Uživatelský avatar
Salamoun
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 104
Registrován: 09.12.2005 14:22
Bydliště: Praha

17.02.2013 9:16

Re: Tormentačné skúšky a doporučené laborácie zbraní na BP

To Kentan:

Blátoid určitě zbrané od firmy Ardesa nejsou,chodím vedle Vás v sobotu pravidelně střílet už pár let,takže,když uděláte v levo hleď,tak uvidíte jakou zbraň používám,pravidelné měřím a prohlížím vývrt,žádná velká dramatická změna to není,to,že máte pravidelně lepší zásahy je dáno tím,že mé ruce a zrak jsou víte kde.... :lol:

mato
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 38
Registrován: 24.02.2010 19:55
Bydliště: Slovensko

17.02.2013 12:47

Re: Tormentačné skúšky a doporučené laborácie zbraní na BP

:lol: sranda, že blatoidy... je potom na počudovanie, že napr. taký Hawken Woodsman od Ardesy má na amerických fórach veľmi slušné ohlasy aj s loveckými laboráciami a tie sú zrejme vyššie, ako terčové...a to bez ohľadu na to, či píšu o .50 alebo .45... asi to až taký šunt nebude...

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

17.02.2013 13:17

Re: Tormentačné skúšky a doporučené laborácie zbraní na BP

V klidu, Kentan tím chtěl jen říct, že i někdy nedoceňovaná Ardesa to vydrží (omlouvám se za tlumočení :wink: )

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 633
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

18.02.2013 9:46

Re: Tormentačné skúšky a doporučené laborácie zbraní na BP

povedal by som ze toho co pise Kentan: " Ardesy a jiné blátoidy tohoto typu jsou zkoušený na 700Kp/cm2, čehož černým prachem dosáhnout nelze.... " na to sa nespoliehajme, ciernym prachom za urcitych okolonosti dosiahneme aj vyssie tlaky co toto prekonavaju, drzme sa max. davky doporucenej normou CIP...
vid obrazok nizsie.. ale vseobecne, cim mensi kaliber, tym je nachylnejsi na zvysovanie tlakov v zavislosti na zvysovani navazky.. na trhanie papiera netreba tolko prachu, no a ty co s tym lovia pouzivaju davky prachu pre kalibre .45 az .58 tak 80 - az max. 120 gr prachu... zalezi aj na zrnitosti, cim jemnejsi, tym ostrejsia krivka tlaku a vyssie max.tlak pri tej istej navazke.. ja osobne niesom zastancom malych navaziek, ked uz idem na "to", tak nech to aj poriadne bucha... :D 6,5 gramu alias ca 100 gr prachu je uz slusna pecka, ktora myslim uspokoji aj ciernoprachovych masochistov... :mrgreen: jeden priklad, jeden moj znamy pouziva Kodiak kal.72 na lov na safari, ladoval tam 200 gr prachu, zbran to vydrzala, ale po kratkom case mu praskla pazba pri tak extremnom namahani... takze to neprehanajte... a pri kratkych hlavniach, pistoliach je to uplne zbytocne, lebo vela prachu nezhori a vyleti von hlavnou...
co pisu vyrobcovia v navodoch pre Europu sa niekedy dost lisi co pisu pre Amikov kde s tym lovia...
pre Ardesu cal. 45 myslim ze max 55gr, s tym by za morom velmi neuspeli... :wink:
Přílohy
CIP BP proof.JPG

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

18.02.2013 12:24

Re: Tormentačné skúšky a doporučené laborácie zbraní na BP

tyhle tabulky jsou vhodný jen jako tapeta, protože hned pod nima je napsáno, že lze dávky zvýšit, nebo i snížit. příklad. Můj lorenz je tormentován na provozní dávku prachu 15 gramů, muškety mám tormentovány na 18 gramů provozní dávky. Muštety od Haase (pakoši) jsou tormentovány na maximální provozní dávku 3 slovy TŘI gramy prachu (ta koule s tím na 50 metrů ani snad nedolítne). Značka ta samá....Co tím chci říct? že u předovky je ta zkušební značka a výše uvedená tabulka bez znalosti konkrétního tormentačního protokolu zcela na prd :) - Španělé to mají vyřešeno tím, že uvádějí přímo na hlaveň tlak. Doporučená laborace výrobcem, to je takový návod, že s tímhle to jakž takž lítá směr terč s požadovanou přesností (a vydrží vcelku celou záruku - nepraskne pažba třeba...)...
Já si teď občas ty terče dávám kousek dál (100, 150 metrů) a experimentálně jsem došel k tomu, že optimální laborace - aspoń u vojenských zbraní - jsou ty původní, které se do nich používaly....

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 633
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

18.02.2013 15:57

Re: Tormentačné skúšky a doporučené laborácie zbraní na BP

no nebudeme tu polemizovat, ale napr. origo vojenske laboracie pre rozne predovky, mam niekde tabulky, a tam je najvacsia napln prachu myslim 90 gr... co je ca 5,8 g prachu... no a uz zmienovany Lorenz, tam bola davka prachu prachu v papierovom naboji 4 gramy... :wink:
dalej, Winthworthy co strielaju aj na 1 milu , laboracie sa pohybuju do 120 gr prachu... takze aj keby som mal tormentovanu flintu na 15 g prachu, je mi to nanic, nakolko aj 120 gr prachu staci na modre plece... a spravi svoju pracu strela co ma... :wink:


Reklama

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

21.02.2013 22:11

Re: Tormentačné skúšky a doporučené laborácie zbraní na BP

Chlapci, uvědomte si, že jste zkušení mazáci se znalostmi třeba dvacet let. Ale přijde chlapík a rozhodne si koupit předovku. Potom taková tabulka má smysl.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

22.02.2013 11:13

Re: Tormentačné skúšky a doporučené laborácie zbraní na BP

A jak se zkoušelo dobově? ... tabulka je z roku 1894 z knihy klasika B.Brandejse.

tab_bran.JPG

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 633
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

22.02.2013 11:47

Re: Tormentačné skúšky a doporučené laborácie zbraní na BP

velmi pekna tabulka... :wink: ak mate niekto este nejake stare dobove predpisy, tabulky, navazky, oskenovat, sem s nimi... nech sa trochu "ponorime" do historie skusania zbrani... :mrgreen:

GOD
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 475
Registrován: 15.08.2008 12:59

22.03.2013 14:42

zkušební značky


Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

09.10.2014 17:04

Re: Tormentačné skúšky a doporučené laborácie zbraní na BP

Dobrý den přeji, zajímalo by mně, jak se zachová zkušebna, když se jí pošle poštou na tormentaci předovka. Vyčistí ji po zkouškách, nebo ji odešle nevyčištěnou?

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

09.10.2014 18:27

Re: Tormentačné skúšky a doporučené laborácie zbraní na BP

Pře blbým dotazem se doporučuji podívat na web příslušného úřadu, co tam píše o příjmu zbraní.
Dále nechápu, proč hloupý dotaz pokládáš zde a ne příslušnému úřadu :)

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

09.10.2014 18:31

Re: Tormentačné skúšky a doporučené laborácie zbraní na BP

Když jsem tam byl s kvérem osobně (historik pro novou BP tormentaci), tak bych řekl že někdo možná jednou prohnal skrz nylonový kartáček-možná, ale klidně taky ne.
Pokud by měla jít zpátky vyčištěná, asi za to budou chtít nějaký cash navíc. Pokud je to originál, řekl bych že to stojí i za den dovolené a 150 km cestu. Domluvit se na den a hodinu a 3/4 hodiny si počkat. Určitě toto udělat vždy, když mají být značky skrytě a gun nemá úplně typickou rozborku anebo má opravdu těsné tolerance v železe i pažbě. Ano, jsou to profíci a měli by umět, jenže při tom objemu co jim jde rukama... A různé špeky z 19. století už vůbec.

Na předovku novější/nové výroby bych klidně udělal tumpion, do vybrání kohoutu vysekl kus měkké gumy a dohodl se na tom, že vnitřek pořádně nakrmí WD, do kohoutu dají gumu a spustí na piston, do ústí tumpion a omotat přiloženou elektrikářskou páskou. 3-5 dní v poštovní přepravě takhle úplně OK. Pokud máš sám nebo v okolí možnost nechat si ji vyzvednout PPL, máš ji druhý den doma.

BTW, máš SZ.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

09.10.2014 18:52

Re: Tormentačné skúšky a doporučené laborácie zbraní na BP

http://www.cuzzs.cz/cs/prijem-zbrani/
Prosím zasvěceně diskutující teoretiky, aby mě hlupáku ukázali, kde se tam píše něco o posílání kvérů poštou.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

09.10.2014 20:39

Re: Tormentačné skúšky a doporučené laborácie zbraní na BP

Ale pro Boha nééé Kentane, ty nejsi hlupák, to jen ti co se ptají.

Uživatelský avatar
Saphyr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 136
Registrován: 26.02.2010 2:09
Bydliště: Letná

09.10.2014 22:13

Re: Tormentačné skúšky a doporučené laborácie zbraní na BP

Kdyz se tu pise o tech zkrytych znackach.... Bavil jsem se o tom s mistrem Slaninou (asi netreba predstavovat) a ten mi rikal, ze ta flinta vubec nemusi mit nove tormentacni znacky, ze si staci udelat kopii tormentacniho protokolu a tu mit vzdy u pusky. U historickeho originalu bych tuto variantu pomerne ocenil. Mate s tim nekdo zkusenost? Dekuji za odpoved.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

24.09.2021 18:58

Jak na zkušebnu s perkuskou kolik prachu ?

Ahoj. Potřeboval bych poradit ohledně protažení starý perkusky zkušebnou, abych s tim mohl legálně na střelnici. Pistole je počitám dle značek belgická-ELG v oválku a věžička Liege. V polích naměřim 14,95mm a v drážkách15,5mm. Mám doma starý kule co jsem měl do .58 zuavky, ty maj 14.6mm váha 280 GRJ . Do hlavně jsem zkušebně jednu dostal zkraje volně asi jak je volná hlaveň a pak už s menším odporem, tak počitám že asi budu nabíjet přes slabej flastr.
Potřeboval bych poradit v jakym rozmezí tam cpát prachu a kolik navážit na zkušebnu (klasickej Vesuvit), tam po mě chtěj abych jim nakreslil obrázek hlavně a dnovýho šroubu a hrozně se divěj že to nemá výrobce a označenou ráži a prej abych jim to přinesl nejlíp předrozebraný, když to má hlaveň zakolíčkovanou a né na klínek.
Děkuji za každou radu.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

28.09.2021 21:33

Re: Jak na zkušebnu s perkuskou kolik prachu ?

Na webu úřadu cuzzs.cz tyto informace většinou jsou, ale někdy dost schované. Takže pár shrnutí:
- na zkušebnu se pro předovky nenosí prach, ale jen střely, flastry, příp. ucpávky, dva kusy na každou hlaveň.
- na uvedeném webu se dají stáhnout rozhodnutí mezinárodní komise CIP, kde v XXIX sérii jsou uvedena mj. i množství prachu, pro zkoušku předovek, pro ráži .58 ke zkušební náplň 16,5g a spotřební (tzn. běžná) náplň 10g, je to pro prach Swiss, níže zkusím vložit tu tabulku. Na vlastní žádost ti to ale zkušebna může tormentovat na laboraci vyšší či nižší, je to pak vyznačeno na zbrani a protokolu.
- ten požadavek uvedení jména výrobce a ráže, stejně jako na výkres konstrukce, platí pro nově vyrobené zbraně, tam je to povinné, ale s historickými originály předovek jim tam asi moc lidí nechodí, na originálech takové značení většinou není a výkresy u nich také neexistují. Jen ten výrobce tam bývá, i když ne vždy.
- požadavek na "předrozebrání" vychází z logiky praxe, a je spíše k tvému prospěchu. Oni tu hlaveň musí prohlédnout i ze spodu, a když by ti sami vyráželi ty kolíčky z pažby atd., mohou ti poškodit dřevo, u historického originálu, a pak se s nimi dohaduj. Když jim to rozděláš sám, tak si to jako celek jen prohlédnou a hlaveň pak vystřelí extra samotnou, a nebudu ti do toho drbat.
- taky můžeš požadovat skryté značení, tzn. někam dolů, zespodu na hlaveň, abys vzhledově nehyzdil pušku, a k prokázání máš pak protokol.

Pozn. je vidět, že s náplní prachu se nemusí střelec příliš upejpat a sypat nějaké prdlavky, takových 10g švýcaráku je ještě více g Vesuvitu, zkuste to nasypat ...


Rozhodnutí CIP XXIX.jpg

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

29.09.2021 12:08

Re: Jak na zkušebnu s perkuskou kolik prachu ?

Jo s tim předrozebráním mi právě šlo o to aby nepomlátili dřevo. To já zas myslel že to na střelbu složej jako celek. No s tim plánkem jsem se divil, protože do kovu trošku dělám, tak něco narýsovat a okotovat zvládnu, ale nedovedu si představit jak by to dělal člověk bez technickýho zaměření. Tu zkušebnu skrytou s tím počitám,kor když už to bude rozhozený.
Ještě se zeptám co znamená ta třetí váha těch 7.5g ?
Děkuju za rady.

Uživatelský avatar
Vejr
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 597
Registrován: 10.06.2012 15:58

29.09.2021 18:07

Re: Jak na zkušebnu s perkuskou kolik prachu ?

Technická - zkušebna nespecifikuje u černého prachu použitého na zkoušku jeho zrnitost ? Taktéž u subtituentů. Předpokládám bude rozdíl v P-max mezi 4Fg a FFg

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků