GGG se Sierrou 77gr.

Tady jsou poslední tři terče z dneška právě s tovární municí GGG 77gr. 100M Placy A. 3x5 ran. Odstříleno vše během tří minut, především pro mosaz na přebíjení. Všechny dnešní pětiranné položky (26 krát) střílené na papírové terče byly sub 1MOA. Nejhorší prakticky přesně 1 MOA, nejlepší těsně pod 0,4 MOA.

Při všech návštěvách byla z mých laborací nejlepší střela Nosler CC 80gr. Pohybuje se průměrně kolem 0,6MOA. U nejlepší dnešní testovací laborace byl 0,6 MOA nejhorší výsledek. Nejlepší je zde. Jinak úpně nejlepší se zdá, že bude Sierra 77gr, kterou používá GGG. Konzistence té munice za necelých 20Kč za kus je fantastická.

Nosler chodí při teplotě 20 stupňů, která dnes na Placech byla, stejně dobře s Lovexem D73.5 i RS52, pokud se naladí na stejnou rychlost. Na zimu budu mít RS52, v normálních teplotách budu používat Lovex. D 73.6 vychází pod těžké střely teoreticky z GRT nejlépe, tak ji zkusím, až dojde 73.5. Koupil jsem 250 kusů krabičku Noslerů 80gr a k mému překvapení to byla jejich starší generace. Střela je na oginalu i na celkové délce o 0,3mm kratší a duté špičky vypadají pohledově méně konzistentně. Vyzkoušeno, že jsou ale strovnatelně kvalitní. Viz zde.

S OAL a BTO jsem se pokorně po experimentu se zkrácením na standardní OAL 57,4 vrátil k ladění náboje na jump střely cca 0.5 mm. V mém případě cca 47,6mm měřeno bullet comparatorem od Hornadyho. Někde kolem téhle hodnoty to chodí nejlépe. Nejméně citlivá na změnu jumpu byla Sierra. Jak TMK, tak především MK z GGG tovární 77gr munice.

Na první dvě návštěvy jsem to zkusil s úsťovkou dodávanou od Tikky. Pro 223 doporučuji sundat. Při váze zbraně s optikou a nohama někde k šesti kilům u 223 Rem. žádný pocitový rozdíl a střílí to bez ní lépe.

Podtrženo sečteno, nelituju jediné koruny do této sestavy a pokud někdo chce velmi kvalitní a schopnou pušku za dobré peníze, mohu se po zkušenosti přidat k těm, kteří Tikku doporučují. Je to zároveň hezká zbraň, která se může srovnávat s podstatně dražšími volbami pušek na LR, resp. precizní střelbu. Na 500 metrů do kovové ležící figury si člověk může vybírat, kam to na ni umístí, ne že se "jen" trefí. Lovil jsem na ní takhle zásahy z .308 od kolegy. Velmi zábavné. Jen je trochu trapné, že na těch 500 metrů není zásah z 223 Rem. konkrétně střelou Hornady ELD Match 75 gr. slyšet. :-) Na Placech dnes dost foukalo, což je pro 223 opravdu výzva. Na figuru ve vzdálenosti 500 metrů to dnes sfoukávalo i 90 cm a to střely 77 a 80gr. 55gr by byla o metr třicet jinde.

Sestava.

L-man
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 1
Registrován: 15.05.2021 12:11

15.05.2021 12:36

Re: long range shooting

Zdravim komunitu střelců. Dávám svůj první příspěvek. Využil jsem zkušenosti lockiho a koupil také Tikku tac a1, ale nesehnal jsem .223 tak mam .308 win. Puškohled také stejný jsem dnes objednal a bude do týdne. Jeste sháním tu montáž a bipod. Uvítal bych nějaké rady ohledně přebíjecího lisu. Jinak děkuji lockimu za příspěvek který mě inspiroval. :D


Reklama

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

15.05.2021 18:10

Re: long range shooting

Lis a matrice a ostatní je hlavně o tom kolik do toho chceš nasypat.Někdo jede Lee což je takové nevím no .Ale jde na tom dělat , taky jsem měl.Teď jedu vše od Reddingu.

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

16.05.2021 19:27

Re: long range shooting

A zbytek v sekci přebíjení

ARES
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1198
Registrován: 28.06.2005 15:28
Bydliště: Zlín

15.06.2021 17:36

Re: long range shooting

Kall píše:Hlaveň 24 palců a ráže 223 , zbytečnej hendikep na dálku.

Já bych to s těmi handicapy tak ostře neviděl :D

tst
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 5
Registrován: 03.12.2020 0:27

04.10.2021 20:46

Re: long range shooting

Zdravím,
omlouvám se za OT v rámci právě diskutovaného, ale nechtěl jsem zbytečně zakládat nový topic. Nemá někdo zkušenosti/je vlastníkem flinty v ráži 300PRC? Zkoušel jsem konktaktovat dealera Bergara (konkrétně a ideálně bych chtěl B14 HMR) a Howa pro ČR ohledně možnosti objednání kulovnice v této ráži, ale nesetkal jsem se s úspěchem - bylo mi řečeno, že o téhle ráži slyší poprvé a distributor mu jen jednu zbraň nepošle. To samé mě řekl dealer Browning. Semtam je mají k dispozici v Německu, ale taktéž sporadicky, navíc je to již zatíženo administrativou ohledně dovozu, nehledě na skutečnost, že není taktéž jisté, zda by vyšli vstříc.
Volal jsem pár puškařům ohledně této problematiky a z pochopitelných důvodu se nikomu nechce výroba custom hlavně kvůli potřebnému vercajku, resp. by to stálo hodně peněz pochopitelně. Budu rád za jakýkoliv podnět a předem děkuji!

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

05.10.2021 11:05

Re: long range shooting

Objednať jeden komorový výstružník a mierky buď od Triebela, ale kúpiť hotový niekde na nete snáď nie je neprekonateľná prekážka. Ani po finančnej stránke. Hlavňovina sa dá v Čechách takisto kúpiť. Tak už len zohnať nejaký kvér vhodný na prestavbu.
Z materiálneho hľadiska nevidím problém, skôr to asi viazne na neochote/neschopnosti.

Uživatelský avatar
onevan74
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 557
Registrován: 22.06.2010 12:08
Bydliště: Plzeň

22.10.2021 13:07

Re: long range shooting

tst píše:Zdravím,
omlouvám se za OT v rámci právě diskutovaného, ale nechtěl jsem zbytečně zakládat nový topic. Nemá někdo zkušenosti/je vlastníkem flinty v ráži 300PRC? Zkoušel jsem konktaktovat dealera Bergara (konkrétně a ideálně bych chtěl B14 HMR) a Howa pro ČR ohledně možnosti objednání kulovnice v této ráži, ale nesetkal jsem se s úspěchem - bylo mi řečeno, že o téhle ráži slyší poprvé a distributor mu jen jednu zbraň nepošle. To samé mě řekl dealer Browning. Semtam je mají k dispozici v Německu, ale taktéž sporadicky, navíc je to již zatíženo administrativou ohledně dovozu, nehledě na skutečnost, že není taktéž jisté, zda by vyšli vstříc.
Volal jsem pár puškařům ohledně této problematiky a z pochopitelných důvodu se nikomu nechce výroba custom hlavně kvůli potřebnému vercajku, resp. by to stálo hodně peněz pochopitelně. Budu rád za jakýkoliv podnět a předem děkuji!



https://ruger.com/products/precisionRif ... 18083.html

dealer MPI co vozí Glocky

Lukáš H
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 30
Registrován: 20.07.2015 19:05

21.07.2022 11:20

Re: long range shooting

Ahoj střelci,
prosím zkušenější o radu, potřebuju bipod na Sako S20. Našel jsem 2 mezi kterými si vybírám. viz. odkazy níže. Zajímají mne vaše názory na tyto 2 kousky , proč ano nebo ne. Díky všem.
https://www.iforester.cz/nozicky/karbon ... i-na-rail/

https://www.tactical-evo.com/cs/special ... black.html

spikelet
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 280
Registrován: 13.01.2014 16:00
Bydliště: Zlín

21.07.2022 21:37

Re: long range shooting

Kamos ma ty Tactical Evo a nadava na ne. Velke vyrobni a hlavne konstrukcni vule. Reklamace vyresena "opravou" cervikem, ktery, kdyz se dostatecne dotahne, tak tu vuli vymezi. Za ty penize pro me nepriatelne.

mkkt
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 173
Registrován: 19.03.2010 12:03
Bydliště: Klatovy

22.07.2022 10:15

Re: long range shooting

vim, že to neni ani jeden z uvedených, ale používam tenhle http://www.prebijanie.sk/d_eshop_kat/1/ ... class.html
a spokojenost velká :D

locki
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 46
Registrován: 09.10.2009 20:35

25.02.2023 22:27

Re: long range shooting

Shodou okolností jsem dnes narazil na to, že jsem do tohoto tématu dával první zkušenosti s Tikkou T3x TAC A1. Zapomněl jsem na to úplně a pobavil jsem se zpětně. Každopádně už od začátku to vypadalo, že puška v 223 má potenciál hodně pod MOA. Po téměř dvou letech zkušeností, na ni nedám dopustit a vůbec nelituji výběru ráže. Do 500m konkurenceschopná prakticky čemukoliv, s čím se na střelnici potkám. S 80gr střelami je vítr faktor jako u 308. Za ty peníze, kdy celá sestava s Vortexem Strike Eagle 5-25x56, Audere montáží, Atlas CAL2 bipodem je kolem 100 tisíc, jasná volba. Stovku už téměř nestřílím, protože to mimo ladění střelecké techniky nemá smysl. Spočítal jsem průměr z posledních 100 terčů pětiranných položek na 200-500m a vyšlo 0,64 MOA. Puška má bezesporu na ještě lepší výsledky, protože v poslední době se často dostávám pod 0,5MOA jak s těžkými střelami 80gr, tak s monolity 52gr. Přes 2000 ran a čím dál větší radost. Mohu tedy jen doporučit. Když to moc nekazím, tak 300 a 500m takhle:

Obrázek

Obrázek

Stometrovky běžně takhle:

Obrázek

Obrázek

Co chtít víc od pušky v téhle kategorii. Překonala očekávání.

Předchozí

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Sportovní a lovecké

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků