Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

12.06.2015 21:26

Re: Jak tavíte olovo?

Noo, ktosi kdesi pisal, ako rozvazuje co uleje, tak ..... :-)

No, jednou dierou. Zalezi na tom ci strielas do tunela, alebo do kukatka na dverach :-P :-D

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

12.06.2015 23:10

Re: Jak tavíte olovo?

Držej pysk a šoupou nohama. Vstoje na 50 metrů něco mezi 15-20 ranama. Takovej standardní nástřel. Záleží, co se chceš naučit, jestli používat váhy a nebo střílet.
Přílohy
Dsc_0023.jpg

Uživatelský avatar
mondo
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 201
Registrován: 22.08.2006 8:57

13.06.2015 10:05

Re: Jak tavíte olovo?

Je to tak ako píšeš. Už som to tu niekde dával. Tiež som niekedy rozvážoval, a potom som skúsil tie najhoršie kúsky, nedoliate, zabrúsene do tvrdomera... jednotka na terči letela riťou napred...
Obrázek Obrázek Obrázek

Jaroslav Zima
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 600
Registrován: 09.11.2006 14:22

03.12.2015 17:57

Re: Jak tavíte olovo?

Už mnohokrát jsem tady v různých vláknech četl, že olovo z valu
je měkké bláto.Zpracovávám to z kryté střelnice,tedy pouze pistolové a revolverové střely,žádné puškové.Leju z toho i .44mag, láduju na 380-400m/s.
No a teď jsem měl možnost udělat rozbor a výsledek je - 94% Pb, 6% Sb
malá příměs Cu(asi z plášťů) , celkem asi 300 kg slitiny .Tvrdost jsem nikdy neměřil, ale vyhovuje mi to pro veškeré běžné použití asi 8 ráží, které si dělám. Podstatné je podle mě mazání .

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

06.06.2016 16:37

Re: Jak tavíte olovo?

EU zvažuje zákaz olověných střel i rybářských závaží

V zemích EU by za pár let mohl platit v rámci ochrany životního prostředí a zdraví úplný zákaz rybářských olůvek i olověného střeliva. Vyplývá to ze záměrů Evropské komise. Podle sportovních střelců, výrobců střeliva, myslivců i rybářů jsou přitom vlastnosti olova těžko nahraditelné a o nutnosti zákazu nejsou přesvědčeni ani ekologové.

https://www.novinky.cz/domaci/405367-eu ... avazi.html

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

06.06.2016 18:03

Re: Jak tavíte olovo?

Ani přesvědčení být nemůžou. Střela se v přírodě v řádu hodin potáhne vrstvou oxidů, které jsou velmi inertní a do okolí nic nejde, běžné oxidy olova jsou ve vodě v "normálním" rozsahu pH takřka nerozpustné. Zákaz olova v mokřadních oblastech USA vychází z toho, že tam žije spousta ptáků kteří "přesívají" bahno a ve voleti mohou nashromáždí slušnou zásobu. Tam, vlivem trávicích šťáv a soustavného omílání vznikalo docela slušné množství organických sloučenin olova, které v prostředí snadno a dobře migrují kvůli rozpustnosti ve vodě. Plus částečné rozpouštění i těch běžných oxidů v kyselém prostředí. Což nedělalo dobře ani těm vodním ptákům a zejména ne jejich predátorům, některé kusy byly s trochou nadsázky zralé spíš do pícky než na gril. Ve výsledku v řadě oblastí ten zákaz ani není, ale nikdo s olověnými broky nechodí z vlastního přesvědčení.
Olovo zachycené všude možně a nemožně v rámci různých výzkumů je výsledkem stále citlivějších a přesnějších analytických metod a jeho původ je na 99,99% z tetraethylolova, kterým se aditivovaly olovnaté benzíny. Zreagovat může s kdečím, rozpustné je, do atmosféry šlo v plynné nebo jemně aerosolové formě-ideální způsob jak pokrýt i oblasti mimo silnice. Ale pořádně nahlas to, myslím, ještě nikdo neřekl.


Reklama

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

06.06.2016 19:10

Re: Jak tavíte olovo?

Přesně. Ted jsem dostal pytlík střel vykopaný na bojištích... Od střel do 1777 mušket až po lorencky apod. Všechny nesou stopy po dopadu, ale žádná nevykazuje zmenšení způsobené "rozpouštěním" v přírodě...
Zakázat bude třeba EU... :evil:

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

06.06.2016 23:24

Re: Jak tavíte olovo?

Dej blbci funkci, vymyslí lejstro. Dej kriplovi moc, vypotí zákaz.

modrý pes
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 02.03.2014 19:43

27.11.2021 15:40

Re: Jak tavíte olovo?

Chtěl bych se zeptat,proč se dává kousek svíčky do olova a zapalují se páry?Ajak asi velký kousek,někde jsem to tady četl,ale nemůžu to znovu najít.Mohl by mi nějaký ,,svíčkař,,popsat jak na to?Dík.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

27.11.2021 16:39

Re: Jak tavíte olovo?

Kousek-množství vosku není nikde dáno. Prostě kousek. Vosk se okamžitě rozleje po hladině olova a buď vzplane, nebo jen kouří. Zapaluje se, protože plyny jsou hořlavé a hlavně pak neobtěžují. Olovo se míchá a vosk umožní snadné vyčištění. Špína vyplave na hladinu, kde se sebere nerezovou lžící. Já osobně to nedělám, používám čistý kov, kde nečistot je minimálně.

tomasHy
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 11.03.2020 18:51

07.03.2022 18:16

Re: Jak tavíte olovo?

Zdravím všechny předovkáře.
Ještě něco ke shánění olova. Občas zajedu k nám do kovošrotu, zda mají nějaké olovo. někdy mají, někdy ne. A když mají, tak pár kilo koupím do zásoby. Ono totiž v tom, co tam mají je velký rozdíl. Většinou jsou to vodovodní trubky ale není trubka jako trubka. Při tom do každé jde rejpnout nehtem. Jednou jsem si taky přivezl krásnej kus trubky, ale když jsem to začal odlejvat, tak to dělalo bubliny a nedolitky a nakonec jsem zjistil, že je to hodně tvrdý, zkrátka na vyhození. Když jsem se pídil po nějakém jednoduchém tvrdoměru a zjistil jsem, že firma LEE dělá nějaký set na měření, který doporučují na příbalovém letáku ke kleštím. Jenže set stojí 3000,- takže k ničemu, a navíc je to nepoužitelný v terénu. A tak jsem začal používat na rychlé měření tvrdosti obyčejné sponkovací pérové kleště. To byste nevěřili, jak to perfektně funguje. Vezmu kus trubky a střelím do toho sponku. Když je olovo měkké, jak má být, sponka zajede do trubky celá. Když je tvrdší, zůstane kus čouhat. Nejde mi vůbec o číselný stupeň tvrdosti podle Brinela, ale jako porovnávací způsob naprosto vyhovuje. Mějte se dobře a ať vám to střílí k vaší spokojenosti.

Uživatelský avatar
Sam Jr.
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 434
Registrován: 08.02.2012 15:04
Bydliště: Brno. Moravská Třebová

07.03.2022 19:33

Re: Jak tavíte olovo?

Kdysi kdesi jsem četl radu použít k určování tvrdosti sadu různě tvrdých obyčejných tužek - na známém vzorku olova si je vyzkoušet - měkká tužka na olovo píše, tvrdší už do něj reje. Hned poznáte jestli je olovo čisté-měkké nebo je legované-tvrdší

Uživatelský avatar
mischanek
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 93
Registrován: 29.01.2013 19:46
Bydliště: Beskydy

07.03.2022 23:07

Re: Jak tavíte olovo?

Obsáhlý článek v angličtině na toto téma zde: http://www.texas-mac.com/Evaluations_an ... sters.html

A orientační tabulka tvrdostí:
Přílohy
Pencil_hardness_versus_lead_alloy_hardness2-681x475.jpg

Uživatelský avatar
snusmumrik
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 43
Registrován: 17.05.2011 14:22
Bydliště: Košice

21.03.2022 15:54

Re: Jak tavíte olovo?

tomasHy píše:Zdravím všechny předovkáře.
Jednou jsem si taky přivezl krásnej kus trubky, ale když jsem to začal odlejvat, tak to dělalo bubliny a nedolitky a nakonec jsem zjistil, že je to hodně tvrdý, zkrátka na vyhození.

Bacha na vodovodné trubky, niektoré kusy sú zinkové a nie z olova - hlavne armatúry.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

21.03.2022 23:24

Re: Jak tavíte olovo?

To je problém hlavně různých slitků které někdo daroval nebo dovezených z kovošrotu.
Zinek do olova jen tak lehce na plotýnce nebo v pícce nevtavíš.Na výhni,plynovém hořáku s velkým přebytkem výkonu a nebo švajcem to ale jde už celkem snadno.
Býval to dost velký problém když pomalu končila olověná vyvažovací závažíčka a nastupovala ta zinková.

Předchozí

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků