api
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník

09.06.2022 22:07

Re: Jak nabíjíte předovky?

Ja na prevod jednotiek požívam túto stránku:
https://www.metric-conversions.org/sk/h ... o-gram.htm

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník

22.06.2022 12:39

IMG_20220622_105519_861.jpg
Posledních 6 ran.
Tohle se mi povedlo stvořit s křesačkou co jsem řešil v křesadlovejch zámkách. 45m, v kleku, realem používám klasickej Vesuvit. Místo achátu jsem dal pazourek, ale zápaly nic moc. Chtěl bych zkusit jemnější prach ten Vesuvit 1 nebo 2. Co mi poradíte? Chtěl bych ho rovnou používat i pod střelu a i do perkusní .54. Mám nějak moc snižovat oproti tomu klasickýmu navážku?

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník

24.06.2022 9:08

Už jsem to psal jinde. Než bych začal utrácet za LC1 nebo jemný švýcarský prach, koupil jsem za 25 Kč sitko na čaj s okem cca 0,5 mm. Mělo sice uprostřed dirku, ale ta šla zalepit tavkou. Přes něj prosetý prach je přibližně LC1 a na pánvičce funguje bezvadně. Zkoušel jsem ho i v hlavni a v perkusním revolveru s navážkou jako LC. Ale to si musí vyzkoušet každý sám. Hrubý prach nabíjím do perkusní pušky s hlavní dlouhou 835mm. Tam patrně stihne jakž takž vyhořet.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník

24.06.2022 13:11

Nějak jsi to nepochopil. Takže dle tvé teorie kdybych si koupil nějaké ještě dražší sítko bych mohl vyrobit dokonce Swiss ?
Tady přece nejde jen o zrnitost, tady jde především o kvalitu a ta je u LC1 úplně někde jinde než u LC. Prachy LC1 a LC2 jsou vyrobeny z daleko lepších vstupních surovin než klasická LC.

snusmumrik
Nový uživatel
Nový uživatel

24.06.2022 14:03

No neviem, neviem. minule sme s kamošom prehnali cez hradlá swiss aj LC a vyšli + - na rovnako. Nevezieme sa na vlne spred 20 rokov o nekvalite Vesuvitu?

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník

24.06.2022 14:21

Mohli bychom o tom trochu diskutovat kdyby jsi napsal nějaké podrobnosti jak jste hnali Swiss a LC přes hradla. Tzn. jaká zbran, navážky, střely, zápalka a zrnitost prachu. Pak by to mohlo mít nějakou vypovídající hodnotu.
A i kdyby ( což není ) by byly rychlosti stejné nebo podobné tak stále to není o kvalitě prachu.
Tady se jedná o konzistennost, čistotu hoření, popelnatost a schopnost zapálení, atd.

Reklama

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník

24.06.2022 19:53

Asi jsem to opravdu nepochopil. Myslel jsem, že dotaz směřoval k nějakému jemnějšímu prachu pro lepší zápal v křesadlovce.
Ano, třídím jen podle zrnitosti a funguje to. Jemná frakce dobře chytá na pánvičce, hrubší dobře funguje v delší pušce a méně špiní. To je můj praxí získaný poznatek. Pro pravidelnost výstřelu je co nejstejnější velikost zrn základ. A je mi úplně šumafuk z čeho míchají drahé LC1 a LC2. Mimochodem z jakých kvalitnějších surovin by ty lepší prachy měly být? Kvalita dusičnanu draselného a síry je dána jejich čistotou a jediná proměnná může být dřevo použité na výrobu uhlí.
Osobně si myslím, že rozdíl oproti LC je pouze v té zrnitosti, ale je to jen moje domněnka. Třeba nám to někdo povolaný vysvětlí.

staM
Moderátor
Moderátor

24.06.2022 20:29

V tomto případě myslet znamená málo vědět.
Timhle prosíváním si prošli skoro všichni kdo stříleli křesajdy trochu vážněji na terč.
Kdyby to bylo jen o prosívání,s tím že to tak stačí,tak by se tu neprodalo ani deko swissu.
Kdo nevyzkouší,nemůže ani posuzovat,nanejvýš prezentovat doměnky.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník

24.06.2022 20:46

Přesně tak jak říká staM. Jen pro info, ledek je ledek a síra je síra si mnoho lidí myslí,
ale záleží na čistotě. Proto LC mohl být tak levný protože syntezie semlela vše co levně nakoupila. Ale hlavní problém je dřevěné uhlí a málokdo ví, že musí být co nejměkčí, ale pokud tam semelete třeba uhlí na grilování tak nemůžete očekávat zázraky.
Další požadavek je na technologii mletí, kulové mlýny, sušení, drcení atd. A na závěr si dáme
grafitování. Tady jeden paradox, Swiss prachy jsou hodně grafitovány ( bezpečnost )
a přitom zapalují naprosto bez problémů.
Jedna připomínka na konec - nikdy jsem neslyšel, že by někdo vyhrál nějaké mistrovství
s LC prachem, snad možná nějakou Horní - Dolní ligu - a to již o něčem svědčí.
A co se týče dnešních cen LC prachů to je naprosto jiná kapitola, která nemá nic společného
s kvalitou. Syntezie deklarovala, že pro své prachy LC1 a LC2 nakupuje kvalitnější suroviny,
ale jestli je to takhle stále nevím. Záměr byl přiblížit se svým výrobkem Swissu, ale myslím, že se to mnoho nepovedlo.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník

24.06.2022 21:25

Ale dyť jo. Každý ať si střílí tím, co mu vyhovuje. Chtěl jsem jen borcovi poradit jak levně vyzkoušet jemnější prach na pánvičku.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník

26.06.2022 10:49

Ale tak se nehádejte kluci. Příští pokus udělám s prosejvanym LC a pak uvidim. S tim nemužu nic zkazit. Já ho používán celej život a myslim že hlavní vliv na moje soustřely má ten mezičlánek mezi zbraní a zemí. Chci prostě dosáhnout lepších zápalů na pánvičce. Takž pokud pak koupim na zkoušku LC2 což je takovej velikostní průměr zrn mezi LC a LC2 by to mělo jít i vystřílet v tý dlouhý .54 akorát bude víc zasviněnej lauf a ta LC1 už by na tu ráži byla moc jemná a hrozně špinila?

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník

26.06.2022 17:40

Vidím, že stále jsou zmatky okolo zrnitosti Vesuvitů. Takže ještě jednou :
Vesuvit LC má směs zrn od 0,28 do 0,71. Vesuvit LC1 má zrna 0,28 - 0,50 . Vesuvit LC2 má
zrna 0,50 - 0,71 . LC1 a LC2 je vyráběno z lepších, kvalitnějších vstupních surovin.
Takže to není Vesuvit LC proset na dvě části.
Vrdobol - proč by měla větší zrnitost "zasvinit" hlaven, notabene v cal.54 ?
Proč by měla LC1 více špinit ?
Copak se volí prach podle "svinění" nebo špinění ? Tyto jevy jsou přirozeným projevem
spalování BP a pokud k němu dochází v extrémní míře je příčina někde jinde.
Velice zkrátka-čím delší hlaven a větší kalibr - větší zrna ( 2Fg, 1Fg )
čím kratší hlaven a menší kalibr - menší zrna ( 3Fg, 4Fg ).

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník

26.06.2022 20:59

FrankJ - Píše to níže Haweken.45 a tak jsem se toho chytil. Jinak s čistotou hoření klasickýho LC jsem spokojenej. To když jsem přebíjel 9lugra a přešel jsem z Acuratte na Vectan, tak to bylo sakra znát jak líp hořel, ale to jsem odbočil od tématu.
Dík za osvětu.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník

26.06.2022 22:10

OK, ale není to správné přirovnání protože Acurate prach, který jsi pravděpodobně používal je velice grafitovaný a navíc Vektan je jen jednosložkový, nitroceluozový prach, tedy daleko čistější hoření. Zatímco BP jsou pořád směsi ledku, síry a uhlí, čili stejné složení.
Mimochodem, i syntezie prachy jsou čisté pokud použiješ single prachy jako S011,S015
popř. S020. Ale to jen na okraj.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník

27.06.2022 8:59

Dovolte abych se trochu ohradil. Napsal jsem tohle: ,,hrubší dobře funguje v delší pušce a méně špiní. " Nic víc. Nevím jestli je to průběhem hoření, nebo z hlavně vyletí více pevných zbytků a pátrat po příčině nebudu. Každopádně rozdíl oproti klasickému LC je poznat při čištění. I když není nijak dramatický, tak voda v kyblíku je prostě míň černá.
Taky výstřel je pocitově jiný. Jakoby táhlejší, ale přesně popsat nelze. To, že dobře funguje znamená, že s ním nastřílím líp než s LC a na soutěž v Horní Dolní mi to bohatě stačí. Limitem jsou spíše ruce a zrak.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník

27.06.2022 14:35

Hawken.45 - promin, nějak jsem se v tom ztratil. O jakém prachu hovoříš ?
Jaký prach porovnáváš s LC ? Jaký prach máš na mysli v tvém posledním příspěvku?

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník

27.06.2022 16:09

Omlouvám se za nejasnost. Pořád píšu o Vesuvitu LC podomácku tříděném.
Pokud by vás to pánové zajímalo, tak na konkurenčním fóru máte reakci na tuto debatu od Pavla Baláka.

Předchozí

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder